1TXB TT WS TIJD IITOE1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 Oetober 1864. Aan den opper-oonstabel van het vaste corps dek en onderofficieren der Marine, J. F. Wagenaar, is door den Minister van Marine de gouden medaille voor öOjarige dienst toegekend geworden. Z. M. heeft benoemd bij het 2° reg. vesting-art. tot kapt. 3°kl. (naar ouderdom van rang)den ln luit. D. G. T. G. van der Voort Maarschalk, van het le reg. vesting-art.en tot kapt.- admiu. van kleeding en wapening bij het 3" regement vesting artillerie, den ln luit.-adm. van kleeding en wapening D. Jongkees, van het corps; tot kapt.-admin. van kleediug en wapening bij het le regiment vesting-artillerie den ln luit- admin. van kleeding en wapening A. G. A. Rantvan het corps. Met den 16" dezer worden geplaatst: op Zr. Ms- wachtsehip alhier, de luit. t/z. 2e kl. K. W. E. vou Leschen op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingende luit. t/z. 2e kl. C. P- van der Star en de offic. van gezondh. 3e kl. J. Keyserop Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluisde offic. van gezondh. 2° kl. M. T. Manden, en op het kostschip te Rotterdam, de luit. t/z. 2e kl. C. de Klopperallen thans non-actief. De adelborsten der lc kl. H. van den PauvertC. VreedeT. V. Wierdsma, L. Voute, H. J. F. Mirandolle, J. H. Mijer, W. G. van Nes, R. C. A. L. Jansen, D. Hordijk, N. J. Brunger, F. W. C. Ledeboer en J. P. Lubbe Bakker, thans non-actief, worden met den 21 dezer geplaatst op Zr. Ms. korvet Pallas. Blijkens het eindverslag, door de Tweede Kamer uit- gebragt over het wederom aangeboden wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1864, tot herstel van het drooge dok alhier, bleef men algemeen van gevoelen, dat omtrent de mogelijkheid, om het dok weder in goeden toestand te brengen, niet zoodanige zeker heid bestond als weuschelijk te achten ware. De meerderheid echter der in de afdeelingen tegenwoordig zijnde leden toonde zich geneigd om de gevraagde som toe te staan. Nu een maal zooveel tonnen gouds aau dit werk waren besteed, schoot er naar het oordeel dier meerderheid, niets anders ever dan de proef te nemenof inderdaad het herstel van het dok langs den voorgestelden weg te bereiken ware. Eenige leden echter meenden, dat de ondervinding genoeg zaam had bewezen, dat de grond hier ie slecht was, om een droog dok te bouwenhetwelk voortdurend aan zijne bestemming kon voldoen. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zetten dagelijks het onderzoek voort over de wets ontwerpen, uitmakende de staatsbegrooting voor 1865. Na hoofdstuk V (departement van Binnenl. Zaken) wordt door de afdeelingen in overweging genomen het ontwerp tot vast stelling van de begrooting der staatsspoorwegen voor 1865, en na hoofdstuk IX (depart. van Koloniën) het ontwerp tot regeling van het koloniaal batig slot over 1862. Men verwacht dat nog een groot gedeelte van de week met het onderzoek van de opgemelde ontwerpen zal worden doorgebragt. In afwachting van het opmaken van de verslagen der com- missiën van rapporteurs en van de beantwoording van die verslagen door de regering, zal de kamer, naar men verze kert, gedurende eenige weken geene openbare zitting houden. Reeds hebben dan ook verschillende leden de residentie ver laten, om op het einde van deze of in het begin van de volgende maand te 's Hage terug te keeren. Tot ontvanger der directe belastingen en aecijnsen te Oosthuizen c. a.is benoemd de heer W. F. R. P. de Salengrethans in dezelfde betrekking te Wieringerwaard. De gemeenteraad van Stavoren heeft behalve voor de vroeger vermelde f1500, thans nog voor f 40000 deelgeno men in de geldleening voor den N. Holl.-Frieschen spoor weg. Afgevaardigden van de Gedep. Staten van N. Holland en van Friesland zijn den 6 te Amsterdam vergaderd ge weest, om te overwegen wat door de beide provinoiën zou kunnen worden gedaan om deze onderneming te bevorderen. Alkmaar vierde dezer dagen haar jaarfeest: den gedenk dag van Alkmaars ontzet in 1573. Eene vereeniging heeft zich daar ter stede geconstitueerd speciaal om de geschiedkundige feiten, die met deze stad in betrekking staan te releveren. Deze commissie onder de leiding van den heer Spanjaardtgemeente secretaris, heeft zich dit jaar bijzonder van hare taak gekweten. De feestdag viel in op Zaturdag 9 Oetober, echter had menin eene algemeene vergadering, reeds gehouden 18 Mei 11., besloten om de voornaamste feestelijkheden te doen plaats hebben op den Zondag daaraanvolgende. Daaraan werd voldaan, maar toch was de stad ook op Zaturdag jl. reeds in feestdosch getooid, de vaderlandsche driekleur en de geliefde Oranjevaan die immer het Hollandsche harte zoo warm in den boezem doen kloppenzag men alom boven Alkmaars straten