gewigtige onderhandelingen worden gevoerd. Oostenrijk zou genegen zijn het status quo in Italië te erkennen als Frankrijk er voor instond dat Venetie niet wordt aangegrepen. Ofschoon met wrevel en bitterheid over de conventie vervuld, is Oostenrijk verstandig genoeg om van den nood eene deugd te maken den paus te raden zich gereed te maken om in twee jaren zelf zijn land te verdedigen, daar Oostenrijk niet in staat is hem hulp te verleenen. De France meldt dat Brazilië de vriendschapsbetrekkingen met Amerika verbroken heeft als gevolg van het gebeurde met de Florida. Aan de Amerikaansche berigten van den Times wordt het volgende ontleend. De aanval, door generaal Grant den 27 October gerigt op de positiën der Zuidelijken, heeft ten gevolge gehad het verlies van beide geheele brigades, welke genoodzaakt zijn geworden zich aan den vijand over te geven. Het aantal gekwetsten en dooden is aanzienlijk. De Zuidelijken zijn vlak voor de liuiën van Grant doorge drongen en hebben 400 man gevangen genomen. Het schijnt dat Price in de rigting van Arkansas terug trekt, een aanzienlijken buit met zich nemende. Generaal Sheridan zou tot Harpers-Ferry zijn ^teruggetrokken, terwijl de Noordelijken Mauassas-Gap hebben genomen. Het schijnt dat eene expeditie der Noordelijken den 13 October bij Evergreen, in Louisiana, is geslagen en dat zij 15 stukken verloren heeft. President Davis heeft den 16 November aangewezen als een feest- en dankdag wegens de jongste overwinningen van de Zuidelijken. In Philadelphia is een door de democraten georganiseerde optogt door de republikeinen aangerand, hetgeen een hevig gevecht tusschen beide partijen ten gevolge had. 1T13 'J W 3 T IJ D 11T 3 3 1TT~ Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 15 November 1864. De onlangs bij de Hervormde gemeente alhier beroepen predikant Dr. J. A. Lamping, werd Zondag jl. bevestigd, of liever, bij de gemeente ingeleid door Ds. L. V. Ledeboer, naar aanleiding van 1 Coriuthe 4 vers 1 en 2. De intree rede zal Woensdag avond in de Nieuwe kerk worden gehouden. De zangvereeuiging Cecilia, hield Zondag avond weder eene uitvoering in het lokaal Tivoli, welke naar men ons verzekert, zeer loffelijk mag genoemd worden. De kooren getuigden van vooruitgang door studie, maar vooral de beide Solo's voor Tenor en het Duo voor Sopraan en Bas uit uFinijanno FortunatF werden meesterlijk uit gevoerd, en verwierven eene luide toejuiching der aanwezigen. Men berigt ons van Amsterdam, dat in den loop dezer week Zr. Ms. stoomschip Watergeusvan daar door het Noordhollandsch kanaal zal vertrekken naar hier. De adelborst 1° kl. C. Maas, is tot herstel van ge zondheid op non-activiteit gebragten zijne overplaatsing naar het wachtschip alhier ingetrokken. - De adelborst 1° kl. J. A. A. Schneither, thans non- actief, wordt met den 18" dezer geplaatst opZr. M». korvet Op Donderdag den 24 dezer, des namiddags ten half drie ure, zal, aan het lokaal van het provinciaal bestuur van NoordholJaud, te Haarlem, worden aanbesteed: 1. Het amoveren der oude, en het te dier plaatse houwen van eene pastorij voor de Hervormde gemeente te Landsmeer. 2. Het vernieuwen van het dakhet herstellen en met Portlant cement bepleisteren der muren en het verrigten van meer andere werkzaamheden aan de kerk der Hervormde gemeente te Callantsoog. 3. Het vervangen der houten wandenramen en dak goten van de kerk der Hervormde gemeente te Driehuizen in de Schermerdoor steenen murenmet ijzeren ramen en goten, benevens het uitvoeren van de verder noodige her stellingen en vernieuwingen aan dat gebouw. 4. Het afbreken der bestaande en het bouwen eener nieuwe pastorijmet eenige bijkomende werken in de Hervormde gemeente te Sint Pancras. Men schrijft ons van Terschelling, 13 Nov. Op den 12" dezer is alhier op de Bos of noordoostplaat gestrand, het Engelsche schoonerschip Clippergezagvoerder John Bijers Atkenson, met klipzout van Hamburg naar Dordrecht bestemd, zijnde de equipagie gered, het schip is echter gebroken, zoodat de lading verloren is, van de tui- gagie hoopt men nog iets te redden. Van goederhand vernemen wij, dat het dezer dagen verspreide gerucht, alsof de heer Groeneveld, predikant te Mounikkendam, zijne bediening zou hebben nedergelegd, geheel bezijden de waarheid is. Dezer dagen lazen wij in de Nieuwe Rotterdamsche Courant een particulier schrijvenaangaande den afloop der Japansche expeditie, welk schrijven door verschillende andere bladen is overgenomen. Wij waarschuwen onze lezers tegen twee in dat berigt voorkomende zinsneden. De eerste is//De Hollandsche troepen trokken van No. 4 over 8 naar No. 6 en verder in de stad die ook in brand werd gestokenalles werd vernield en geplunderd". Eu verder: //De kolonel de Man gaf order tot//plunderen" en ongelooflijk is het, hoe de woede en roofzucht zulk een harsttogt kan zijn bij een beschaafd volk; in één woord, niets, niets, is