TELEGRAM,7 BURGERLIJKE SIAMÏ DER GEMEENTE TEXEL, ■water gevuld porceleinen bordis de wijn kunstmatig ge- verwd, dan neemt het water terstond een roodachtige violet- kleur aan; is de wijn niet kunstmatig geverwd, maar is zijne kleur natuurlijk, dan kleurt zich het water eerst na verloop van -§- of uur. De Montreal Ileralcl geeft berigt van den brand der gevangenis aldaar; de cipier het vuur ontdekkende, ging naar den sheriff, zijne vrouw en de knecht bevel achterla tende de gevangenen in veiligheid te brengen. De vrouw ging naar boveumaar de stiklucht verschikte haar zoo dat zij tot redding harer kinderen weder naar beneden ging. Intusschen nam het vuur de overhand; gelukkig kon men van buiten met een ladder de eerste verdieping nog tijdig bereikeneu door het openhakken der traliën en verder bin nen van deurende gevangenen bevrijdenop de bovenver dieping waren echter drie vrouwen moeder en twee doch ters, beschuldigd vau kindermoord; men zag ze aan de venstersmen hoorde hare kretenmaar er was geen mid del tot redding. Velen uit de menigte vielen op de knieën om den spoedigen dood der ongelukkigen af te biddende predikant Barnabé beklom met levensgevaar den ladder, om de vrouwen van daar nog laatste troostwoorden toe te spre ken weldra zag men de vlammen rondom haar opflikkeren en vernam men niets meer dan 't geknetter der vlammen. - Omtrent de ongeregeldheden te Belfast in Ierland deelt de Northern Whig eene menigte bijzonderheden mede, waaruit blijkt dat in geen kwart eeuw het land zoo iets beleefd heeft. Het aantal gewonden en verminkten is zeer aanzienlijk, ook zijn er vele dooden. De grond is met bloed doorweekt. De vechtenden bedienden zich eerst van stokken, steeneu en allerlei werptuig, en toen van geweren. Aanhoudend werd er gevuurd en dat wel met verbazende snelheid. Het was niet meer mogelijk zich in eene beschaafde sfad te wanen. In alle wijken, in alle straten zag men de verschrikkelijke tooneelen van een barbaarschen strijd. Er heeft een gevecht plaats gevonden tusschen de werklieden, navvies geheeten en de scheepstimmerlui. De eersten wilden in de dokken werken de anderen beletten dat met geweld. De overheden hebben huzaren naar de plaats gezonden, die de strijders gescheiden en uiteen gejaagd hebben. In. de wijken dei- bovenstad hebben de ingezetenen hunne huizen gesloten en naar de aangrenzende dorpen de wijk genomen. In andere wijken heeft het graauw de catholiekeu gesommeerd hunne woningen te verlaten onder bedreiging van mishandelingen. Die daarmee draalden zijn met geweld er uit verdreven. De catholieken hebben eveneens gedaan met de protestanten. Volgens gerucht had lord Palmerston bevel gezonden, tot eiken prijs een eind aan het oproer te maken. Te Undalh zijn de catholieke werklui aan het woelen gegaanmaar daar heeft zich alles bepaald tot demonstratienwandelingen, ruiten breken, het verbranden van Willem III in effigie enz. De vermaningen der pastoors hebben de levenmakers tegenhoudenmaar men heeft ze niet de belofte kunnen afpersen, dat zij zich in het vervolg stil zouden houden. Ook te Nerwy hebben botsingen plaats gehad. Men heeft er dadelijk troepen heengezonden. Te Cork anders eene zeer rustige stadwaren er zamenscholingeu ten gevolge van eén gerucht, dat 's nachts een orangistenmeeting gehouden zou worden. Kuim 600 personen vereenigden zich 's avonds voor het gebouw, waarin men zeide dat die zou plaats hebben. De menigte is echter na de vreedzame tusschenkomst der politie rustig uiteen gegaan. De Dublin heeft men voorzorg maatregelen genomen. De Gazetle del Popoio verhaalt van een schilder, die onlangs op het kruis van de Kathedraal te Florence geklom men is. Middelerwijl de wachter eenige vreemdelingen naar beneden geleidde, had hij de gelegenheid waargenomen, om over de lantaarn tot aan het kruis te klimmen. Daar ge komen zijnde heeft hijna plaats te hebben genomeneen boterham uit zijn zak gehaald en die bedaard genuttigd, en na dit ontbijt een sigaar gerookt. Toen men hem later vroeg, wat hem tot zulk een waagstuk had bewogengaf hij het volgende echt Engelsch antwoord//Ik had lust om eens te ontbijten en te rooken op eene plaatswaar nog nooit iemand gerookt of gegeten heeft.