MOZART. TELEGRAM. lende leeren kennen, verlieten zij den gang en sloegen anderen in, die elkander kruisten. Na langen tijd geloopen te hebben, wilden zij terugkeerén maar konden den weg niet meer vinden waar langs zij ge komen waren. Drie uren dwaalden zij met klimmenden angst in den eindeloozen doolhof rond. Reeds wanhopende ooit het daglicht weder te aanschouwen ontdekten zij eene flaauwe schemering. Met versnelden pas ging het nu voorwaarts op het schijnsel aanen werkelijk bereikten zij eindelijk eene deur door wier reten eetiig licht drong. Zij hoorden menschenstemmen en het geluid van rijtuigen, maar beproef den te vergeefs de deur te openen. Met alle kracht beukten zij er nu op om gehoord te worden, welke poging eindelijk gelukte. Men riep hun van buiten toe, dat zij aan de oude barrièrre Saint-Jacquesaan eene der uitgangen van de ka- takomben waren. Een der werklieden aldaar begaf zich naar de opzigters van de sergeants de ville die in de katakomben gebruikt wordeudeze opende nu de deur en verloste hen. De uitgestane doodsangst had hunne gelaatstrekken verwron gen, en meer dood dan levend keerden zij van hunne ou- deraardsche reize in de bovenwereld terug. Naar 't Engelsch, door IJerual Jr. Op den leeftijd van naauwelijks drie jaren was Mozarts grootste vermaak accoorden op de piano te zoeken en niets was hem aangenamer als wanneer hij een of ander schoon interval gevonden had. Toen hij vier jaren oud was, leerde zijn vader hem eenige kleine muziekstukken, die hij in on gelooflijk korten tijd kendeen voor hij zes jaren oud was speelde hij stukjes door hem zeiven gecomponeerd en waagde zich zelfs aan stukken van grootere uitgebreidheid en moeije- lijke zamenstelling. Zijn gehoor orgaan schijnt uiterst gevoelig te zijn ge weest. Een valsche of ruwe toon was een zijner grootste plagen, in zijne kinderjaren kon hij zelfs het geluid eener trompet niet verdragen. Zijn vader nam het besluit om met den kleinen Mozart benevens diens zusje eene reis te doen, ten einde deze talenten te laten bewonderen. In 1761 kwa men zij te Londen en speelden aan het hof van den koning. Mozart speelde ook op het orgel der koninklijke kapel, waardoor hij bij den koning zeer in aanzien raakte. Gedu rende zijn verblijf in Londen vervaardigde hij zes sonates, die hij aan de koningin opdroeg. Hij was toen slechts acht .jaren oud. Eenige jaren daarna begaf hij zich naar Milaanen in deze plaats werd Mozarts eerste operanMithridatestwintig achtereenvolgende avonden ten tooneele gevoerd. Mozart was toen veertien jaren en tot op zijn negentiende jaar beschouwde Europa hem als een muziekaal wonder. j Geheel overgegeven aan «de muziek, was deze man een kind in andere opzigten. Zijne handen waren zoo gewend aan het klavier dat hij ze voor niets anders gebruiken kon. Aan tafel moest zijne vrouw hem het vleesch snijden en in elk ander opzigt betreffendegeldzakenhet huishouden of het schikken van zijne amusementen stond hij onder hare leiding. Zijne gezondheid was van teederen aard en in den laatsten tijd van zijn te kort leven nam ze met snelheid af. Even als vele andere teederliartige menschen dacht hij dikwijls aan den dood. Op vele tijden arbeidde hij onder den droefgees- tigen invloed dezer gedachte. Zijne nZauberjl'öte\ nCleminja de Titoen zijne beroeme mis in D nineur geven er veel bewijzen van. Op zekeren dag kwam er een vreemdeling en verzocht Mozart die wederom in zeer- droefgeestige stemming waste spreken. De vreemdeling zeide dat hij van een zeker iemand kwam die niet genoemd wilde worden, doch die aan Mozart verzocht eene requiem mis te componeren die dienen moest om de nagedachtenis van een vriend des onbekenden te ver heerlijken. Mozart nam de taak op zich. De vreemdeling vroeg naar den prijs van het werk en betaalde dadelijk hon derd ducaten onder voorwaarde dat het werk binnen een maand moest gereed zijn. De geheimzinnigheid van dit bezoek schijnt eene groote werking op het hart van den musicus ge had te hebben. Hij peinsde er eenige oogenblikken over na, nam toen ijlings papier en inkt en begon met grooten ijver te componeren. Hij arbeidde echter meer dan zijn zwak gestel kon verdragen, het werk bragt hem dikwijls bezwij mingen en eene zware ziekte belette hem verder te werken. »Ik heb dezen requiem voor mij zeiven geschreven!" zeide hij op zekeren dag tot zijne vrouw»hij zal voor mijne eigen begrafenis kunnen dienen." Deze gedachte verliet hem niet. Op het einde der maand kwam de vreemdeling terug en vroeg den requiem. »Ik was niet in staat", zeide Mozart, »mijn woord gestand te doen, ziekte belette mij het werk te vol- tooijen, sta mij echter nog eene maand toe