zer van Oostenrijk en Z. M. den koning van Denemarken alzoo tussehen hunne erfgenamen en opvolgershunne staten en onderdanen. Den ln dezer woonde de koning van Denemarken eene geheime zitting van den staatsraad bij, waarin het vredes verdrag, den 29» Ootob. te Weenen gesloten, behandeld werd. Uit Koppenhagen schrijft men, dat, niettegenstaande dit bekend was, er geeuerlei belangstelling bij het volk was te bespeuren. Het volk schijnt voor de politieke aangelegen heden des lands geen gevoel meer te hebben. Ook de jour nalistiek zwijgtFaedrelandet heeft echter aangekondigd dat het weldra der regering rekenschap zou vragen voor de ver nederende vredewaardoor Denemarken aan de genade der groote mogendheden is overgegeven. Naar aanleiding der jongst gepubliceerde dépêches, welke la France tot het onderwerp maakt van een hoofdartikel, getiteld: "De vrijheid van handelen", zegt dit blad o. a. Te gelooven dat de keizer het pausdom zal laten vallen, dit is eene hersenschim. Nimmer zal hij dat aan zijn lot overlaten, en Erankrijk's bescherming zal die fondamenteele instelling steeds, hetzij van verre of van nabij, verdedigen. Als wij uit Rome vertrekkendan laten wij er onzen zede- lijkeu invloed achter, en die is voldoende. Maar na de dépê che van 30 Oetober, nemen wij er nog een regt uit mede, dat de beste wachter zal zijn voor het pausdom, namelijk het regt om er weder te komen. Bij de oud-Russen maakt het een onaangenamen indruk dat de keizer zich zooveel met de buitenlandsche vorsten bezig houdt. De revolutionaire toestand van Griekenland kan eerst daagsmet den afloop der grondwetsherziening, als geëin digd beschouwd wordenhij heeft nu twee jaren geduurd. De graaf Sponneok is nu opentlijk in zijne ware hoeda nigheid als vertrouwelijk raadsman des koniugs opgetreden het binnenlandsch bestuur staat even volkomen onder zijne magt, als in der tijd onder de magt van koning Otto. Berigten uit Amerika van 26 Oetober melden: Generaal Sheridan heeft de onlangs begonnen vervolging der Zuidelijken voortgezet tot MontJackson, waar de vijand gansch gedesorganiseerd is aangekomen. De Zuidelijken maken nieuwe toebereidselen tot de weder bezetting van Atlanta. De Noordelijke generaals Hood en Sherman maken evenwel krachtige bewegingen. (27 Oct.) Generaal Beauregard der Zuidelijken heeft het opperbevel over het legercorpsdat in zuid-oostelijke rigting opereert, op zich genomen. Hij denkt generaal Sherman der Noordelijken uit Atlanta te verdrijven. De gouverneurs der Zuidelijke Staten hebben eene ver gadering gehoudenwaarin zij een besluit hebben genomen in den zin van eene krachtige voortzetting van den oorlog en voorgesteld hebben de negers tot do openbare dienst te be nuttigen. iriatrwagirsiiTa-a iïr~ Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 8 November 1864. In den nacht van 6 op 7 dezer zijn door de politie alhier gearresteerd twee schepelingenbehoorende tot de equipage van bet Nederl. schoonerschip Magdalena Johanna gezagvoerder K. B. Gunstop vermoeden dat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt aan ontvreemding van een groote scheepstras van genoemden bodem. De tros is in beslag genomen en naar wij vernemen hebben beide personen hunne misdaad reeds bekend. Verregaande onbezonnenheid of liever loszinnigheid, (den matroos helaas zoo eigen) en daarbij het onmatig gebruik van sterken stand, schijnen hier weder de bron der misdaad te zijn geweest. Ook moeten er vermoedens zijn gerezen tegen een derde persoon die in de ontvreemding de hand zoude gehad heb ben en de tros zoude hebben gekocht. Wanneer zich dit bevestigt is het wenschelijk dat de reg- ter hier de wet ten strengste moge toepassen ten voor beeld voor anderen die zich mede wel eens laten vinden niet alleenmaar somtijds zelfs zich aanbieden tot het op- koopen van niet altijd eerlijk verkregen goederen en daar door medewerken tot het zedelijk en ligchamelijk verderven van zoo vele onnadenkenden. Er wordt te dezer zake door den Commissaris van Politie een naauwkeurig onderzoek ingesteld. Morgen avond zal het 50jarig bestaan van het bijbelge- noodsohap worden gevierd in de Westerkerk alhier. Door eene kinder-zangschool zullen bij die gelegenheid eenige zangstukjes worden uitgevoerd. Velen zijn er in deze ge meente die het als een droevig teeken des tijds beschouwen dat men dergelijke kunstmiddelen, die maar al te dikwijls niet aan de verwachting beantwoorden, noodig acht, om de belangstelling in dit jubilaeum op te wekken. Op Zondag avond a. s. uitvoering der Zangvereeuigiug Cecilia, in