- Correspondentie. A. vraagt of het niet eindelijk eens tijd wordt dat de Gemeenteraad voorziet in de nog steeds openstaande betrek king van Controleur der Gemeente-belastingenof is het misschien een maatregel van bezuiniging om die betrekking zoo lang vacant te latendan ware het maar beterhaar geheel te supprimeren. De invloed der Muziek op Petroleum. Keeds eenige malen hebben we met een enkel woord gewag gemaakt van de talrijke proeven met petroleum genomen ten einde tot de juiste bepaling te geraken van 't gevaar, waaraan dat vochtdoor verpakking ontploffingals ander zins, onderhevig is. In den laatsten tijdheeft men zicli voor al ook toegelegd om de middelen te leeren kennenwaardoor deze olie in geval van brand, op de beste wijze zou kunnen worden gebJuscht, en als zoodanig aangewezen, asch, zand, ammoniaenz. Dezer dagen echter heeft een assuradeur met verwerping van dergelijke z. i. te omslagtige middelen, eene ontdekking aanbevolenwaarvan hij zicli de schoonste resultaten belooft. Die ontdekking bedoelt niet meer of minder dan de blussching van brandende petroleumdoor middel van muziek. «Onlangs, «zegt hij, «werd ten huize van den heer Ca- pouillet, te Ixelleseene soiree musicale gegeven, welke dubbel aantrekkelijk voor mij wasèn als beminnaar der mu ziek èn als assuradeur. Men zou bij die gelegengeid name lijk het bewijs leverendat de petroleum niet kan worden aangewend tot verlichting van concertzalenwaar ook blaas instrumenten worden bespeeld. De proef werd genomen in tegenwoordigheid van omstreeks 40 personenin eene met petroleum verlichte zaal. Door den klank van ée'n instru ment werd één, door de uitvoering van een kwartet drie a vier lampen gelijktijdig uitgebluscht. Op 't verlangen der aanwezigenonder welke men mannen van talent en weten schap opmerktewerd de proef onderscheidene malen her haald, en wel op lampen, in verschillende rigtingen, en op verschillende afstanden van de instrumenten geplaatst. Tel kenmale werd dezelfde uitkomst waargenomen. Alleen de heer Duhem, professor aan het conservatoir te Brussel, doofde door trompetgeschal, acht lampen uit." Indien het zich bevestigt, dat de geleerde ontdekker de zaak met onbeslagen bril heeft gadegeslagenen het uitgaan van het licht het gevolg is geweest der muziek en niet van de drukking der lucht in eene kleinebedompte zaalzou het in derdaad niet ondoelmatig zijn bij een eventuelen petroleum- brandin stede van de brandweer, een korps muziekanten met blaasinstrumenten gewapendtot blussching van het vuur te doen aanrukken. MARKTBERIGTE 1\. PDKMERENDE 23 Augustus. Kleine Graskaas fMiddelbare Gras fAangevoerd 177 stapels Kleine Kaas, 9 Middelbare. Boter. Vau f0.921 tot 1.10.per Ned. tg. Gemiddeld fl.per Ned. tg. Aangevoerd 220 Runderen. Voor Vette goede kooplustMelk- en Jong Vee stugge handel. 120 Vette Kalveren. Be handel was vlug, de prijs was vau 55 tot 75 et. per Ned. ft. 32 Nuchtere Kalveren. Prijs: van 18 tot 17 per stuk. Vlugge handel. 10S Vette Varkens. De prijs was van 36 tot 39 ct. per Ned. ikHandel stug. 35 Magere Varkens, vau 19 tot 13, eu 201 Biggen, van 12.50 tot 5.Handel redelijk vlug. 1135 Schapen en Lamineren. Voor Vette Schapen goede kooplust. 14 Paarden en 9 Veulen. Kip-Eijeren f 2.70 Eend-Eijeren 13.40 per 100. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 187 stapels Kaas wegende 49723 Ned. ffj. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas 127.Middelbare Gras 126.25. Aangevoerd: 1008 Ned. fg. Boter. 50 mud Peeren a f4.per mud. Afval 10.50 per mud. Ï25 mud Appelen (Afval) f 0.50 per mud. SCHAGEN 25 Augustus. 3 Paarden 170 ii 120. 3 Stieren 160 a 120. '14 Magere Gelde Koei— jen 160 a 110. 16 Vette Gelde Koeijen f130 a 235. G Nuchtere Kal veren f4 a 7. 230 Magere Schapen 18 a 16. 340 Vette Schapen f18 a 26. 18 Lammeren f 10 a 14. 16 Magere Varkens 110 a 14. 23 Biggen 13 a 5. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 25 a 40 ct. Eenden 125 a 40 et. Duiven 10 a 40 ct. Boter S0 et. per kop, of 11.06 per per Ned. fg. Kaas 25 a 35 ct. per Ned. Kip-Eijeren f2.60 a 2.70 per 100 stuks, Eend-Eijeren, weinig ter markt aangevoerd. Vrijdag26 Augustus EFFECTEN Beurs van Londen Parijs j Weenen v r r, 1 VV eime V anatie. Berlijn l Frankfort AMSTERDAM namiddag 4 ure; Heden 1864. 5 °/0 Metalliek (oude) 5°/o 6°/o 8°/o 5°/o 5°/o 3°/ H°/o 58f 43f 404 °l I o Vereenigde Staten van Noord-Amerika Yereenigde Staten 1882 Gecoufedereerden Kussische Spoorweg-Aandeelen Blaauwe Grieken Mexico27| a 28 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten Ct. 6Turken»/0, 2Venezuela Van New- York wordt berigtdat de Noordelijken eene overwinning op de Zuidelijken hebben behaald. Yan 18 25 Augustus 1864. ONDERTROUWD: Pieter Mariiras Stiggelbout, geneesheer, oud 33 ja- ren en Cornelisjc Bruiu oud 30 jaren. GETROUWD Johannes Hazekarap en Antje de Boer. GEBORENGeertjed. van Cornelis -Mz. Koorn en Martje Eelman. Gunrtje d. van Jan Dz. Witte en Neeltje Schraag. Johannes z. van Jan Mulder en Anna Joesch. Magdaleend. van Pieter de Ruiter en Sofia Johanna Peters. OYERLEDENCornelis Wilhelmina Koning, oud 10 maanden. Jan de Haas gehuwd met Saartje Kunst oud 77 jaren. Cornelis Bz. Lap, oud 62 jaren.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3