1TI 3 'J W S T IJ D 11T j E 1T. vooruitgaat, behoeft geen betoog. Geen onzer hier woonach tige lezers behoeven wij te wijzen op de werken die in den loop des jaars zijn tot stand gekomen. Het is ons daarom eene ware behoeftehier hulde te brengen aan onzen geachten Burgemeester, wiens ijver voor de bevordering der plaatse lijke belangen van algemeene bekendheid is. Ook aan de vele mannendie in den gemeenteraad steeds de hun toevertrouwde belangen van harte en getrouw ver dedigen, zij een heilrijk nieuwjaar toegewenscht. Mogen zij de voldoening smaken, hunne belanglooze, onbaatzuchtige pogingenter bevordering van het geluk en de welvaart hun ner medeburgers, met den besten en gunstigsten uitslag be kroond te zien. Javooruitgang in 't vaderlandvooruitgang in de pro vincie, vooruitgang in de gemeente, ziedaar het groote doel waartoe wij allen moeten medewerken. Ook wij voor zoo verre wij daartoe in staat zijn, zullen daartoe onze krach tigste pogingen in het werk stellen. Maar daartoe behoeven wij uwe welwillende medewerking, daartoe behoeven wij uw steun, daartoe behoeven wij voornamelijk uwe goedkeuring op de wijze waarop wij dit trachten te bereiken. Waar wij kondenhebben wij naar ons beste weten gestreefd ons blad onpartijdig open te stellen ter bespreking van gemeente-belan gen of andere onderwerpen wier openbaarheid ons nuttig en heilzaam toescheen, en voor zoover wij weten, zijn wij niet afgeweken van het plan, dat wij ons bij de oprigting voor oogen stelden door lichtopenbaarheid en kalme redenering zooveel mogelijk de belangen der gemeente te bevorderen. Mogten wij overtuigd zijn dat onze lezers onze pogingen bil lijken en goedkeurenvoorwaar wij zouden met goeden moed, rustig en met vertrouwen het nieuwe jaar intreden. Moge nu de Almagtige Zijn besten zegen geven over ons dierbaar vaderlandover onze gemeenteover ieder onzer mogen wij bij het einde van dit jaar met vreugde en blijmoe digheid op hetzelve terugzien mogen wij dan allen tevreden en vergenoegd zijn over ons zeiven onzen werkkring en alles wat ons dierbaar isdat is onze hartelijke wenschen zoo zij het. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. -51 December 1864. Bij de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken op gisteren gehouden, zijn 29 briefjes in geleverd. De stemmen zijn uitgebragt op de heeren A. J. van Kelckhoven 14; C. van Veen 9W. C. M. van Bruggen 4; Mr. Ch. Bosch Beitz 2. Er moet alzoo tusschen de beide eerstgenoemde heeren eene herstemming plaats hebben Jie bepaald is op Vrijdag den 13 Januarij 1S65. In de vergadering van de Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland van 23 December 1863, is een be skuit vastgesteld tot regeling van de jaarwedden van eenige Burgemeesters en Secretarissen in deze provincie, welk be sluit eerst dezer dagen door Z. M. is goedgekeurd. Onder anderen is bij dit besluit de jaarwedde van den Burgemeester de? gemeente Helder vastgesteld opy'lSOO; die van den Secretaris der gemeente Texel op ƒ750; jaande te rekenen van 1 Januarij 1864. Naar wij vernemen zal van wege de loge Willem Frede- rik Karei alhier, op Dingsdag a. s. nieuwjaarsgiftsn wor den uitgereikt aan behoeftigeudie zich aan het gebouw der loge zullen aanmelden, des middags van 12 tot 2 uur. Deze nieuwjaarsgiften zullen bestaan in kaartjes ter beko ming van brandstollen, welke aan het pakhuis, Kanaalweg I, 23, alleen voor behoeftigen, tegen inkoopsprijs verkrijg baar zijn gesteld. liet doet ons genoegen te kunnen meldendat door het algemeen armbestuur te dezer plaatse, in aanmerking genomen de tegenwoordige weinige verdiensten door den be hoeftigen stand en de strenge koude die hier dezer dagen heerschtte, besloten is om met de uitdeeling van warme spijzen een aanvang te maken, die thans reeds plaats heeft, en wel om den anderen dag. De spijzen bestaan uit groene-erwten- soep met spek en uit gort. Naar wij uit den mond van verschillende bedeelden hebben vernomen, zijn die spijzen thans dilicieus naar hunnen smaak zij geven als om strijd hunne hooge goedkeuring te kennen over de bekwaam heid van den kokover de uitmuntende kwaliteit der geregten eii over de //vriendelijkheid der heeren." En die goedkeuring is waarlijk niet om mede te spotten, zij zegt veelwant om aan den smaak der armen te voldoen is dik wijls geen gemakkelijke taak. Wij hopen dal het bij voortduring, zoo moge blijven. Eenige Urker en Enkhuizer vischschuitendie door de onlangs ingevallen vorst belet zijn om door de Zuiderzee naar huis te keerenzijn hier geblevenen hebben bij gun stig weder van de gelegenheid geprofiteerd om dagelijks naar buiten te gaan visschenwaarin ze bijzonder gunstig zijn geslaagd, daar niet alleen de vangst zeer voordeelig was, maar zij ook buitengewone hooge prijzen hebben ge maakt, als van f30.tot f39.per 1Ó0 schelvisschen en de kabeljaauw f 2.per stuk. Hunne teleurstelling aanvankelijk om hier te moeten over winteren is dan ook geheel geweken, zij zijn thans zeer getroost en te vredcn in hun lot. De offic. van adtnin. lc kl. C. J. M. Koopman, die nende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluisen de offic. van adm. 3e kl. M. D. L. Hertzveld, dienende op Zr. Ms. Wachtschip alhier, worden, de eerste met den 20" en de tweede met den 15" Jan. a. s. op non-activiteit gebragt. Daarentegen worden de offic. van admin. le M. J. Duvelaer van Campen en de adj.