sriBTTvrsTiJDiiraEaT. 3|iigioüntien J>tuï!licn. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. voorbeeld levert het besluit van Murawieff, dat de markten in het gouvernement Grodno, gelijk vroeger, op zondag moeten gehouden worden. In de motiven van dat besluit wordt gezegd dat de geestelijken den zondag misbruikten tot het houden van oproerige redevoeringen. De inwoners van het gouvernement Grodno zijn bijna allen katholiek, maar de wereldsche belangen die de markt oplevertzullen bij haar wel meer wegen dan de eeuwigedie in de kerk wor den behartigd en de geestelijken zullen van zelf bij hunne predikatiën toehoorders missen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 23 Augustus 1864. Zondag jl. is alhier aan de kust het lijk gevonden van den schipper der visschuit, die in den jongsten storm is omgeslagen en waarvan de bemanning is verongelukt. Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria, zal morgen van hier naar Vlissingen vertrekkenten einde het overige ge deelte der bemanning van de Zeeland, dat bestemd is voor de Adolf van Nassau, over te brengen. Men berigt ons van Vlissingen dat in de vorige week aldaar de nieuwe werktuigen van de Adolf van Nassau zijn beproefd en allen naar wensch en in de beste orde zijn bevonden. De leveranciers en fabriekanten, de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, zwaait men daarvoor de meest mogelijke lof toe, zoowel ten aanzien van soliditeit als van eene keurige nette bewerking. Den 18" dezer stond voor de arrond.-regtbank te Zwolle teregt J. G. van Rijnvroeger predikant, thans zonder beroep wonende te Zwolle, beschuldigd van op den 28sten en 29 dec. jl. bij herhaling pogingen te hebben aangewend om een der gevangenbewaarders in het huis van arrest te Zwolle, tijdens hij aldaar gedetineerd was, om te koopen tot het bezorgen van brievenzonder daarvan aan den directeur van het huis kennis te geven. Tegen den beschuldigde werden de directeur en twee gevangenbewaarders van het huis gehoord, waarna het O. M. bij monde van den subst.-officier van justitie mr. A. J. Roest het woord nam, die voor den beschuldigde requireerde eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 45 dagen en eene geld boete van ƒ50. Daarna werd den beschuldigde op zijn ver zoek toegestaan zich te verdedigen, hetgeen hoofdzakelijk daarop nederkwam, dat hij niet wist, dat de handelingen, door hem aan den gevangenbewaarder verzocht, strafbaar waren, enz., enz. Door den voorzitter mr. E. J. van Nes van Meerkerk is de uitspraak dezer zaak bepaald op 25 dezer. Ter gelegenheid der behandeling dezer zaak was een groot publiek op de been; alles is echter in goede orde afgeloopen. Omtrent den vermoedelijken zelfmoord van den rijks ontvanger te Midwoud, verneemt men de volgende nadere toedragt. Daar Midwoud onder de controle van Medemblik behoort, kwam de onlangs benoemde controleur bij het be zoeken zijner ontvangers tot nadere kennismakingook te M. Daar gekomen, trof hij den ontvanger niet te huis, en cis veldwachter werd gezonden om dien te roepen. V. zeide dadelijk te zullen komenging dan ook terstond uit de herberg, waar hij zich bevond, op weg, maar in stede van naar huis te gaan liep hij regelregt naar een slootje, op kleinen afstand van de herberg. Daar niemand zich op weg bevond, ontdekte men hem, eerst na lang zoeken, ver dronken in de sloot. In de Nieuwe Noordbrabander leest men: Wij waar schuwen den handel en de neringdoendenvoor in omloop gebragte gouden Napoleons van 5 frs. In Antwerpen zijn daarvan reeds een groot aantal in omloop. Zij dragen het jaarcijfer 1862 of 1863, en zijn volkomen juist nagemaakt, zoodat men ze niet kan herkennen, aangezien ze van zwaar met goud gegalvaniseerd zilver zijn. Alleen draagt de beeld- tenis van Napoleon III op de valsche stukken geen laauwer- krans om het hoofd, hoezeer die sedert 1862 op alle goud stukken van die waarde is aangebragt. Uit Almelo schrijft men aan de Ensch. Ct.: Alhier heeft men een zeldzaam en vreemd verschijnsel aan de aardappelplant waargenomen. Boven in de kruin van het loof zetten zich kleine knoppen, die, even als een aard appel, in den grond uitloopen en eindelijk groote volslagen aardappels vormen. Zij hebben dezelfde kleur als de poot- aardappels en zijn van binnen even zoo zuiver als die uit den grond verkregenmen heeft stammen aangetroffen waaraan er 10 a 12 zijn, die even als appels aan de hoo rnen hangen; zij zijn na de koking melig en zeer goed van smaak. Sedert eenige weken is er uit de uitgeveende plassen onder het ambt Vollenhoven en het aangrenzende Wanne- perveen een nieuw artikel in den handel gebragt. Tal van personen zijn dagelijks bezig met het snijden van de water plant, in de wandeling //duil" genaamddezelfde plant, die de welbekende, als de surrogaat voor bedveren gebruikte //toesebolt" voortbrengt. Gezegde »duil" wordt bij scheeps ladingen naar Kampen, gezonden en daarvan in de stroo- papier-fabriek aldaar, fraai en deugdelijk pakpapier gefabrie- ceerd. Ten vorigen jare was er met succes eene proefneming met //duiP uit de Koekoek, bij Kampen genomen. De eigenaren der perceelen water, ontvangen van de handelaren voor wier rekening de arbeiders tegen goed loon werkzaam zijn, eenige huur. Dezer dagen is te Zeist overleden een jongeling, die op een buiten op vogels schietendede onvoorzigtigheid had het geweer bij de tromp te nemen, om daarmede naar zijn jonger broertje een dreigende beweging te maken. Het schot ging bij die beweging af en de massa hagels drong den jongeling in 't ligchaam, zoodat hij na enkele dagen lijdens bezweek. In Engeland zijn verleden week de proefnemingen met Armstrongsgeschut voortgezet; op 500 ellen ging het eerste stalen projectiel van 600 pond glad door het in zee voor anker liggende ijzeren doel verbeeldende den wand van den Warrior) de overige schoten troffen minder juist, welligt ten gevolge van de beweging van het vlot. De van regeringswege daarbij tegenwoordig zijnde commissie was zoo voldaan over de uitwerking van het kanon, dat terstond last werd gegeven, om in dit jaar nog vier dergelijke te vervaardigen. Onder degenen die deze proefnemingen bijwoonden, bevonden zich de graaf van Parijs, de hertogen van Chartres en Montpensier, benevens de prins van Joinville. Een metselaarsknecht in Erankrijk, algemeen bekend om zijne losbaudigheidhad eene moeder, die dol veel van hem hield//Het lieve kindzoo sprak zij eens tot eeue buurvrouw, //gij kuut u geen denkbeeld maken, hoe gezien hij is; hij werkt steeds voor de groote lui. Ik lees daar zoo even nog in de courant dat de president van het Hof hem weder vijf jaar arbeid gegeven heeft." De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Sedert een tiental jaren bestaat binnen deze gemeente eene vereeniging, bekend onder den naam: Collegie Nut en Vermaak Deze vereeniging, als regtspersoon erkend bij Z. M. besluit van 10 Augustus 1863 No. 76, heeft ten doel: het houden van nuttige en aangename voorlezingen tot vorming en be schaving het bevorderen en aankweeken van nuttige ambach ten onder jongelieden, voorts het verleenen van rentelooze voorschotten aan behoeftigen. Bereids heeft het Bestuur aan rentelooze voorschotten eene beduidende som uitgekeerdaltijd de krachten van deze jonge vereeniging in aanmerking genomenterwijl men het genoegen smaakt dat door de bemoeijingen en ondersteuning van dit col- legie, een persoon als broodbakker zich heeft kunnen vestigen, die daardoor in staat is gesteld voor gade en kroost te zorgen. Onlangs is door het Bestuur een fonds opgerigtstrekkende tot het verleenen van ondersteuning aan behoeftige Israëliti sche kraamvrouwensedert het in 't leven roepen van dit fonds, is reeds aan vier aanvragen om bijstand voldaan die bijstand is vooral weldadig, daar de dames-regentessen van bovengenoemd fonds ook zorgen dat de kraamvrouwen gedurende de eerste negen dagen voorzien worden van voedzame spijzenhetgeen voor de Israëlitische kraamvrouwen aan meer bezwaren ver bonden is, dan bij die van andere gezindtendie door geburen af anderen weldoende lieden daarvan dikwijls worden voorzien. Doch het Bestuur vreezendeen met regt dat zonder buiten gewone middelende bronnen waaruit het zijne ondersteuning put, zullen opdroogen, heeft het noodig geacht eene weldadig heidsloterij in het leven te roepen, ten einde aan eventuele aanvragen om bijstand te kunnen blijven voldoen. Bij kon. besluit van 8 October 1863, No. 46, is eene loterij van 500 loten toegestaana ƒ1. het lot, waaronder 250 prij zen zullen zijn. Een groot aantal loten is reeds in het bezit van menschenvrienden, zoodat er nog slechts een vijftigtal aanwezig is; het lijdt geen twijfel, of er zullen hier nog wel vijftig edeldenkenden gevonden worden die het pogen van het Be stuur van bovengenoemd collegie zullen schragen. Wij twijfelen geenszins steunende op de erkende weldadig heidszin onzer plaats- en landgenootenof het Bestuur van het Israëlisch collegie Nut en Vermaak te Helder, zal inden loop dezer maand, ja misschien nog deze week een tal aan vragen om loten ten behoeve van het kraamvrouwenfonds ont vangen. Dit vertrouwen staat zoo vast dat wij bij voorraad onzen dank betuigen voor de welwillende ondersteuning van dit edel doel P. Yan 12 19 Augustus 1S64. ONDERTROUWDK. de Reutermeubelmakeroud 24 jaren en G. Quak oud 23 jaren. N. Suoeck, matroos bij de Marine, oud 43 ja ren en M. Mulderoud 36 jaren. J. H. Fleriezeemanoud 34 jaren en F. Verberneoud 34 jaren. A. van Eekenopperschipper bij de Mavine, oud 46 jaren, weduwnaar van P. Mutchison en J. E. Schoonbergen oud 30 jaren.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2