naai geloopenzoodat het geene gelegenheid had de loods af te zettendie daardoor genoodzaakt was de reis naar Indië mede te maken; thans met binnenkomen is dit schip door tegenwind en storm weder in de Noord-Zee weder een geruimen tijd opgehouden. Naar wij vernemen bevinden zich aan boord van dat schip 108 kolonialen militairen en 4 marine matrozen, die hier te lande uit de dienst worden ontslagen. De heer H. W. Schneider alhier, verzoekt ons pu bliciteit te geven aan eene door hem gedane uitvinding, welke moet bestaan in een zeer eenvoudig toestel tot het doen controleren van gasmeters, waardoor de reeds zoo lang ge- wenschte ijk in toepassing gebragt zou kunnen worden. Ook zou deze toestel de thans in gebruik zijnde meters kunnen vervangenen verreweg te profiteren zijn wegens de eenvoudige en niet gecompliceerde zamenstellingwaar door ze in het minst nietzoo als alle machinerien en uur werken aan verslijten en voorloopen onderhevig is. De uitvinder verzekert onsdat zijn toestel veel gunstiger uitkomsten oplevertdan de wijze van ijken zooals die tegen woordig in EngelandErankrijkBelgie en Saksen in gebruik is. Wij voldoen met genoegen aan dit verzoek, teneinde er de aandacht van belangstellenden en bevoegde beoordeelaars hier en elders op te vestigen, die wij hierdoor de ge legenheid openen, zich in contact te stellen met den uit vinder, die wel genegen is, in vereeniging met anderen, zijne vinding op grooten schaal in practijk te brengen. Uit het Noorden meldt men aan het UtrecJttsch Dagil. dat er vele pogingen worden aangewendom eene zaak van groot belang tot stand te brengen, 't Geld niet minder dan de afsluiting van de Zuiderzee. Ten dien einde worden be sturen van dijken en gemeenten opgewekt, om zich te adresseren aan 't ministerie van binnenlandsche zakenten einde deze hoogst belangrijke zaak te doen onderzoeken. Bedoelde afsluiting zoumeent menkunnen plaats hebben tusschen de Noordholland- en Eriesche kustenbij Enkhuizen en Stavoren, en wel door het leggen van een zwaren dijk, met eene lange steenglooijng, alsmede door het maken van eene kapitale schutsluis met eene buiten- en binnenhaven voor de scheepvaart, en kokers voor de uitwatering. De binnen gelegen dijkenalsmede verschillende plaatsen zouden voor de zware Noordzee-vloeden beveiligd de afsluiting van 1t IJ niet noodig zijnde Noordholland-Eriesche spoorweg zou over dien dijk gelegd kunnen worden, de inpoldering worden bevorderd, de afsluiting dienstbaar kunnen zijn voor "s rijks defensie en de kosten bespaard zijn voor onderhoud van 't eiland Schokland. In het Handelsblad leest men: «Het klassikaal bestuur van 's Gravenhage heeft eindelijk vonnis geveld in de zaak van Ds. Zaalberg. De aanklagt, door een aantal gemeenteleden tegen dezen predikant, als voorstander der moderne godsdienst-rigting bij den Haagschen kerkeraad ingediend en door bijna al de predikanten en ouder lingen bezegeld, is door het klassikaal bestuur afgewezen met de verklaring, dat er «geene genoegzaame gronden ge vonden zijn, om de afzetting van Ds. Zaalberg te provoceren." «Ondanks dit vonnis gaat echter de meerderheid der pre dikanten en ouderlingen voort, op allerlei wijze hare verbit tering te openbaren. Niet alleen wordt de gemeente, waarvan zich een verbazend groot deel onder alle standen hoe langer zoo sterker voor de moderne prediking verklaart, op allerlei wijze bewerkt, maar de kerkeraad heeft zelfs, onder medewerking van de meeste predikanten en op voor stel van één hunner, bij plegtig besluit gedekreteerd«dat de prediking der modernen geene evangelieprediking en hunne bediening van Doop en Avondmaal