JUSTITIE. KANTON HELDER. KANTON HELDER. .ri'ITIE. BtHGERLiJkË STAM) BEK GEMEENTE llLLDLil. Mijnheer de Redacteur In verschillende nommers van uw blad komen aanmerkin gen en klagten voor omtrent het gedrag van den "Wethouder Bakker, bij gelegenheid der bestrating, ja, dit onderwerp is zelfs in den gemeenteraad ter sprake gebragt. Men beklaagt zich dat door B.'s handelwijze de gemeente wordt op kos ten gejaagd, dat de straat verknoeid wordt enz. Endaar- van werpt men de schuld alleen op hem! Alsof hij wezenlijk de persoon was, wien men eenig verwijt daarover kon ten laste leggen. Die beschuldiging, die klagt, dat verwijt is ongegrond, en ik spreek dan ook uit de volheid mijns har ten dien Wethouder daarvan vrij. Neen, Mijnheer de Redacteur, laat Kees, laat de voor stander van gelijke regten die de zaak in uw blad bespra ken de schuld werpen op hen die ze werkelijk toekomt dat is, op al degenen die geholpen hebben B. wederom in den Raad te brengen en alzoo wederom tot Wethouder ver kiesbaar te maken. Was de inhaligheid, de baatzuchtigheid van dien heer vroeger nog nimmer gebleken Heeft hij zich niet door middelen, die ik niet qualificeren wil, ont trokken aan art. 24 der gemeente-wetdoor zijne courant over te dragen aan een minderjarigen zoon Kan men e'e'n voorbeeld aanhalen gedurende zijn lidmaatschap van den Raad, dat hij met opoffering van zijne eigene be langen, de belangen van de gemeente heeft behartigd? Nog sterker: heeft men ooit in de openbare vergaderingen zijne stem gehoord, wanneer zijne eigene belangen bij het behandelde onderwerp niet direct of indirect waren betrokken En na de vele aanvallen die hij ten dien opzigte reeds heeft te ver duren gehad, heeft hij nog nimmer getoond dat ze doel hebben getroffenwant immers niet de minste wijziging hebben zein het belang der gemeentein zijne handelwijze kunnen teweeg brengen. In dón woord, was hij een Bakker dien men we derom in eene zoo gewigtige gemeente betrekking moest her stellen of verdiende hij soms ook het lot van zijn ambtgenoot Gen. XL 22? En zoo dit het geval is, welk regt hebben -wij dan, ingezetenen, om te klagen, zoo de meerderheid uit ons midden hem haar vertrouwen schonk niettegenstaande de vele en dringende waarschuwingendie gebleven zijn als de stemme des roependen in de woestijn. Tu 1' as voulu George Dandin, dat is het eenige antwoord dat men die kla gers naar billijkheid en regtvaardigheid geven kan. Dat de schuld niet bij B. maar bij de kiezers gelegen was, zie M. d. R.dat heeft Kees zelf wel ingezien. Want hij vraagt: "Kiezers, wat zult gij doen als hij moet aftreden? Ik zeg hetu, als gij hem herkiest, begrijpt gij uw belang niet en zijt gij niet waard kiezer te zijn." Maar datzelfde was reeds vroeger het gevalwij zien nu op nieuw de nadeelige gevolgen van onze handelwijzewij zien nu weder dat wij onze eigene belangen benadeeld hebben. Laten wij dus voortaan het niet nog erger te maken dan de ezel, want deze stoot zich ten minste slechts eenmaal aan den zelfden steenIk vraag met Keeswat gij doen zult als hij zal aftreden Zult gij het algemeen belang der gemeente opofferen aan het particulier belang van een zelfzuchtig indi vidu; that is the quaestion. Nog een enkel woord ten slotte: In uw verslag van den gemeenteraad zie ik dat de Burgemeester in antwoord op eene vraag van den heer v. Strijen te kennen gafdat B. en W. de magt hebben om veranderingen in een bestek te maken als zij dit noodig oordeelen. Ik kan mij met dat gevoelen volstrekt niet vereenigen, want ware dit waar, dan zou het tot zeer belangrijke gevolgen leiden