PolenBarensprungdezelfde die bij een proces van soort gelijken aard in 1858 eene valsche briefwisseling overlegde en wien dat in de kamer van afgevaardigden door den hoofdbeschuldigde Niegolewski verweten werdmaar ook door de Russische en Oosteurijksche politie. De regtbank, die eene beschuldiging aanneemt van een feit waarvan het be staan nog moet bewezen worden, zal ook niet aarzelen een veroordeeleud vonnis uit te spreken; evenmin om een ruim gebruik te maken, ondanks de les der ervaring, van de stukken door de politie gefourneerd. De National Intelligencer van "Washington zegt, dat een wapenstilstand tusschen de oorlogvoerende partijen geen ver werpelijk denkbeeld zou zijn, mits daarbij elke van de oor logvoerende partijen in het bezit harer tegenwoordige posi- tiëu vvierd gelaten. Het Eveni?ig Journal van Albauy zegt, dat het wel mo gelijk zou zijndat Lincoln tot eenen vernederenden vrede genoodzaakt wierd door de weigering van het volk om soldaten te leveren. De Times van New-York, mede een orgaan van de Washingtonsohe bewindslieden, vreest echter dat eene wapen schorsing voor het Zuiden alleen voordeelig zou zijn en dat het Noorden, eenmaal de wapenen uit de hand gelegd heb bende, moeijelijk te bewegen zou wezen om ze weder op te vatten. Aan den anderen kaut zegt de Examiner van Richmond: Er zijn in het Noorden lieden, die. aanraden vredesonder handelingen aan te knoopen en eene conventie van al de voormaals Vereenigde-Staten tot gezamenlijke overweging der geschilpunten te beleggen, zich vleijende met de ge dachte, dat zoodanig overleg eer dan wapengeweld tot her stel der Unie zou lijden. Een met die hoop en bedoeling gedaan voorstel zou ook door de confederatie niet worden verworpendoch zij zal in geenerlei vredesonderhandeling treden, tenzij het Noorden vooraf het regt van afscheiding, het regt der souvereine staten om uit de Unie te treden onvoorwaardelijk erkenne en zijne land- en zeemagt van ons .grondgebied en uit onze watereu verwijdere. lTI3TTW3TirPIlTg31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 September 1S64 Bij de heden op het raadhuis alhier plaats gehad heb- ibende aanbesteding van het maken van straatwegen, zijn 11 inschrijvingsbiljetten ingekomen, als van de hecren; J. B. Janzen, f11144; P. Verheyf 10488 W. v. d. Wooning, f10300; M. P. Wallin, f 10050; Gebr. ICorff f 10000, H. J. Janzen, f9675; H. Hippensf9190; P. Spruit, 9040; P. Dekker, f8998; S. Gooien, f8868; R. Yos, f8856. -Het le bataillon 7° reg. Infanterie onder bevel van Ren majoor van den Hummel, is heden middag ten 1 uur deze gemeente weder binnen gemarcheerd, komende uit het kamp van Millingen. Men schrijft ons van Terschelling, 6 Sept. Op de heden alhier te Midslaud gehouden paarden- en veulenmarkt, waren aangebragt 4 paarden, 4 enters en 99 veulens. Het is opmerkelijk, dat het getal der sterfgevallen te Harlingen zoo groot blijft, meer dan vele jaren vroeger. In de maand Augustus overleden aldaar 31 personenbijna 'het dubbeltal van de gewone sterfgevallen van andere jaren in deze maand. Het getal overledenen in dit jaar, bedraagt tot 11. Vrijdag reeds 295 dus 61 meer dan in 1863, toen 'het getal der gestorvenen 234 bedroeg. Bij den boekhandelaar M. J. Visser, te 'sHage, heeft het licht gezien eene belangrijke handleiding voor de beoefe ning van het Nederlandsehe handelsregt, ten behoeve van het onderwijs op de hoogere burgerscholen door Mr. J. v. Gigeli, Dr. in de regten en letterenadvocaat bij den Hoogen- Raad der Nederlandenen leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool te Delft. Voormelde handleiding is niet alleen voor de leerlingen der burgerscholen, maar ook voor elk koopman van uitge strekte nuttigheid. Ze bevat alles wat tot 't handelsregt behoort, op eene eenvoudige cn duidelijke wijze voorgedragen. De averijen bodemerijen en inecr onderwerpen tot het zeeregt behoorendeen wier kennis voor den koopman onmisbaar is, zijn daarin kortelijk en beknopt behandeld, en kan daarom voor velen op deze plaats eene gemakkelijke hand leiding zijn. Wij meenen er de aandacht onzer lezers op te mogen vestigenen geloovcn dat zij van de aanschaffing van dit werkje geen berouw zullen hebben. Men berekent, dat tegenwoordig jaarlijks omstreeks1 500 millioen ft' tabak wordt verbruikt. In Europa wordt 231 millioen geteeld; het overige gedeelte levert Amerika en Azie op. Voor allen die daarin belangstellen, ligt aan het Bu reau dezer Courant ter inzage, het reglementen programma van de in April 1865 in het paleis van volksvlijt te Am sterdam te houden algemeene tentoonstelling, van voort brengselen van tuinbouw. Ten einde onze lezer