ITIS'J WSgUDZITOSlT, Dit ongunstig oordcel is grootondeels gegrond op den aan bouw van schepen in den laatsten tijd, die volstrekt niet in overeenstemming zijn met het oorspronkelijk door hem vast gesteld programma. Er wordt in het verslag gewezen op de Watergeus, een zoogenaamd schroefsehip tweede klasse, dat meer overeenkomst heeft met de door den minister afgekeurde schepen der eerste klassedan die van de derde klassewelke hij noodzakelijk oordeelde; op de Valk, een raderschip, als oorlogsvaartuig onbruikbaaren alleen geschikt als trans portschip op do van Galenop de Huijter en anderendie geen van allen aan hunne bestemming voldoen Het blijkt ook niet of de gebeurtenissen in Noord-Amerika en de oorlog in de Oostzeevan eenigen invloed op de besluiten des mi nisters geweest zijn, en inmiddels gaat onze vloot achteruit want voor al de toegestane gelden staat noch te Vlissingen noch te Hellevoctsluisnoch op onze werf alhier, een enkel schip op stapel, alleen te Amsterdam dén oorlogschip, ter wijl de voorraad in de magazijnen bij de meeste directien mede niet vooruitgaat. Het gemis aan een vast beginsel, is alleen te wijten, zoo lezen wij aan het onjuist begrip omtrent den waren aard en do wezenlijke, eenige roeping onzer marine. Men blijft in den waan verkeeren dat Nederland eene zeemogendheid is van den tweeden rang, en als zoodanig ge houden zich in die waardigheid te handhaven. Dit doel te bereiken, is eene onmogelijkheid, zonder schatten aan onze marine te bestedendie onze krachten ver te boven gaan dat denkbeeld oefent een ongunstigen invloed uit op onze marine. Immers, wij bouwen groote schepen, met welke wij tegenover groote zeemogendheden niets kunnen uitvoeren, slechts dienen om zich nu en dan hier en daar tevertoonen, en tegenover deze een ijdel vertoon te maken. Het noodza kelijk gevolg hiervan is, dat wij genoodzaakt zijn een aantal kostbare etablissementen te onderhoudendie konden worden gemist, en bij de afschaffing daarvan zou ook eene groote besparing plaats grijpen, wegens het personeeldat noodwen dig aan die werven moet verbonden wezen. Het valt in 't oog dat van de opheffing van de werf te Vlissingen, waartoe gelijk men weet, besloten werd, thans geen spraak meer is. Of de min. van dat voornemen is terug gekomen, dan wel of daaraan gevolg zal worden gegeven, is uit de begrooting niet op te maken. Het stelsel alzoodat door de Kamer wordt voorgestaan komt neder op do afschaffing van alle groote oorlogschepen, en den aanbouw van vaartuigen, geschikt ter verdediging onzer kusten en onze overzeesche bezittingen. Kleine sche pen maar goede schepenacht zij verkieslijk boven eén mengsel van groote en kleinedoch die grootendeels niet vol doen aan hunne bestomming. Afschaffing van sommige werven kan daarmede gepaard gaanwant het verdient opmerking dat alleen voor het per - soneel aan die werven verbonden, niet minder dan f275,585 gevorderd wordt. Wij komen thans tot de verschillende onderdeelen der begrootïng. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 October 1S64. Bij de gunstige reputatie die de heer St. Roman in den laatsten tijd alom heeft verworven, zal het gewis velen welkom zijn dat die prestidigitateur par excellence ook te dezer plaatse twee voorstellingen zal geven, en wel op heden (Vrijdag) en morgen (Zaturdag) avond. Een ieder die den lieer St. Roman elders heeft zien werken, is opgetogen van bewondering en onuitputtelijk in zynen lof. Wij raden onze lezers aan zich in tyds van plaatsen te voorzien want Tivoli zou bij die gelegenheid wel eens te klein kun nen zijn. Nadat Zr. Ms. stoomschip Prinses MariaWoensdag jl. in het drooge dok alhier is opgenomen en nagezienis heden de Oostenrijksche stoomkanonneerboot Wall, daarin opge nomen om die herstellingen te ondergaan die noodig zullen worden bevonden. Volgens een particulier schrijvenzal Zr. Ms. stoom- fregat Hertog Adolf van Nassau niet naar hier komen om de beloopen schade te herstellen, maar is men daarmede te Sheerness reeds aangevangen. Men denkt dat het oponthoud wel twee maanden zal duren. De beide hier liggende Oostenrijksche oorlogschepen 'hebben heden namiddag van hun gouvernement order ont vangen om ten spoedigste van hier te vertrekken. De JRa- delzhj zal morgen het geloste kruid weder in nemen en Zondag vertrekken naar Cadix; en de Wall, die in het drooge dok staat, zoo spoedig als de vereisehte werkzaam heden zijn afgeloopen, naar Brest. In de vorige week werd te Franeker, ten huize van den kastelein Althuisbiljartpartij gehoudenbij welke gelegenheid de hr. G. Bijlsmasocieteit-houder te Bolswardden prijs won zijnde een zilveren tabakspot. Hierin nu steekt niets bijzon ders, maar zeer bijzonder is hetdat dit de 50ste prijs is dien de winner te huis bragt, terwijl hij bovendien vijf premiën behaalde. Deze buitengewoon bekwame biljartspelerdie overigens