BET VREESEL1JKSTE ÜURJIIJ1 LEVENS, BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. NMEtLUU Ml DER SEffi TMHUft TELEGRAM. ADVERTENTIE N. voor de gulle bijdragen der beide vorige inzamelingen in Augustus des vorigen jaars en die van April laatstleden, welke te zamen 234 bedragen. Daardoor is de kerkeraad in staat gesteld van de schuld groot ƒ900 reeds 350 af te doen. De kerkeraad koestert het aangenaam vertrouwen dat zijne plaatsgenoot en ook thans die liefderijke gezindheid zullen openbarendie reeds tweemaal zooveel stof tot blijdschap heeft gegeven. Het zou overbodig mogen geacht wordenals hij tot de leden zijner gemeente zeide: toont dat gij waar dig zij t dat men u ondersteunt. God helpt die zich zeiven helpen. Liefde is de stempel des geloofs, zonder haar mist het geloof zijn karakter. Naar het Hoogduitsch, van IJerual Jr. In den zomer van het jaar 1859 deed ik een reis in ge zelschap van een mijner vrienden door Zwitserland. Den G Augustus kwamen wij te Chamounij om den jardin en de 7ner de glacé te bezoeken. Daar wij met den laat sten het begin dachten te maken, begaven wij ons zonder oponthoud naar Montanvert, en bragten den nacht door in het kleine een zame logement, dat zich aan den voet van een berg bevindt. Den volgenden morgen vertrokken wij in gezelschap van een gids en namen het noodige mede om ons op den laugen weg nu en dan eens te kunnen verkwikken. Bijl en touw werden niet mede genomen daar een bezoek naar de mer de glacé in 't algemeen voor niet gevaarlijk wordt gehouden. De morgen was helder en beloofde ons eene aangename reis. Stil vergenoegd volgden wij onzen weg, die ongeveer een half uur langs de mer de glacé liep en dan in den met spleten en kloven bedekten ijsberg eindigde. Ofschoon het ver volg onzer reis nu al moeijelijker werd, gingen wij toch onzen gids immer een eind weegs vooruit en aan zijn waar schuwend geroep hem toch te wachten gaven wij eerst ge hoor, toen we door eene ongeveer zestig ellen breede klove van den berg gescheiden werden. Deze klove eindigde ter linker zijde, bij een tamelijk steilen ijsheuvel. Ik verbeeldde mij dezen heuvel gemakkelijk te kunnen beklimmen en zoo doende onzen weg te vervolgen. Ik maakte met mijnen met ijzer beslagen stok eenige openingen in de ijsmassa, teneinde aldus te kunnen klimmen nadat ik echter op deze wijze eenige schreden gedaan hadbegon ik in te zien dat het eene on mogelijke zaak was zoo verder te gaan. Ik besloot terug te gaan, wat mij onzen gids, die inmiddels genaderd was, mij ook zeer aanried. Voorzigtig mijn linker voet terugzettendezocht ik de naast- bijzijnde onder mij liggende, door mijnen stok gemaakte ope ning te bereikenhet gelukte mijtoen ik echter den regter voet voor den volgenden stap uitstrekteverloor deze het steun punt, ik kon mij aan de gladde oppervlakte nergens vast houden, en viel viel reddeloos iu den diepen afgrond. Ik hoorde nog het gillend geroep van mijnen vriend en van den gidswat ik zelf gevoelde is onmogelijk te beschrijven. Van de eene ijsmuur tegen de andere geworpengevoelde ik hoe ik eiken oogenblik dieper in den afgrond zonk, om daar beneden verpletterd of een langzamen nog smartelijker dood te sterven. Plotseling werd ik in mijn val gestuit, ik vermogt adem te scheppen en den roep te uiten; »een touw, een touw"! Door toeval, of liever door de beschikking der Voorzienig heid viel ik op eene kleine ijsbrugdie van de eene klove naar de andere liep. Dit zwakke steunpunt was. echter zeer klein en zwak, ik lag nu met mijn hoofd aan de eene en met mijne voeten aan de andere zijde, en ik weet zelf niet hoe ik er mij van opgerigt heb om te kunnen staan. Het gelukte mij evenwel doch slechts met den linker voet, daar de brug te smal was om er den anderen naast te kunnen zettenterwijl ik ook zorgen moest om mijn rug tegen de ijsmuur te kunnen steunen. Op dit oogenblik riep mijn vriend »ik vreesde reeds uwe stem nimmer meer te zullen hooren, om godswil houd moed tot de, gids terugkomt, hij is naar Montanvert gegaan om touwen te halen". »Als hij lang wegblijftverlaat ik deze klove niet levend riep ik terug. Mijn toestand was vreeselijk; de kleine ijsbrug was zoo smal dat ik er slechts een voet op kon plaatsen, zoodat ik genoodzaakt was, terwijl de andere in de lucht zweefdemijn rug tegen de ijsmuur te steunen en met de hand de andere vast te houden, ofschoon zij zoo glad was als een spiegel. Een stroom ijskoud water liep mij