zijn vorstendom aan Oostenrijk wil verkoopen, om niet de I rekening te behoeven te betalen van zijn door Oostenrijk geleverd contingent van 80 man en 1 tamboer. Oostenrijk zegt het blad, heeft geen regt, een Duitseben staat te annexeren, en Europa zal er tegen moeten opkomen, te meerdaar de Lichtensteiners liever eene aansluiting bij Zwitserland wenseben. De Eransche Moniteur ontleent aan berigten uit Mexico over New-Yovk, door Spaansclie bladen ontvangen, dat Juarez, die zich te Predras Negras trachtte te organiseren, wegens de vijandige stemming der bevolking de stad heeft moeten verlaten en in het gebergte ten noorden van den staat Cohahuila vlugten. Hij bad nog slechts 180-0 man bij zich. Yan zijne generaals waren alleen Ortega en Negreta hem gevolgd. Helder, Nieuwediep, Willemsoord,enz. 21 Oetober IS04. Volgens hier ontvangen berigten heeft Zr. Ms. stoomfre- gat Adolf Hertog van Nassau belangrijke averij bekomen, veroorzaakt door aanzeiling in het Éngelsch kanaal. Het voorschip moet geheel ontzeten masten en tuig aan merkelijk beschadigd zijn. Het schip is den 18 Oetober Duins binnengeloopen. Naar wij vernemen is de hoofd-inge- nieur, directeur van scheepsbouw, de heer L. K. Turk, reeds derwaarts vertrokken, om de schade op te nemen en maat regelen te beramen. Met den 26» dezer wordt de offic.-machin. G. B. Hardes, thans gedetacheerd bij 'sRijks werf alhier, geplaatst op Zr. Ms. wachtschip alhier. De offic. van gez. lc kl. bij de zeemagt W. Ruisch, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, wordt met den laatsten dezer op non-act. gebragt en met den 1 Nov. vervangen door den ofBc. van gez. le kl. A. H. Neijssel, thans non-actief; terwijl de scheeps A. de Leef met den 21" dezer van Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria op het wachtschip alhier wordt geplaatst. De luit. t/z. 2e kl. H. H. Broers, dienende op Z. M. wachtschip alhier, wordt met 20 dezer op non-activiteit gebragt. Daarentegen worden met 1 Nov. a. s. geplaatstop het wachtschip te Hellevoetsluis de luit. t/z. 2e kl. J. M. Berends; op het wachtschip te Amsterdamde luit. t/z. 2e kl. D. O. Heldewieren op het wachtschip alhier de offic. van gezondheid 2e. kl. A. Peters, allen thans non-actief. Met den 20" dezer wordt de offic. van gezondh. 2e kl. L. J. de Kanter, van Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria op het wachtschip te Amsterdam en de offic. van gezondh. 2e kl. T. J. J. Gorivan genoemd wachtschip op eerst- genoemden bodem geplaatst. De Minister van Marine brengt ter algemeene kennis dat er in 1860 weder een examen zal plaats hebben voor adspirant-ingeuieurs bij de Marine; het programma komt voor in de Staats-Couranl. Uit Japan zijn de volgende berigten ontvangen ge- dagteekend 27 Augustus: Japan heeft in de laatste veertien dagen eenige bezorgd heid ingeboezemden velen vreezendat weldra in de straat van Simouosakidat Gibraltar van de Japansche wateren de vijandelijkheden zullen uitbreken. Den 25n Julij kwamen twee Japansche gezanten met het stoompaketschip te Yokuhama aan. Beiden droegen de Euro- pesche kleeding en waren drie maanden in Engeland geweest, waar zij, naar hun zeggen, door den vorst van Nagato waren heengezonden. Kort na hunne aankomst maakten twee Engelsehe oorlogschepen stoomde Barrosa en de Cormorantstevenden met de beiden Japanners aan boord de straat van Simouosaki in. Ook een ingenieur en eenige Prausche en Hollandsche officieren bevonden zich aanboord. Het was bet eerste bezoek dat sedert een jaar een vreemd schip aan die straat bragt, en men had maar al te veel grond om den argwaan voor gegrond te houden, dat Nagato in dien tussehentijd zijne verdediginswevken versterkt had. De schepen, met welk doel zij ook waren binnengeloopen, men zegt dat zij de openstelling der binnenwateren verlangde beerden met onverrigter zake terug, op alle hunue veorstellen ontvingeu zij van den vorst eene onvoor waardelijke weigering tot antwoord. De gezanten werden op het grondgebied huns vorsten aan wal gezet. Ten ge volge van het gebeurde zouden de Engelsehe, Pransehe en Hollandsche schepen Yokuhama verlaten om te overleggen op welke wijze zij kracht aan hunne voorstellen konden bijzetten. De vloot daartoe bestemd, bestond uit 16 En gelsehe, 2 Pransehe en 4 Hollandsche schepen. De Hol landsche schepen zijn: de Bjamli, MedusaMetalen Kruis en Amsterdam. Die gemeenschappelijke vloot is dus vrij sterk maar de vraag is wat zij tegen de vestingwerken en verdedigings middelen van Nagato zal vermogen. Een batailkm mariniers was mede ingescheept en de verdediging van de haven aan het 20ste regemeut en een detachement van het 67ste der Engelsehe infanterie opgedragen. Behalve deze blijven ook de Engelsehe stoomboot Canqweror en de Amerikaansche Jamestownte Yokuhama. Met het oog op den aanleg van nieuwe werken, waartoe door de Nederlan-dsche Rijnspoorweg-maatschappij werd besloten, is de heer J. G. van Gendt Jr. als ingenieur bij de constructie, tijdelijk in