Een Kosthuis TELEGRAM ADVERTENTIES. geen geld gezien en dat is lastig voor groote en kleineen onaangenaam is de uitkomst bij de poging tot daarstellingen van nieuwe stichtingen bij aandeeltjes. Onder al de oudermaansche kwalen is eifecteu-benaauwd- heid een der //naarste" en geen wonderDie zijn geheel fortuin in een blikken trommel heeft, ligt steeds met keizer Napoleon en von Bismarck onder de dekens, personaadjes die gewoonlijk in't geheel niet amusabel zijn en er somtijds extra-leelijk en onheilspellend kunnen nitzieu en dan kanon- gebrom meenende te hoorengrijpt hij krampachtig naar zijn blikken schatkistje en blijft wakende tegen de aanbraak van den kwaden dag, die komen kan. En hij dieleenen moet, leest: koers van het geld beleening zes, prolongatie acht, disconto zeven percent! Ach! wij hadden een goeden zomer, en de gierigste menschen gaven appelen present en de turf is goedkoopmaar die goed is als de batik, moet, als hij voor 't oogenblik om geld ver legen is, toch acht percent betalen. Wat help het hem, dat hij tot de keel toe in gele pippelingen klimt, wat baat het hemdat Itij op een berg turf zit geldgeld moet hij hebben en geld is er ookmaar die het bezitten zingen in koor en dat ontzettend geluid dreunt geheel de wereld door: //Wij hebben het niet!" Eén geluk echter is het gevolg van den geldnood en 't is aardig, de mensch in welke verdrukking ook levende, enkele //isegrims" uitgezonderd, zoekt steeds naar een lichtje in de duisternis en verblijdt er zich over, ook al helpt 't niet één geluk is 't gevolg van de geld-crisis namelijk ditNapoleon en von Bismarck moeten zich bepalen tot diplomatiek knibbelspel en als zij voor Arinstrong-kanonnen spreken, zien zij hunne fiuantie-ministers wijzen op een gros pennen. Yan de Pruisische grootloges is dezer dagen een manifest openbaar geworden, dat niet van belang ontbloot is. Het luidt. „Iii een tijd als de onze waarin in zoo velerlei opzigteo de nieuwe regten met oude pligten in botsing komen waariude overal zich openbarende twijfel en maar al te vaak voorkomende miskenning van oude beproefde waarheden de gemoederen ontrust en de overtuiging aan het w ankelen gc- bragt hebben die den inwendigen vrede des menschen bewerkt en de rust der maatschappij waarborgtzien zicli de grootloges genoopt allen broeders de stipte naleving vooral van die vrijmetselaarspligtendie op hunne houding tegenover de buitenwereld betrekking hebbenernstig en nadruk kelijk aan tc bevelen. Wij erkennen in onze statuten: „eerbied, gehoor zaamheid en liefde te koesteren jegens den vorsttrouwe dienaren en onderdanen van hem en vredelievende burgers der maatschappij te zijn alle onbescheiden beoordcelingen van den vorst en de instellingen en maat regelen van de regering te vermijden." Deze pligten zijn met alle andere pligten der orde niet overgelaten aan de subjective opvatting der leden zij eischcn evenzeer als de audere, de naleving in geest en in waarheid. Jazij treden met zooveel te meer ernst op den voorgrond wanneer wij in onzen koning en lieer tevens onzen hoogeerwaarden beschermheer en allcrdoorluchtigsten broeder mogen vcrecren, wiens door niemand mis kend edel streven wij met al onze krachten ca met ter zijde stelling van persoonlijke meeningenter wille van de liefdegehouden zijn te bevorderen. Wanneer de vrijmetselarij bovenal den taaie heelt de dissonan ten van bet leven op te lossen, den strijd weg te nemen de wet door de liefde te verklaren, dan zal zij ook den pligt niet verzaken om in onzen zoo hoog ernstigen tijd met alle middelen die haar ten dienste staan te bewerken, dat de onzalige tweespalt in ons openbaar leven worde weggeno men en de gemoederen weder tot kalmte en rust worden gebragt. Is ook uit den aard der zaak bet bespreken van politieke onderwerpen in de loge ten strengste verboden, zoo verwachten wij toch van de voorzittende mees ters en de officieren van alle dochtcrloges, dat zij op doeltreffende wijze den broeders de genoemde broederpligten met aanbeveling eencr practische toe passing op het hart drukken waardoor zij niet alleen een maconniekeu pligt vervullen, maar ook aan de bedoeling der hoogste magt beantwoorden. Daarop volgen de namen der nationale moederloge zu den drei WeltJcngeln de groote Landsloge eu de loge Boy al YorJc zur Freundschuft. Dit Keulen schrijft men dat de aldaar gevestigde loges Agrippina en Minerva de circulaire hebben afgewezen. Des potische gouvernementen zijn ten allen tijde zeer bang ge weest voor de vrijmetselarijomdat zij in hun achterdocht waanden dat de loges de vereenigingsplaatseu waren voor de vrijmetselarij, omdat zij in hun achterdocht waanden dat het vereeningsplaatsen waren voor de voorstanders der politieke vrijheid. De orde van hare zijde beweerde steeds dat zij zich niet met staatkunde inliet. De regerende meester der Berlijnsche loges beginnen dus eene onvergeeflijke fout door ter wille van den koning bij de gratie Gods hunne zuiver humanitaire instelling dienstbaar te maken tot het aankwee- ken van politieke beginselenwaardoor zij aan de beschul diging, dat de orde een staatkundig karakter heeft, voet geven. Sommigen zien echter in hunne aanschrijving een teekendat de koning over de orde ontevreden iszij hebben hem door die circulaire willen bevredigen. Maar als meer anderen het voorbeeld volgen van de Keulsche loges, zal het niet lang duren of de doorluchte broeder zal de broederschap in zijn land verbieden. 