3|ngc5onticn Jjtitftlien. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL, TELEGRAM. - i- 20 dezer, ter beschikking wordt gesteld van den kornm. der mariniers. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Groningen Ds. It. Brouwer, pred. te Barsingerhorn. Jl. Dingsdag morgen werd in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam, aangevangen de 80" algemeene vergadering van de maatschappij Tot Nut van H Algemeen, onder de leiding van dr. T. Modderman Az. als voorzitter. Spreker wierp een korten blik op de geschiedenis der maatschappijom aan te toouen dat zij steeds aan hare roeping beantwoordtharen naam met eere gedragen heeft. Zij is nu 80 jaren oud, maarniet verouderd. Tegenover de klagt, zij is- verouderd, uit den tijd, het //Nut" is nutteloos sewordenbeweert Spreker: het //Nut" behoeft nooit te sterven. De grond daarvoor is art. 129 der wet: hare tien jarige herziening. De maatschappij is geene kerkelijke in stelling en mag dat nooit wordenzij staat wel op christe lijke beginselen, maar deze zijn boven kerk en geloofsmeeniug; zij moeit zich dan ook volstrekt niet in zoogezegd godsdienst onderwijs, hetwelk zij aan de kerk overlaat; maar zij doet het hare om de menschheid op te leiden tot de aanbidding van God in geest en in waarheid, zonder bepaling van plaats. Volgens de Groninger Courant van heden, kan dat blad de verzekering gevendat de hoogleeraar Jonckbloet het vaste voornemen heeft te kennen gegeven het tot nu toe door hem bekleede ambt vaarwel te zeggen en de stad Groningen te verlaten. Men schrijft uit Drenthe: //Hoe staat het met de Deensch-Duitsche kwestie? Zoo vroeg men elkander in de kleinste gehuchten van ons land want de boer leest ook couranten. Zij hebben gelijk de boeren, want zij weten, juist door de couranten, dat hunne eigene huishouding belang heeft bij de groote europesche; dat de prijs van hun vee zich ook al regelt naar de Londensche marktdat de paarden niet goedkooper worden als men, in welken hoek vau Europa ook, dapper vecht; dat de Holsteinsche kwestie het eiken-schors willig maakt en de steenkolen het brandhout niet in waarde doen toenemen. Hoe staat het met den oogst vau dit jaar is echter eeue vraag, die ons nog van meer nabij raakt, want wat baten hooge prijzen als men niet heeft aan de markt te brengen Zie hier iets tot antwoord op die vraag: De rogge (in een goed jaar levert de provincie wel twaalf duizend lasten) is op zijn hoogst middelmatig en kort van stroo. De boekweit, die vijf duizend lasten kan opleveren is hier en daar bevroren, doch belooft een goed gewas. Indien geen rampen de ver wachting verijdelen, zal alleen de gemeente Emmen met 4000 zielenaan veenboekweit eene waarde bezitten van twee ton gouds. De aardappelen staan overal goed. De ziekte is er, maar dreigt niet met groote schade. En turf? Die hebben wij wel voor twee goede winters." Eenige tijd geleden kwam een jong paar op het bu reau van den burgelijken stand te Ostende, om de huwelijks afkondiging te verzoeken. Er ontbrak echter een stuk aan de papieren om aan de vraag te kunnen voldoen en het huwelijk moest diensvolgens veertien dagen uitgesteld worden. Dit beviel slecht aan de jonge dochterwelke niet aarzelde te antwoorden: //Indien ik Zondag niet kan aangeplakt wordenis 't niet noodig verdere moeite te doenik zal dan niet trouwen, hoor! Dag, mijnheer, dag Piet!" Zoo sprekende verliet zij het bureau, haren minnaar verwonderd en verward achterlatendehij sprak althans geen woord. Des anderen daags kwam hij op het bureau van den burgelijken stand terug, met eene verloofde, minder ongeduldig maar niet minder jong en schoon; ditmaal werd het huwelijk binnen de veertien dagen voltrokken. Een blad te Palermo deelt de volgende tragische ge beurtenis mede die in de hoofdstad van Palermo heeft plaats gehad. De blinde violist Guiseppe Dallaria had het vermoe den opgevatdat zijne vrouwvroedvrouw van beroephem bedroogen hij besloot zich te wreken. In het midden van den nacht, toen de blinde zich overtuigd had, dat zijne vrouw in een vasten slaap wasstond hij opnam een scheer mes en sneed daarmede de vrouwdie hij ontrouw geloofde, den hals af. Eerst nadat hij zich overtuigd had, dat het lijk van zijn slagtoffer koud was en in bloed baadde, verliet Dellaria met de grootste kalmte zijne woning; gelijk hij later verklaardewas hij in het bewustzijn zijn pligt gedaan te hebben; vrijwillig stelde hij zich in handen der justitie. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur De gemeente Schagen heeft plan om op 24 Aug. a. s. feest te vieren, bij gelegenheid van de eerste steenlegging aan het station aldaar. Gaarne wilde ik UEd. verzoeken, om voorloopig aan uwe lezers te berigten dat èn burgerij èn gemeentebestuurèn verschillende commissiën ijverig in de weer zijn om genoemd feest zoo luisterrijk mogelijk te doen plaats hebben. Wat ons tot die feestviering regt geeft, zouden wij als re den opgeven, dat Schagen eindelijk eens uit zijne geisoleerde stelling geraaktewant bij gemis van eenen goeden waterweg en bij de slechte wegen in onze nabuurtschap en vooral in de gemeente Zijpe, waren wij als het ware verstoken van alles wat men communicatie heet. De spoorweghoe langzaam ook in aanleg, brengt ons in verbinding met een der schoonste zee havens van Europa *den Heldermet Alkmaar en Amsterdem. Wij vinden hierdoor eenen uitweg voor vervoer, en verbete ring voor onze nog al belangrijke veemarkten en mogen som migen hunne verwachtingen wat hoog opvoeren ontegenzeg gelijk zal onze gemeente er bij winnen. Daarom zingt op dien dag onze liedertafeldaarom stichten wij een muziektempel op het waterdaarom formeeren wij eene eerewacht te paarddaarom houden wij harddraverij steken wij een brillant vuurwerk af, daarom komt er een goed georganiseerd gezelschap muziekantendaarom legt de Burgemeester en het zoontje van Boogh den eersten steen. En eindelijkdaarom zal men op het terrein twee stukken geschut planten, veertigponders, om aan den volke te ver kondigen wannees» het feest een aanvang neemt. Ik had mij voorgesteld om er ook van te profiterenmaar dat geschut brengt mij danig in de warwant (lach mij niet uit) ik ben bang van schieten, en beef zelf bij een ledig ge weer. Ik had ook zoo gaarne de verschillende aanspraken willen hooren, ik weet dat Boogh de vader er een in studie heeft en wij weten nog van den avond 17 November, dat hij een uitmuntend redenaar is. Wees zoo vriendelijk, om in uwe gemeente, aan allen die bij magte zijn om stukken ge schut te leenenten ernstigsten af te raden om dezelve aan Schagen te leenengij zult mij verpligten die zich noemt uw dienaar en vriend P. V. D. Schagen, 11 Augustus 1864. Van 4< 11 Augustus 1864. ONDERTROUWD Johannis Hazekamparbeider oud 80 jaren en An- tjo de Boer oud 22 jaren. GETROUWD: Arij Kievit en Reinoutje Koorn..Picter Vlas en Alijd Bas. Harnien Bruin en Aagje Boon. GEBOREN Grietje, d. vau Cornelis Brcmer eu Jetske Hillenius.Pieter, z. van Aren van Leute en Maria vau Es. Jan Jacob z. van Dirk Bakker en Grietje Eelnian. OVERLEDENLliltje Huisman oud 12 dagen. Adriaan Kikkert gch. Geertje Boon oud 37 jaren. Heden Vrijdaq, 12 Auqustus 1864. EFFECTEN Londen Parijs i Beurs i Willig. Weinig Variatie. I o Weenen n Herlijn Frankfort AMSTERDAMnamiddag 4 ure. 5 °/0 Metalliek (oude) 5°/o Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 8u/0 Geconfedereerden 5°/0 Bussische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico l]°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten Ct. 6°/0 Turken48 °/0 2 Venezuela De Noordelijken hebben op de Zuidelijken in Amerika, eene overwinning behaald. 58-3 46 43 28tV 114I1KTBEIUGTE N. PURMERENDE 9 Augustus. Kleine Graskaas f26.75. Middelbare Gras f Aangevoerd 206 stapels Kleine Kaas10 Middelbare. Boter. Van f 1.05 tot 1.15 per Ned. fg. Gemiddeld f 1.10 per Ned. fg. Aangevoerd 293 Runderen. De handel was stug. 144 Vette Kalveren. De haudel was vlug, de prijs was van 50 tot 70 cents per Ned. 34 Nuchtere Kalveren. Prijs vau f 6 tot 13 per stuk. Handel redelijk vlug. 83 Vette Varkens. De prijs was van 32 tot 39 ct. per Ned. Handel stug. 27 Magere Varkens, van f9 tot 13, en 168 Biggen, van f2.50 tot 5.Handel stug. 1451 Schapen en Lammeren. Handel traag. Kip-Eijeren f 2.60 Eend-Eijeren f 3.40 per 100. De prijzen der Beemster Wol blijven voortdurend f 2.35 SCHAGEN 11 Augustus. 1 Paard f40. 24 Magere Gelde Koeijen f50 a 95. 28 Vette Gelde Koeijen f140 a 220. 36 Vaarsen Hokkelingen f30 a 55. 6 Nuchtere Kalveren f 3.50 a 7. 250 Magere Schapen f 6 a 16. 320 Vette Schapen f 18 a 26. 73 Lammeren f8 a 14. 8 Bokken en Geiten f 1 a 3.50. 14 Magere Varkens f9 a 15. 29 Biggen f3.50 a 7. Konijnen f5 a 75 ct. Kippen 15 a 60 ct. Eenden f 25 a 40 ct. Duiveu 10 a 40 ct. Boter 85 ct. per kop, of f 1.13 per Ned. fg. Kaas 20 a 50 ct. per Ned. fg. Ruim 1500 Kip-Eijeren f 2.60, 1000 Eend-Eijcrcn f3.per 100 stuks.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3