1TISUWSTIJDI1T&31T. "bijdraagt de noodzakelijkheid om tegen Oostenrijk op zijne hoede te zijn en zich niet door Frankrijk te laten overvleugelen. Ondanks de herhaalde aankondiging dat het effectief van het leger verminderd zal worden, kan men de uitvoering van dat goede voornemen thans allerminst spoedig verwachten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 September 1864. Z. M. heeft met ingang van den 1 Oct. a. s. bevor derd tot kapt. t/z.den kapt-luit. t/z. J. J. Wicherstot kapt.-luit. t/z: den luit. t/z. lc kl. J. W. van Rhijn tot luit. t/z. 1° kl.den luit. t/z. 2e kl. jhr. E. de Gijselaar; tot offic. van admin. 1° kl.den offic. van admin. 2" kl. W. J. Jt. van Estot offic. van admin. 2° kl.den offic. i van admin. 3C kl. A. J. M. Huart, E. E. A. Canueel, J. A. Lagaay en J. Salmon; tot adj.-admin.: de scheepsklerken C. J. Lagaay, W. E. G. L. Eaubel, F. W. Merhottein en E. H. W. Wijnmalen. De luit. t/z. 2° kl. H. Dyserinck, dienende op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, wordt met den 6 Oct. a. s. overgeplaatst op het wachtschip alhier en daarentegen de luit. t/z. 2e kl. C. E. T. van Woelderen van gemeld wachtschip op die bodem; tevens wordt met den 31 Oct. a. s. de luit. t/z. 1° kl. J. W. E. Erucht, dienende als 1° offic. op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, non-actief en met den 1 Nov. daaraanvolgende vervangen door den luit. t/z. le kl. W. J. Scholten van Aschat, dienende op het wachtschip te Vlissingen. De luit. t/z. 1° kl. jhr. E. 1'. E. de Stuers, thans non-actief, wordt almede met laatstge- melden datum op dat wachtschip geplaatst. Buiten de inlandsche zeevarenden op het Oost-Tndisch eskader, zullen in 1865 bij de active zeemagt in dienst zijn 6373 manschappen en wel bij het O-Indisch eskader 3303 koppen, in W.-Indie 308 bestemd voor binnenl. dienst 1341 en voor buitenlaudsche dienst en verwisseling 1422 koppen. Op 1 Julij 1864 was de sterkte van het korps mariniers 1968 koppen, opleverende een incompleet van 186 man. De effectieve sterkte van het leger, met inbegrip van het getal milliciens, die tot aanvulling daarvan in dienst worden gehouden, bedroeg op 1 Augustus 1864, 1848 offi- cisren en 4S,446 manschappen. Het getal officiers-paarden beliep 657, dat der troepen 3094. Het aantal ontbrekende vrijwilligers beliep 4814. Sedert 18501864, is de nationale schuld vermin derd met een bedrag van f243,743,557.36, gevende eene rente-besparing van f 7,525,964.35. De ontvangsten van het loodswezen hebben in 1863 bedragen f860,540.89 en de uitgaven f858,670.63; zoodat een voordeelig slot van f1870.26 is verkregen. Het te Parijs verschijnende dagblad la Francs, meent te kunnen verzekeren dat onze regering besloten heeft, ten aanzien der Japansche aangelegenheden eene strikte neutra liteit in acht te nemenen instruetiën in dien zin aan den bevelhebber van ons eskader ter reede van Yeddo heeft gezonden. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 25 Sept. het volgende Op de heden alhier te Midsland gehouden beestenmarkt, waren aangevoerd41 veulen106 runderen en 1 ramde handel was flaauw, waardoor weinig is verkocht en dan nog meestal tegen zeer lage prijzen. Tot bijeenbrengiug van het kapitaal voor de Noord- Holl.-Erieschen spoorweg vernemen wij, dat behalve door Sncek, Hoorn en Enkhuizen (vroeger gemeld), ook tot de deelneming besloten is door de gemeenteraad van Pur- merende voor f 100.000. Zelfs het vervallen Stavoren zal zijne inschrijving op het groot-boek te gelde maken om f1500 te kunnen bijbrengen. Te Sneek is door 28 ingezetenen voor f70.000 inge schreven. Te Leeuwarden is liet verzoek tot deelneming bij de ge meenteraad aanhangig. Zaturdag voormiddag is te Scheveniugen de zoo treurige tijding aangebragtdat twee visschers van twee haringschuiten van den reeder A. Mos verdronken zijn. Het ongeluk moet zich volgenderwijze hebben toegedragen. Het scheeps volk van twee schuiten was bezig elkander den gevangen haring over te geven, toen de jonge matroos Dirk Vrolijk, over boord viel. Zoodra de matroos Wouter van der Toorn, echtgenoot en Vader van vier jonge kiuderendit bemerkte bedacht deze zich niet, sprong van boord in zee en tracht te zijn makker te redden; maar, helaas! zijne edele, menschlievende pogingen moest hij duurte duur betalen in een oogenblik tijds verloren beiden allerrampzaligst het leven.Vrolijk was vrijgezel; zijn vader vond ook den dood