eenigzins een idee te geven van de groote schaal waarop deze tentoonstelling zal plaats hebben vermelden wij dat buiten de voor tuinlieden beschikbaar ge stelde prijzen, in het programma worden uitgeloofd: 30 groote gouden medailles, 92 gouden medailles, 127 zilve ren vergulden medailles, 84 groote zilveren medailles en 77 zilveren medailles, behalve aanzienlijke geldprijzen, te zamen 410 medailles, vertegenwoordigende eene waarde van meer dan dertien duizend gulden. Wanneer men het bedrag der uitgeloofde prijzen vergelijkt met hetgeen bij vroegere tentoonstellingenzoowel binnen- als bui tenslands is geschied, blijkt het, dat zoowel liet aantal als de waarde der uitgeloofde medailles nimmer belangrijker was. Het bestuur dezer tentoonstelling is zamengesteld uit de navolgende heeren: Mr. J. Messchert van Vollenhoven, burgm. van Amsterdam, en Jhr. Mr. W. M. de Brauw, voorz. der Konkl. Nederl. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw, als voorzitters; Jhr. Mr. H. Hoeufftv. Velsen, voorz. van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, en S. J. Graaf van Limburg Stirum, tweede voorz. van de afdeeling Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Landb.als onder-voorzitters Prof. Dr. C. A. J. A. Oudemans, lid van het bestuur van de afdeeling Amsterdam der IIoll. Maatschappij van Landb.; Dr. N. W. P. Rauwenhoff, secr. der Konkl. Nedrl. Maat schappij tot aanmoediging van den Tuinb.; J. A. Willink Wz., lid van het best. van de afd. Amsterdam der IIoll. Maat schappij van Landb.; Jc. Meulmanlid van de afdeeling Amsterdam der IIoll. Maatschappij van Landb.Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynootsecr. der IIoll. Maats, van Landb. Mr. W. C. M. de Jonge v. Ellemeetcommissaris van het paleis voor VolksvlijtDr. W. C. H. Staring, direct, van het paleis voor Volksvlijt; Jhr. H. M. Ram, lid van het bestuur van het genootschap voor Landb. en Kruidkunde te Utrecht; W. Hoog, voorz. der vereeniging «Elora van Noordwijk" R. J. A. Kallenberg v. d. Bosch, tweede voorz. der Maat schappij van Tuinbouw in het arrond. BredaA, N. Bijvoet, onder-voorz. der vereeniging //de bloem van Kennemerland", en J. C. Groenewegen, hortulanus te Amsterdamals leden Mr. H. S. van Lennep, peuningm. van de afd. Amsterdam der IIoll. Maats, van Landb., als penningm.; J. H. Krelage, voorz. der algem. vereen, van bloembollencultuur tc Haarlem, als eerste secret.Jhr. Mr. S. Backer, secret. vau de afdeel. Arasterdam der IIoll. maatschappij van landbouw, en H. Witte, hortulanus te Leiden, als tweede secretarissen. Alle brieven, mededeelingen af stukken voorde tentoon stelling moeten worden geadresseerd aan den heer J'. II. Krelage te Haarlem, eerste secretaris van het bestuur der algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in 1865. Op franco aanvrage aan den eersten secretaris wordt het reglement en programma kosteloos en portvrij aan belang stellenden toegezonden. Ten gevolge der onlusten tc Genève zijn er tien per sonen in hechtenis genomenwaaronder acht radicalen en twee independenten of conservativen. Men leest in de Ultramontaansche Monde de navol gende mededeeling In 'sHage, de residentie van Nederland, telt men 23,000 catholieken op eene bevolking van 85,000 zielen. De catho- lieken daar ter stede bezitten 4 groote kerken met eene genoegzaam talrijke geestelijkheid, voorts verscheidene ka pellen, recolletten, jesuiten en dominicanen. Te Leiden, de stad der geleerden, is een derde der bevolking catholiek; zij bezit 4 zeer schoone kerken. Voor 50 jareu telde Arnhem 500 catholieken, thans worden er daar 12,000 gevonden, verdeeld in twee parochiën. Amsterdam biedt ons een gezin aan van 60,000 catholiekendie 9 parochiën bezitten en 5 kerken, in welke de dienst wordt verrigt. De ketterij verdeelt zich thans, even als ten tijde der hervorming, in duizende secten. En wat de jansenisten aan gaat, welker groot toevlugtsoord en erkend middenpunt Nederland isdezen telden daar te lande 100,000 in de vorige eeuw; zij zijn nu tot 5000 ingesmolten, en hun aantal vermindert nog dagelijks ten gevolge van met de catholieken gesloteue huwelijken. Een onzinnige poging tot het vormen eener zamen- zwering tegen wat of wie is niet regt duidelijk is te Batavia aan het licht gekomen. De hoofdaanlegger, een op gewonden jongman, die Garibaldi's hulp wenschte in te roe pen, is in verzekerde bewaring genomen. De geheele zaak schijnt eigeidijk niets meer geweest te zijn dan een jongens streek. Dat er echter onder de zoogenaamde inlandsche kin deren een geest van misnoegen heerscht, valt niet te ont-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2