Op (lo paardenmarkt, Woensdag jl. te Utrecht gehouden, waarop bijna -500 stuks aan de lijn stonden en waaronder zich zeer schoone veulens bevonden, was de handel slap. Men berigt van Rotterdam Ds. Chautepie de la Saussaye, ontving den 19n dezer, van ongeveer 1800 leden der gemeente ten geschenke een prachtigen folio Staten-Bijbelverguld op snede, gebonden in blaauw fluweel, rijk gemonteerd met zilver en voorzien van sloten. Ter wederzijde is aangebragt een zilveren plaat of schild waarop eenige incriptiëu. De Bijbel rust op een volgens nieuwe constructie sierlijk uit eikeu- en ebbenhout bewerkten lezenaar en is buitendien vergezeld van een smaak vol in marocco gebonden album. Te Lemberg stonden in den loop der maand Augustus niet minder dan 15 studenten teregt, beschuldigd van hoog verraad. Vier werden vrijgesproken, de overigen echter tot gevangenisstraf van 5 a 10 jaren veroordeeld. - Uit Bremen meldt men dat weder groote stroomen landverhuizers, naar Amerika bestemddaar aankomen. Velen daarvan zijn nog jongeliedendie wel tot kanonnenvoerder schijnen te zijn aangeworven. In Keur-Hessen zijudorpeu, waarvan de halve bevolking naar Amerika verhuist. Dat •die lust tot landverhuizing in Duitschland zoo talrijke jaren achtereen blijft bestaan, mag wel als bewijs gelden voor het wanbestuur in vele staten. In de vorige week werd te Weenen een proces wegens hoogverraad behandeld tegen een ]5jarige jongeling, den eenigen zoon van den boekhandelaar Kober, te Praag. Van dezen jongeling, leerling der derde klasse vau het gymna sium, was eene portefeuille gevonden, onderscheidene briefjes bevattende, waarin hij zich als lid van een geheim genoot schap voorstelde, en op een waarvano.a. stoud: '/Ik zweer den keizer eeuwigen haat" en »ik zweer den keizer te ver moorden, zoodra zich eene gelegenheid daartoe voordoet." De jongeling verklaarde, dat alles slechts scherts en spel was; evenwel werd hij aan hoogverraad schuldig verklaard en tot vijf jaren zware gevangenis veroordeeld. De proces stukken werden echter aan het hooggeregtshof toegezonden, met voorstel om eene verligtiug van straf, naar men zegt tot drie jaren uit te spreken. Van wege den veroordeelde is mede hooger beroep aaugeteekend. De onveiligheid is in den laatsten tijd te Weenen op eene schrikbarende wijze toegenomen. liet is geene zeldzaamheid meerdat op klaarlichten dag in de drukste wijken der stad aanrandingen en inbraken plaats hebben. 'Thans heeft de gemeenteraad de noodige stappen gedaan om de tusschenkomst van den rijksraad tot beveiliging der hoofd stad in te roepen. Eene deputatie van den raad heeft eene audiëntie bij den minister van politie gehad en van dezen de verzekering bekomen, dat met den meesten spoed krach tige maatregelen zullen genomen worden om aan dien toe stand een einde te maken. Voorloopig zal de politie dooi de militaire magt worden bijgestaan. De dagbladen zijn gevuld met bijzonderheden uit liet regtsgeding tegen Muller, die beschuldigd is den 9denJulij den heer Briggs in den spoortrein vermoord te hebben. Qansche kolommen zijn gevuld met de beschrijving van de onbeduidendste handelingen van den beschuldigde, het ge tuigenverhoor dat niets nieuws aau het licht brengt enz. Wij gelooven dat de lezer niets er bij verliest zoo wij de zaak laten rusten tot de rc-gter uitspraak heeft gedaan. De ophef die er van gemaakt wordt, is voor een groot deel het gevolg van de nationaliteit der beschuldigden. Muller is Duitscher, en het nationaal gevoel der zonen van het groote vaderland is nu zoo gespannendat zij zelfs eene nationale zaak maken van den moord, dien een duitsch kleermaker op een engelseh bankier zou gepleegd hebben. Tu het Hongaarsche stadje Chyla is door den krijgs raad een rabbi, naar aanleiding van eene in de synagoge gehouden predikatie, wegens storing vau de openbare gods dienst en hoon, tot drie maanden "arrest" veroordeeld! In de dagbladen te Berlijn werden vóór eenigen tijd tegen goed loon schoenmakerskuechts gevraagd, die in staat waren fijn werk te leveren. Zij die ten gevolge daarvan hun adres bekend maakten, ontvingsn kort daarna de uit- noodiging om te Londen een zeer voordeelig engagement te sluiten, doch alvorens als proef een paar laarzen in te zen den. Er zijn verscheidene van die knechts, die door het hooge loon verlokt, in den val zijn geloopendc zaak was niet dan 'bedrog. HAAGSCIIE CORRESPONDENTIE. 