eene ontheiliging der sakrameuten is." «Gelukkig gaan de hh. Hoevers en Zaalberg ondanks dat alles rustig hunnen weg en het gevolg van al die beweging is toenemende achting en vertrouwen jegens deze aldus aan- gevochtene predikers. «Om nu aan verbittering lucht te gevenop de diakenen te influenceren en de armen tot ontevredenheid op te wek ken, hebben een groot aantal orthodoxen hunne jaarlijksche liefdegaven voor de winterkollekte geweigerd, daartoe zelfs van den kansel door éénanderen zeggen door twee pre dikanten niet onduidelijk aangespoord. De aanhangers der moderne rigting zijn echter zóó vele en de invloed der vervolgde predikanten is zóó groot, dat van deze zijde dub bel gegeven en alzoo het onchistelijke plan om de winter kollekte te doen mislukken, verijdeld is." Men schrijft uit Welsum 13 Nov. In onze kleine dorpskerk had heden een even ongewone als treffende pleg- tigheid plaats. Onze jeugdige leeraar, van Witsenburg die nog geen twee jaar onder ons vertoefde, zeide de gemeente niet alleen maar ook zijne ambtsbediening voor goed vaarwel. In een kort woord, maar aller aannemingwaardig, wees hij haar op de teekenen der tijden, en de kerkelijke woeling en strijd, die, hoe ongevallig voor velen, een nieuw gods dienstig leven in onze eeuw voorspelden. Wie toch de waar heid niet «in levenden lijve" in de Nederlandsche kerk te aanschouwen waande, kon niet anders dan de ontwikkeling welkom heetenwaarvan zij in hare moderne bespiegelingen zoo schitterend blijk gaf. Hij wenschte zijner gemeente, bij dit afscheidswoord, daarom ook geen vredein den ge wonen gemakszin van het woord, toe, maar veeleer die beroering en strijd der gedachten, waaruit alleen de hooge vrede des gemoeds kan voortspruiten. Hoewel hij zich per soonlijk het volle regt toekende, om, in spijt zijner ver ketterde begrippen, de kerk, zoo hij het gewild had, als herder en leeraar te blijven dienen, begeerde hij dat niet te doen en de baan der godgeleerdheid voor die der letteren te verwisselen. Moge zijn kloek besluit met den besten uitslag voor hem en de zijnen bekroond worden. De Engelsche bladen bevatten een uitvoerig verslag van de ter doodbrenging van Müller. Reeds den vorigen avond ten 7 ureverzamelde zich het volk om het plein, waar het schavot zou worden opgerigt. Alle toegangen waren echter met zware hekken afgesloten, om de politie in de mogelijkheid te stellen de menigte in bedwang te houden en eene algemeene beweging te voorkomen. Die voorzorgsmaat regelen werden later nog vermeerderden het volk verdeeld gehouden. Den ganschen nacht bleef daar de menigte in digte drommen geschaard en onophoudelijk kwam er nieuwe toevloed. Alle huizen, die het uitzigt hadden op de plaats der strafoefening, waren tot het dak toe bezet; alle herber gen en andere huizen bleven geopender was aan geene sluiting te denken. Ten vier ure verscheen de zware wagen met de planken voor het schavot. Ten zeven ure kwam de scherpregter en tegelijk een korps manschappen te paard die allerwege zich met geweld een doortogt baanden, om de ophooping van volk te keer te gaan. Tegen acht ure begon de klok te luiden en weldra vertoonde zich de stoet. Müller scheen zeer bedaard; hij zag doodelijk bleek. Op het schavot vroeg hem tot tweemalen toe de Duitsche geestelijke Cappell of hij onschuldig was; de eerste maal antwoordde hij «Ja"; de tweede maal zeide hij: «Godweet wat ik gedaan heb". Daarop zeide de geestelijke«dus weet Hij ook dat gij dit gedaan hebt". Op die vraag zweeg Müller en toen Cappell hem nogmaals vroeg' «Hebt gij die misdaad begaan?" volgde het antwoord: Ja ik heb liet gedaan. Eene minuut later had de scherpregter zijne taak volbragt. Het volk ging uiteen zonder dat de rust verstoord werd. Müller heeft een door hem geschreven verzegeld stuk achterge laten. Het hof zou beslissen wat daarmede moet worden gedaan. