311 B TT W 3 T IJ D IIT 3 B 1T. 3tnge5ontnm die hervorming noodzakelijk dan behoorde die regeling uit te gaan van het Gouvernement en niet van de Kamer. Hét ge volg was dan ook dat de meerderheid met de tweede zinsnede van de paragraaph niet kon instemmen. Immers de hervor ming van ons leger zou weinig baten zonder eene veel kost baardere uitbreiding onzer Marine. De heer van Bosse had dan ook in de begrooting van Marine een enkel oog geslagen en dat enkele oog was gevallen op de aanvrage van een enkel millioen tot den aanbouw van een enkel vaartuig voor onze kustverdediging. Dat dus enorme sommen noodig zouden zijn tot het beproeven van het ideaal der commissie, is duidelijk. De meerderheid verklaarde zich tegen die proefneming het amendement van den heer Dumbarom de laatste zinsnede te doen vervallenwerd met de aanzienlijke meerderheid van 45 tegen 23 stemmen aangenomen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 Oclober 1864. Ter zake den noodlottigen dood van den Urker visscher J. Kz. Bakker, die zich den 3 Aug. jl. tijdens het schijfschieten der zee-militiens, in de vuurlijn gewaagd had, en door een kogel in de keel is getroffen (zie No. 333 van dit blad), is gisterendoorden krijgsraad, gehouden aan boord van Zr. Ms. Wachtschip alhierna een langdurig en naauwkeurig on derzoek en getuigenverhoor, uitgemaakt, dat de seinen en bakens behoorlijk waren gesteld en alle verder voorgeschreven voorzorgsmaatregelen waren genomenalzoo de kommande- rende officier, de luit. t/z. le kl. Jhr. W. E. van Spengler, vrijgesproken van zich aan pligtsverzuim te hebben schuldig gemaakt en buiten verdere regtsvervolging gesteld. Door dezelfde krijgsraad is een matroos vrijgesproken tegen wieti vermoeden was gerezen zich te hebben schuldig gemaakt, aan ontvreemding van een vrouwenhoed uit de tent van J. Boesnach, "tijdens de kermis alhier in Julij 1863. Met den 11 dezer worden de luitenants ter zee 2e kl. W. L. A. Gericke en C. J. Marinkelle van het wacht schip te Vlissingen overgeplaatst op Z. M. korvet Prins Maurits der Nederlanden en daarentegen de luitenauts ter zee 2e kl. J. van Burg en J. lsebree Moens van.de Prins Maurits overgeplaatst op het wachtschip te Vlissingen. De zeildag van het stoomfregat Adolf Hertog van Nassau is bepaald op 15 dezer. Op dien dag, zegt men, zou ook de korvet Pattas, te Vlissingen liggendein dienst worden gesteld. In de Alkmaarscke Courant leest men: De heer E. Mul beijvert zich om te zorgendat het in den aanstaanden winter niet aan vermakelijkheden zal ontbreken. Daartoe is hij voornemensgeregeld om de veertien dagente geven 2 groote harmonie concerten en 3 soirees a la Musard, door het hier reeds zoo gunstig bekende muziekkorps der marinebenevens 3 tooneelvoor- stellingen door het gezelschap van de heeren Boas Sg Judels. Het abonnement is opengesteld zoowel voor deze verschil lende uitspanningen gezameutlijk, als alleen voor de concerten cn soirees. Het is te hopen dat de heer Mul door eene talrijke deelneming schadeloos gesteld worde voor de groote onkosten dezer onderneming. De directie van den Amsterdamschen stadsschouwburg zal hier bovendien 4 represeutatiën doen geven. Zaturdag jl. werd de bevolking van Londen onzacht uit haar slaap gewekt en plotseling zóó door angst en schrik bevangen, dat duizenden in groote vreeze uit hunne woningen snelden. Een vreesselijke schok, als werd de grond door eene aardbeving bewogenwerd gelijktijdig in verschil lende wijken gevoeld. Spoedig evenwel was Londen tot zijne ruste gekeerd, daar de telegraaf berigtte dat het gevaar niet zoo nabij was Eene hevige ontploffing had er plaats gehad in de buskruid magazijnen- der heeren Hall Sons, aan het Belvedère, in de nabijheid van Woolwich en Plumstead De ontploffing had plaats ten 7 ure in den morgen en de schok was zoo hevig, dat zijne trilling zelfs in het West-End werd waargenomen. Twee kruidmolens en een aantal huizen in Belvedère zijn geheel vernield en al de glasruiten in den omtrek tot op een afstand van 7 mijlen geheel tot gruis geslagen. Te Erithe, Plumstead en in nog andere plaatsen zijn een aantal personen, in den letterlijken zin des woordsuit hunne legersteden geworpen, terwijl muren en andere metselwerken van enkele gebouwenmet ontzettend geweld omhoog werden geslingerd en een eiud weegs als voortgedragen. Twee schepen, in de nabijheid van de plaats der uitbarsting geankerd, verdwenen plotseling inde diepte, en het rivierwater, tot ongekende hoogte opgestuwd, sloeg een gedeelte van den dijk weg, hetwelk bij hoog getij voor eene zware overstrooming doet vreezen. Het aantal der hierbij reeds terstond omgekomen personen wordt op 40 gesteld terwijl dat der gewonden zich nog niet wel berekenen laat. Er zouden, naar luid van sommige berigtgevers30,000 vaatjes buskruid gesprongen zijn, wordende van die zelfde zijde de schade