's Ilage 21 Sopt. 1864. Beaucoup de bruit et peu do besogne. Ziedaar in den woord bet resume der eerste Kamer-zittingen. Immers men ver wachtte, naar aanleiding van het langdurig geschrijf in de couranten over de al of niet toelating der HII. de Brauw en van Zuylen, dat bij het onderzoek der geloofsbrieven eenige discussie over dat punt zou ontstaanen dat de vraag zou worden geopperd of de verklaringen door die heeren tijdens de verkiezingen algelegdal of niet strijdig waren met dc voorschriften der grondwet. Met geen enkel woord zelfs is dit onderwerp aangeroerd en al de verkozenen zijn dan ook onmiddelijk toegelaten. Ook de keuze van een vooi-zittcr der Kamer, waarover men een strijd verwachtte tusschen de verschillende partijen, leverde niets bijzonders op. Bij eene eerste stemming werd de aftredende presidentde heer van lleenenherkozenterwijl de candidaat der meer geavanceerde liberalende heer Dullertvierentwintig stemmen op zich vereenigdede kandidaat door de ICctmper Courant aanbevolen kwam in geene aanmerking. Het lijdt geen twijfel of van de drie candidaten, (de HII. van KeenenDullert en van Muiken) zal dc eerste door den koning worden verkozenreeds heden middag zal de commissie die de lijst der candidaten aan Z.M zal aanbieden ten gehoore worden ontvangen, zoodat men reeds morgen de bouocmiug kan te gemoet zien. Alsdan zul len waarschijnlijk nog deze week de discussien aanvaDgen over liet adres van antwoord op de Troonredemen ziet deze met belangstelling te gemoet, en verwacht dat ze lang durig en gewigtig zulien zijn. Ook de Eerste Kamer hervatte gisteren liaro zittingen en zal reeds morgen de beraadslagingen over het adres van ant woord aanvangen dat denkelijk slechts eene bloote weerklank zal zijn der troonrede zelve. Wat nu dit staatsstuk aangaat, het is niet noodig u te schrijven dat het zeer verschillend wordt beoordeeld, naarmate die beoordeeling uitgaat uit een conservatief of liberaal orgaan. Het Dagblad^ en de Amsterdamsche Courant meenen daaruit de moeijelijkheid te kunnen afleiden waarin het Gouvernement zich bevindt; laatstgenoemd blad wil daarin de toepassing zien van de bekende spreuk van Talleyrand udat de spraak den menschen is gegeven om hunne gedachten te verbergen". •»Vat men al het gezegde zamen zoo schrijft de Amst. Ct. dan zal men ontwaren dat de regering er eene soort van studie van heeft gemaakt om met veel woorden niets te zeggen, en dat het Nederlandsche volk omtrent al die groote vraagstukken van den dag, welke in groote mate zijne belangstelling en zijne bezorgdheid opwekkenin duis ternis en onwetendheid wordt gelaten". De liberale organen juichen» het daarentegen toe, dat de regering zich niet heeft willen binden door het doen van vele toezeggingen, daardoor houdt zij de handen vrij en blijft in liarc handelingen voor 't vervolg meer onbelemmerd. Deze redenering moge nu in vele opzigten waarheid bevattenhet neemt niet weg dat de vele onbepaalde uitdrukkingen die in de troonrede voorkomen zoo als »in vele opzigtennniet ongunstig", die geene betrekking hebben tot toekomstige maat regelen juist niet bijzonder geschikt zijn om algemeeno ge rustheid in te boezemen. Van daar dan ook de belangstelling waarmede de beraadslagingen over dit stuk worden te gemoet gezien. Nog vóór de behandeling der begrooting zalnaar men wil de wet tot afschaffing van 't zegel op de dagbladen in dis cussie komen. Ofschoon dit algemeen gezegd wordt, is 't echter daarom te betwijfelen omdat dit onderwerp in verband staat met de wijziging van het belastingstelsel en dus moeije- lijk afzonderlijk kan worden aangeboden. 22 Sept. Hetgeen ik u gisteren voorspeldeis uitgekomen. Het adres van antwoord van de Eerste Kamer, was eene zuivere weerklank op de troonrede, zoodat, nadat ten half twaalf ure de zitting geopend was, het geheele adres reeds ten kwart voor een ure met algemeeno stemmen was aange nomen. De beraadslaging over de verschillende paragraphen leverde niets op dat uwe lezers belang kan inboezemen, Evenmin viel er in de zitting der Tweede Kamer van hedon (die ten één ure werd geopend) iets voor, dat ik der ver melding waardig acht. De heer v. Reenen aanvaardde het pracsidum met eene redevoering; er werd voorlezing gedaan van eene menigte ingekomen koninklijke boodschappenbe sluiten enz. De afdeelingen werden getrokken, en van deze werden de voorzitters en onder-voorzitters benoemd, do gewone werkzaamheden bij den aanvang der zitting. De commissiebenoemd tot het uitbrengen van het concept adres van antwoord op de troonrede, bestaat uit de heeren WintgensCappeyne van de Coppelo, van Limburg Brouwer van Heukelom en van Muiken. Dat dit antwoord dus gun stig voor de Regering zal uitvallen, is aan geen twijfel on derhevig, daar van de vijf leden vier tot de liberale partij behooren, en alleen de heer Wintgens tot de oppositie kan worden gerekend. Zaturdag middag zal de Minister van Finantiën de begroo- tingswetten indienenmet de gebruikelijke speech. Ik moet bekennen zeer verlangend te zijn die te hoorenwie weet, welke nieuwe plannen wij daarin wederom zullen hooren ver melden die even als hunne voorgangers in het brein van hunnen ontwerper zullen verloren gaan ten minste van welke wij nooit de verwezenlijking zullen zien. Nog een enkel woord ten slotteDe N. Eott. Ct. van heden rectificeert in één punt het berigt dat door u het eerst is medegedeeld nopens den afloop van het examen voor de polytechnische school. Er zouden van al de geëxamineerden niet elf maar dertien zijn toegelaten. Van de 62 die zich aangegeven hebben, zegt dat blad, zijn 51 afgewezen en 13 toegelaten. Ergo, 51 13 =62. Hoe 't ook zijn mogehet examenzoo als het dit jaar van de polytechnische school is afgenomenis geheel in strijd met ieder idéé van billijkheidmen heeft geheel uit het oog

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2