3jn0E5ïmöm Jjtuftlicn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. EEN WOORD VAN OPWEKKING. Het Bestuur dezer afdceling van het Bijbelgenootschap, heeft besloten na de afloop van de feest-ure der herinnering aan het oOjarig beslaan van het Nedl. Bijbelgenootschap eene lijst te doen rondgaan tot deelneming. De Feestredenaar heeft er niet aangedachteen gulle ontvangst er van aan te bevelen. Dit geeft mij gelegenheid die taak op audere wijze op mij .te nemen, eu 't is mij niet ongewoon. Ik weet het, men wil het nog al van mij lioorencn ik zal er mede voortgaan zoolang er wat goeds is dat'hulpe noodig heeften er harten gevonden worden, tusschen wier hand en beurs geen afgrond ligt. En nu kom ik tot ueen lijst volgt lateren ik zeg tot uvul uwen naam in, op een der drie kolommen. Wordt lid of begunstiger, of stort voor eens eene offergave, 't Is immers voor eene goede zaakwaarbij gij zelf en uwe kinderen belang hebt. Het Bijbelgenootschap verspreidt een heerlijk boek. 't Zou luttel beteekenen er enkel van te zeggen dat bet bevatte de getuigenis van het woord Gods in onshet is veelmeer de geschiedenis van het Godsbestuurvan Zijne openbaringen tot zaligheid de openbaring van het Levend Woord, dat uit God zeiven gekomen; van hetgeen Hij gedaan heeft en als het Hoofd der gemeente nog doet. De Bijbel is de handwijzer tot zaligheid. Daarom zeg ik totU, help ons dezen hand wijzer op den levensweg planten, en dat elk gezin een station zij. Wilt gijdie niet tegen eene uitgave van zes guiden behoeft op tc zien uwe huiskamer versieren met een prachtstuk, schaf u de feest-uitgavc van ons Genootschap aan en dan zij het u niet een toonbrood op een open tafel, maar een brood des levens. Helder, 10 November 1864. J. H. SONSTEAL. Secretaris van het Bijbelgen, afd. Helder. M A R K T 6 E R I G T E N. PURM ERENDE 8 November. Kleine Kaas f28.Middelbare f 32.Aangevoerd 148 stapels Kleine Kaas, 18 middelbare. Boter. Van 1' 1.30 tot 1.40 per Ned. fg. Ge middeld f 1.35 per Ned. tg. Aangevoerd 315 Runderen Handel vlug. 61 Vette Kalveren. De handel was vlug, de prijs was van 65 tot 90 ct. per Ned. f§. 45 Nuchtere Kalveren. Prijsvan f 8 tot 16 per stuk. Stugge handel. 218 Vette Varkens. De prijs was van 38 tot 42 ct. per Ned. fg. Handel matig vlug. 13 Magere Varkensvan 1'8 tot 13, eu 412 Biggen, van 1" 2.25 tot 4.25. Handel matig vlug. 1414 Schapen en Lammeren. Handel vlug. 488 Ganzen van fl.75. 73 Zwanen f7.25. 20 Paardeu. Kip-Eijeren f4.50, Eend-Eijeren f 3.30 per 100 stuk. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 99 stapels Kaas wegende 27731 Ned. fg. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f27.50 Middelbare f32. Aangevoerd: 517 Ned. fg. Boter; 123 mud Peren van fl.tot f'2.per mud; 575 mud Appelen f0.60 tot 1'1.60 per mud. SCIIAGEN 10 November. 4 Paarden 130 a 70. 6 Stieren f30 a 80. 156 Magere Gelde Koei- jen f30 a 100. 114 Vette Gelde Koeijen f140 a 200. 44 Hokke- lingcn f20 a 45. 35 Vaarsen i'25 a 60. 28 Gras Kalveren f8 a 20. 10 Nuchtere Kalveren f4 a 10. 359 Magere Schapen f10 a 22. 340 Vette Schapen f22 a 30. 14 Magere Varkens f 12 a 16. 3 Zeugen f 12 a 20. 114 Biggen f2.50 a 5. Konijnen 10 a 75 ct. Kippen 40 ct. a f 1.25. Eenden 30 a 60 ct. Duiven 10 a 15 ct. Ganzen 42.50. Zwanen i'6.75. Boter 97| ct. per kop, of fl.34 per Ned. (g. Kaas 20 a 35 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f3.50 u 3.75 per 100 stuks. Eend- Eijeren weinig ter markt gebragt. Heden Vrijdag11 November 1864. EFFECTEN Beurs van Londen Parijs I lFeenen 'Beter. Berlijn u Frankfort AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 18S2 8°/0 Geconfedereerden 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico l{°/o uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2Venezuela 4.2-1 4'21 l 211 27 o Ct. 46 f. o/ 18 Zaturdagl3 November vertrek van hier de West-Indische mail. Den 7 November overleed te Zwolle na een kortstondig lijden van bijna 2 dagen, onze geliefde Moeder en Behuwd-Moeder A. G. HOVELING, Weduwe van den Heer E. J. MOS, in den ouderdom van 76 jaar en 6 maanden. D. J. E. MOS. M. G. SMITS. Op verzoek van de overledene zullen er geene uiterlijke teekenen van rouw gedragen worden. wordt gevraagd voor TWSE PERSONEN, die zeiven voorzien zijn van BEDDEN, echter twee SLAAP PLAATSEN worden verlangt. Adres francoonder nommer 361, bij den Uitgever van dit blad.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3