en de Raad, aan wier goedkeuring het onderworpen was, zoude afhan kelijk worden van het bon vouloir van B. en W.daarge laten nog dat veranderingen in het bestek meerendeels ge paard gaan met verhooging van kosten. Eenvoudiger en misschien waarheidslievender zou het geweest zijn te ant woorden Dat men ten believe van collega-Wethouder en om zijn zak eenige guldens te besparenhet bestek heeft veran derd en de gemeente op onkosten gejaagd; dat het Dagelijksch bestuur geen Wethouder in het ongelijk kon stellen en daarom liever het belang der kas op den achtergrond schoof. Wie kan nu, M. d.R., in gemoede aan B. den raad geven om te doen als Curtius te Rome en vrijwillig aftreden Neen, laat ons, burgers van den Helder, doen wat de Romeinen deden met hunne slechte burgers. En mogen wij hem in onze meer beschaafde eeuw niet van de rots ter plette werpen, werpen wij hem dan van zijn zetel als Wethouder, verwijde ren wij hem uit den Raad, laat ons toonen dat wij onze belangen niet langer ongestraft laten vertrappenen dat wij niet langer eerbied koesteren voor geld-aristocratie, die zich zelve niet eerbiedwaardig weet te maken. Met de opname van bovenstaande regelenzult gij M. d. R. zeer verpligten Helder, 1864. Iemand die het met de gemeente wel meent. OPGAVE DER GELDBOETEN, voldaan naar aanleiding van art. 254, Wetboek strafvorderingop magtiging van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongeregt te Helder, gedu rende het 4e kwartaal 1864. R. B.te Helder, het werpen van water op de openbare straat e Helder, bij vriezend weer; J. H. M.; J. B K. R; L. K.; C. B.: J. H.; G.S.; J. S.; L. V.; wegens het laten staan van wagens op de openbare straat te Helder, gedurende den nacht, boete 1.te zamen f 9^^ W. D.; te Helder, wegens het laten liggen van zijn vaartuig in het Iieldersche kauaal, op verboden plaats boete f 3. G. D te Helder, wegens het doen plaats hebben van muzijk in hare tapperij te Helder, zonder voorafgaande kennisgeving; boete ƒ10. J. B.; G. d. V.; L. E.; J. R.; te Helder, wegens het wenden van haardasch op de openbare straat te Helder, boete ƒ1. -Éf) h zamon 4. D. B,; T. N.; J, S.; te Ilelder, wegens het lati^lo^^') van/ice op eens anders in den oogst staandeu grond te HetPfcjU^ete te zamen 15. L. S.; J. D. J.; te Helder, wegens het uiten van scheldwoorden zonder daartoe ui tgetergd te zijn, te Helder, boete ƒ2.50; tezamen 5. II. H.j II. E.; wegens het niet sluiten hunner tapperij te Ilelder, des nachts ten 12 ure, boete ƒ3.te zamen G. L. E.; te Helder, wegeus het rijden door de straten der gemeente Helder, harder dan in gematigden draf; boete 1. A. B. A. v. d. B.te Helderwegens het uitkloppen van ecu vloerkleed of zakken op de openbare straat te Helder, na des mor gens tien ure, boete ƒ1.— te zamen 2. C. S.; C. S.; C. S.; C. S.; te Texel, wegens het onbeheerd laten loopen van vee op de openbare straat te Texel; boete ƒ1.tezamen 4. G. D., te Wieringen, wegens het laten loopen van vee op eens anders iu den oogst staandeu grond; boete 5. D. L.; II. v.II.; IJ. K.; IJ.K.; te Texel, wegens hel laten loopen van vee op eens anders in deu oogst staandeu grond, boete 5.