-admin. F. W. Merhottein, beiden thans non-act., respect, met 21 en 16 Januarij geplaatst, eerstgenoemde op het Wachtschip te Hellevoetsluis en laatst genoemde op het Wachtschip alhier. Naar wij vernemen treedt met 1 Januarij 1865, een vernieuwd reglement in werking, aangaande de verschillende diensten bij 's rijks marine-hospitaal alhier, goedgekeurd bij kon. besluit van den 13" December jl. De verschillende wijzigingen die daardoor in die diensten ontstaan, bepalen zich hoofdzakelijk tot de volgende: Behalve het oppertoezigtdat aan den directeur en kom- maudant der marine blijft opgedragen, is de dirigerende officier van gezondheid in deze directie, voortaan belast met het toezigt over alle diensten welke, wat aangaat het ad ministratieve en huishoudelijke, tot hiertoe wasen opgedragen aan den kommandant van het gedeelte van heti-wips mariniers alhier in garnizoen. De keuring van levensmiddelen ten behoeve van het eta blissement, zooals van vleesch, brood, enz., geschiedt door den 1" apotheker der zeemagt, ten overstaan van een offic. van gezondh. en den administrateur. Voortaan kunnen twee officieren van gezondh. der 2° of 3e kl., vast bij het hospitaal worden gedetacheerdmet eene toelage van f 300.boven het gewoon vast tractement. Daartoe zijn bereids benoemd de hh. van Lier en Broers, officieren van gezondheid der 3e kl. alreeds bij hetzelve, gedetacheerd. Ook in de tractementen van de reeds bij gemelde rijks- zieken-inrigting dienstdoende officieren van gezondh., is eene wijziging ten goede geschied. Van de bedienden der 1° kl. is het getal opzigters met een ver meerderd, terwijl aan dezen, aan den spijsverzorger en ver- bandmeester eene verhoogde soldij is toegekend. Omtrent de betrekking van badmeester waaraan ook verhoogd tractement is verbonden, wordt nog eene benoeming te gemoet gezien. Het aantal bedienden der 2C kl. wordt met twee ver meerderd, de bedienden der le en 2e kl. welke vóór 1S54 bij liet hospitaal dienst presteerden, blijven in burgerlijke be trekking, terwijl zij die aangesteld worden of na 1854 zijn aan gesteld, weder als in militaire dienst zullen worden beschouwd. De overige wijzigingen omtrent voeding en verpleging zijn van te localen aard, om daarover algemeen uit te weiden. De heer C. Berghuijs alhier, is benoemd tot corres pondent der Nederlandsche bank ter dezer plaatse. De heer A. Jansen, eervol ontslagen postdirecteur te Wormerveer, is door Z. M. benoemd tot commies bij het departement van finantien. Men schrijft ons uit 's Hage. De Eerste Kamer der Stateu-Generaal heeft deze week slechts wetsontwerpen van minder belang behandeld. De discussien over de begrooting zullen eerst na nieuwe jaar aanvangen. De langdurigheid der beraadslagingen in de Tweede Kamer, die tot Kersmis voortduurden, is de oor zaak van dit ongewoon verschijnsel. Volgens het reisjournaal van den Engelschman Burton, naar Dahomey in Afrikaheeft de koning eene zonderlinge manier om met zijne gestorven voorzaten te corresponderen hij doet niets of hij geeft er zijne voorzaten kennis van. Heeft hij een nieuw paard of zoo iets gekregen, dadelijk laat hij een gevangene den kop afslaan, na hem alvorens de boodschap en wat hij verder le vertellen heeft, aanzijn vader of grootvader mede gegeven te hebben; maar schiet hem na de executie nog iets te binnendat hij vergeten had zijne familie te melden, dan laat hij nog gaauw een ander gevangene den kop afhakken, en zendt den tweeden als postcriptum van zijn brief derwaarts. Aan hetzelfde hof heerscht nog eene andere gewoonte: de koning houdt er namelijk een leger vrouwelijke soldaten op na, Amazonen genaamd. Een bataillon van dat leger wordt geheel en al gerecruteerd uit vrouwendie het t'huis haar man te lastig maken. Burton zegt er bijdat deze de dapperste in den oorlog zijn. Hij zag er wel een weinig tegen opom dit in Europa bekend te maken. 3[ngc5Dnbcn ^tuftUcn. De Eedactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders Mijnheer de Eedacteur In de conespoudcntie van No. 372 uwer Conrant lees ik: „Nog eenige beschouwingen over de handelingen van den Wethouder B. zijn voor dit nornmer te laat ontvangen." Goed. Dus toch ontvangen. Ik zoek ze echter tot heden toe tot mijne verwondering en verbazing te vergeefs. Het is waar 't ontwerp is reeds meermalen in uw blad behandeld en dc zaak heeft

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 3