3}ngc3ani3cn JjtuïïBcn. Spaarbank, opgerigt door het Departement Helder der Maat schappij Tot Nut van H Algemeen'. Saldo op 1 Julij 1863 ƒ18178.255 iDgebragten reuten gedurende het boekj. 1863/64 6031.295 Te zamen ƒ24209.55 Uitbetaald gedurende het boekjaar 1863/64 5399.17 Saldo op 1 Julij 1864/U8S10.3S Aantal deelhebbers op 1 Julij 1863 137. 1 Julij 1864 142. Z. M. heeft bij het corps ingenieurs, mineurs en sa- peurs benoemd, tot luitenant-kolonel den majoor J. E. H. B. baron van Voorst tot Voorst, Eerstaanwezend ingenieur alhier. Z. M. heeft den officier van administratie 1° kl. M. J. Carlier, op zijn verzoek, met den 16 Aug. aanstaandeeen pensioen verleend van 1100. Woensdag jl. zijn hier per stoomboot aangekomen 115 verlofgangers, behoorende tot het alhier in garnizoen liggende bataillon infanterie, om daarmede Maandag a. s., naar het kamp te Millingen te vertrekken. Heden middag is per stoomboot alhier van het kamp van Waalsdorp geretourneerd de 7e comp. van het le reg. vesting artillerie, onder bevel van den kapt. Launspach. In den winkel van J. de Boer tegenover de Nieuwe Kerk, is gisteren morgen een jongen weten in te sluipen, die aldaar de geldlade meende te ligten, hiermede bezig zijnde hoorde hij iemand komen, liet lade en geld over den grond vallen en koos het hazenpadhij is echter ter stond achterhaald en in handen der politie gesteld. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat reeds de vierde ijzeren draaibrug, door den Heer H. W. Schneider, Werktuigkundige alhier, den 28 Jutiij jl. voor het eerst is geopend, om dienst te doen over de nieuw gebouwde schut sluis in den Anna Paulowna Polder, welke brug geheel tot genoegen van de directie van bovengenoemden polder, door zijne eenvoudige en tevens nette inrigling van bewe gingstoestel, zich bijzonder boven alle tot nog toe vervaar digde ijzeren draaibruggen recommandeert. De brug heeft eene doorvaartwijdte van 6.32 el. Den 23den dezer zal van Harderwijk vertrekken, om alhier over te gaan aan boord van het schip Columbusge zagvoerder E. A. Wolking, bestemd naar Curaijaoeen de tachement supletie-troepensterk 20 militairen, waaronder één onder-offic. als kommandant. Een schoolopziener in Noord-Holland keurde een bij zondere school af, wegens onvoldoende ruimte. Gedeputeerde Staten achtten die, niet voor 67, maar voor 50 kinderen ruim genoeg. De schoolopziener kwam in hooger beroep bij Z. M. den Koning. Nadat het advies van den Raad van State was ingenomen en een plaatselijk onderzoek door de provinciale commissie van onderzoek had plaats ge had, besliste Z. M. dat het bedoelde schoollokaal was van onvoldoende ruimte voor het aantal schoolgaande en zelfs voor 50 leerlingen. Volgens het oordeel der schoolopzienersin Noord-Holland verkeerden de Israëlitische scholen in deerniswaardigen toestand. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 1 Aug 1864: Gisteren (Zondag middag) geraakte in de buitengronden alhier, een schip aan den grond, waarop onmiddelijk eenige visschersschuiten zich uit deze haven begaven tot het aan bieden van adsistentienaderbij komende zag men dat het een Fransch barkschip was, waarop van achteren stond DuquesneBordeaux. De gezagvoerder weigerde echter de aangeboden hulp en deed zelfs een geweer op een der bo vengemelde vaartuigen afvuren, zoodat deze onverrigter zake weder in de haven terug kwamen. Ook werd de adsistentie van een in de nabijheid ten anker liggende loodsboot ge weigerd; het schip is echter met hoog water weder vlot ge raakt en heeft de reis voortgezet; men vermoedt echter dat hetzelve wel eenige lekkagie zal bekomen hebben. Voor eenigen tijd deelden wijop gezag van andere bladen, mede dat in de nabijheid van Middelburg een zen- dingsfeest zou plaats hebben. Thans schrijft men met be trekking daartoe aan de Nieuwe Rolt. Crt. Men verneemt dat in de volgende week, op eene weide nabij deze stadeen Walchersch kinder-zendingsfeest zal worden gehoudenwaarvan het programma dezer dagen is verspreid geworden. De predikant Nonhebei zal als voor zitter der zendingsvereeniging het feest met eene toespraak openen, waarna verschillende sprekers zullen optreden, ter wijl bij afwisseling stichtelijke liederen zullen worden ge zongen. In de pauzen zullen de kinderen ververschingen ontvangen, en ten zes ure des avonds moet alles zijn afge- loopen. Eenige aanzienlijke dames belasten zich met de zorg voor dit kinderfeest. Tot het houden van godsdienstige oefeningen in de open lucht gelijk te Wolfhezeu hebben plaats gehad, is hier vooralsnog geen sprake, doch