Stoomboot TEXEL, TELEGRAM. 1864. ADVERTENTIE. WINTERDIENST. Aanvang nemende 16 October. geheele westkust van Bornco maar op te geven of 3 bataljons enz. derwaarts te zenden. Volgens telegraphische berigten via Soerabaija, is op den 4 Augustus jl. onder een groot gedeelte der bevolking van Binamoe een opstand uitgebroken. Van eene uitgezondene patrouille zijn vier inlaudsche soldaten gesneuveld en twee zwaar gekwetst, waarvan spoedig daarop een is overleden. Een inlandsche schrijver en een politie-oppasser werden bij die gelegenheid vermoord. Daarop is het kampement te Djene- ponto aangevallenbij welke gelegenheid aan onze zijde geen verlies is geleden, terwijl dat des vijands wordt opgegeven 50 a 60 gesneuvelden en een aantal gekwetsten hebben bedragen. Onmiddelijk is van Makasser versterking gezonden, doch de opstand was reeds voor de aankomst daarvan geheel ge dempt. De versterking is dan ook op den 14 Augustus weder naar Makasser teruggekeerd. In den avond van den 22 Aug. jl.,werd de Batavia het ge rucht verspreid dat de ingezetenen van het nabij Buitenzorg gelegen landgoed Tjoinas in verzet waren gekomen en het voornemen aan den dag zouden hebben gelegd het landhuis in brand te steken. Men voegde er bijdat de adsistent- resident met verlof naar Tjaujoer was en de gouverneur- generaal zich in persoon naar Tjomas had begeven. Op een telegram den 23 Aug. aan den administrateur afgezonden, werd dadelijk het volgende antwoord overgeseind //Het gerucht geheel onwaar; alles is hier zoo rustig als «altijdgelief deze ter inzage te geven aan de redactie van «beide couranten." Ieder weldenkende zal het moeten afkeuren, dat zulke geruchten worden uitgedacht en rondgestrooid. Volgens den Haagschen correspondent van de Préeursenr zou het plan bestaan om te Amsterdam een groot staat kundig dagblad in de Eransche taal uit te geven. De Gazette de Franco, deelt de volgende zinsnede uit een brief van Garibaldi medeonlangs door hem aan de scherpschuttersclub te Cansoni in Italië geschrevenOefen u goed met uwe geweren. Het geweer maakt de regt- vaardigheid uit van de nieuwe beschaving, en wanneer het door zulke krachtige armen als de uwe wordt gehanteerd dan hebt gij regt geene andere meesters dan u zeiven te erkennen. Een paar beruchte boksers, Mace en Coburnzouden om den prijs vechten. De ontmoeting zou plaats hebben in Ierland in den omtrek van Dubliu en duizenden Engel- scben waren het Iersche kanaal overgestoken om getuigen te zijn van dit nationale feest. De Dublinsche politie wachtte haar tijd af. Zij liet alle voorbereidende maatregelen nemenmaar op het beslissende oogenblik trad zij tusschen beiden en belette den onmenschelijken strijd. Het naphta olie-gewin in Gallicie neemt gaande weg toe. Er worden voortdurend nieuwe bronnen ontdekt, uit welke de ruwe aardolie wordt gewonnen en tot naphta ver arbeid, die in deugelijkheid niet voor de Amerikaansche petroleum behoeft te wijken. Te Weissenbach is een boerenknecht, door het ijzeren rad eener dorschmachine, dat hij te nabij kwam letterlijk onthoofd. Het hoofd werd een eind ver weggeslingerd. Amerika heeft dit jaar zulk een heeten en droogen zomer gehad, als in geen jaren het geval is geweest. Eerst tegen het einde der derde week in Augustus werd iiet we der plotseling koel. Eene menigte menscheu zijn aan de gevolgen van den zonuensteek gestorven. Vele Amerikaansche dagbladen melden met allen ernst, zoo men beweert, naar een berigt van den gevol- magtigde der Vereenigde Staten te Weeuen, dat de heer von Bismarck een plan heeft gevormd, volgens welk üuitsch- land in twee helfteneene protestantsche en eene katholieke zou verdeeld worden. De koning van Pruisen zou keizer van Noord-üuitschlaud en de keizer van Oostenrijk keizer van Zuid-Duitschlaud worden. Om Europa voor dit fraaije plan te winnen, zou Frankrijk den linker Rijnoever, Italië Venetie, en Rusland nog een brok van Polen krijgen. Te Praag had voor een paar dagen een treurig voor val plaats. Eene jonge dienstmaagddie door hare schoon heid ieders aandacht trok, ging naar de markt en werd door een onbekende onverwacht omarmd. Zij schrikte daar door zoozeer, dat zij neerzeeg en spoedig daarna overleed. 