gespaard gebleven." Wij zijn van meeningeu niet zonder gronddat die woorden niet het minste geloof verdienen. Immers eene dergelijke handelwijze tegen over een overwonnen vijand, kan door geen regt geaard Nederlander, kan door geen edel karakter als dat van den kapt. t/z. de Man in beoefening zijn gebragt. Na het beschieten en tot zwijgen brengen der aan beide zijden der stad Simonoseki gelegen batterijen door de ver bonden vlotenheeft de prins van Nagato eene overeen komst geslotenwelke aldus luidt 1. Voortaan zullen alle schepen van alle landen, die door de straat van Simouoseki passeren, op eene vriend schappelijke wijze bejegend worden. Het zal aan de sche pen worden toegestaan, hout, water eu alle andere benoo- digdheden in te laden en wanneer de baai van Simonoseki door hevige winden en stroomeu wordt geteisterd, zal aan hen, die door noodweer worden overvallen, zonder tegen kanting worden veroorloofd te landen. //2. Voortaan zullen niet alleen geene nieuwe forten aldaar worden gebouwdmaar ook de oude forten zullen niet gerepareerd of met kanonnen gewapend worden. n3. Ofschoon de stad Simonoseki gedeeltelijk verbrand had kunnen worden, omdat van daar op vreemde schepen is gevuurd, heeft men haar gespaard. Daarvoor moet eene brandschatting betaald worden, en bovendien zal de prins van Nagato al de onkosten der expeditie moeten vergoeden zullende die som door den minister van buitenlandsche zaken te Jeddo worden vereffend. //4. Deze overeenkomst, alleen ten doel hebbende het ophouden der vijandelijkheden, heeft geen betrekking op de vraagstukken betreffende prins Chosiu daar deze vereffend moeten worden tusschen het Japansch gouvernement en de vreemde mogendheden". Men vertrouwt de onderwerping van den prins. Wat echter zijn bewering betreft, als zou hij op last van den Taikoen en den Mikado eene zoo vijandige houding hebben aangenomen, deze acht men onwaar; de prins scheen toch ook in oorlog met den Mikado eu had de stad Kioto aan gevallen waardoor de Mikado genoopt was die stad te out- vlugten en schuilplaats te zoeken in een 14 mijlen verwij derden tempel. Men berigt uit Noordwijkerhout12 Nov. De meerderheid van den kerkeraad alhier heeft besloten het gemaakte viertal van predikanten tot zes uit te breiden en daaruit eeti beroep te doen. De predikant alhier heeft hiertegen geprotesteerd, bewerende dat, behalve dat zulks onwettig is, het ook niet overeenstemt met zijn begrip van billijkheid en goede trouw. -In een ingezonden stuk in de N. I{. C. verzoekt de hoogleeraar Buys Ballotdat//ieder die iets omtrent den invloed der maan meent te wetenhem zulks franco per brief te. kennen geeft'." Deze uitnoodiging geschiedt naar aanleiding der meeuing dat de volle maan warmte geeft. De hoogleeraar is voornemens de ontvangen mededeelingeu te te vereenigen en in een afzonderlijk stukje den uitslag van het onderzoek naar de waarheid dier meeningen bekend te maken. Hij hoopt dat niemand zich te weinig wetenschap pelijk zal gevoelen om hem te schrijven wat naar eigen onder vinding of op getuigenis van anderen hem voorkomt waar te zijn. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 'Hage, 13 Nov. 1864. Mijnheer de Redacteur Zoo als ik u in mijn vorig schrijven voorspelde, is het rece3 der Tweede Kamer der Staten-Generaal slechts van korten duur geweesten heeft zij reeds Donderdag jl. hare zitingen hervat. Gisteren was de bekende quaestio der goederen van St. Agatha aan de orde, over welke verscheidene leden ver schillende zienswijzen ontwikkelden. Daar echter de dag reeds grootendeels verstreken was, zonder dat de Minister van Finantiën het woord kon voeren om te repliceren of gedane vragen te beantwoordenis de beraadslaging verdaagd tot morgen. Zonder over die quaestie thans in bijzonderheden te treden, moet ik u doen opmerken M. d. R., dat ze voor de llegcring eene moeijelijk quaestie is. Achtereenvolgende Ministers hebben elkander de regeling daarvan als eene na latenschap gelaten, terwijl thans van deze Regering eene wettelijke afdoe ning er van verlangd wordt. De oppositie-partij echter laat het voorkomen alsof de R. C. geestelijkheid bij 't ontwerpdoor de Regering wordt bevoor deeld alsof die klooster-goederen worden afgestaan op eene voor het Rijk nadcelige wijze en wel om daardoor t.e kunnen blijveu rekenen op den bijstand der R. C. Kamerleden. De oppositie tracht den oningewijde diets temaken, dat men hier de Catholiekeu wil bevoordeelcn ten nadeele van het algemeen belang. Voeg hierbij verschillende moeijelijkheden van zuiver regtsgeleerden aardin de Kamer ontwikkeld door de H. H. GodefroiGeerstsema en van Nierop dan wordt de wenschelijkheid duidelijkdat er op eene of andere wijze aan dit vraagstuk een ecu einde gemaakt worde. De afloop meld ik u morgen. De Memorie van Beantwoording over het VIc Hoofdstuk der Staatsbegroo-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2