BriBITWgglJDIBrgHiiar. Insinuatiën zonder zweem van bewijsonbepaalde beschul digingen geworpen naar de liberale partij in 't algemeen, zonder dat er een enkele naam genoemd wordt van hem die zich daaraan heeft schuldig gemaakt, ziedaar de verde diging die de heer Groen voordraagt, op het verwijt hem door den heer ïruin te gemoet gevoerd van verkrachting der politieke moraliteit en van den geest der grondwet bij de verkiezingen. Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 13 September 1864. Zaturdag avond jl. heeft alhier op de openbare straat eene poging tot moord plaats gehad. De aanleidende oorzaak wordt toegeschreven aan herhaalde twisten en plagerijen tnsschen twee gebureu, een sjouwerman en eene vrouw van verdachte reputatie. Terwijl laatstgenoemde hare woning wilde binnengaan viel de eerste op haar aan en bragt haar met een mes een steek in den schouder toe, waardoor het mes afbrak en later op den grond is gevonden; de dader daarvan niets bemerkende, greep zijn slagtoffer vervolgens bij de haren en wilde haar eene snede in de keel toebren gendat hem echter is mislukt, omreden hij niet dan het hecht van het mes in handen had. Daarna is de vrouw door voorbijgangers ontzet en door de geneeskundige hulp van den officier van gezondheid le kl. der Marine J. D. Sachse verpleegd geworden, die de wond als niet gevaarlijk verklaarde, zoodat zij spoedig weder hersteld kan zijn. De aanvaller heeft zich zelf in handen der politie gesteld. Vol gens de verklaring van getuigen moet hij zich herhaalde malen hebben uitgelaten dat hij het voornemen had be doelde vrouw om het leven te brengen. Heden morgen zijn de militiens verlofgangers van het le bataillon 7e regiment infanterie alhier in garnizoen, die opgeroepen zijn om mede te kamperen, weder naar hunne woonsteden teruggekeerd. Naar wij vernemen heeft Z. M. de keizer van Oosten rijk, den heer H. N. Schokker, telegraphist alhier, het gouden kruis van verdiensten geschonken, voor de door dezen aan den dag gelegden ijver en betoonde welwillendheid, tijdens het Oostenrijksche escader zich onlangs ter reede vau Texel bevindendedagelijks van den telegraaf gebruik maakte. De proponent D. V. Wielinga, te Kampen, heeft voor het op hem uitgebragt beroep naar de Chr. Afg. Geref. gemeente alhier, bedankt. Uit een bij het departement van marine ontvangen rapport van den kapt.-t/z. J. van der Meerschkommanderende Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Zoutmanis die bodem den 8n dezer ter reede Duins binnengeloopen met verlies van kluif- en jaaghout. Zr. Ms. schroefstoomschip Coehoornonder bevel van den luit. t/z. le kl. W. E. L. de Vriese, is gisteren voor middag van de reede van Idellevoetsluis naar zee vertrokken ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indie. Den 25" Sept. e. k. zullen alhieraan boord van het schip Java-Pacietgezagvoerder D. Crap Hellingman, em- barqueren, om met dien bodem de reis naar Java aan te vangen, de 2e luit3. Verbeek, Geels, jhr. vau der Does de Bye, Nuysink, de Bruyn, Visser, Burnaby Lautier, Staal en Dumoulin. Voorts de 2e luit. der kav. jhr. J. A. Bo- reel de Maurignault en de adj.-paardenarts J. C. Wijs. Den 27° Sept. e. k. zullen mede alhier, aan boord der Zeenimph, gezagvoerder J. T. Graadt van Roggen, embar- queren de voor de dienst in Nedl.-Indië bestemde 2e luitus. Broedelet, Vervat van der Dusseu, Stemfoort en Anten. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht de navolgende 3 schepen, als: Voor Dordrecht: Persteling kapt. C. de Zeeuw Bagehus Wz. Voor MiddelburgMinister Pahud, kapt. E. Lipjes; EvaJohannakapt. A. J. B. Hordijk Van wege den Minister van Oorlog is aan de chefs der verschillende legerkorpsen de last verstrekt om aan de bij hunne korpsen in dienst zijnde Israëlitische militairen van af den 27° dezer tot den 26" der maand October, ver lof te verleenen, ter viering van de in dien tijd invallende feesten. In het Handelsblad van heden leest men De agent van Lloyds te Bremerhaven, meldt dat daar een stoomschip onder de vlag der geconfedereerden is aan gekomen, laatstelijk van het Nieuwediep, het had eerst de Éransche, vervolgeus de Pruisische en eindelijk de eigen vlag geheschen; het heeft 300 man equipage en kan 40 kanonnen voeren; men zegt dat het staat onder bevel van kapt. Semines, gewezen gezagvoerder van de Alabama. Van Schagen dato 10 Sept. schrijft men ons het volgende Alles is voorbij Schagen rust van den feestarbeidheeft het Zondagspak uitgetogenen staat daar wederzoo als het sedert langaan mijuwe onderdanige dienaar, bekend is. Verdwenen zijn de vlaggen, die, zoowel van vele par ticuliere als openbare gebouwen wapperdenverdwenen is de eereboog, met zijn spoedig verdord groen en zijne chasinetten voorzien van inscriptien meten zonder taalfoutenvoorbij zijn de beide harddraverijen, met het gewone gekibbel tus- schen rijders en keurmeesters, en het daarvan «onafscheide lijk wijndrinken"verdwenen zijn die duizende meerendeels doornatte feestvierenden met hunne meerendeels bedorven kleederen, en dito hoeden; de