in de golven en hij was dus de verzorger van zijue moeder. De chefs der verschillende regimenten infanterie zijn door den minister van oorlog gemagtigd eenige geschikte korporaals, die door hunne wijze van dienen en een flink militair gedrag hebben uitgemunt, tot sergeant-titulair te bevorderen. Tot ultimo October zal het aantal dier sergeanten- titulair 18 per regiment kunnen bedragen. De chefs zijn echter tevens aangeschrevenna dien tijddien titulairen graad niet meer te verleenen, tot dat het getal sergeanten-titulair weder negen zal bedragen. Het voornemen bestaat om in het volgende jaar geene oefeningen te doen plaats hebben in het kamp van Millingen en om zich er toe te bepalen alleen het battaillon mineurs en sappeurs in de legerplaats bij Zeist en eenige compagniën vesting-artillerie in de vlakte van Waalsdorp te doen kamperen. Jl. Zaturdag voormiddag is te Leiden de algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw ge houden, onder voorzitterschap van jhr. mr. C. van Eoreest. De drie beschuldigden van den moord van den pastoor aan den Itietmolenhebben aan den heer regter-commissaris bij de arrondissements-regtbank te Zutphen hunne schuld beleden, en zijn den 23° dezer, onder behoorlijk geleide naar Arnhem getransporteerd, alwaar zij voor het hof van Gelderland zullen teregt staan. Men meldt uit Zalt-Bommel, 23 September. Er was hier heden een drukke paardenmarkt. Yan de 600 paarden ongeveer, die aanwezig waren, werden de beste aan vreemde kooplieden spoedig verkocht tegen den prijs van f 300 h f 550. Men schrijft uit Hellevoetsluis 22 Sept. Een treurig ongeval had heden op onze reede plaats. Het Ned. barkschip Marie en Panlinekapt. Poulsenreeder de heer W. J. Hidde Bokte Nieuwediepmet eene lading hout van Riga op Dordrecht bestemd, alhier ten anker komende, had de bootsman van dien bodem het ongeluk tusschen liet windas en de ketting te geraken, tengevolge waarvan hij niet dan half doodgedruktdoor de dadelijk toeschie tende overige bemanning kou gered worden. De onmidde- lijk van hier gevraagde geneesheer verklaarde den toestand geheel hopeloos, als zijnde de rnggegraat gebroken; de on gelukkige, die eene onverzorgde vrouw en 4 kinderen nalaat is dan ook spoedig daarna bezweken. Er is een postovereenkomst met ons rijk en Engeland gesloten, waarbij het brievenport tot 15 cents verlaagd wordt. Aanhangig zijn postverdragen met Belgie en met Frankrijk. Men meldt uit Amsterdamdat aldaar de beambte W. aan het postkantoor in verzekerde bewaring genomen is, uit hoofde hij zich schuldig gemaakt zoude hebben aan het ver duisteren van aan de post toevertrouwde brieven. Bij de gewone rondvraag in eene raadsvergadering te Haarlemmermeer onlangs gehouden, zegt een lid, de heer Klapwijk, dat hij zich beleedigd acht door den Burgemees ter, ten gevolge van diens schrijven, in een ingezonden stuk in het Weekblad van Haarlemmermeer, als zouden alle landbouwers slokjesdrinkers zijn. Spr. is door zulk eene beleediging in zijn krediet aangetast. De heer Kool zegt dat hij vroeger kort bij Leiden woonde daar kan men zien dat de studenten bijna altijd dronken zijn, die worden niet getroeft, maar de Burgemeester wil de keuterboeren hebben. De heer Knaap. De Burgemeester helpt de gemeente in schande. De heer Schone. Wat de Burgemeester zegt van de landbouwers-jeneverdrinkers is een leugen. De heer 't Hooft. Alle landbouwers worden beschul digd, uitgenomen de Burgemeester. De heer Verploegh vindt de benaming van keuterboeren voor de ingezeteuen vreemd. De heer Tenscn. Het zijn schandalen en leugens. De heer Schone meent dat de raad moet antwoorden 6n stelt voor, te nemen het volgeude besluit: «■De raad betuigd zijn leedwezen over de minachtende wijze, waarop de Burgemeester van zijne gemeente in het Weekblad van 2 September schrijft, en verklaart zich met de daarin voorkomende onwaarheden niet te vereenigen." De Voorzitter blijft buiten stemming. Met algemeene stemmen (10) wordt het voorstel aangenomen. De in Belgie gevormde commissiebelast met het brengen van eenheid in de spelling van het Ylaamsch, heeft hare taak volbragt, na het rapport van prof. Heremans, dat zeer goede uitkomsten zijner werkzaamheden behelst, te hebben aangehoord en goedgekeurd. De commissie adviseert tot het aannemen der spelling van het Groot Nederlandsch Woorden boek, hetwelk thans in bewerking is.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2