*-r- te z»jnen 20. A. J. C.K.; G. C.A K.; S J. A.; E. J. V.; G. A. II.K.; te Helder, wegens liet beschadigen van eens anders roeiJf dommen, boete 7.50. J [hen ƒ45. TWiso— OPGAVE VAN VONNISSEN in strafzaken, ge wezen door den lieer Kantonregter te Helder, ge durende het 4e kwartaal van 1864. C. II.; te Helderwegens liet toebrengen van schade aafi eens auders roerende eigendommen, boete ƒ7.50 en in de kosten, bij lijfsdwang invor derbaar, D. v. D.; F. v. D.A. d. 11.; L. d. B.te Helder, wegens het bescha digen der boorden van het Groot Noordhollandsch Kanaalieder in eene gevangenisstraf van een dag eu solidair in de kosten bij lijfsdwang invor derbaar. W. S. J. de la F. te HelderB. C. L. K. v. d. W.te Texelwe gens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staandeu grond te Helder, boete 5 en in de kosten, bij lijfsdwang invorderbaar. M. L. te Ilelderwegens liet uitkloppen van een vloerkleed op de open bare straat te Helderua tien ure des morgens boete I en in de kosten I)jj lijfsdwang invordei'baar subs. gev. van een dag. li. B.K. Bte Texelwegens bet laten loopen van vee op eens anders in deu oogst staandeu grond te Texel, boete 3 en in de kosten bij lijfs dwang invorderbaar. P. S.; te Ilelder, wegens het laten staan van een wagen op de straat te Helder, gedurende de nacht; boete ƒ1 en in de kosten, subs. gev. van een dag. C. v. d. S.C. M. R. huisvrouw van J. d. H. te Helderwegens het toelaten van ontuchtige zamenkomsten in zijne woning te Helder zonder vergunning tot het houden van ceu bordeel tc hebben verkregenboete ƒ25 eu gevangenisstraf van 3 dagen subs. gev van 4 dagen eu iu de kosten. G. de G.tc Helder, wegens het als uitdrager koopen van goederen, zonder ze in zijn register aan te teekenen; boete ƒ10 subs. gev. van 1 dag en de kosten. L. v. d. II.tc Huisduinen wegens het bij herhaling laten loopen van vee op eens anders in den oogst staandeu groudgevangenisstraf van vijf dagcu en iu de kosten. B. Cz. L.tc Texel w egens als voren gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten. G. J. en J. A. J.te Helder wegens liet beschadigen van eens anders roerende eigendommen, vrijgesproken. MR. te Texelwegens het belemmeren van den openbaren wegboete ƒ2 50 en in de kosten, subs. gev. van een dag. W. d. j.; M. s.; C Pz. T.J C. Mz. T.G. K. wed. D. L.te Wie- ringenwegens het voorhandcu hebben van onherijkte maten of gewigten in hunne winkels; boete ƒ10 en en de kosten, subs. gev. van een dag, met bevel tot teruggave der stukken van overtuiging aan dc regthebbenden. F. G. te Helder, wegens als vorens; gevangenisstraf van drie dagen en in dc kostenmet bevel als voren. P. M.; M. B.P. S.J. M. J. S. A. B.W. W. en J. d. G.te Helder, wegens liet naderen van een hun vooruitvarend houtvlot op korte- ren afstand dan van 500 ellen; ieder iu eene gevangenisstraf van een dag en solidair in de kosten bij lijfsdwang invorderbaar. B. Cz. L.te Texelwegens het laten loopeu van ecu stier iu het open veld te Texel, niet voorzieu van een behoorlijk voorspan; boete 3 eu in de kosten, subs. gev. van een dag. A. D. N. V. J. V, N. D. K. K. te Texel, wegens het maken van nachtelijke burengeruchten en bewegingen tot verstoring van de rust der inwoners en bet werpen van vuiligheden tegen een anders gebouw; ieder in eene gevangenisstraf van vijf dagen en de sub 2 en 3 genoemden bovendien in eene geldboete van 5 en solidair in de kosten bij lijfsdwang invorderbaar. P. G. Etc Helderwegens het maken van nachtelijke burengeruchten en bewegingen tot verstoring van de rust der iuwonersin eene gevange nisstraf van 1 dag en in de kosten bij lijfsdwang invorderbaar. M. L.te Helder wegens het werpen van asch eu vuiluis op dc open bare straat te Helder, boete ƒ1 en in de kosten, subs. gev. van een dag. J. K.te Texelwegens het laten loopen van vee op eens anders iu deu oogst staanden grond vrijgesproken. Van 23 30 December 1864. ONDERTROUWD Hert, 21 jaren. W. van Hees, banketbakker, 26 jaren en

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 3