De dader is des avonds weten te ontkomendoch is dos Zondags morgens gearresteerd in beschonken toestand. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen: te Lemmer, den heer J. F. van Dunne, thans ontvanger der registratie en domeinen te Texel en te Texel, den heer J. B. Vroom, thaus surnumerair der reg. en dom". Op de Vliehors is gestrand de schoener Eduardkapt. Haaij; de equipage is gered. Men schrijft ons van Terschelling Den 27 jongstleden is in de haven vol water en met ver lies van looze kieldoor adsistentie van een loodsboot bin- nengebragtde Noordsche brik Ora et Laboragevoerd door kapitein John Christensenmet eene lading hout, van Ahrendal naar Amsterdam bestemd, het schip zal moeten lossen en is daartoe tegen den wal gehaald. Men schrijft uit Monnickendam26 October. Er wordt hier druk gewerkt om den Noordhollandsch- Frieschen spoorweg van Purmerende door eene bogt nabij deze stad te leggen en tot dat doel heeft de gemeenteraad alhier een dringend adres aan de concessionarissen van ge noemden spoorweg gezonden, bevattende de gronden, waar om zij zoo iets gaarne zagen. Daarbij is eene statistieke opgave gevoegd van de ge woonlijk te vervoeren bokking, ansjovis, zeep, wijn, enz., per pond berekend, terwijl de verklaring is gedaan, dat de gemeente des noodig nog subsidie zou willen verleeuen. Men leest in de Eloile Belc/e-, In eene zijner laatste zittingen had de gemeenteraad van Geud besloten eene Zondagsschool op te rigten voor vol wassen meisjes. Deze school werd den 2° der vorige maand geopend. Er hadden zich vóór de openstelling reeds 121 leerlingen doen inschrijven; den dag der opening boden er zich tot 250 aan. Dit had ten gevolge dat op den eersten dag het personeel der school reeds onvoldoende was, en de directrice om de leerlingen die zich aanboden niet af te wijzen, verpligt was, zelve les te geven. In tegenwoor digheid van zulk een onverhoopten uitslag, geloofde do administratie vier onderwijzers te moeten benoemen. Wat gebeurt er? Den volgenden Zondag was het cijfer van 250 - op 450 geklommenal de klassen waren overvol jonge meisjes, vrouwen van 30 tot 40 jaren, hadden zich, bij gebrek aan banken, langs de muren geschaard. De commissie van openbaar onderwijs heeft oogenblikke- lijk aan den gemeenteraadde bijvoeging van 4 hulpouder- wijzercssen en liet stichten van twee andere dergelijke scholen, dn een ander gedeelte der stad gevraagd. Dit feit kan strekken tot voorbeeld voor al de gemeente-administratien des lands. De volksklasse heeft broodmaar zij heeft ook onderligt noodigzij reikhalst er naar. Men moet haar dit voedsel geven, dit is een maatschap pelijke pügt. Te Yinaroz in Spanje, werd onlangs een man in de gevangenis gebragt, veroordeeld tot achttien jaren opsluiting. Kort na zijne aankomst kreeg hij een bezoek van zijn ver loofde, die op zijne vraag, of zij standvastigheid genoeg zou hebben om op hem te wachten tot zijn straftijd ver streken was, haar verlangen te kennen gaf om terstond met hem te trouwen. De autoriteiten gaven toestemming en de echtverbindtenis had in den kerker plaats. Evenwel werd liet bruidspaar niet vergund een huwelijksreisje te maken. Het proces van Muller, de moordenaar van den heer Briggs, is afgeloopen. Hij is schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Ten gevolge van de uitspraak der jury lieerscht te Londen onder de Duitschers eene buitengewone agitatie. De heer P. P. Gardiner, thans zendeling in ltuperts land geeft als een voorbeeld der eigenaardigheden van de lndiaansche taal, het volgende woord op van achttien letter grepen Keguwecheahpelowlcesiunemachesoometinawaudit be- teekende: "Ik zal het middagmaal met u houden." De zen deling neemt het oorspronkelijke, zoo als men ziet, als één woorden niet als eene zin-medeaan SJieuwe Manies Modes. Men ziet te gemoet het dragen van gutta percha bulten (zeer natuurlijk op den rug.) Men wil dat deze verheven figuren zeer net zullen kleeden. Tegen het aanstaande voorjaar zullen de zomersproeten en moedervlekken worden ingevoerd. Men is er reeds in- geslaagd die zeer kunstig na te bootsen. Te Parijs behoort de ligt roode kleur van het haar tot de eerste vereischten van een keurig toiletmen haast zich de afschuwelijke git zwarte haren met de mode kleur te doen verwen, of anderen verbergen hare kastanje bruine lokken onder eene roode pruik. De crinoline zal worden afgeschaft. De dames staan dus op het punt cone groote metawor- phose te ondergaanzoo dat liet is te voorziendat een getrouwd man zijne eigene vrouw niet meer zal herkennen. 3jngig0n&un J)tuïilien. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Mijnheer de Redacteur! Is uw correspondent ten onzent dood? Of heeft zekere aanwijzing hem bevreesd gemaaktwelligt als «krantenschrij ver" gebrandmerkt te worden Ik moet haast een of ander denkenwantsinds ettelijke wekenbrengt uw blad ons geen jota schager nieuws. En de «teekenen des tijds" zijn hier toch waarlijk belangrijk genoeg, om er de aandacht van het publiek op te vestigen. Vergun daarom aan mijn schrij ven een plaatsje in uwe courant; het gebrekkige er van moge verschooning vinden in de ernstige begeerte om licht te er langen over een even geheimzinnig als duister voorval. Thans, nu de voorstanders der moderne rigting, er ijverig aan arbeiden, om, met alle middelen, door onderzoek, we tenschap en gezond verstand aan de hand gegevende won deren die geheimzinnigedoch verheven en bekoorlijke poëzy der Bijbelsche historie van dé baan te dringenkomen in onze gemeente verschijningen voor, die, wil men ze al geene wonderen heetentoch zeker op den naam van zeer wonderlijk aanspraak mogen maken. Verbeeld u: een onzer ingezetenen is bij iemand, een half uur buiten den kom der gemeente wonende, nop de koffij" geweesten keert, ongeveer tegen «het uur der spokender minnaars en der dieven", huiswaarts. Naauwelijks heeft hij den naar ons dorp leiden den straatweg betreden of zie daar passeert hem, met bran dende oogen krommen ruggezwollen staarten vreeselijk blazende, bliksemsnel. een witte kat. Dit nu is, op zich zelf, niets bijzonders. Doch binnen weinige oogenblikken rennen hem meerdere dier beestjesvan dezelfde kleurvoor bij en weldra is het vergeef mij de vergelijkingik maak haar om de kleur of het katten gesneeuwd heeft. Zoo ver zijn blik, langs den straatweg, reikt, ontwaart onze dorper vurigeals dwaallichtjes flikkerende oogen en een bosch van immer in beweging zijnde witte kattenstaartenterwijl ge lijktijdig zijn gehoor wordt verscheurddoor een concert van lollen, krollen, blazen en miaauwen, helsch genoeg zooniet om de dooden uit hunne graven te wekkendan toch om de levenden tot vertwijfeling te drijven. Dit alles geschiedt iet wel op en nabij eene plekdie in eene vreemde reuk staat. Rijtuigen zijn dkar, zonder aanleidende oorzaakplotseling omvergeworpenschippers hebben het daiir vaak, trots zeilen en boomen, onmogelijk gevonden hunne vaartuigen verder te brengen, en van uit den schoorsteen, van een daar staand huisje, zou, volgens de overleveringmenig ridje naar den Bloksberg zijn onder nomen. Onwillekeurig valt het oog van onzen wandelaar op gezegd huisje, en vol verbazing ziet hij, dat het, van den grond tot aan den nok, verlicht is, op eene wijze, die de beroemde verlichting des muzijktempels van Schagen's spoor- Iwegfeest, ten eenemale in den schaduw stelde. Er heerscht echter eene akelige stilte in die hel schitterende woning- en huiverend spoedt onze held zich verder, bij de ontzettende gedachte aan een hier welligt voorbereid heksenfeest Eindelijk is hijna zich door het kattenheir te hebben heengeslagen, den ingang van het dorp nabij. Daar echter, wacht hem nog eene vreeselijke ontmoeting. Snel, doch bijna zonder gerucht te makennadert een voertuighet midden houdende, wat den vorm betreft, tusschen eene ijsslede en j eene hondenkar. En op dat voertuig, 't welk als van zelf voorwaarts ging, zat ik ijs nu ik het neerschrijfde Booze zelf, en snelde terwijl een afschuwelijke stankvan zwaveldamp en geroosd paardenvleesch den dampkring ver- I pestte daarheenom de heksen partij met zijne hooge te- I genwoordigheid te vereeren Misschien wordt de echtheid van het hier verhaalde, of de geloofwaardigheid van den persoon wien 't overkwam, door u of uwe lezers in twijfel getrokken. Maar ik zegge u: de woorden van dezen Schagen's Ziener zijn als een evangelie Ik kan de plegtige verklaring afleggendat van 's mans lippen nimmer iets is gevloeid danwaarheid In reine klaarheid," en dat alle leugen hem een grouwel is. Denk ook niet dat het iemand zou kunnen zijn wien het soms boven schemerde. Integendeelhij die de eer heeft ge noten zóó nabij zijne lielsche Majesteit te zijn, behoort tot de «schrandere koppen" van het dorp, weet, zijne zaak jes met bijzonder beleid te drijven, en is een man, omtrent wiens opregtheid en goede trouw, geheel Schagen wel ééne denkwijze zal hebben. Daarenboven is hij iemand, die, de ijdelheid hatende, de eenvoudigheid op hoogen prijs stelt. En daar eenvoud en waarheidsliefde, in den regel zamen gaan, moeten wij dan nu, het getuigenis van zulk een per soon niet onvoorwaardelijk aannemen Zoo zitten wijarme Schagersdan deerlijk tusschen twee stoelen in de asch. Velen onzer, die genoodzaakt zijn 's avonds buitenshuis zich te wagen, vreezen, den duivel, op een zijner rijtoertj es langs I 's heereii wegen te ontmoetenen voor niet weinigen is een witte kat, een voorwerp van het grootste afgrijzen geworden, j Aan uiteenloopende meeningen over de verschijning is, ge lijk te begrijpen valt, geen gebrek. Zij b. v. die met alles I spotten en zich het air van «sterke geesten" gevenbeweren J stoutweg, dat dc man, die, nog in onze dagen, zulk een bij-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2