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 'sllage, 17 Nov. I8G4. Mijnheer de Redacteur Het politiek nieuws is lieden uiterst schraal. De afdeelingen der Kamer houden zich bezig met het onderzoek der finantiële wetten van den heer Betzben ik goed onderrigt en ik vind geene reden aan de geloofwaar digheid mijner bronnen te twijfelen dan zoude de plannen des Ministers vau Finantiën een' hevigen tegenstand ontmoetenmaar men zou toch zijne begrooting aannemenom hem de gelegenheid te geven die plannen voor te dragen en te verdedigende Kamer zou te dien opzigte eene zuiver af wachtende houding aannemen. Ons Haagsch orgaan voorspelt de aftreding des Ministers van Finantiën uithoofde der verwerping der quaestic van St. Agatha. Zoo als ik u reeds meldde in mijn vorig schrijven, is die verwerping alleen het gevolg van verschil van gevoelen tusschen de leden der liberale partij. De oppositie was als een phalanx in eeugesloten. Geen enkel lid der conservatieve partij stemde vóórmaar vele liberale leden stemden tegen het ontwerp. Onder de tegenstemmers vinden wij immers de namen van HH. van Delden, van Heukelom (over wiens liberaliteit het Dagblad genoeg heeft geschreven tijdens zijne herkiezing), Blussé, Wijbenga, van Eek, van BosseKerk wijk GodefroiBeijmavan NieropHugenholtz (door 't Dagblad als ultra-ministeriëel bestempeld), Mensonides GeertsemaWesterhoff en de voorzitter (van Reenen). Wanneer ik, M.d. R. enkele namen der tegenstemmers noem, doe ik zulks alleen om uwe lezers te doen zienhoe valsch en verdraaid elke voorstelling is die uit die verwerping eene verdeeldheid zou voorspellen tusschen de verschillende partijen in de Kamerik voor mij geloof niet dat hier quaestie is geweest tusschen godsdienstige gezindheden maar dat de moeijelijkheid alleen gelegen was in de vraag: of de vier kruisheeren van St. Agatha de eenige eigenaren dezer goederen warendan wel of er later nog meerderen regten daarop konden doen geldenwaardoor de Staat in moeijelijkheden zou zijn gewikkeld. Het heeft hier echter bevreemding gewekt dat de heer Thorbeckeden tweeden dag der beraadslaging tegenwoordig, spoedig is vertrokken toen het te bemerken was dat het voorstel zou worden verworpen. In uwe artikelen over het budget van Marinezie ik opgenomen de vraag der Tweede Kamer hoevele schepen te Wieringen en te Tien Gemeten aan de visitatie zijn onderworpen geweestmet welk gevolg en voor welke ziekten. Het antwoord op die vraag zoek ik daarin echter vergeefs. Wel nu van af 1 October 63 tot 24 October 64 zijn 188 schepen aan visitatie onderworpen geweesten wel te Texel 97 te Hellevoetsluis 49 te Brou wershaven 23 te Zierikzee 2 en te Vlissingen 17de visitatie had plaats uithoofde deze schepen van plaatsen kwamenwaar de geele koorts of de pest als inheemsch wordt beschouwd, na de visitatie werd aan allen on- middelijk toegang verleend. De algemeene beraadslaging over de begrooting zal Maandag aanvangen. Heden middag ten 3 ure houdt de Tweede Kamer eene zitting over onder werpen van ondergeschikt belang. Er is heden een gerucht in omloop, M. d. R., waaraan ik niet het minste geloof sla, doch dat ik meen u te moeten mededeelen. Er zou namelijk sprake zijn om het Koninklijk Instituut ten uwent, binnei) een niet verwijderd tijdstip op te hcifen en het te verecnigcn met de Hoogere Burgerschool te Dordrecht.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2