3!nöc5ciiiijcn ^titlilicn. behoorlijken staat is geleverd, waarom hij de vernietiging dei^ overeenkomst vordert. De heer G. van der Yelde, stedelijk en plattelands heelmeester te Alkmaar, is door de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en foevoorzigt te Haarlem be- bevorderd tot plattelands'verloskundige. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is den 11 dezer herbesteed', het herstellen der storm- en winterschade aan de duinen op Ylieland en aan de Rijkswerken op Wie- ringen; minste inschrijver voor het eerste was J. Lanserte Zijpe, voor f17990 en voor het tweede P. Brugman te Nieuwe Niedorp voor f20983. Als een bewijs hoezeer bij de jongelieden de zucht blijft heerschen om bij het instructie-bataillon te Kampen geplaatst te worden, kan dienen, dat in deze maand zich reeds een vijftigtal op de lijst der adspiranten lieten plaatsen. In de maand September kunnen zij hunne plaatsing te ge- moet zien. In de vorige week heeft in het noorden der provincie Groningen een onweder gewoeden zijn naar wij vernemen te Pieterburen vier paarden en twee arbeidersdie voor eene schuur stonden, door den bliksem getroffen, met het gevolg, dat de arbeider en een der paarden onmiddelijk ter dood uedervielenterwijl de andere arbeider in zeer be- denkelijlcen toestand verkeert. Mr. Pokker heeft een betrekkelijk uitvoerig betoog ge leverd over de Nederlandsche Staals-Loterij. (Bij de Gebr. Abrahams te Middelburg.) Men behoeft niet te vragen in welken geest ook dit geschrift is opgesteld. De verdediging van loterijen zal niet ligtelijk worden beproefdhoogstens zou de een of ander kunnen bewerendat menom aan veler begeerte naar spel te gemoet te komen, eene loterij als een noodzakelijk kwaad diende te behoudende bestaande Nederlandsche Staatsloterij kan echter, om hare inrigting, zelfs deze vergoelijking niet verwerven. Meer dan eens heeft men ontvouwdal wat tegen de loterij in 't algemeen en de Nederlandsche in 't bijzonder kan worden aangevoerd. Mr. Pokker doet hetzelfde duidelijk en klaar in zijne bro chure uitkomen en heeft het onderwerp uit een regtskuudig, een zedekuudig en een huishoudkundig oogpunt met kennis en talent behandeld. Allen die in de zaak belang stellen raden wij de lezing van het werkje ten zeerste aan. Een der voornaamste schoolautoriteiteu in het noorden des rijksheeft onlangs den wensch kenbaar gemaakt, om- het buitengewoon groot aantal onderwijzers-kweekelingen dat zich in alle oorden des lands aan rijks-kweekscholen, normaal- en hulpnormaalscholenop ontzettende, wijze ver menigvuldigt, niet nog meer te vergrootep.daar het zóó voortgaande, niet veel jaren meer zal duren, of het land wordt overstroomd met een legio onderwijzersdie, elkander als 't ware zullen verdringen eu bij den overvloed van exem plaren zich nog gelukkig mogen achten, wanneer zij eene betrekking met de geringste door de wet bepaalde bezoldi ging bekomen mogen. Aan the London and China Express wordt uit Rot terdam het volgende geschreven Er wordt hier eene maatschappij opgerigt, om eene ge regelde stoomvaart te openen tusschen Rotterdam en Batavia. Het kapitaal zal 3 millioen bedragen, waarvan vooreerst 5 uitmuntende booten zullen worden gebouwd. De overtogt moet uiterlijk in 60 dagen geschieden. Geenerlei subsidie wordt van het gouvernement gevraagdmen verlangt slechts den waarborgdat het gouvernement steeds zorg zal dragen dat, wanneer de stoombooten te Batavia aankomen er steeds 400 last gouverneméuts goederen gereed liggen om te die nen als retourlading. Men kondigt de aanstaande verschijning aan van een werk van den Aarts-Bisschop van Parijswaarin zeer vrij zinnige denkbeelden zullen worden ontwikkeld. Het zal ten titel voeren: nDe Moderne KerK\ Te Woohvich is een der kanonnen aangekomen, welke voor het Russisch gouvernement zijn bestemd; 20 paarden werden vereischt om het stuk dat 23 ton weegt te vervoeren. De Moniteur bevat eenige beschouwingen over de drukpers in China. De bewoners van het hemelsche rijk, zegt genoemd blad, genieten algeheele persvrijheid, voor eigen rekening en risico. De overheid heeft geen regt de verschijning van een geschrift te belettenmaar wreekt zich later met den stok voor de schimpschriften en satiren die alle dagen tegen haar het licht zien. Er is een aantal hand persen bij particulieren, die ze gebruiken en misbruiken. In geen land der wereld, zijn de muren zoo met billetteu beplakt als in China. Zie hier iets voor de liefhebbers van een goed glas wijn. De stedelijke wijukooperte Breinen is dc beroemdste van» geheel Duitschland. Eene afdeeliug der kelder, de Roos genaamd, uithoofde van het bronzen bas-relief van Rozen dat er boven prijkt, bevat den beroemden Rozeuwiju, die nu twee en een halve eeuw oud