Wij zullen den lezer enkele dezer voorteekens volgens Fitzroij mededeelen. nGroote helderheid van den dampkring aan den horizont, waarbij de verwijderdste voorwerpen meer dan gewoonlijk zigtbaar zijn, welke men een' dag noemt waarop men ver kan hoorenverkondigt aanstaande windboe hoo- ger de daarop volgende wolken zijn, zooveel te algemeener is de ophanden zijnde verandering van het weer. Wanneer vogels die liefst loefwaarts aan vliegen, meer de buizen na deren en van boven naar beneden schieten, dan is regen of wind te wachten. Dauw en nevel beteekenen schoon weer, zij vormen zich nooit onder een bewolkten hemel of wind. Wolken met levendige kleuren en scherpe omtrekken verkon digen regen en dikwijls ook wind; kleine, inktkleurigebe teekenen regen. Hooge bovenwolken die in tegenovergestelde rigting van de onderwolken drijven, beteekenen verandering van den wind volgens de rigting die zij nemen. Schoon weer bij lagen stand des barometersis het voorteeken van duurzamen wind. Hoe langer eene verandering van wind voorspeld wordt eer zij komtzoo veel te langer zal zij van duur zijn. De gevaar lijkste veranderingen van den windof de zwaarste noordelijke stormen komen spoedig nadat de barometer van een zeer lagen stand gestegen is. Ofschoon de barometer in 't algemeen bij zuidelijke winden daalt en bij noorde winden stijgtzoo vindt toch wel nu en dan het tegendeel plaats en dan is de zuidewind droog bij schoon weer en de noordewind hevigvergezeld van regen, sneeuw, hagel of weerlicht. Plotselinge daling van den barometer bij westenwind, wordt nu en dan gevolgd door hevigen storm uit het noordwestennoorden of noordoosten en de wind draait zich naar 't zuiden, dan gaat de barometer voort met stijgen, totdat de wind zich neigt tot eene sterke verandering, dan kan windstilte volgenwaarna de storm op nieuw hevig worden kan en terwijl hij zich naar 't noordwestennoorden of noordoosten draait, wordt dat aangekondigd door het stijgen des barometers en 't gelijktijdig dalen van den thermo meter." In Engeland worden de kaarten met ophelderingen en storm signalen voorzienvan wege de regering ten dienste van het algemeen verkocht voor slechts één penny en zijn reeds in 't bezit van duizenden, zoowel tuiniers, landbouwers als zeelieden. POLITIEK OYERZIGT. Gedurende het verblijf van den czaar te Nizza heeft liet zonderling voorval plaats gehad, dat de voornaamste personen van zijn gevolg ieder een exemplaar van de Opinion Nationale ontvingen waarin vrij hevige aanvallen op Rusland voor kwamen en waarop de woorden geschreven stonden: //Van wege de hoofdredacteur." Hoewel velen onderstellen, dat dit buiten medeweten van den heer Guéroult heeft plaats gehad, gaat de haat van prins Napoleon en van zijne vrienden omtrent Rusland zoo ver, dat de neef des keizerstoen hij bij zijn terugkeer van Montresor vernam dat, volgens een. gerucht, de czaar opzijn terugkeer van Nizza de hoofdstad zou bezoeken, hij dadelijk naar Zwitserland vertrok en dit door de Opinion Nationale deed aaukondigon terwijl de Moniteur meldde dat zijne gemalin ongesteld was. "Uit Parijs schrijft inen dat de tiuantiële toestand, die aldaar in den laatsten tijd zeer veel ongerustheid gebaard heeft, thans een gunstiger aanzien heeft gekregen. Naar men uit Turijn schrijft, heeft het Italiaansch ka binet den Pranschen gezant gevraagd of hij verlangde dat de bekende brief van Garibaldi (eene zoo beleedigende strekking voor keizer Napoleou hebbende) het onderwerp van eene geregterlijke vervolging werd. Hierop zou de heer de Malaret hebben verklaard: "Ik acht dit der moeite niet waardig; het verdict der openbare meening is voldoende om zoodanige buitensporigheden te veroordeelen." Uit New-York is berigt ontvangen dat het kaperschip jVlorida, der Zuidelijken, bij Bahia door het stoomschip Wisconsinder Noordelijken genomen is. Generaal Sheridau is bij Cedar Creek door de Zuidelijke troepen aangevallen, tengevolge waarvan in den aanvang eenige verwarring onder de gelederen van Sheridan ontstond. Later echter sloeg die generaal de Zuidelijke troepen en ontnam hun 20 stukken en 1600 man aan gevangenen terwijl hij de vervolging van den vijand voortzette. Heden 4 November, zal de verkiezing van een president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika plaats hebben. Het ligt dus in den aard der zaak, dat van de zijde van het leger der Noordelijken alles is aangewend om vóór dien gewigtigen dag een beslissenden slag te slaan. Wel is waar hangt de herkiezing van den president Lincoln niet geheel af van het geluk der wapenen, maar zijne kansen kunnen toch vermeerderen door eene overwinning en verminderen door eene nederlaag. 