ruiters, de zangers, de feest- treinde serenadewaarvoor de liedertafel zulk een uitmun tend onthaal genoothet dinerde toastende champagne met zijn verleidelijk knaleffect, de genoodigden, de kok, het vuurwerk, kortom 't is alles daarheen, en voorbijuit gezonderd de feestcommissiedie zich amuseert met het na zien der ingezonden feestrekeningen En thans, nu alles voorbij is, hoort men door verscheidene personen het thema variëeren Wie zal dat betalen De zoodanigen vergeten echter (wat ik nu ontdek, in mijn aan hef ook te hebben gedaan), de enorme sommen, door de feestvierenden van eldersin de gemeente achtergelatenen van welke sommen Schagensburgerijmogt door de feestviering eene ebbe in de gemeentekas ontstaanzeer goed iets zouden kunnen missen, om het scheepje onzer plaatselijke adminis tratie vlot te houden; weshalve ik voor mij, wat betreft het finantiëele punt der feestviering, het hoofd gerust nederleg. Wat nu aangaat den laatsten feestdag (waarover ik u eigenlijk wil schrijven) het spijt mij dat ik mijn verslag dienaangaande, even als gij dat van den vorigen, zoo niet waterig, dan toch mager moet noemen. Apropos! 'tls welligt hier de plaats eene opmerking yan een spotvogel over verschillende artikels over dien dag, in de couranten voorkomende, mede te deelen. Hij beweerde namelijk uit sommige verslagende champagne van den feestmaaltijd en weder uit anderen, het hemelwater, dat sommige feestvierenden de broekspijpen uitliep, bepaald te kunnen proeven, en houdt staande dat uw berigtgever tot de watermannen heeft behoord. Ik weet niet of deze laatste meening juist is, maar, is zij dat, dan is voor den toon van dat verslag veel verschoonlijks te zeggen. Immers, het ge not van een fijn diner, en de invloed van een vorstelijk wijntje zullen ons oordeel, vooral over eene feestviering, geheel an ders doen zijn, dan de invloed van een miniatuur zondvloed of het genot van in een propvolle herberg, onder gestadig dringen en stootenwat meer stiklucht te moeten inademen dan een mensch kan verdragen. Doch, om tot mijn verslag terug te keeren. De harddraverij waaraan acht paarden deelnamenhad ter bestemden tijd, bij dragelijk weder, in tegenwoordigheid van betrekkelijk weinig toeschouwers plaats. De prijs werd behaald door het paard van den heer Dalenberguit de Zuid-Zijpe, bereden door den eigenaar, de premie door het paard van den heer L. Borstvan Oud-Carspelbereden door zijn zoon A. Borst. Onmiddelijk na afloop der hard draverij verzamelden de leden der liedertafel nEuterpein den tuin van het koffijhuis Vredelusten gaven daar eenige van hunne uitgezochtste nummersden beminnaren der zang kunst ten beste. Ten opzigte van zang en muziek ben ik geen bevoegd beoordeelaarmaar een kenner zeide mij dat de zangers ditmaal eer van hun werk hadden, dit deed mij genoegenwant ondankbaarder arbeid is wel nooit verrigt dan door de liedertafel op den eersten feestdag, en de zan gers zijn ten volle geregtigddien dag met eene zwarte kool in het register hunner openbare uitvoeringen op te teekenen. Tegen het uurbepaald voor het vuurwerk kwamen nog verscheidene rijtuigen met bezoekers uit de omliggende ge meenten echter niet in zoo grooten getale als menware het weder schoon geweest, had mogen verwachten. Het vuur werk zelf voldeed zeer goed vooral het laatste nummer eene locomotief, was prachtig. En nualles is voorbijMaar hoor ik u vragen de indruk die het feest op u heeft gemaakt? Ik zal antwoorden. Die indruk is, ondanks alle tegenheden, op den eersten feestdagbepaald gunstig. Het feest is voor mij eene soort van profetie. Luister, ik zal haar u verklaren. Elk zal moeten toestemmen, dat hoezeer de spoorbaan voor Schagens bloei bevorderlijk moge zijn een kanaal van oneindig meer belang voor onze gemeente zoude wezen ieder ingezeten deelt die meening. Daar nu, waar het bereiken van een minder belangrijk doelaldus feestelijk wordt begroet, terwijl men zich tevens helder is bewustvan het gewigt van een andermeer belangrijkmet het vorige in het naauwst verband staandedaar mag men aannemen dat spoedig alle krachten zullen worden aangewend, om ook dat doel te naderen. Schagen zou met zijn spoorwegfeest een belagchelijk figuur maken, werd het niet spoedig gevolgd door krachtige po gingen, om, door een beteren waterweg, deze gemeente alle die voordeelen te verzekeren, welke haar bij eene betere communucatie zoo rijkelijk zijn weggelegd. Den helderen blik van het Hoofd onzer gemeente, zijn ijver voor het belang van Schagen, maar vooral, de algemeene belangstelling die het weleer bespotte kanaal thans ondervindtwaarborgen mij dat het aan die pogingen niet zal ontbreken. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. Wij zien hier dagelijks, dat naarmate op politiek en gods dienstig terrein de ontwikkeling van den mensclielijken geest toeneemtook des te heftiger de strijd tusschen verouderde en nieuwere begrippen gevoerd wordt. Mogt aan de eene zijde het beginsel van vooruitgang geschaad worden door

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2