standigheid van het adres, eene reden was voor de rege ring om zich zoo weinig mogelijk in de discussien te mengen dat het der regering niet vrij stond om zich te bemoeijen met hetgeen de Staten-Generaal zouden spreken tot de Kroon, daarom zweeg ook waarschijnlijk de Minister van Oorlog bij de behandeling der derde paragraaph. Maar nu, nu een maal de Minister van Koloniën het stilzwijgen verbrak om welk zwijgen de heer Groen de regering naar de ban ken van het publiek wilde verwijzen nu hadden wij over verschillende punten meerdere inlichtingen verwacht, die achterwege zijn gebleven, maar waarmede wij ons zullen moeten te vreden stellen tot de behandeling der begrooting. In ons volgend opstel komen wij voor een oogenblik terug op de andere gewigtige vragenbetreffende ons koloniaal be heer, voor zoover wij ze uit deze discussien hebben leeren kennen. POLITIEK OVERZIGT. Men acht meer en meer een nieuwen oorlog tusschen 'Oostenrijk en Italië en Frankrijk onvermijdelijk. De tegen woordigheid van Kossuth en Klapka te Parijs wekt met 't oog daarop niet weinig de bezorgdheid der Weener Staats lieden op, omdat zij maar al te goed weten dat bij een oorlog tusschen Oostenrijk en Italië, Hongarije en de be wegingen van de revolutionaire partij ook daar te lande, «ene groote rol in Italie's plannen zouden spelen. Al dadelijk, zegt men, zal de verplaatsing der Italiaan- sche hoofdstad aanleiding geven tot het oprigten van be langrijke vestingwerkenmet het doel om van liologna eene versterkte plaats van den eersten rang te makenwelker battarijen onmiddelijk zouden worden bewapend. Eene som van 20 millioen zouvolgens den Paysaanvankelijk daar aan ten koste gelegd worden. Men had reeds geïusinuëerd dat, naar gelang de toestand van Europa meerdere verwikkelingen begint in 't verschiet te stellen, Denemarken zich te Weenen onhandelbaarder zou betoonen en eene eiudschikking zou trachtten uittestellen. Aan de Frankforter Post-Zeitung wordt echter thans uit Weenen getelegrafeerd, dat in de Woensdag jl. gehouden zitting der conferentie op nieuw van eene toegevendheid der Deeusche staatslieden zou zijn gebleken. Men mag dus verwachten dat men nu spoedig tot den vrede zal komen. Dat is voor de Deensche provinciën zeer te hopen. Wie ook de schuld draagt der ondervonden vertragingen, en al is het waar, dat Duitschland niet de minste grootmoedigheid be toont, Denemarken lijdt onder den tegenwoordigen druk't meest. De erkenning van Griekenland door Oostenrijk is stellig; dit zet te Munchen wel wat kwaad bloedmaar meu zal er vooreerst niet toe overgaanuit weerwraak Italië te erkennen. HISTTTTSTIJPIlTgBlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Oclober 1864. Woensdag namiddag is Zijne Excellentie de Minister van Marine hier aangekomen, vergezeld van den Adjudant Luit. ter zee 1B kl. H. O. Wichers. Z. E. heeft gisteren het Marine etablissement en de in de haven liggende oorlogschepen in oogeuschouw genomen, benevens de te Huisduinen nieuw gebouwde lichtopstanden. Heden morgen 8 uur is Z. E. naar Texel vertrokken, met de stoomboot Texelhoofdzakelijk om aldaar de nieuw gebouwde en met 1 November a. s. in dienst te stellen lichttoren te bezigtigen. Heden middag 5 uur is Z. E. hier teruggekeerd en zal morgen ochtend weder naar 's Gravenhage vertrekken. Het aangekondigde concert van den heer Ernest Bertrand (viool), mevrouw Jessie Strobel uit Darmstad (zang) en den Heer Henri Fastré (piano) heeft gisteren avond in het lokaal Tivoli plaats gehad, en het auditorium een genotrijken avond verschaft. De heer Bertrand heeft door zijn vioolspel getoondeen artist van den eersten rang te zijn. De voordragt was gevoelvol en wegslepend: zijne onge- dwongene houding, de flinke breede streek, de arpeggio's en heldere flageolet toonen waren uitmuntend, ja zelfs on verbeterlijk. Bijzonder werd de aandacht getrokken tot het door hem gecomponeerd stukde Storm op Zee (1'Orage -sur Mer), waarin het loeijen van den wind en het geklots der golven op eene bewonderenswaardige wijze werd terug gegeven. Zoowel als componist en als executant zwaaijen wij den heer Bertrand den grootsten lof toe. Mevrouw Strobel heeft eene heldereaangenamekrach tige stem, zij heeft de zangstukken op loffelijke wijze uit gevoerd. De heer Fastré heeft zijnen ouden roem, met zijn piauospel gehandhaafd. Eene buitengewone vlugheid aan den dag leggende,' voert hij de moeijelijkste passages uit met eene juistheid, en eene nuance, welke een ieder in bewon dering brengt en het gehoor boeit. Zijne compositie munt uit in aangename melodiën en