De heer Strootman zegt het noodig te achten, dat de raad er zich vooraf mede vereenige, dat de hoofdpunten uit het vroeger ingediende adres worden overgenomen, om op die gronden het nieuwe te bouwen. Op de gewone rondvraag verlangt de heer Braaksma het woord, en vestigt de aandacht van den voorzitter op de berging van buskruid in het verbruik-magazijngelegen bij de bat terij aan het hoofd. De voorzitter zegt daarover reeds in correspondentie te zijn. Na eenige toelichtingen van den heer Boomsma dit punt betreffende, wordt de vergadering gesloten. POLITIEK OVEKZIGT. Te Kopenhagen zal Woensdag jl. waarschijnlijk het vredes verdrag door den rijksraad zijn goedgekeurd; men is in Denemarken wel niet te vreden over het verdragmaar er blijft niets ander over dau zich in het noodlot te schikken. De Koln. Zeit. erkent echter, dat Denemarken niet goed schiks van het Deensehe gedeelte van Sleeswijk afstand doet en dat men zeker kan wezendat elke vijand van Duitschlaud bij een eventuelen oorlog op hulp van Denemarken zal kunnen rekenen mits aan 't zelve het terug-erlangen van Noord- Sleeswijk worde beloofd. Dat behoort intusschen tot de toekomst en Duitschlaud verheugd zich midderwijl in de aanwinst van 341 vierkante mijlen en een millioen inwoners. De hertogdommen hebben echter nog niet veel grond van tevredenheid, gebukt als ze zullen gaan onder den schuldlastdie hun is opgelegd. En mag Pruisen in zijn schik zijn als het er in slaagt Lauenbnrg aan te hechtenOostenrijk en de verdere bondstaten zullen voor hunne gebragte offers weinig voldoening smakenwanneer niet spoedig de erfopvolgingskwestie wordt geregeld, en daardoor een twistappel uit bet bondgenootschappelijk kamp wordt genomen, die de goede verstandhouding al zeer spoedig tusschen de bondstaten zou kunnen doen verdwijnen. De laatste berigten uit Amerika loopen tot 1 dezer. De generaals Grant en Butler hebbenna vruchteloos door eene verkenning voor Richmond getracht te hebben de zuidelijken tot een strijd uit te lokken, hunne vorige positie weder ingenomen. Volgens particuliere dépêches te Londen ontvangen, zijn de generaals Grant en Butlerbij hunne verkenning der forten van Richmond met aanmerkelijk verlies teruggeslagen. De generaal llood heeft Decata aangegrepenmaar werd teruggeslagen en trok de rivier Tennessee weder over. De Zuidelijken moeten voornemens zijn 300,000 negers onder de wapenen te brengenten einde daarmede in het voorjaar een veldtogt te openen. Kentucky en New-York hebben aan het leger verboden zich met de verkiezingen in te laten. Eorrest bedreigt Columbus en Paduca in Kentncky. Dat Sherinan Atlanta heeft ontruimd wordt tegengesproken Met de liuropa zijn berigten uit Amerika aangebragt die behalve hetgeen reeds bekend isnog vermelden dat admi raal Potter met eene vloot van 40 oorlogschepen en 40,000 man een aanval op Willington zou doen, en dat generaal Price na een gevecht van drie dagen zuidwaarts is afgetrokken en door het leger der noordelijken werd vervolgd. WIBÏÏW5?IJDIH3BW. HelderNieuwediep, Willemsoord enz. 11 November 1864. Bij de gisteren gehouden aanbesteding bij de Directie der Marine alhier, waren de minste inschrijvers als volgt: Voor Rundvleesch per 100 lt' a f 4S.A. Ij. van Gelder. n Witbrood n n 17.94 J. Verfaille. t> Aardappelen 50 n n 1.54 P. van Twisk. Bier 100 kan8.40 Wed. R. de Graaf. h Zoete Melk kan n 0.073 T. de Moei. n Gekarnde 0.03 Dezelfde. Groenten de Wed. R. de Graaf. tt Wasschcn en apprêteren E. Kindt. Gisteren werd door het tooneelgezelschap van de heeren Boas en Judels, in het lokaai Tivoli alhier opgevoerd: Burg gravin lolollegevolgd door: de Parijsche Grisette. Wij zullen thans over de. keuze der stukken in geene bijzonderheden tredenmaar wat de uitvoering betreftdie was zeer loffelijk; het vrij talrijke personeel dat hier optrad, kweet zich uitmuntend van zijne taak; allen werden bij her haling toegejuicht, doch wel in het bijzonder de dames Corijn en Sluijters en de heer Bamberg; de laatste vooral in het nastukjebij de uitvoering zijner onnavolgbare chan- sonnettenwaarvan zijn voorraad bij het herhaalde bis on uitputtelijk scheen. Tusschen Woensdag en Donderdag jl. is alhier door verzeiling op do harsens geraakt, een Nederlandsch kof schip, geladen met hout, van Noorwegen naar Amsterdam bestemd. De daarop volgende nacht is het met adsistentie wan sloeperlieden weder afgebragt. - De Oostenrijksche stooinkanonneerboot de Wallis gisteren morgen van hier naar zee vertrokkenmet bestem ming naar Brest. Volgens particulier