heeft ZExc, en gevolg een toertje gemaakt over de nieuw aange legde Staats-spoorbaanvoor zoover die van hier af gereed is, nl. tot aan de brug over het Noordhol. kanaal aan het Koegras. Daartoe werd de hier aanwezige locomotief die dagelijks gebruikt wordt tot vervoer van zandtreinen, beschikbaar gesteld, waaraan een zandwagen verbonden werd, die in der haast met vlaggen enz. gedrapeerd en van zit plaatsen voorzien werd. Zondag heeft ZExc. een bezoek gebragt aan den Anna Paulowna Polder, is in den namiddag in het hotel den Burg alhier teruggekeerd om den volgenden dag weder naar Haar lem te vertrekken. ZExc. was vergezeld van het lid der Gedeputeerde Staten den heer jhr. mr. H. Hoeufi't van Velsen, en den Commies ter Provinciale griffie, den heer A. van Stralen. In ons nommer van Woensdag 27 Julij hebben wij berigt dat de onlangs nieuw gebouwde gepantserde kanon neerboot weder averij bekomen had en te Hellevoetsluis was binnengeloopen. Dit berigt is door het Handelsblad over genomen, echter zonder de bron te noemen. Thans wordt in dat zelfde blad dat berigt tegengesproken er bijvoegende, dat genoemde kanonneerboot te Hellevoetsluis in goeden staat op de reede ligt. Wij rekenen ons dus verpligt, hierop te rug te komen. Bedoelde kanonneerboot was op reis van Vlissingen naar hier, en nadat zij des avonds bij donker weder met een ligchaam in aanraking was geweest, hetwelk aau boord alge meen voor eene boei werd gehoudenliep men te Hellevoet sluis binnen en werd de reis naar hier gestaakt. Wij vragen nu, wanneer er van geene averij sprake mag zijn, waarom dan toch heeft de gepantserde kanonneerboot hare reis niet vervolgd, waarom blijft zij thans te Helle voetsluis liggen. De reden zal toch niet zijn dat die Ne- derlandsche monitor, dit proefstuk van Hollandsche con structie, totaal ongeschikt is om zee te bouwen? Dat kan en mag men toch niet veronderstellente meer daar men verwachten kan dat bij de bouwing in toepassing zijn gebragt alle verbeteringen die de praktijk van andere natiën aan de hand geeft, niet alleen, maar ook die welke de Nederlandsehe theorie weet voort te brengen. De reden waarom het ons hier nog niet is vergund om Neêrlands wonder te aanschouwen ligt dus nog in het duis ter. Wij hopen nu maar dat het Hatidelsblad ook spoedig het dezer dagen in het Dagblad van 'i Hage voorkomende berigt zal tegenspreken, dat bedoelde kanonneerboot buiten dienst zal worden gesteld, maar dan op goede gronden. Naar men verneemt is er sprake dat het Oostenrijksch stoomfregat Schwartzenbergvan Cuxhaveu naar hier zal komen om te dokken. Amerikaansche oorlogschepen zijn hier voorgaats gezien. Uit een bij het Departement van Marine ontvangen berigt van den kommandant van Zr. Ms. transportschip Heldin, van 9 Junij jl.toen zeilende op 12° 17' N.Br. en 26° 10' W. L.blijkt dat alles wel aau boord was. Op morgen avond (Woensdag 3 Aug.) zal het muziek korps der marine, onder directie van den kapelmeester L. W. Weckesser, weder een concert geven, in de zaal Har monica te Alkmaar. De 25" Julij is aanbesteed het verzwaren van den dijk der Hondsbosschen zeewering te Pettenminste inschrij ver J. 11. Middeldorp te Alkmaar voor f 68000. Den 2Sn Julij is aan het gouvernement te Haarlem aanbesteed het uitvoeren van eenige werken ter voltooijng der nieuwe Willemsluis, minste inschrijven J. Kooij te Am sterdam voor f23185. De Synode der Ned. Ilerv. Kerk heeft, naar men wil, het hooger beroep van den gewezen predikant vau Rijn, verworpen en derhalve de uitspraak van het prov. kerkbe stuur van Overijssel, waarbij hij uit zijn predikambt is ont zet, bekrachtigd. Naar wij vernemen heeft Ds. Schwartspredikant bij de vrije Schotsche gemeente te Amsterdam, het beroep naar Londen aangenomen. Naar men verneemt, zijn eenige liefhebbers van een zeegezigt en een zeebad ijverig bezig met het bijeenbrengen van het benoodigde kapitaal tot het bouwen van een doel- tig badhuis te Egmond aan Zee. Ter volvoering vau dit plan zal bij genoegzame deelneming eene naamlooze vennoot schap, onder de benaming van //badhuis-onderneming te Egmond aau Zee," worden opgerigt. In verband met den ontworpen straatweg van Schoorl langs den duinkant naar Castricum en den staatspoorweg belooft die ouderneming gunstige verwachtingen. In den nacht van den 27 Julij, is er in R. C. kerk van de buurtschap Mossel bij Vorden, door middel van inbraak, een stoute diefstal gepleegd. Men heeft al het geld dat zich in de kerkbussen bevond er uit genomen waarbij ijzeren werktuigen moeten gebruikt zijn. Ofschoon de justitie alle nasporingen in het werk heeft gesteld, is