het lokaal Tivoli. De stoomkanonneerboot der Oostenrijksche marine de Wall, is Vrijdag jl. uithet drooge dok gehaald na volbragte reparatie, en ligt thans weder in de buitenhaven gereed om morgen te vertrekken. Zaturdag jl. is het oorlogsfregat met stoomvermogeu Zeeland, in het drooge dok opgenomen om te worden nagezien. De zeildag van Zr. Ms. korvet lc kl. Prins Maurits der Nederlanden, liggende te Vlissingeu, is bepaald op 15 dezer. De adelborst le kl. C. Maasis van dien bodem over plaatst op het wachtschip alhier. De Engelsehe admiraliteit heeft het volgende mede gedeeld Per telegram uit Parijs vernemen wijdat de zee engte van Simonosaki open is. Zestien oorlogschepen hebben de passage na een gevecht, dat drie dagen duurde, geforceerd. Al de Japansche batterijen aldaar werden vernield; 60 bron zen stukken van vier en twintigen zes en dertig pond, zijn aan boord van de schepen gebragt. De verliezen waren naar verhouding van dit resultaat gering; geen der officieren is gesneuveld. De Japanners hebben om de vrede verzocht. De MiddelburgscJie Ct. deelt mede dat weder een tweetal predikanten, de heeren H. II. van Witzenburg, te Welsum (gemeente Olst) en W. C. Groeuevelt, te Monniken dam, hunne betrekking hebben nederlegd omdat zij voor standers der nieuwe rigting, de leer der hervormde kerk volgens hunne overtuiging niet langer konden verkondigen. Onder een groot deel van de leden der herv. gem. te Hoogeveen, heerseht eene agitatie, die inderdaad onrustba rend dreigt te worden. Een aantal gegoede gemeenteleden, die geen deel uitmaken van den kerkeraadhebben 't voor nemen om hunne attestatie van lidmaatschap op te eischen (waardoor de kerkelijke fondsen p. m. f1700 nadeel zouden lijden), wanneer er uit het geformeerde 12-tal liberale en moderne predikanteneene beroeping mogt worden gedaan. De voltrekking van het doodvonnis aan den veroor deelden Praus Müller, is bepaald op Maandag 14 dezer. Wat betreft zijne verklaring, dat het vonnis op valsche gronde rustte, doordien eenige der tegen hem uitgebragte verklaringen van een paar getuigen ten eenenmale valsch waren geweest, dit heeft hij meermalen herhaald. Toen hij door een lid van het Duitsche beschermings-comité bezocht werd heeft hij dit punt nog eens nader aangeroerd en in tegen woordigheid van den inspecteur der gevangenis ten krach tigste zijne onschuld volgehoudeu. Te Bautzen zal in het volgende jaar een instituut voor dienstmeisjes worden ongerigt. Het doel is om ge schikte dienstboden voor alle vrouwelijke werkzaamheden te vormen. Er zal aan deze school grondig onderrigt in schrob ben, boenen, schuren, wasschen, stijven, strijken, koken enz. gegeven worden. Eene bekwame onderwijzeres zal aan het hoofd dier inrigting geplaatst worden. De Noord- en Zuid-Duitsche apotheker-vereeniging, die onlangs te Wiesbaden vereenigd washeeft besloten in het volgend jaar eene bijeenkomst te Dresden te houden waar ook onder anderen gemeenschappelijke stappen zullen gedaan worden, om de hand over hand toenemende zwen- delarij met geheime middelen tegen te gaan. Tn het verslag omtrent eene thans te Bern behandeld wordende regtzaak lezen wij dat aldaar ieder beschuldigde, welke door den regter wordt vrijgesprokenaanspraak heeft op eene schadeloosstellingdoor den staat uit te betalen geregeld naar den stand des vrijgesprokenen. Aan boeren arbeiders, kent men gewoonlijk 47 cent lioll. toe voor iede- ren dag, welken zij in preventieve hechtenis hebben door- gebragt. Voor personen van den meer gegoeden stand bedraagt dergelijke schadevergoeding, bij eene gewone pre ventieve hechtenis, eenige duizende guldens. HAAGSCIIE CORRESPONDENTIE. 'sllage, 6 Nov. 1864. Mijnheer de Redacteur Nog slechts weinige dagen en het politiek leven begint op nieuwreeds op het einde dezer week zal de Kamer weder bijeenkomen en dan spoedig de beraadslagingen over de be grooting aanvangen. Wat ook het Dagblad wenschen moge, de onbegrijpelijke houding der Amsterdamsclie kiezersdoor de keuze van den heer Rochussenzal het Ministerie weinig of geen nadeel toebrengen. Door de verkiezing van den pa troon van het Haagsch orgaanzal slechts het aantal orateurs tegen de Regering met één vermeerderd zijnde werkzaam heden zullen eenigzins worden gerekt door de redevoeringen die hij nu en dan zal houdendoch niemand zal er bij win nen dande hoofdredakteur van het Dagblad. In 't voorbijgaan kan ik u melden dat juist het tegendeel geschied is vau hetgeen de Ilaagsche correspondent der Kamper Ct.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2