het is waarschijnlijk dat bovengenoemd plan tot die berigten aan leiding heeft gegeven. Z. M. heeft o. a. octrooi verleend voor vijf jaren aan C. D. Vaillantgepensioneerd majoor der genie te Ze venaar, op de uitvinding van eene mechanische inrigting van stoompaarden of mechanische paardendiedoor stoom gedreven, trekkracht zullen leveren als de levende. Uit Vlissingen meldt men van den 2 Augustus Heden morgen arriveerde alhier Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Citadel van Antwerpenkomende uit Oost-Indie; het etat-major van dien bodem is zamengesteld als volgt: komm. kapt. t/z. G. P. J. Mossel; le offic. luit. t/z. le kl. J. C. H. Beeloo; luits. t/z 2e kl. J. Loots, jhr. W. van Hogendorp, J. G. J. Spanjaard, D. G. Brand, N. A. de Vries, H. J. li. Sutherland en K.. T. du Cloux; offic. vau gez. 2e kl. A. Peters; offic. van adm. 2e kl. A. L. Thierens; adj.-admin. D. A. van der Laan. Bedoeld schip zal weldra buiten dienst en het etat-major op non-activiteit gebragt worden. Het ministerieel vischdiuer te Londen, is bijzonder jolig geweest. Yoor men aan tafel ging bragt eene depu tatie der overige ministers aau Palmerston een kopje en schoteltje met het opschrift: //Por a good boy"; de lord bedankte in eene uitstekend geestige speech. Alle ceremoni eel was gebannenmen zat in jassen ennaar verzekerd wordt,, had Gladstone zelfs een blaauwe das om. Milner Gibsou alleen kwam gerokt, wit gedast, en werd daarom hartelijk uitgelagchen en dominé genoemd; hij moest bongré mal gré het gebed doen. LI. Vrijdag nacht ontdekte een lantaarnopsteker te Londen, dat aan het ijzeren hek om de St. Paulskerk iemand zich had opgehangen. Bij onderzoek vau eenige bij den overleden gevonden papieren bleek het, dat die per soon ten jare 1819 te Maastricht geboren en luitenant bij het 8° bat. Infanterie van het Nederl.-Indische leger was met name B. Het Nederl. consulaat had hem van het noo- dige geld voorzien om naar Amsterdam te vertrekkenhij schijnt het echter uitgegeven te hebben, althans men vond slechts 2 centen bij hem. In het Indisch Weekblad van het Regt leest men het volgende Men zal zich herinnerendateenigen tijd geleden, een van de schoonste paarden van den heer Slooten alhiermet afge sneden hals in de stal werd gevonden, en dat de vermoe delijke dader van het feit, een weggejaagde staljongen, na door den schout te Mauk, Ass. Res. Tangerangte zijn op vat, later weder aan de handen der politie is ontsnapt. Naar wij thans vau goederhand vernemen, is door dien zelfden staljongen, in feestgewaad uitgedoscht, met behulp vau een troep (60 a 70) gewapende inlanders, het huis van genoemden schout in brand gestoken, en heeft die schout zelf, op wiens leven het gemunt was, zich slechts te naauwernood met zijne familie door de vlugt kunnen redden. Twee inlandsche politie-oppassers en een tjoetak zijn min der gelukkig geweest, en zijn door de razende bende ver moord, die ook de gevangenis heeft opengebroken, en de gevangenen heeft losgelaten. Van bestuurswege zijn onmiddelijk de krachtigste maat regelen genomen om verdere gewelddadigheden te keer te gaan en zich van de misdadigers meester te maken. In de Java-Courant leest men het volgende Menado. In het begin der maand Feb. jl. is een vaartuig, naar luid een jonk of kotter - bij Roeloe-Tiga afgeloo- pen en verbrand, terwijl de bemanning, welke uit zes per sonen zou bestaan hebben, is vermoord. Ofschoon men daaromtrent nog in het onzekere verkeert, is het nogtaus meer dan waarschijnlijk, dat de bemanning bestond uit Chinezen, die van eene reis van Japan huis waarts keerden. Onder de achterhaalde goederen bevinden zich ook zilveren en koperen Japansche muntstukken. Als daders vau dat feit worden opgegeven prins Matoko van Boni, te Oeki woonachtig, als hoofdaanlegger en eenige andere personenwaarvan zich thans reeds 13 te Menado in hechtenis bevinden. Prins Matoko heeft zich door de vlugt weten te redden. Te Bintaoena, werwaarts hij zich van Oeki begeven had, was hij bij aankomst van Zr. Ms. stoomschip Haarlemmer meer niet te vinden. Intusschen worden voortdurend pogin gen in het werk gesteld om den aanvoerder van die moord- bende inagtig te worden en om ten aanzien van deze treurige zaak meer volledige inlichtingen te erlangen. De Redactie onderschrijf t niet altoos de gevoelens der inzenders. In den loop van de week tusschen 15 en 20 Augustus zal weder eene Algemeene Kollecte ten behoeve der Luthersche Oemeente alhier gehouden worden. De kerkeraad is dankbaar

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2