en grachten hare banen ontrollen. Des avonds ten 9 ure werd er op het Noordh. kanaal, tegenover de Bierkade op eene stoomboot eene prachtige electrische ver lichting daargesteld, door den heer Leguit uit de Heer- Hugowaard, welke vooral op de duizende en duizende toe schouwers een zeer schoon effect maakte. Op dezelfde boot bevond zich een muziekgezelschap, dat door flink uitge voerde harmonie-muziek, niet weinig bijbragt tot opwekking en vermeerdering der feestvreugde. Den volgenden dag, des Zondags, begon eerst het eigenlijke feest. Des middags ten één ure werd op den bovenzaal van den heer Muldoor den heer Dr. J. J. de Geldereene feestrede gehoudenwaarin ZEd. eene krachtige schets gaf, ontleend aan de Vaderland sche historie uit die dagen waarop het feest betrekking heeft, waaraan de spreker eenige bijzonderheden toegvoegde die niet van algemeene bekendheid zijn, en waarvan de strek king was om ook dc opposanten van het feestzich er mede te doen verzoenen en er aan te doen deel nemen. Moge de. poging bereikt worden en men ook te Alkmaar en alom in ons Vaderland de spreuk der vaderen voor oogen houden//Eendragt maakt Magt". Deze openingsrede werd voorafgegaan en gevolgd door muziek uitvoeringen. Daarna Matinee Musicale in dc societeits lokalendie daar toe welwillend waren afgestaan. Des avonds ten zeven ure Soiree Musicale op de boven zaal van den heer E. Muluitgevoerd door het muziekgezel schap onder directie van den heer Otto, en aangevuld door twee solisten uit Amsterdam, een voor trombone en een voor trompet, en drie stafmuziekanten van het corps der Marine alhier. De solisten de heeren G. en H. Heuckerothkweten zich uit muntend van hunne taak, bij programma vastgesteld en ten slotte daarvan, gaven zij een Duet, dat al de aanwezigen, als het ware, in geest vervoering bragt. En hoe groot de toejuiching die hun ten deel vielook was, durven wij zeggen, dat zij, van wege de zuivere en welluidende too- nen die zij aan hunne instrumenten wisten te ontlokken, alle regt hadden op eene algemeene bewondering. Aan de vereeniging Apollo te dezer plaatse, bevelen wij deze muziekkunstenaren bijzonder aan. Het derde nommer van het programma: Declamatorium vde Wilde Jager", werd door den heer Mr. W. van der Kaaij zeer keurig naar de eischen der welsprekendheid voor gedragenspreker wist Spanje's koning Philippus II, aan zijn auditorium voor te stellengeheel overeenkomstig met den titel van hét stuk. De 2" afdeeling van het programma bestoud uit: No. 1. Alkmaars Octoberdag, Cantate voor Mannenkoor, tekst van den heer ür. J. J. de Gelder en zeer verdien stelijk op muziek gebragt door den heer M. Boon, ontvan ger te Bergen. No. 2. Toespraak van den Voorzitter. De waardige heer Spanjaardt nam hier het woord en reikte aan de heeren Boon en Leguit, het eerelidmaatschap der vereening uit. Daarna hield de spreker eene kernachtige rede tot de verga dering en wees vooral op het wcnschelijke van onderlinge vriendschap en verbroedering, die mogen leiden tot eene al gemeene deelneming in de feestviering vau geschiedkundige herinneringen. No. 3 Oosters lied «van Alkmaar de Victorie(gearran geerd voor orchest door den heer Otto). De uitvoering van deze opwekkende muziek werd met algemeen gejubel begroet. Het geheel werd besloten door een reünie en bal dat zeer geanimeerd was. Niettegenstaande de ontelbare menigte die van elders het aantal feestvierende inwoners van Alkmaar was komen ver meerderen hebben wij nergens van ernstige ongeregeldhe den iets vernomenalles is in de beste orde afgeloopen. Tn het Bataviaasch Handelsblad lezen wij het volgende Wij hebben nog maar even den tijd om van de uitvoerige berigtenwelke ons van het tooneel des oorlogs ter west kust van Borneo gewordenhet zakelijkste mede te deelen De vijand heeft den voorgenomen aanval niet doorgezet maar de bezetting te Sintang ingesloten. Hevig verzet door- en heete strijd met den vijand. De stoomer Kapoeas ge raakte door laag water vast en werd op eene moorddadige wijze door den vijand beschoten. De positie aldaar werd onhoudbaar en, om het drama vau dOnrust te voorkomen, werd de Kapoeas in brand gestoken. Het getal gesneuvelden bedraagt 3 en dat der geblesseerden 18, waaronder de 1° luit. C. C. Prager, de luit. t/z. 2e kl. M. P. Struick, mitsgaders de onderofficier-schrijver der Celebes. Alle berigten doen onze positie als zonder versterking niet meer houdbaar kennen. Van Singkawang en Pontianak is de laatste mogelijke supletie naar Sintang gedirigeerd. De pogingen door den nieuwen resident in het werk gesteld om de zaken op eene vredenlievende wijze te beëindigen hebben schipbreuk geledenzoodat men nu te beslissen heeft of de

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2