en het werk zal voltooid zijn." De vreemdeling nam met dit verzoek genoegen, betaalde nog vijtig ducaten en vertrok. Mozart was ten hoogste verwonderd zoowel over den vreem deling als over diens0 zeldzame handelwijze, hij gelaste een zijner dienstboden den vreemdeling te volgen en zoo mogelijk zijne woonplaats uit te vorschendoch te vergeefs, de vreem deling was reeds verdwenen. Mozart was nu vast overtuigd dat de vreemdeling een bode uit de andere wereld wasuitgezonden om hem voor zijn naderend einde te waarschuwen. Mozart werkte nog ijveriger dan te voren aan den requiem en was nog voor het einde der maand met dit werk gereed. Op den bepaalden dag verscheen de vreemdeling, doch Mozart was niet meer. De Belgische schrijver van Rucklingen heeft dezer dagen een nieuw werk uitgegeven over de Oostenrijksch Nederlan den en getiteldBeltjie onder Karei VI. Het werk bevat een menigte détails uit dien tijd. Op het einde der 17de eeuw, zegt de schrijver, lag nog geen enkele geplaveide straatweg naar de omliggende landenzoo als naar Frankrijk, Holland of Duitschland. Men begon evenwel het voordeel der groote straatwegen te begrijpen en in 1698 werd door den landvoogd Maximiliaan de uitvoer van keijen verboden alsof Belgie geene onuitputbare mijnen had! In 1701 legde men de straatwegen aan van Brussel op Gend naar Henegouwen, in 1710 van Antwerpen naar Mechelen en in 1730 van Mechelen naar Leuven. De posterijen werden ook om dien tijd ingesteld; ieder postmeester moest ten minste zes paarden op stal hebben. Voor een rijpaard betaalde men per twee postmijlen achttien, voor een trekpaard twee en twintig stuivers en drie stuivers zakgeld voor den postiljon. Later werden die prijzen verhoogd. De diligences, die men zoo noemde om de groote snelheid aan te duiden, kwamen destijds in zwang. Van Antwerpen naar Luik bleef men twee volle dagen onderweg; naar Parijs duurde de reis eene gansche week. Als men naar Weenen, de verblijfplaats des keizerswilde reizennam men plegtig afscheid van zijne famielie en vrienden, en na eene maand lang door ongebaande wegen te hebben voortgesukkeldkwam men eindelijk in de keizerlijke stad aan. Voor de brieven, hoe langzaam ook vervoerd werd een laag port betaald. In 1701 betaalde men voor een brief uit Madrid naar Brussel zes, uit Cadix naarSivilieelf, uit Italië vijf en uit Duitschland slechts zes stuiversin het binnenland verschilde de prijs van twee tot drie stuivers. In 1729 werden die prijzen merkelijk verhoogd, zoowel voor het binnen- als voor het buitenland. Ook omtrent dien tijd werden des nachts de straten der steden met olielampen verlicht. Men begon ook destijds den stoom, die reeds bekend was, toe te passen. Van 1722 tot 1790 werden er verscheidene stoomwerktuigen in de kolenmijnen geplaatst. Het eerste stoomwerktuig kwam te Luik en het tweede te Henegouwen in werking. Van 1730 tot 1710 werd op de linnenweverij de vliegende schietspoel toegepast. MARKTKEU 1GTE IV. ALKMAAR 30 Julij. Aangevoerd 5 Paarden f 60 a 100, 6 Koeijen f100 160, 271 Scha pen fl8 a 28, 141 Lammeren f6 a 12, 60 Magere Varkens f 10 a, 1492 Biggen f 4.a 7.Nuchtere Kalveren f8 a 10. Boter per kop 70 a 80 ct. HOORN 30 Julij. Aangevoerd 16 mud Gerst f6.25, 6 mud Haver f4.60, op monster ver kocht 19 mud Mosterdzaad f 18.50 en 13 mud Karvveizaad f 149 Paar den f35 a 160, 6 Koeijen f 90 a 230, 7 Kalveren f4.50 a 11.50, 70 Schapen f 13 a 22, 60 Varkens f7 a 19, 3 Zeugen f 16 a 37, 106 Biggen i'3.a 6.50, 4 Geiten fl.50 a 7.185 Kippen 0.35 a 1.50, 8100 Kip-Eijeren f2.50 a 2.70, 3200 Eend-Eijeren f3.50 a 3.75 per 100, 2150 koppen Boter 64 a 67 ct. per kop. 1600 mud Aardap pelen f2.7900 Ned. Roode Aalbeziën f9 a 10, 4200 Ned. tg. Zwarte dito f10 a 12 per 100 fg. Aaugekoinen schepen te Batavia tot 28 Junij Burgemeester Hoffman, Grafthuis, Melbourne; TweelingenLange, Shields; Tacobus MarlinusMeppelder, Macao; Dageraad, Duinker, Rotterdam Pason, v. BuerenRotterdam Sliedrec/ttYeen- stra, Amsterdam; Oranje Nassau, v. Mees, Rotterdam; de Vriendschap, Jansen, dito; Johannes, Rademaker, dito; Ilendriha, v. d. Valk, dito. Heden Dinqsdaq, 2 Auqustus 1864. EFFECTEN van Londen n Parijs I Weenen Vaster. Berlijn t Frankfort AMSTERDAMnamiddag 4 ure. Metalliek (oude) Vereenigde Staten van Noord-Amerika Vereenigde Staten 1882 u/0 Gecoufedereerden 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5 °/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico 1 j°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2 0 o Venezuela Denemarken wapenstilstand gesloten voor 3 maanden. Beurs 5°/o 5°/o 6°/o 59f 47' 44| 48 45 Ct. /o

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3