bare dienst getreden en worden te Utrecht de noodige lokalen gehuurd tot vestiging zijner bureaux. Het provinciaal kerkbestuur van Zeelandheeft in zijne avondzitting van 13 Oet. met algemeene stemmen zijne goedkeuring gehecht aan de wijze vau uitvoering van het bewuste artikel 24, zoo als de synode dezes jaars haar had aangenomen. Indien de meerderheid der prov. kerkbesturen in denzelfden geest haar gevoelen uitgesproken heeftwat ons tot dusver onbekend is, dan zullen weldra kerkeraden en predikanten nipt meer gekozen worden door de kerkera den alleen, maar in vereeniging met een kieseollegiegeko zen door de mans-lidmaten in elke gemeente. Bij besluit van den keizer van Prankrijk is den hoofd en ondermachinisten der handels-stoomschepen de hun tot dusverre bij de wet nog niet toegekende rang van scheeps officieren verleend. Zekere heer Berger, heeft aan alle geleerden iii En geland, eene verklaring ter ouderteekening gezonden, die nog al eenige bevreemding heeft verwekt. Deze verklaring zegt kort en bondig, dat tusschen den Bijbel en de weten schap geen tweedragt bestaaten dat een jongere der na tuurwetenschappen niet noodzakelijk een twijfelaar aan de waarheden des Bijbels behoeft te zijn. Meer dan 200 En gelsehe geestelijken hebben deze verklaring onderteekend. Is Saul onder de Propheten? (gr. 8». 36 bladz. Prijsƒ0.25) Onder bovenstaande» titel is bij den uitgever dezer eene brochure ver schenen welke om hare belangrijkheid de aandacht ten volle verdient. De auteur geeft «zijne, door jaren strijd bezegelde gevoelens ten beste". Hij zegt „Daar bazuint een luid klinkend geroep, neen, er rijst dof, maar niet „minder krachtig en degelijk uit de diepste diepte van het lang verleden, eene wraakstem op. Het is de geest der oude kerk. Eenigen van haar „wapen, achten zich, hetzij teregt of ouregternstig beleedigdeischen regt „grijpen naar de wapenen. Dit lokte mij uit een borstwapen aan te doen, „de helm van het geloof op fe zettenmij te schoeijen met bereidwil ligheid des Evangelies en mede een zwaard aan te gorden." De verschijning vau Thomasde uitgave van een open brief van een oud- zeeman en eene magere tcregtwijzing hebben doen zien dat de strijd voor meeningen en begrippen niet opgehouden heeft te bestaan, maar nog gevoerd wordtook in onze gemeente. De oud-zeeman heeft aan zijne regtzinnig- heid lucht gegeven. Dit geschrijf heeft een opmerker de pen doen opvat ten om bij minder nadenkende lezersdie nog niet van den ouden zuur- dcescm zijn gezuiverdden verkeerden indruk van den brief weg te nemen. L Hij wijst op de vermolmde pilaren vau het gebouw gegrond op "dc moed willige ongehoorzaamheid van Adam en Eva(tegen welk fondament gewig- tige bezwaren zijn) en opgetrokken door een versierd verzoeningstelsel. Zijuc wederlegging bepaalt zich verder tottot de geheele zaak welke dc oud-zeeman wil verdedigd hebben. Het is mijn doel niet den inhoud in substantie mee te deeleu. Die in de zaak belang stellen onverschillig van welke rigtingzullen zich de brochure aanschaffen. Zij is de vrucht van rijpe overdenking. "VERITAS. HAAGSCIIE CORRESPONDENTIE. 'sRage, 20 Oetober. Mijnheer de Redacteur! Dingsdag morgen en heden ten twee ure beeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal openbare zittingen gehouden. De onderwerpen in deze behandeld, zijn van ondergeschikt belang. De kamer zal thans scheiden tot de behandeling der begroo ting, wantwat ook door sommige bladen moge worden meêgedeeld bet is onzeker, ja zelfs onwaarschijnlijkdat zij vóór de begrooting nog andere onderwerpen aan de orde zal stellen. Hetgeen ik u in mijn laatste schrijven mededeeldenopens I de vermoedelijke verwerping der Marine begrooting, wordt thans ook door den correspondent van de Middelburgsche Ct. bevestigd, en het dezer dagen verschenen voorloopig verslag I der Kamerin antwoord op die begrootingmaakt ze nog I waarschijnlijker. Ondertusschen moet men in aanmerking nemendat het onbekend ishoeveel leden in de afdeelingen aan het onderzoek hebben deelgenomenzoodat men niet weet I of dat verslag werkelijk bet gevoelen van de meerderheid der Tweede Kamer uitdrukt. Het Dagblad en de Haagsche Ct, zijn het dan ook eens o, ongehoorde gebeurtenis!) over de noodzakelijkheid om voortaan hij de Kamer-verslagen de na men mede te deelen der leden, die aan de discussien in de afdeelingen hebben deelgenomen. Zeker zou dit goed zijn voor de kiezers, die daardoor een juist oordeel zouden kun nen vellen over de meerdere of mindere werkzaamheid hunner afgevaardigden. Wat is nu de reden van afkeuring van het budget van Marine? Want het eïnd-cijferhoe hoog ook vond ^ene bestrijding. De groote reden van afkeuring is gelegen in de volslagen stelselloosheidaan 't volkomen gemis van bepaal- j de denkbeelden omtrent de vereischten waaraan onze zeemagt I moet voldoen. Want de Min. heeft, zegt bet verslagbij I zijne optreding het stelsel van zijn voorganger afgekeurd

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2