het spel in eere houdt en het niet als een hand werk drijft, behaalde in drie verschillende biljartpartijen te Joure, in de vorige week, op één dag tweeprijzen en eene premie, en speelde toen achter elkander nog 80 partijen van welke hij geen enkele verloor. In het algemeen overzigt van het Bataviaasc/i Han delsblad, leest men het volgende: De slechte tijdingen van Borneo's Westkust, in ons laatste overzigt medegedeeld, zijn Goddank door zeer heugelijke berigten vervangen. De aanvoerder der muitelingen, Pan gerang Nata Widjaija, door zijn aanvankelijken voorspoed en het nemen van de verlaten stoomboot Kapoeas overmoe dig geworden, waagde een aanval op Sintang, die door den dapperen tegenstand der onzen geheel mislukte. Een uitval van slechts 45 man, onder aanvoering van de luitenants de Grijs en Smeets, joeg den vijand op de vlugt en ver- lostte de bezetting van Sintang uit haar neteligen toestand. Ongelukkig verloor de officier van gezondheid Tresling daarbij het leven. Het gevaar is, althans voor het oogeu- blik, gewekenhet bewustzijn onzer meerderheid is bij den vijand hersteld en het verlies van de Kapoeas gewroken. De van Soerabaija gezonden versterking van twee compag- niën is aangekomen; de resident en de militaire komman- dant zijn naar Potianak terruggekeerd. Voorzeker is er overvloedige reden tot vreugde en dankbaarheid over den zoo gunstigen afloop dezer zaak dien wij uaast God aan het uitstekend gedrag der kleine daar ter plaatse aanwezige strijdmagt verschuldigd zijn, maar de vraag, of door de regering de vereisehte voorzigtigheid in dezen in acht is ge nomen, wordt nog altijd door deskundigen ontkend. De boven verwachting gelukkige uitslag moet het gevaar niet doen vergeten waaraan de heldhaftige bezetting van Sintang is blootgesteld geweest, en dat door tijdig genomen maat- reglen had kunnen voorkomen zijn. De Sintangsche zaak kan overigens nog een onaangenamen nasleep hebben door eene verwikkeling met het Portugesche gouvernement. Aan eene commissie, van het aan Portugal onderworpen Timor Delly, die zich tot het doen van aankoopen op Java be vond, was de gouvernementsstoomboot Hertog Bernhard tot den overvoer naar Timor toegezegd; maar omdat het gou vernement die stoomboot thans tot transport van troepen naar Pontianak zelf noodig hadwerd de commissie uitge- noodigd naar eene andere gelegenheid om te zien. Zij heeft daaraan natuurlijk voldaan, maar niet zonder van groot misnoegen te doen blijken, hetgeen nog vermeerderde door het ongeval dat een der leden van de commissie overleed aan de cholera. Met allen eerbied voor de commissie ge- looven wij dat onze regering haar pligt gedaan heeft door de belangen dier heeren te doen wijkeu voor een geval vau force majenre, gelijk hier ongetwijfeld aanwezig was. Een aanval van eenige kwaadgezinden op het kampement te Borobei (Banjermassiug) is door het moedig gedragivan drie Üankeurs verijdeld geworden. De heer van Kinsbergen heeft op het plateau van den Diëng, waar hij zich ophield tot het maken van pho- tographiën voor het gouvernement, de overblijfselen eener stad outdekt, wier bestaan sinds lang was vermoed gewor den. Het schijnt dat men thans hoogst belangrijke ont dekkingen te gemoet mag zien; welligt de uitgraving van een Indisch Pompeji. In het gouvernement Minsk is een dorp, geheeten Polakiwelks bewoners voor het meerendeel den familienaam Polak dragen. De plaatselijke regering heeft den keizer ge vraagd om den tegenwoordigen naam van het dorp te ver anderen in dien van Alexandrofiska en tevens de vergun ning verzocht voor de inwoners van het dorp, die Polak heetenom dien geslachtsnaam to wijzigen en zich voortaan Alexandroft' te noemen. Dit verzoek is door den keizer toegestaan. Te Sursce, in het kanton Lucem, heeft in de afge loopen week eene vergadering plaats gehad van dienstboden, die ten getale van ruim 1400 waren opgekomen, om over hunne gemeenschappelijke belangen te beraadslagen. Een hunner was tot voorzitter der vergadering benoemd. Onder de genomen besluiten wordt het volgende gevonden: Dat eene petitie zal worden gezonden aan de regeringten einde opheffing te vragen van de wet betreflende de dienstboden. In elke gemeente zijn twee dienstboden belast met het ver zamelen van onderteekeningen op de bedoelde petitie. Zoo het waar mogt zijn dat er sprake is van eene toe nadering tusschen Oostenrijk en Frankrijkde toon der Fransche dagbladen doet het niet vermoeden. Het tafereel, dat de Siècle van den staatkundigen toestand van dat rijk ophangt, is althans verre van vleijend. De oorlog met De nemarken is geëindigd, zegt genoemd blad. Het militair bondgenootschap tusschen Pruisen en Oostenrijk heeft opge houden en het staatkundig bondgenootschap komt niet tot stand. Vau welke zijde men het ook beschouwtheeft Oosten-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2