Bij die gelegenheid immers zeide hij "Wanneer ik het ongeluk moest hebben en ik zou het "inderdaad een ongeluk noemen dat de chef van het bureau Personeel mij ontviel, dan zou ik weer in het leger een hoofd- nofficier zoeken, het liefst een kolonelom aan het hoofd dier «afdeeling te staan, want, ik herhaal het, de betrekking is "te gewigtig om aan een officier van minderen rang te wor- »den toevertrouwd." Wanneer echter de geschiktheid uitsluitend van den rang afhangt, zien wij niet in waarom niet liever een generaal aan het hoofd der afdeeling te stellen. Immers volgens dezen maatstaf zal deze bekwamer zijn dan een kolonel. POLITIEK OVERZÏGT. Volgens berigten uit Nieuw-York van den lOden is den heer Lincoln met eene groote meerderheid herkozen tot president der Vereenigde Staten. Het gerucht liep dat Sherman Atlanta had verwoest en verlaten en naar Charleston oprukte. Men verwachtte eene aanvallende beweging van Lee. Forrest had Johnstonville in Tennessee genomen. De secretaris van staat der Zuid-AmerikanenBenjamin, heeft naar de agenten van de Zuidel. Staten A. Dudley Manu in Brussel, geschreven, om de kapitalisten van Europa op merkzaam te maken op de enorme schuldenlast der Veree nigde Staten en het waarschijnlijk volgend bankroet. Volgens denzelven zijn de schulden van het Noorden op 1 Mei 1865 groot 2430 millioen dollars (a f2.50) waarvoor aanjaarlijk- sche renten tot 61 percent, niet minder dan 142 millioen dollars vereiacht wordt. Weener dagbladen spreken van eene nieuwe Fransche di plomatieke dépêche, waarvan zij de strekking aldus resumeren: //Italië voor Rome zal altijd Frankrijk in Rome vinden." Daar de Weener bladen niets naders omtrent dit diploma tieke stuk mededeelen, zou men geneigd zijn te gelooven, dat het de inhoud is van een politieke rebus in een pistache of ulevel. De Gazelta meldt, dat in den ochtend van den ]6n dezer bij Bagolinoin Lombardijeeen hevig gevocht heeft plaats gehad tusschen Garibaldini en Italiaansche troepen. Aan beide zijden vielen vele gesneuvelden en gewonden. Het ge vecht eindigde met de gevangeneming van een gedeelte en het uiteen jagen van de rest der bende. Den 14n dezer zijn ouder geleide van de politie en ka- rabiuiers zestien jongeliedenbijna allen Milanezen, te Milaan teruggebragt. Zij waren op de grenzen in hechtenis genomen, als verdacht dat zij zich bij de insurgenten in Frioul wilden aansluiten. Onder heil bevond zich een jeugdig geneesheer, die alle instrumenten voor gekwetsten bij zich had. Den dag na hunne aankomst werden zij in vrijheid gesteld. Het officieel orgaan van Venetie bevestigd het berigt, dat er den 15n dezer onder de spoorwegbrug bij Padua eene ontploffing plaats had. Het blad schrijft die manoeuvre aan staatkundige, beweegredenen toe. De Kamer van Griekenland heeft een koninklijke bood schap ontvangenwaarbij de koning haar dank zegt voor het voltooijen der grondwet. Tevens wordt daarin het voor stel gedaan om het tijdstip vast te stellen waarop de eed op de grondwet zal worden afgelegd. Dit document was ter openbare kennis gebragt, alvorens het aan de Kamer werd medegedeeld. Door eenige leden der oppositie is het voor stel ingediend het ministerie deswege te berispen, welk voor stel met 177 tegen 11S stemmen is verworpen. Uit Dalmatie is van de militaire overheden het berigt ontvangendat men binnen korten tijd eene gewapende demonstratie van Montenegro had te verwachten. Men wist echter nog niet tegen wie of wat zij gerigt zou zijn. "Van den vladika was eene oproeping uitgegaan, waarin alle mi litaire onderdanen werden uitgenoodigd zich van wapens en oorlogsbehoeften te voorzien. Gelijktijdig wordt uit Servie gemeld, dat er eene bewe ging, waarschijnlijk tegen Turkeije, voorbereid werd. De militaire rnagt, aan wie het bewaken der Oostenrijksche grenzen is toevertrouwd, had de noodige maatregelen genomen. SriETTWSS'IJDIUg-EÏT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 22 November 1864 Bij de gisteren door de Directie der Marine alhier gehouden aanbesteding van vleesch en soepgroententen be hoeve van Zr. Ms. schepen en vaartuigenwaren de minste inschrijvers: Voor versch rundvleesch de heer M. Schrijver, a f55.65 de 100 pd. en voor soepgroenten de heer II. J. Dekema, a f 1.98 de 100 rantsoenen. Bij de Oud-Roomsch-Katholijke gemeente van de Bisschoppelijke Clerezy alhier, werd Zondag jl. een eigen aardig feest gevierd. De pastoor der gemeente de WelEerw. heer C. Diependaalheeft in de voormiddaggodsdienstocfeuing zijnen broeder, den WelEerw. heer G. Diependaal, die sedert kort tot de priesterlijke dienst is gewijd en Zaandam tot standplaats is aangewezen tot het heilig dienstwerk