langs de schouders, en maakte mij door en door nat. Boven mijn hoofd zag ik een smalle reep van den helderen blaauwen hemel. Een vlugti- gen blik in den afgrijsselijken afgrond deed mij het klamme zweet uitbreken. Ongeveer twintig minuten bleef ik in dezen toestand. Het bloed gutste mij uit mijn voorhoofd door een wonddie ik in mijn val gekregen had. Mijn regter voet was openge scheurd de linker voet waarop ik stonddreigde den zwaren last niet lang meer te kunnen staande houden. Wordt vervolgd. Van 28 Julij 4 Augustus 1864. ONDERTROUWD: Pieter Ylas, zeeman oud 25 jaren en Alijd Bas, oud 21 jaren. Harmcn Bruin, schipper, oud 21 jaren en Aagje Boon, oud 22 jaren. Arij Kievit, boer, weduwnaar van Hendrikjc Bakker, oud 27 jaren en Reinoutjc Koorn, oud 22 jaren. GETROUWD: Cornelis Bakker en Marijtje Busselman. GEBOREN: Jan, z. van Dirk Bakker en Aagje Plaatsman. Maaitje, d. van Cornelis Zeedijk en Dirkje van Es. Frederika, d. van Frederik Stark en Antje Bakker. Trijntje, d. van Clemeus Barhorst en Jannetje Dijker. OVERLEDEN: Jan Bakker, oud 1 dag. Rika Bakker, gehuwd met Olto Doeksen, oud 24 jaren. Antje Vlaming, oud 8 maanden. Dirk Janz. Boon 8 dagen. Levenloos aangegeven 1. Van 16 31 Julij 1864. ONDERTROUWD Gerrit Luidengatimmermanoud 22 jaren en Jan- Jacobs Kliju oud 25 jaren. GEHUWDJan van Rees en Marlje Gerrits Nabcr. GEBORENTrijntjed. van Cornelis Jacobs Schaap en Antje Jans de Vries. OVERLEDEN: Trijntje Ariens de Vries, geh. met lieert Jans [Bloem, oud 69 jaren. IJsbrand Knijper oud 4 maanden. Johannes Cupido geh. met Jantje Jansen, oud 83 jaren. Cornelis Wigles Swartgeh. met Alida Jans Rotgans oud 51 jaren. Martje Ariens Tromp wed. van Jemke Jacobs Hek, oud 72 jaren. Albert Roos, oud 4 maanden. Heertje Schrooroud 9 maanden. Cornelis Schaap, oud 5 jaren. Sïpke Cu pido oud 4 jaren. Cornelis de Breedoud 21 jaren op zee. Levenloos aangegeven 2. Heden Vrijdag5 Augustus 1864. EFFECTEN Beurs van Londen Parijs I n Weenen Berlijn n Frankfort n n AM STER D/t Jllnamiddag 4 ure. 5°/0 Metalliek (oude)58Jïi59 °j0 Weinig Variatie. ~'°lo Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 18S2 8"/o Geconfedereerde]] 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico 1 Vlo uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2Venezuela 47 J- 44 28' Ct. 471 a 48 MARKTBERIGTEN. PUEMEKENDE 2 Augustus. Klciuc Graskaas f25.75. Twee Stapels f26. Middelbare Gras f25.—. Aangevoerd 159 stapels Kleine Kaas, 5 Middelbare. Boter. Van f 1.05 tot 1.20 per Ned. fg. Gemiddeld fl.15 per Ned. fg. Aangevoerd 99 Runderen. De handel was stug. 140 Vette Kalveren. De handel was vlug, de prijs was van 55 tot 75 cents per Ned. fg. 4S Nuchtere Kalveren. Prijsvan f 6 tot 14 per stuk. Handel stug. 71 Vette Varkens. De prijs was van 33 tot 39 ct. per Ned. f§. Handel matig vlug. 4 Magere Varkens, van f9 tot 14, en 54 Biggen, van f2.50 tot 5.Handel stug. 1020 Schapen en Lammeren. Handel flaauw. Kip-Eijeren f 2.60 Eend-Eijeren f 3.40 per 100. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogeu 229 stapels Kaas wegende 65057 Ned. £g. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f27.75, Middelbare Gras f25. 1 stapel f25.50. Aangevoerd: 623 Ned. f§. Boter. SCHAGEN 4 Augustus. 7. Paarden f50 a 100. 1 Veulen f40. 1 Stier f 100. 24 Magere Gelde Koeijen f40 a 90. 26 Vette Gelde Koeijen f150 a 220. 29 Vaarsen 1'30 a 50. 4 Hokkelingen f 18 a 25. 8 Nuchtere Kalveren f4 a 7. 120 Magere Schapen f7 a 16. 176 Vette Schapen f18 a 26. 193 Lammeren f 7 a 18. 8 Bokken en Geiten f 1 a 2.50. 16 Magere Var kens f8 a 15. 28 Biggen f3 a 5. Konijnen f 10 a 75 ct. Kippen 10 a 60 ct. Eenden f25 a 30 ct. Duiven 10 a 35 ct. Boter 85 ct. per kop, of f 1.13 per Ned. fg. Kaas 20 a 30 ct. per Ned. fg. Kip- Eijeren f2.50, Eend-Eijeren f3.per 100 stuks. Weinig aangevoerd. Over het geheel was de markt stug in handel. POLITIE. Ter beschikking van den eigenaar is voorhanden EEN WIT LAM, den 28sten Julij 1864onbeheerd aangetroffen. De eigenaar kan zich tot terugbekoming van dat lam aanmelden ten burele van politie te Helder. Helder, 5 Augustus 1864. De Commissaris van Politie te Helder, A. C. BOONZAJER. Maandag 8 Augustus vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling betoond bij de voltrekking van ons Huwelijk, brengen wij bij dezen onzen welgemeenden dank. Nieuioediep, 5 Augustus 1864. S. Tu. BEETS. O. BEETS—de VRIES ROBBÉ.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3