20" dezer op non-activiteit gebragt, de navolgende op dien bodem dienende officieren, enz. als: de luit. t/z. le kl. J. C. H. Beeloole officier; de luits. t/z. 2e kl. J. Loots, Jhr. W. van Hogendorp, J. G. J. Spanjaard, D. G. Brand, N. A. de Vries, H. J. R. Sutherland, R. T. du Cloux; de offic. v. gez. 2e kl. A. Peters; de offic. v. admin. 2e kl. A. L. Tbiereus en de scheepsklerk D. A. van der Laan. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen, als: aan J. G. Renardel de la Valette, visit. 2e kl. bij 's Rijks bel., f1026; J. Scheepers, conduct. der brievenm. op den Ned. Rliijnspoorwegf332; J. Smagtel, brievenbest. aan het postkantoor te Alkmaar, f63. Benoemd, ingaande met 1 Sept. a. s., tot visiteur 2e kl. der in- en uitg. regten alhierde heer C. Pfanstiel thans visiteur 38 kl. te Terschelling; tot visiteur 40 kl. te Terschelling, de heer C. v. d. Linden Jarnazettethans comm. I6 kl. te Oegstgeest. Men schrijft ons van Schagen, dat men daar druk bezig is met het maken van toebereidselen voor het feest, o.a. wordt op de marktplaats eene colossale eerepoort opge- rigt, hoog 35 en breed 20 voet, waarvan bij wijze van transparant, //Schagen's heden" en //Schagen's toekomst" wordt aangebragt. Ook op het stations-terrein zal een dito boog opgerigt worden. En verder dat de Muziektempel op het water prachtig zal zijn en geroeid zal worden door waternimfen. Ook nog dat het laatste nommer van het vuurwerk voor stellende een locomotief, alles zal overtreffen wat Schagen van dien aard tot nog toe gezien heeft. Die te Schagen feest wil vieren verwijzen wij overigens naar de advertentien hierachter ook twee feestliederen worden u aangebodendoor den heer Jb. Denijs Jz., die in zijn zoo regt populair geschreven werkje "Hoe Schagen feest vierde" getoond heeft de regte tact te bezitten in het vervaardigen van gelegen heidszangen een ieder die zich die zangen herinnert, die ook na de feestviering in verschillende gezelschappen nog zeer dikwijls herhaald zijnzal zich gewis haasten om in het bezit te komen dezer liederenen wij durven u de verzekering geven dat gij de 10 Centen daaraan besteedniet zult beklagen. Het eerste lied zal gezongen worden bij het leggen van den eersten steendoor de liedertafel Euterpe en het an dereeen spoorweglied, wordt de feestvierenden ten beste gegevenwij twijfelen niet of ook dit zal bijzonder in den geest vallen. Het is een waar volkslied of liever lied voor het volk, dat niet weinig zal bijdragen om de feestvierenden regt vrolijk te stemmen. Wij wenschen het daarom in veler handen. Den 16 dezer is te Hellevoetsluis Zr. Ms. gepantser de kanonneerboot buiten dienst gesteld. Het état-major en de ekwipage is overgegaan aan boord van Zr. Ms. wacht schip aldaar. Donderdag 11. werd te Harlingen met de stoomboot Lyon aangebragt een buitengewoon zware en schoone os, die door kenners hoog geroemd werd. Dat colossale dier, van gekruist Engelsch ras, met extra korte pooten, was door een Priesche slager in Engeland aangekocht, om den volgenden dag naar Leeuwarden vervoerd en daar geslagt te worden. Dit is misschien het eerste voorbeeld van dien aard. -Door den minister van financiën is bekend gemaakt dat voor houders van groote jagtacten jaarlijks verkrijgbaar worden gesteld vergunningen tot het jagen op de stranden der zee en de aan den staat behoorende watereu met hunne oevers, tegen betaling van f2.50, ten kantore van den ontvanger der registratie en domeiueu, in welks kring de belanghebbenden wonen of tijdelijk verblijf houden. Deze vergunningen worden gevraagd, ouder overlegging der jagt acten en met opgaaf van de woon- of tijdelijke verblijfplaats der verzoekers, aan den directeur der registratie en domeinen, in den kring van wiens directie zij de jagt op waterwild wenschen uit te oefenen. De verslaggever van de Arnh. Crt. ter Algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, laat zich aangaande een der voorstellen van het Departement Helder, volgender wijze uit: Thans volgden de pleidooijen in zake Schuitemaker con tra Phillips. Immers reeds ten vorigen jare schijnt op de algemeene vergadering de vvcnschelijkheid besproken te zijn om het drukwerk der maatschappijdat nog al aanmerkelijk is en nog al sommigen zeggenveel te veel geld kost, publiek aan te besteden. Deze zaak was toen vooral aangedrongen door het departement Purmereudafgevaardigde de drukker en uitgever Schuitemakerwiens argumenten door mr. A. Phillips, van wege het hoofdbestuur, waren tegengesproken. Thans rakelde een voorstel van het depar tement den Helder, om met die aanbesteding eene proef te nemen, deze, zaak weêr op. Een gekneveld lid van het hoofdbestuur (naam onbekend) fungeerde als raadsheer-rap porteur, waarna de afgevaardigde Schuitemaker een ge schikte naam voor iemand, die zoo vlak aan de Zuiderzee woontniet waar P eene memorie van eisch voorlaspa