eerste voorstelling moet zeker gezocht worden in de optre ding van den heer Judels, die toch nog immer de ziel van dit gezelschap blijft; maar ook de titels van stukken die eenige vermaardheid hebbenkunnen daartoe veel bijdrageu. Om redenen van gezondheid zal de historische voor- dragt in de Luthersche kerk op Maandag aanstaande niet gehouden worden. Naar wij vernemen zai a. s. Zondag avond ten zes ure, in het gebouw der vereeniging //Ter verbreiding der waarheid1' alhier, het evangelie verkondigd worden, dooi den heer J. van Hoeve Jr. evangelist te Hoorn. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Texel, de heer D. C. Lomau. Z. M. heeft den 2" luit. J.E. Sachse, van het 7e reg. inf., in rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indie. De adelborst le kl. H. Nijghthans non-actief, wordt met den 26 dezer geplaatst op Z. M. korvet Prins Maurits. De luit. t/z. lc kl. jhr. M. W. Bowier, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en met particuliere gelegenheid van daar teruggekeerdis met den 16" dezer op non-activiteit gebragt. Volgens nadere rapporten van den kapt. t/z. J. E. de Man, stations-komm.inde wateren van Japau, zijn ervan het Nederlaudsch eskader gesneuveld de matrozen 3e klasse Cornelis Tassel en Doeke de Vries; terwijl de marinier 2C kl. Joannes Gerardus van der Kampsedert is overleden. Overigens zijn ligt gekwetst de mariniers 2» kl. Johannes Adriaan de Witte en Gerrit Vermeulen. Van den matroos 2B kl. Cornelis Mastenbroek, is verder niets vernomen, zoodat ook hij vermoedelijk het leven zal verloren hebben. Dr. N. Cappelle schrijft van zijn werkje over de ver pleging van kinderen o. a.//Duizend kinderen vallen jaar lijks ja! zoo zij niet vallen, slepen zij een elleudig suk kelend aauzijn voort, als slagtoflers van allerlei moederlijk onverstand Dat is ook kindermoord, maar die de wet niet straft. Zoo zei ons eene arme vrouw met groote naïviteit, hoe God steeds voor haar zorgde, dat het huisgezin niet boven ma te aanwies. Ik zet ze //op een togtjeweet u, dan is on ze lieve Heer zoo goed ze te halen. De Belgische Moniteur bevat een koninklijk besluit van 21 November, waarbij de ofliciëele spelling der Vlaam- sche taal wordt geregeld. Als zoodanig wordt aangenomen die van het thans verschijnende Woordenboek der Nederlaud sch e Taal. Van Kopenhage schrijft men: Het pantserschip Staerkodderte Cherburg, voor rekening van ous kabinet gebouwdis hier aangekomen. Het is van twee geharnaste torens voorzienis geboord voor vijf stuk ken van zeer zwaar kaliber, en bovendien voorzien van een zes ned. ellen langen stalen spoor in den vorm van een zwaard. De masten zijn van hout vervaardigdmaar de touwen van gegalvaniseerd ijzer. Aan de N. Pr. Ztg. wordt uit Home van 12 dezer ge schreven dat Napoleon van plan is het wereldlijk gezag des pausen te laten, gelijk het nu is. Als zijne troepen ltome verlatenzullen zij zich voorloopig nog vier jaren te Civita Vecchia nestelen, en breekt er eene revolutie uit. dan zal hij niet toelaten dat de Italianen zich er in men gen zijne troepen rukken dan naar Home open herstellen de orde. De Êransche gezant heeft echter aan Antonelli verklaard, dat de secularisatie van het bestuur de conditio sine qua non is van de handhaving van 's pausen wereld lijk gezag. De paus zal tevens zijne onderdanen eene con stitutie moeten geven als in 1817. Weigert hij dit, dan zal men de constitutie buiten hem proclameren en wil hij dan vlugtenzoo zal men hem tegenhouden. Als het volk opstaat en zich met Italië wil vereenigen, zal men het be schieten. 1IAAGSCHE CORRESPONDENTIE. sHage24 Nov. 1864. Mijnheer de Sedacleur Ik bevind mij in eene moeijelijke positie, door eene om standigheid die slechts zelden voorkomt, en waarover in den regel een correspondent van een blad geene redenen tot klagten zal vinden. Ik bedoel overvloed van stof. Sedert drie dagen zijn de belangrijke discussien over de Staatsbegrooting aan de ordeen daar ik meen dat deze. ook uwe lezers interesseren zullenaclit ik mij verpligt hun een kort overzigt daarover te geven. De omstandigheid echter dat ik de debatten van drie dagen in één artikel moet ver melden noopt mij tot kortheid en ik zal dan ook in plaats van hun een uittreksel uit de redevoeringen der sprekers te leverenalleen den indruk doen kennen die ze op mij hebben te weeg gebragt, hen voor verdere bijzonderheden, naar de meer uitgebreide verslagen verwijzende. Reeds bij de opening der zitting was een talrijk publiek op de tribunes aanwezig ten bewijze dat öf de politieke belang stelling in onze residentie niet is uitgebluscht6f dat ze een aantal personen in haar midden bevat die met hun ledigen tijd geen raad wetenmisschien was ook de nieuwsgierigheid naar de houding van hunnen afgevaardigde daarvan de oorzaak, was dit het geval dan werd die nieuwsgierigheid ruimschoots bevredigd. Natuurlijk waren, bij het openen van de