is. In dit gewelf werden in den jare 1625 zes groote vaten RijnwijnJohaunisberger, eu een gelijk getal vaten Hochheimer geborgen. In de aangrenzende vakken van dezelfde afdeeling liggen nog twaalf groote vatendie den naam der Apostelen dragenen die niet minder kostbare wijnen bevatten, maar eenige jaren jonger zijn; de wijn, die den naam van Judas draagt wordt voor de beste gehouden. De andere gedeelten van den kelder worden door wijnen van opvolgende gewassen inge nomen. Naar mate nu, dat een gering aantal flesscheu Rozenwijn afgetapt wordt, worden de vaten met Apostel wijn aangevuld, en deze wederom met een jonger soort wijn, zoo dat op deze wijze de vaten voortdurend vol blijven. Een enkele flesch Rozenwijn kost thaus eene kolossale som. Een wijnvat van 1000 flesschen kostte in 1624, 1200 francs. Wanneer men nu deze som met interest op interest bere kent en daarbij de kelderhuur mederekent, komt de flesch steljig op 10,895,232 francs te staan eu een glas, het achtste gedeelte eener flesch, 1,361,904 francs. De Ro zenwijn en de Apostelwijn worden aan niemand anders dan aan Bremer burgers verkoijht. De burgemeesters heb ben alleen het regt een paar flesschen te laten tappen en ze als geschenk aan vorsten aan te bieden. Een Bremer burger kan in geval van ernstige ziekte op vertoon van een certificaat van den geneesheer en met toestemming van den stedelijken raad eene flesch tegen 20 francs krijgen. Een arme inwoner van Bremenkan in geval van ziektena eenige formaliteiten eene flesch ten geschenke bekomen. Voorts heeft een burger het regt eene flesch te vragen, wanneer hij een beroemd personaadje als gast in zijn huis ontvangt. De stad Bremen zond Goethe altijd eene flesch Rozenwijn op zijn geboortedag. Men zegt dat de bekende Zuid-Amerikaansehe kaper kapitein Semmes, bij Dentu te Parijs, zijn scheepsjournaal zal .uitgeven. Zie hier een treurig bewijs van de verbittering, die tusschen de beide partijen in Amerika bestaat. Eene jonge damemet name Millerkwam ter kerkeversierd met een of ander zinnebeeld der geconfedereerdën. Dit maakte ten hoogste de ontevredenheid der republikeinsche dames gaande. Toen de godsdienstoefening geëindigd was, bood zich mevr. Timberlake, nicht van den kolonel Timberlakeaan, mejufvr. Miller het gehate zinnebeeld te ontrukken. Zij greep haar daarop aanwaarop eene hevige vechtpartij tusschen de vrou wen begon. Toen kolonel John Timberlake in een zeer opgewonden toestand zich in den twist mengdewaarschuwde een secessionist met name Henry Lohmire.'die mejufvrouw Miller naar de kerk begeleid had, zich niet met den twist te bemoeijen. Timberlake antwoordde hierop,- zwijg kerel, gij zijt niets anders dan een rebel. Hierop greep Lohmire zijn pistool en loste twee schoten op Timberlakedie beiden troffende eerste kogel trof den ongelukkige in deu schou der en de andere doorboorde hem het hartzoodat hij on middelijk op de plaats dood bleef. Lohmire werd gearres teerd en in de gevangenis te Corydon gebragt. De Redactie onderschrijf t niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur In het laatste No. van uw geacht bladlas ik met schrik het berigt dat Booghde vadereene aanspraak in studie had. Ik zeg »met schrik," want de inzender van dat berigt heeft gedwaald, toen hij tegelijk meldde, dat wij op den l7 Nov. 11. een staaltje van 's mans voortreffelijke welsprekend heid hebben gehoord. Integendeel: de welsprekendheid van den ex-kommandant van het overleden korps Oranje-jagers, werd toen door zijne hoorders zoo weinig voortreffelijk ge oordeeld dat hij het niet verder dan tot den tweeden volzin (indien men eenige woorden zonder verband of beteekenis een volzin mag noemen) kon brengenzonder van alle kanten door gezang, gestamp en geroep belet te worden voort te gaan, en hij ten laatste zijne wanhopige pogingenom toch ook een toast »aan den man te brengenmoest opgeven, 't Is echter waar, bij eene latere gelegenheid heeft hij eenmaal het woord' gevoerd, toen het hem, mijns inziens, betaamde te zwijgen, doch het toen door hem ten toon gespreide redenaarstalent, was van dien aarddat de bloote herinnering er aanmij en velen nog heden doen bidden «bewaard te blijven voor aan spraken en toasten van Boogh aden vader." Ik vlei mij echter dat de berigtgever heeft gedwaalddoch mogten wij inderdaad met zoo iets bedreigd wordendat de feestcommissie den mandie alreeds onbeschaamd genoeg is geweest voor zijn kind de eer te verzoekenwaarop dat kind volstrekt geenedoch onze geachte Burgemeester de regtma- tigsle aanspraak heeftdat de commissie, zeggen wij, dier» man zal belettenaan de plegtigheid der «eerste steenlegging" (stijlP. V. D.) welligt eene bespottelijke tint te geven.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2