berigt van Kaap St. Vincent, dato 17 October, was Zr. Ms. stoomschip Zoutman aldaar aange komen na een hevige storm te hebben doorgestaanwaarbij de groote boot van het dek was geslagen. Men was bezig steenkolen in te nemen daar de voorraad geheel verbruikt was. Overigens is de schade aan schip en tuig weinig van beteekenis, en dacht men binnen weinige dagen de reis te vervolgen. Aangaande de gezondheidstoe stand van het étatmajor en de equipage was hetvalles wel". De adelborst 1° kl. J. A. Nederburghis van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlandenovergeplaatst op het Wachtschip alhier. Met den 16den dezer wordt de luit. ter zee 1ste kl. Jhr. A. Meijer, thans non-actief, geplaatst op Zr. Ms. wacht schip alhier. Men berigt van Viissingen dat het vertrek van Zr. Ms. korvet Palias bepaald is op 20 dezer. Met genoegen verneemt men dat de in de Soengei Bana zoo zwaar gekwetste luit. t/z 2e kl. M. P. Struick, door de even talentvolle als zorgvuldige hehandeling van Dr. Tdsingaaan de beterhand geraaktden kogel heeft men evenwel nog niet uit den buik weten te bekomen, zoo dat de genezing wel zeer langzaam moet vorderen. Men schrijft van Alkmaar dato 8 November: Gisteren is met de locomotief welke ouder het naburige St. Panoras dient tot vervoer van zand voor den staats spoorweg, een treurig ongeluk gebeurd. Terwijl drie per sonen zich er onder bevondenschoot de hoofdkraan los en werden zij door het gloeijend water overstelpt. Twee hun ner zijn naar het gasthuis alhier vervoerd. De een heeft verbranding in den derden graad over het geheele ligchaam en verkeert das in zeer gevaarlijken toestand; de ander is ernstig in het aangezigt en aan de onderste ledematen ge troffen. De derde, die het minst geleden heeft, wordt in zijne woning verpleegd. De kommiezen der gemeente-belastingen van Alkmaar hebben het navolgend rekest aan den minister van financiën ingediend: //Geven te kennen enz., dat bij het meer en meer waarschijnlijk worden van het afschaffen der plaatsel. verbruik belasting, het tevens te voorzien is dat zij hunne betrekkingen verliezen, en daardoor met hunne gezinnen in kommerlijken toestand zullen geraken, tenzij de staat ten hunnen behoeve voorzieningen neme, evenals zulks tijdens de afschaffing der pl. belastingen in België is geschied. Zij meenen met de meeste bescheiden beid op zoodanige tusschen- komst aanspraak te mogen maken, vooreerst omdat eenigen hunner tijdens den belgischeu opstand en anderen in latare jaren het vaderland gewapend ten dienste hebben gestaan, ten andere omdat zij gedurende vele jaren onbezoldigde dien sten hebben verrigt als buitengewone kommiezen bij de rijksbelastingenen vermeenen te mogen aanvoeren daarin menig blijk van activiteit te hebben gegeven. //Redenen waarom zij zich wenden tot uw Exc. met nederig verzoek hunne belangen wel te willen ter harte ne men en ter sprake te willen brengen daar waar zulks nut tig zal mogen zijn.// Adress. hebben hunnen ambtgenooten in andere gemeenten een afdruk toegezonden ter adhaesie en daarbij te kennen gegeven dat zij besloten hebben, later, wanneer de disenssiën in de tweede Kamer over het af schaffen der plaats, belastingen aanvangen tot die kamer bij rekest zich te wenden, met bepaling daarvan een afschrift in het Al.g. Iihl. te doen opnemen, tot navolging van de hierbij betrokken ambtenaren. Door den gemeenteraad van Rotterdam is met 27 tegen 4 stemmen besloten tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarbij de raad zijne ingenomenheid aan den dag legt met de algemeene strekking der plannen van de regering om tot afschaffing van alle plaatselijke verbruiksbelastingen te gerakenwaarom hij de aanneming der ontwerpen van den min. vanfhiantien aanbeveelt. Het Algemeen Overzigt van het Bataviaasch Handels blad luidt aldus //De tijdingen van Borneo's Westkust blijven geruststellend. Te Telok Betoong (Lampongsche districten) heeft een over strooming plaats gehad, waardoor aan onderscheidene gebou wen groote schade is toegebragt. De heer L. J. W. de Waal, laatst eerste Gouvernements-secrctarisis in de plaats van den onlangs afgetreden heer Anemaet tot directeur der pro ducten en civiele magazijnen benoemd geworden. De cholera- epidemie is nagenoeg verdwenen; nu en dan doen zich echter nog eenige ziektegevallen voor, wier uitslag meestal doode- lijk is. Ziedaar het belangrijkste wat uit Nedevlandsch-Indië gemeld kau worden. Tegenwoordig is er geen geld, of liever, wordt er

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2