debatten alle mi nisters aanwezigwant in de algemeene beraadslagingen is het geheele kabinet betrokken. De afgevaardigde uit Amsterdam de heer Rochussen, die sedert zijne wederverschijning in de Kamer voor het eerst het woord voerde opende den strijd. Hij ging den toestand na van 's lands finantiën in verband met de houding der Regering op koloniaal gebied. Het zal onnoodig zijn u te melden dat hij zoowel de finantiëlen toestand hoogst ongunstig, als het koloniaal beleid hoogst nadeelig en gevaarlijk vond. Op hem volgde den heer van Golstein. Die spreker is in de laatste tijden niet gelukkig met zijne bestrijding van het Kabinet, en zijne geheele rede was grootendeels eene herhaling van hetgeen vroeger door hem gesproken wasbij gelegenheid der beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede. Hij verweet der Regering het gemeen overleg met de Kamer te verwaarloozenwerkeloosheid, opdrijving der uitgaven en zucht tot centralisatiën Het laatste werd door hem betoogd uit de omstandigheid dat de Minister van Binnenl. Zaken de kosten voor broodjes en slokjes had geschrapt van de gemeente- begrootingen en welke kosten er op gebragt waren voor de leden van de stembureaux. Ik geef volgaarne toe, M. d.R. dat die kosten op eene gemeente-begrooting van weinig invloed zullen zijnen dat men mijns bedunkens ze er wel op had kunnen laten, maar dit feit aan te halen bij eene discussie waar zulke hoogst gewigtige belangen aau de orde zijn, bewijst gemis aan meer solide argumenten tot bestrijding van het gouvernement. De bezwaren door den heer Rochussen ontwikkeld werden door den heer v. Bosse wederlegd. Het is niet doenlijk hier over in bijzonderheden te treden zonder eene uitbreiding waar toe ons ruimte en lust ontbreekten die ook voor uwe lezers die niet in bijzonderheden bekend zijn met den strijd op finan- tiëel gebied, weinig genoegen zou geven. De gewigstigste spreker van dien dag was ongetwijfeld de afgevaardigde uit onze residentie de heer van Zuylen van Nijevelt. Eene doodsche stilte heerschte dan ook in de Kamer gedurende den geruimen tijd dat hij het woord voerdezijne rede duurde ongeveer anderhalfuur en werd met belangstelling aangehoord, vooreerst om derede zelve, ten andere omdat wat men ook over zijne politieke handelwijze moge denken de heer van Zuylen misschien de beste redenaar is die de Kamer in haar midden bevat. Wat de verdediging van den heer van Zuylen betreft, die gelijk gij weet herhaaldelijk van politieke overtuiging is ver anderd ze was tegelijk vernuftig en kunstig. Immers wat deed hij Hij nam een zeer eenvoudig middel te baat. Hij wierp de beschuldiging van zich af en bragt ze over op de tegenpartij. Hij was niet van beginselen veranderd, de tijd had daarop bij hem geen invloed gehadhij was liberaal ge weest en was liberaal gebleven maar hoor het Thorbecke was van beginselen veranderd, de liberale partij in de Kamer was illiberaal gewordenhet Ministerie was niet libe raal in één woord hij van Zuylen was stationair onwankelbaar, onwrikbaar vast in zijne beginselen gebleven, terwijl alles om hem heen die beginselen had over boord geworpen. Meer kan ik u thans niet daarover meldenmaar raad uwe lezers ten sterkste de lezing van die rede en de verschillende antwoorden waartoe ze aanleiding gaf aan. Alleen merk ik op dat de heer van Zuylen toen hij de verschillende Ministers afzonderlijk beoordeelde, den Minister van Marino voorspelde dat zijne aftreding nabij was, iets dat ik u reeds meermalen heb gemeld. De rede van den heer van Zuylen vond bijval bijdon heer van Foreest. Naauwelijks was eerstgemelde wederom ter neder gezeten of laatstgemelde nam het woord. Ook de heer van Foreest is een welsprekend re denaar en behoort tot de beste sprekers der Kamer. Wat echter zijne rede betreftze is ongeveer dezelfde als reeds sedert twee jaren door hem is ontwikkeldhoewel hij in zijne afkeuring over het Regerings beleid op koloniaal gebied hef tiger was dan vroeger. De afgevaardigde uit uw district zal dan ook stemmen tegen alle hoofdstukken der begrooting, en daar natuurlijk de heer Poortman er voor zal stemmenzal men wederom zien geschieden wat reeds vroeger was voor speld namelijk dat het district Alkmaar als 't ware niet is vertegenwoordigd. Na regen valt zonneschijn. Na de voor de Regering zoo heftig afkeurende redevoeringen der oppositiestond er einde lijk een verdediger voor haar op in den afgevaardigde uil- Zutpliende heer Dullert. Hij bestreed nog in de zitting van Dingsdag de beweringen der oppositievoornamelijk den heer van Zuylenzoodat de Regering ten minste de voldoening had naar huis te gaan met dé laatste woorden van den heer Dullert op 't gemoed. In de zitting van Woensdag hadden meerendeels de libera len het woord. De heeren van Eek en Blussé verdedigden het Ministerie ten krachtigste tegen de aanvallen en insinua-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2