3|ngu50iiöcn <§>tuftUen. De Eedactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Eenige bewoners van de Hoofdgrachtmaken het gemeente bestuur opmerkzaam op het onaangename, veroorzaakt door het des avonds vroegtijdig weghalen der beer, hetgeen plaats, heeft ten 74 h 8 uur. Zij vragen of dit niet even als in andere plaatsen des avonds na 10 uur kan geschieden. Aan de Redactie van de N. H. Courant. Texel, 8 Octóber 1864. WelEdele Heeren In No. 351 van uw geacht en veel gelezen blad, trof mijne aandacht een «manifest" van den schrijver van eenige schet sen uit het Texelsche volkslevennaar aanleiding van een stuk, geteekendPlatvoet en Cievoorkomende in uw blad No. 350, waarbij de laatsten zich veroorloven eenige beden kingen in het midden te brengen, tegen de wijze waarop do «gevierde" schrijver met de Texelaren omspringtdie hij ofschoon zelf een Texelaar, geboren aan het Oude schild, met betrekking tot hunne zeden, gewoonten en manieren zoowat met de Ilottentotten op ééne Jijn plaatst. Zijn geschrijf loopt over het begin dezer eeuw, en schetst dus niet den Texelaar van thans. Het artikel van Platvoet en Cietegen den schrijver, is echter noch ongepast noch onjuist te noemenen men mag het er voor houden, dat daarbij "de spijker op den kop is geslagen", immers de schrijver begint zoo als men dat noemt, «zoete broodjes te bakken" en zich te verontschuldigenen «qui s' excuse s' accuse". Waarheid is het echter dat hij geheel ongeroepen en hoewel zeer overdrevende handelende personen zóódanig heeft aangeduid, dat ze op Texel daardoor zeer kenbaar zij nen daardoor heeft hij gewis de teergevoe ligheid opgewekt en beleedigd van hunne nog levende kinderen en andere naastbestaanden. Of zou 't hem wèl smaken, als men in navolging van hem, zijne moeder vergeleek bij eene heks of tooverkol, of dat men haar de kommandant van de buurt noemde, of dat men van zijne moeder, indien zulks ai ware gebeurd (des neen) nog vele jaren na haar afsterven eens schreef«dat zij voor haar huwelijk de jongens lokte door te zingendat ze voor haar huwelijk reeds een kind had gehad, en dat daarom een liedje op haar was gemaakt en gezongen-," en dat dat liedje (hoe laf ook) nu nog met zorg werd gereleveerd. Of dat men al ware zulks werke lijk geschiedt (des neen) verhaalde, «dat zijn vader het ver mogen zijner moeder had verteerd enzelf een dronkaard zijn gezin in armoede dompeldeIk geloof het niet, acht het ook beter geene oude wonden open te rijtenen daarom keur ik zijne handelingen af; hij had kunnen volstaan met de namen te verzwijgen of ze minder kenbaar te maken zoo als hij met dien van zijn oomden toenmaligen vischafslager van het Oude-Schildheeft gedaan. Zijn «manifest" ofschoon op zekeren toon uitgevaardigd verraadt slechts vrees en spijt, en geeft welligt aanleiding dat deze of gene liefhebber, ook in zijn particulier leven en in zijne familie-relatien eens gaat wroeten, als waarin den kelijk ook wel iets zal te vinden wezenwaardig om wereld kundig te maken, «dat beter waar' verzwegen." vax BEEREN. Ook voor de afstammelingen van Jantje Dirks. (Zie Leeskabinet 1864 No. 9 en Nederland 1864 No. 7.) Heden Dingsdag, 11 October EFFECTEN Beurs van Londen Parijs IFeenen Berlijn u Frankfort AMSTERDAM 5010 Metalliek (oude) 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 8ü/0 Geconfedereerden 5 °/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3 °/0 Mexico lff°/o uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2 Venezuela 55's- 481 47-| 8 20 J 254 45f 19f ol I o 49 Ct. I O Van TEXEL, 's Morgens 6 ure. 's Middags 2J- Van NIEUWE DIEP. 's Morgeus 8 ure. 's Middags 44

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3