bij raming op eene som van een millioen pond sterling geschat. De ontsteltenis en verwarring, door dit ontzettend voorval verwektkunnen wij ons bijkans niet dan met huivering voorstellen, vooral als men er de om standigheid bijvoegt, dat men aanvankelijk meende, dat de ontploffing in het arsenaal te AVoolwich (hetwelk echter, met nog andere gouvernements-gebouwen toch nog belang rijk beschadigd werd) had plaats gegrepen, en men dus voor het leven van 4000 arbeiders beducht was. Wij hopen van harte dat latere welligt nog meer juiste tijdingen, aan de geschetste ramp, die onze overzeeschena buren trof, een minder ontzettende omvang moge verkenen, dan de megedeelde haar gaven. Men schrijft van Sourabaija 4 Aug. het volgende: Gisteren avond is in het Chinesche kamp door de politie in een amfioenthit, een chinees gearresteerd, op het oogen- blik dat hij een valsche halve gulden uitgaf. Ondervraagd zijnde, verklaarde hij zelf de maker daarvan te zijnen een medepligtige te hebben, die spoedig daarop ook in verze kerde bewaring werd genomen. Iu zijn huis, gelegen in de kampong Kembang Djejong werden geen werktuigen of meerder valsche muntstukken gevonden. Strengelijk in het verhoor genomen, heeft hij in tegenwoordigheid van den schout verklaard, die vormen oumiddelijk te kunnen maken. Twee roode baksteenen werden door hem tegen elkander gewreven, het daaraf komend gruis, vermengd met stroop- suiker werd tot een deeg gekneed, een zilveren muntstuk aan beide zijden daarmede belegd en de vorm was gereed het gesmolten lood te ontvangen. De andere misdadiger is ook tot bekentenis gekomen. De laatste berigten van Batavia, dd. 14 Aug. luiden als volgt De laatste dagen leverden zeer weinig gebeurtenissen op van algemeen belang. Op Java viel niets bijzonders voor en de berigten van de buitenbezittingen zijn onbeduidend. De zware en langdurige regens van den Westmoesson heb ben eene ongunstige koffijoogst tengevolge gehad. Ook de suiker-productie blijft ver beneden die van het vorige jaar. De cholera is nog niet gewekendoch vermindert in de meeste streken in hevigheid. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. X. vraagt of de beambten, belast met de regeling en lig ging der scbepen en houtvlotten in de Binnenhaven alhier daar niet beter de hand aan kunnen houden, om betere passage voor de stoombooten te hebbenwant den 3den Oc- tober kwamen eerst na zeer veel oponthoud de stoombooten aan hunne ligplaatsenzelfs is er eene boot geweestwelke zijne passagiers nabij de Spijkerbuurt heeft moeten afzetten en ook van daar weder ïs afgevarenzeker zeer ten ongerieve der passagiers. An de Boekebiender van de Nuivwe Helderse Krant. Tessel, 28 September 1864. Sedert ienege tiet is er urreges bij jullie in de buurt en mön die er pret in het om of en an wat over de Tesse- laars te skrieve; nou das best, leet em maar skrieve, as i deerom. evengoed maar op zien affeeres past, begriepie. Maar i leit et er net op toeom ons te verafgronterenen deêr komwe teuge op, .weet je; al benne we dan ook maar boere. We wille de mön es eve segge weert op staat en wel op zien Tesselsnet zoo as die mön seit dat we hier praatenweerin i em lüllik vergistwe praten zoo saai niet meerwat sou et wèl en hölve eeuw leden, en toch heelekendöl zóó niet as i skrieft; das ien leuge van em hoor. Verlede jaar weetje in de meimaand, toe het i en stik skreve en dat het i dut jaar set in nommer zeuten van en tietskrift dat »Nederlönd" hiet, deer praat i in van dinge voelje, net of ze toen beurt benne, maar das niet weer (twiede leuge van em). Weer i van praat is te minste twie en dörtig joar lede en weet je me-eer toe was Tessel niet wat 't nou is. Sedert hewwe franse skoolmeziekmeisterdansmeister t rederikkerskamer en al zuk wat krege en veul mense sture der kienders nee de vaste wöl om ollans en olies te leeren. Dut is nou nog niemendöl weetje, maar wat niet mooi is van die (geestige skrieveris dat i zoo maar iederien bij zen naam noemt zieje, en dat i arme ouwe gebrekkelikke mense bij de reg ophaalt en uitskelt voeljezien eege fermielje niet uut- slooten, en de dooien uut 't graf haalt, ruukje, ook dat i de groene keesmakerij ook verafgronteert en zoo al voorswat mient die mön wel hij mot zoo as se segge zuivers en volbloed Teslaar wesewonne en ronne an het Ouweschilen deer niet erg in trek weest hewwe, altans niet bij de meikes; deerop mot i verhuust wese nee jullie land om zuivers nog wat en om de kien ders te leeren cieferen lezen en skrieve, aars hewwe nooit meer wat van em hoort, 't Ken best beure as i hier es komt, teuge jou seit in vrijegeit, dat i en pak slaag kriegt, of dat z' op hem dezülfde wonderlike regtspleging toepassen as weer dat ie van praat (dat nou wel meer as dörtig jaar leden is). Boontje komt op zien loontje, wacht

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2