3.T 13 -J TTSTIJDIlTgg IT7~ Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 November 1864. Het ótat-major aan boord van Zr. Ms. stoomschip Prinses Mariathans op reis naar de Kust van Guinea, is volgenderwijs zamengesteld kommand, luit. t/z. le kl. W. K. van Gennep; 1° offic. luit. t/z. U kl. W. J. Scholten van Aschat; luits. t/z. 2e kl. J. H. Benthem Reddingius, M. P. Reeringh, Jhr. C. C. Six; offic. van adm. 2° kl. P. A. le Mahieu; offic. van gez. 2= kl. T. J. J. Gori; adelb. le kl. H. W. Steffelaar en W. W. E. Bervoetsmachinisten 1° kl. T. R. Rijkers, 2e kl. P. G. Haverkamp en L. Akkersdijk. Men schrijft ons van Texel, 2 Nov. Gisteren avond werd het eerste licht ontstoken op den nieuw gebouwden vuurtoren van Eijerlanddoor den hr. J. L. Kikkert, lid der Prov. Staten, Wethouder en Notaris te Texel, als daartoe verzocht door door ZExc. den Minister van Marine Des morgens vroeg reeds wapperde van vele torens, ge bouwen en vaartuigen, de Hollandsche driekleur, als een blijk van sympathie voor het feest van den dag, waarbij niet alleen onze scheepvaartmaar die der geheele wereld groot belang heeft. De belangstelling in die lichtontsteking was groot; eene talrijke menigte was opgekomen om getuige te zijn van dit schoone oogenblik. Des middags om half vijf ure op het terrein van den vuurtoren gekomen, noodigde de heer II. Engelsman Kleynhens inspecteur over het loodswezen de bebakeuing en verlichting, te Nieuwediep, den heer Kik kert uit, gevolg te willen geven aan het verzoek van ZExc. den Minister van Marinewaarop de heer Kikkert eene sier lijke toespraak tot de menigte hield, waarin ZEd. het groote doel schetstewaartoe deze toren was gebouwden de aan wezigen dank betuigde voor de betoonde belangstellingwelke toespraak eindigde met den uitroep: //Leve de KoningLeve de Minister van Marine hetwelk door de talrijke menigte daverend werd herhaald. Vervolgens begaf de heer Kikkert zich met den heer Kleynhens en bijbehoorend personeelop den torenorn aldaar het eerste licht te ontstekenten zegen van koophandel en zeevaart, maar niet minder voor den zeeman, daar ontwijfelbaar hierdoor vele menscheulevens behouden zullen blijven. Na afloop daarvan en alzoo terugkomende van den toren, werd bengaalseh vuur ontstoken en de heer Kikkert door de menigte toegeroepen met de woordenvlfeve de heer Kikkert, terwijl aan ZEd. een gedicht, op het feest toepasselijk en vervaardigd door den heer Eckiiard, over handigd werd. Daarna keerde men naar het Eijerlandsche huis, alwaar eenig fraai vuurwerk werd afgestoken, terwijl de avond hoogst genoegelijk door de genoodigden aldaar werd door- gebragt en nog menige toast ter eere van de regering en den heer Kikkert werd ingesteld. Naar wij vernemen zou de Memorie van Beantwoor ding op het Voorloopig Verslag der Kamer, betrekkelijk het achtste hoofdstuk der Staatsbegrooting, reeds door den Mi nister van Oorlog zijn vastgesteld. De Minister moet, zoo verneemt men er bij daarin in eene breedvoerige ontwikke ling treden van het stelsel van defensie, dat hij in ons va derland noodig achtte. Het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek mog* dezer dagen weder van meer dan eene zijde, zoo door ge schenken als anderzinsblijken van bijzondere belangstelling ondervinden. De heer J. Colenbrander te Doesborgh verrijkte de bi bliotheek met eene verzameling onderhoudende boekwerken de heeren Boas en Judels te Amsterdam, gaven bij de aan staande opening hunner tooneelvoorstellingen te Arnhem, op nieuw de toezegging, dat aan de invaliden van Bronbeek vrije toegang zal worden verleend; een onbekende schonk een fraai psalm- en gezangboek ten gebruike op den kansel bij de uitoefening der protestantsche eeredienst in het ge sticht, terwijl eindelijk, met bestemming om ten meesten nutte dier eeredienst te worden aangewend, eene bijdrage van f74.85 ontvangen werd, als zuivere opbrengst eener door ds. B. G. Clement ten voordeele van het gesticht uitgegeven leerrede. Aan The Shippimj ancl Mercuntile Gazette wordt uit Parijs geschreven, dat tusschen ons gouvernement en dat van Prankrijk onderhandeld wordt over een tractaatten doel hebbende om differentiële regten op Hollandsche schepen in Prausche havens af te schaffenen om Fransche schepen op denzelfden voet als Hollandsche in onze havens toe te laten. De briefschrijver voegt er bij, dat gelijke tractateu met andere mogendheden zullen volgen. Zondag 11. zijn te Groningen een paar liedendie waarschijnlijk geen middel van bestaan hadden, doch gaarne de zamenleving wilden genietengehuwd en reeds den vol gende dag op reis gegaan, met het voornemen om in de kolonie van weldadigheid te Veenhuizen of Ommerschaus te worden opgenomen en alzoo de lijst van bedeelden te ver meerderen. Uit het Land van Altena schrijft men De boomvruchten worden dit jaar tegen spotprijs afgeleverd. De beste appelen leveren slechts 75 a 80 ets. per mud op. Peren iets meer. Aardappelen gelden hier f 1.40 it f 1.60 per mud. Dingsdag werd door de politie te Groningen weder

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2