modulatiën, waaruit men den echten theoreticus ontwaart. Bij het eindigen van ieder stuk werden de solisten met uitbundig applaudissement begroet en teruggeroepen. Van vele zijden hoorden wij den wensch: hen andermaal te zien optreden. Jammer dat het publiek niet in grooter getal was opge komen. Zij die gevoel hebben voor het schoone der muziek en er hadden kunnen heengaan, hebben veel gemist, want de verdiensten van dit trio, zijn verre van alledaags. De billijke entree had doen verwachten dat de zaal goed bezet zou zijn geweest, en de vriendelijke aanbeveling der heeren Bekker en Weckesser, die wel de verdiensten der solisten bekend warenhad beter uitslag verdiend. Hopen wij dat bij volgende gelegenheden, wanneer verdienstelijke kunstenaren ons het genoegen aandoen, om ons te komen bezoeken, het beter door het beschaafd publiek zal worden begrependatals men hier iets goeds wil hoorenmen de handen ineen moet slaan, dewijl anders de kosten niet kunnen worden goed gemaakt, en het geïsoleerde dezer plaats daardoor nog meer gevoeld wordt. In het laatst der maand November a. s. zal ten Raad- huize alhier, de verkiezing plaats hebben van drie leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De aftredende leden zijn de heerenD. de Lange, A. J. van Kelckhoven en J. E. Janzen. Bij besluit van 5 October No. 43heeft Z. M. goed gevonden aan den heer N. N. Schokkertelegraphist vergunning te verleenen tot het aannemen en dragen van het Gouden Kruis van verdiensten hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Met den 16 October a. s. wordt te Ylissingen in dienst gesteld Z. M. korvet Pallas, onder bevel van den kapt.-luit. W. C. Klis, thans non-actief; voorts worden op genoemden bodem geplaatst de luit. t/z. le kl. P. J. Buij- kes als 1° officier, de luits. t/z. 2e kl. J. W. "Visser, F. II. Coblijn, P. Crans; de offic. v. gez. 2° kl. H. C. Steen bergen; de offic. van adminis. 2° kl. A. J. Looijeu en de scheepsklerk Hazenberg. Ingevolge eene aankondiging van den Minister van Marine, in de Staats-Courant geplaatst, zal het kust licht op de nieuw gebouwde vuurtoren in Eijerlaud op Texel op den 1 Nov. a. s. voor het eerst ten dienste der zeevaren den worden ontstoken. Die dagzal eene ware triumph zijn voor den heer J. L. Kikkert, lid van de Provinciale Staten, Notaris en Wet houder te Texel, aan wiens ijver de zeeman deze weldaad hoofdzakelijk te danken heeft. Sedert eene reeks van jaren heeft de heer Kikkert, bij monde en geschrifte het wenschelijke en noodzakelijke van deze daarstelling aangetoonden wel niet het minst krachtig door de uitgave van een met zorg en inspanning bewerkte kaartwaarop de menigvuldige strandingen van schepen langs de Texelsche kust, in de laatste jaren voorgevallen, zeer duidelijk zijn aangetoond. Wij wenschen den heer Kikkert geluk met de verwezent- lijking van zijn lievelings-idée, waaraan hij alleen uit een principe van liefde tot zijn naasten, zoo vele jaren geheel belangloos en zelfs met opoffering, rusteloos heeft gewerkt. Die torenze is een helder lichtpunt op het levenspad van den heer Kikkertimmer zal ze ons in het oog blinken als een monument dat zijne eere luide verkondigt. De Nederlandsehe maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft een adres aan Z. M. den Koning gezonden, waarin wordt aangedrongen op de invoering van den ijk, toegepast op gasmeters. Directeuren der genoemde maat schappij vestigen de aandacht op de in 1857 en 1859 door hen in gelijken geest tot den minister van binnenlandsche zaken gerigte verzoekschriftenop het groot belang 't welk het publiek heeft bij de wettelijke regeling der maat-bepaling van het lichtgas, dat tot voorbereiding der zaak een lang durig onderzoek niet noodig zal worden bevondenen men slechts de uitkomsten zal behoeven na te gaan welke de wetten hebben opgeleverddie van kracht zijn in Belgie, Engeland, Frankrijk en Saksen. Bij koninkl. besluit is aan Hendrikje Kolkdoor het prov. geregtshof in Drenthe tot de dood veroordeeld, we gens vergiftiging van haar man, Hendrik Dalsem, gratie verleend van de doodstraf, en is deze veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Eene zeer weldadige hand heeft jl. Zondag, bij de collecte in de Oude kerk te Amsterdam, eene som van tien duizend guldens geschonken. Naar men wil, zal Alexander Dumasde vader, eene reis naar China ondernemenen wel voor rekening van een uitgever, aan wien genoemde heer een zeker aantal boek- deelen over het Hemelsche Rijk en zijn toestand zal moeter leveren.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2