gina's en pagina's lang. Hij stelde cijfers tegenover cijfers precies zooals ze in de Tweede Kamer stelsel tegenover stelsel stellenen deelde den heer Phillipszijn vroegeren antago nist, van tijd tot tijd parlementaire douceurs toe, die mij, woonde ik in Amsterdam, den volgenden dag zeker eens naar zijne gezondheid zouden hebben doen informeren. De meeste andere sprekers bleken het met het hoofdbe stuur niet eens te zijn, dat de proefneming van aanbeste ding de maatschappij aan schade zou blootstellen en de tegenwoordige regeling veel voordeeliger resultaat gaf, dan ooit eene publieke uitbesteding kon medebrengen. Vooral werd deze opvatting bestreden door den afgevaardigde uit Schiedam, den heer Gille Heringa, die, naar ik vernam behalve afgevaardigde van zijn departement ook directeur van het poskantoor is, en dus alle regt had zich dilleltant- uitgever te noemen daar hij de brieven uitgeeft enwat meer is, de poststempels er op drukt. Zijn dilettantisme gaf ook hem het argument //cijfers tegenover cijfers" aan, en toonde ten duidelijkste, hoe de maatschappij door haren uitgever (eigenaardig Spin geheeten) uitgezogen en geëx ploiteerd wordt. En toch ge zult het naauwelijks kunnen gelooven, achtte men het wenschelijk het voorstel niet aan te nemen omdat het hoofdbestuur nu dan toch wist dat de uitbesteding de algemeene wensch was, en zich haasten zou aan dezen wensch te voldoen. De vergadering scheen niettegenstaande het gebeurde met het schoolpligtigheid-adres nog eenig vertrouwen in dezen haast van het hoofdbestuur te stellen, althans met 366 tegen 85 stemmen werd het voorstel afgewezen. Echter niet ter eer der vergadering zij het gezegd, - dan nadat het departement Haard ge toond had haar op de tanden te hebbendoor in het belang der maatschappij de aanneming van het voorstel ten sterkste aan te raden. Dingsdag jl. werd een jong korporaal van het reg. grenadiers en jagers naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. De jongeling, die steeds door zijn gedrag en zijne kunde voor de toekomst veel van zich ver wachten liet, had zich in eene opwelling van drift vergeten Op de wachtparade vermeende de sergeant-majoor, dat hij in een beschonken toestand verkeerde (hetgeen echter wordt tegengesproken)zoodat hij gelast werd zich te verwijderen. Na afloop der parade vermeende hij zich bij den gezegden sergeant-majoor te moeten regtvaardigendoch daar deze hem op eene zeer onheusche wijze ontving, ontstond er eene woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de korporaal in drift aan den majoor een slag in het aangezigt toebragt, waar van de majoor rapport maakte en de arrestatie het onver mijdelijk gevolg was. Daar de sergeant-majoor berouw schijnt te hebben over zijne min heusche behandeling, hoopt men dat de krijgsraad zulks met andere omstandigheden in con sideratie zal nemen en 'sjongelings carrière alzoo niet ge heel verbroken zal worden. Dingsdag heeft te Amsterdam de inwijding plaats gehad van het paleis van volksvlijt. Eene groote menigte was reeds tijdig in het gebouw vereenigd, waar kort voor de opening ook de autoriteiten verschenen. Ten 12J ure kwam Prins Frederik met zijn gevolg in het paleis. Na de jubelouverture van Weber, ouder directie van den heer Verhuist uitgevoerd, opende de heer Sarphati met eene korte, toepasselijke rede de plegtigheid. Prins Frederik be antwoordde de foespraak daarbij tot hem gerigt en sprak zijne beste wenschen voor de nieuwe stichting uit. Aan het slot van die toespraakreikte de Prins het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw aan den heer Sarphati over. De Commissaris des Konings en de wethouder Berg hiel den eveneens eene gelegenheidsrede, die gevolgd werden door het Halleluja van Haudel, door het orchest uitgevoerd. De groote uitvoering van Mendelssohns Lofgezang, de pièce de résistance van het feest, werd toen ten gehoore gebragt. Des middags had er een diné van 50 couverts plaats ten huize van den heer Zomerdijk Bussink en des avonds een concert in het paleis door het muziekkorps van den heer Stumpff en dat van het regiment grenadiers en jagers. Voor de groote menigte werd een vuurwerk op den Amstel ont stoken. Men leest in de Monitenr: //Een vreeselijke brand is Maandag-avond te Limoges uitgebarsten. Het vuur had zulk een omvang gekregen dat men eerst den volgenden dag den brand meester kon worden. Een 120 a 150 tal woningen is verbrand. Men heeft de noodige maatregelen genomen tot huisvesting van de vele personendie daardoor van hun dak zijn beroofd. Uit Gastein deelt men de rekening mede die den koning van Pruisen bij het verlaten van het hotel aldaar door den eigenaar is aangeboden. Voor zijn verblijf van drie weken is hem f22,000 berekend. De koning was ver gezeld van 20 heeren en 20 bedienden. Ook de keizer van

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2