ingeleid onder het uitspreken eener toepasselijke rede naar aanleiding van Deut. XXVI vs. 17" en 18". Met eene innige toege negenheid des harte drukte hij zijnen broeder op het ge moed de vele eigenaardige bezwaren eu moeijelijkheden die aan den priesterlijken stand zijn verbonden, maar tevenn schetste hij hem in liefelijke beelden, het hooge loon den dienstknecht weggelegd die door zijnen Heer en God in zijnen arbeid getrouw zal worden bevonden. Die woorden gesproken uit de volheid des harten, zij vonden niet alleen hunnen weg in het gemoed van den toe gesproken broeder, maar verwekten tevens eenen diepen in druk op alle aanwezigen; getuige hiervan de vele tranen die gewis met een biddend harte, werden ten offer gebragt. In de namiddag-godsdienstoefening heeft de heer G. Diependaal tot zijnen broeder een woord gerigt van harte lijke dankbetuiging voor het aan hem bewezene, zoo bij deze plegtigheid alsook bij vele andere omstandigheden des levens. Na zich tot de gemeente te hebben gewend en zich aan allen te hebben aanbevolen in den gebedeis de godsdienst oefening met eeu Te Deurn besloten. Het nieuwe gebouw voor openbare godsdienstoefening van de vereeniging «Ter verbreiding der waarheid" alhier, is Zondag morgen jl. ingewijd geworden door Ds. J. II. Gun ning Jr., predikant bij de Hervormde gemeente te 's Graveu- hage, die voor deze gelegenheid tot tekst had gekozen de woorden uit Joh. III, vs. 5 en 6. Als een voorbeeld ter navolging waardigkunnen wij vermeldendat door den heer Mr. Ch. Bosch Reitz, eige naar der gasfabriek alhier, de gasleiding en de toestellen voor het nieuw ingerigte Diakonie-Armhuis kosteloos worden daargesteld en geleverd. Z. M. heeft den luit. t/z. le kl. J. P.M. Willinck, thans belast met de waarneming der betrekking van equipage meester bij het marine-etablissement op Onrust (O. I.) op verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsteu der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Z. M. heeft, tot belooning dergenen van de landmagt in Ned.-Tndie, die zich hebben onderscheiden bij de tweede expeditie naar Nias in 1863, benoemd tot ridder 4e klasse van de militaire Willemsorde, den korporaal derinfanterie B. Migchelsen; en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederlandeervol doen vermeldenden thans met verlof in Nederland aanwezigen majoor der inf. K. G. Fritzen den offic. van gez. lc kl. bij de militaire geneeskundige dienst E. F. M. Helmkampf; de kapiteins der inf. E. R. Goteling Vinnis, J. S. Roels (thans met verlof in Nederland) en W. J. J. Docters van Leeuwen, adj. bij den gouv.-gen. van Nederlaudsch-Indie; de 1° luit8, der inf. G. D. Hoek, W. Pordon en O. J. G. de Bruin den magazijnm. 2e kl. van do art. E. Matthijsen; den In luitenant der genie en sappeurs G. E. V. L. van Zuylen den sergeant der art. J. Koeken den sergeant der sapp. T. Ten Brinek; den fourier der inf. J. Stepler; den kanonnier le kl. J. Coppijn; en de fuseliers F. Petrijns, F. A. W. Kegel en L. J. van der Bruggen. Men schrijft ons van Schagen, 21 November. Heden kwamen alhier ten raadhuize bijeende leden onzer gemeenteraad, die van het Polderbestuur, alsmede eenige particulieren uit deze gemeente. Het in deze geeombiueerde vergadering behandelde onderwerp, was: het graven eener vaart van af Schagen langs de Zijpe, tot aan het Noordh. kanaal. Het resultaat der beraadslagingen was: de benoeming eener commissie, uit vijf leden bestaande, en welke is belast met het doen ontwerpen van een plan voor gezegde vaart alsmede eene begrooting der sommen, voor dc uitvoering van dit werk beuoodigd. Later, wanneer plan en begroo ting gereed zijn, zal over de uitvoerbaarheid van het ont werp worden beslist. De eerste stap, om aan een dikwerf geuiten wensch van Schagen's bevolking te voldoen, is alzoo eindelijk gedaan. Hartelijk wenschen wijdat de commissie hare taak met lust en ijver aanvaardde, en in het belang onzer gemeente, spoedig en met den gewenschten uitslag voleindigen moge. Trouwens de namen der respective leden, geven alle vertrouwen, dat die wensch niet ijdel zal zijn. Naar ik verueem moeten de naburige gemeenten, en met name de Zijpe, gunstig voor het kanaal-ontwerp zijn. Dat vooral die van laatstgemelde gemeente, hier voor het wel slagen van het plan, van groot belang kan zijn, zal wel niet gezegd behoeven te worden. Uit het Westland vernemen wij, dat ten gevolge van het mislukte gewas der druiven dc schade daarvan over het geheel Westland op ongeveer 2 tonnen gouds geschat wordt. Do zure druiven werden onlangs, o. a. te 's Hage tegen een paar centen per tros rondgevent.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2