de dader nog niet gevonden. De heer P. R. Bekker, violoncellist van Z. M. den Koning, en muzijk-meester te Utrecht, heeft voor de hem aangeboden betrekking van leermeester aan de muziekschool te Rotterdambedankt. Te Zierikzee is bij mikroskopisch onderzoek gebleken dat de ziekteverschijnselen bij de tarwe waargenomen en toegeschreven aan roest en honigdauw, ontstaan door gele kleine wormpjes', welke tusschen de kafblaadjes en den korrel zich vertoonen en voortkomen uit bijna onzigtbare eitjes, die op de kafblaadjes vastzitten, en tot 300 h 400 maal vergroot, zich voordoen als de zaadkiemen der bedekt bloeijende plantenop dezelfde aar, waar deze wormpjes zich voordoen, vindt men nog vele gezonde korrels. De ziekelijke korrels zijn niet volwassen. Een nuttig en goed geschreven boekje zag dezer dagen te Middelburg bij de gebrs. Abrahams het licht onder den titel van nde Veiligheidsdienst op marsch en in staat van rust, ten dienste van het leger en de schutterij." Ofschoon wij en de schrijver zeker met ons, van harte hopendat ous leger zich bij oefeningen blijft bepalen; en de "vij and// blijft behooren tot de denkbeeldige wezeus, die men alleen uit instructies kennen leert, is eene handleiding voor de militaire dienst onmisbaar. Wij zouden de oude spreuk kunnen aanhalen: //Zoo gij den vrede wilt, bereid u op den oorlog" en wanneer die voorbereiding geschiedt op de wijze als hier, duidelijk, beknopt en volledig, dan verdient die poging om de theorie van de dienst te velde veel beter te leeren kennen, allen lof. De uitgevers hebben een goed werk gedaan door hunne medewerkiug hiertoe te verleenen. Garibaldi moet onlangs in zijn famieliekring gezegd hebbendat hij de raadgevingen van de geneesheeren al even weing vertrouwde als die der staatsliedendie er zoo mild mede waren. Het laatste was, schijnt het, aan het adres van den hertog van Sutherland, die, toen hij zag hoe weinig Engeland tot een oorlog genegen wasmet zijn jacht het eiland verliet. De aanmerking omtrent de genees heeren had betrekking op hun raad om baden van 32 gra den te gebruiken, die aan Garibaldi's gestel meer kwaad dan goed hebben gedaan. In Venetië klaagt men thans zeer over rooversbenden. Men heeft er evenveel van te lijden als tot hiertoe in Be- nedeu-ltalië. In Verona is eene commissie benoemd om over de doelmatigste middelen te beraadslagen tot uitroeijing van deze bendendie voor een groot deel bestaan uit deser teurs van het leger in zuidelijk Italië. Het terrein is voor die roovers weinig gunstig. Hun handwerk eischt een berg achtig land zooals het Napelsche. Men hoopt dus spoedig met hen gedaan te hebben. In 't dep. der Cótes du Nord is een rijk avonturier ge storven, die een fortuin had bijeengebragtdoor zich zwart te verwen en zich dan telkens als slaaf te verkoopen den volgenden dag ontliep hij als blanke. Toen dit eenige keeren goed was gegaan, heeft hij diezelfde speculatie in het groot gedreven. Te Bordeaux heeft een duizendtal arbeidsters in de cigarenfabriekna om eenig voorwendsel den arbeid te hebben gestaakt, een vreeselijke straatmuziek gemaaktwaaraan men eerst met de brandspuit een einde wilde maken, doch dat eindelijk zulk eene menigte had op de been gebragt, dat de gewapende magt moest worden ingeroepen, om de passage vrij te maken en de orde te herstellen. Onder den naam van Anthropoglossos wordt tegen woordig te Londen eene*nieuwe uitvinding tentoongesteld. Het is een kop van was met een mechanisch toestel dat opgewonden kan worden en zes liedjes zingt. Een er van is natuurlijk God save the Queen. Er hangen in dezelfde zaal nog twee andere koppen, zijn ook deze voltooid, dan zullen zij te zamen duo's en trio's doen liooren. Vijf brouwersknechts werkten dezer dagen in een der kelders van hunnen patroonrue Dareau23te Parijs, in den namiddag ontdekte een hunner bij toeval eene vrij groote opening in een muur, met ijzeren staven half door roest verteerd getralied. Zijne lantaarn opligtende, zag hij door deze opening in een donkeren onderaardschen gang. Hij deelde zijne ontdekking aan zijne kameraads mede, en door de zucht naar het onbekende en geheimzinnige aange dreven besloten zij gezamenlijk den nieuwen weg te onder zoeken. Met weinig moeite maakten zij de roestige staven uit het metselwerk los en het vijftal stapte van lantaarns voorzien, moedig door de opening. Na eenige treden te zijn afgegaan bevonden zij zich in een gewelf, en begaven zich in een gang, waarop verscheidene dwarsgangeu uitkwa men. De uitgestrektheid vau dit onderaarsch domein, wil-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2