3In0C5Cinbcn ^tuftUcn. Eerstdaags worden hier van Hellevoetsluis verwacht, de beide stoom-flottille-vaartuigeu Heclor en Vulkaandie bestemd zijn om hier dienst te doen als instructievaartuigen. Gisteren avond ongeveer 6 uur, kwam alhier op de reede, het sedert cenige dagen verwacht wordende, ouder Decnsche vlag varende gepantserd ramschip Stark-Olter, kapt. J. Muller, om order, komende van Kopenhagen, laatst van Christiania. De eigenaar van dit vaartuig was dit schip sedert eenige dagen hier komen afwachten, en gaf onmiddelijk order om in de haven te stoomen, daaraan werd voldaan. Het schip heeft een diepgang van 54 palmenheeft eene belastbare grootte van 600 tonnen, is voorzien van eene machine van ruim 600 paardenkracht, het voortstuwings middel bestaat uit twee schroeven, een aan stuur- en een aan bakboordzijde, het vaartuig loopt 12 mijlen in de wacht, heeft 3 stukken geschut aan boord waarvan een eene zwaarte heeft van 6J- last, en projectielen werpt van 300 pond; aan den voorsteven is een vooruitstekendeu ram verbonden van 25 voet lengte, liet geheel van het vaartuig heeft iets monsterachtigs en levert een indrukwekkend gezigt op. Na steenkolen en victualie te hebben ingenomen is de Starlc-Otler heden middag 12 ure weder naar zee gestoomd, koers zettende naar Bourdeaux. Ten voordeele van de hulpbehoevende betrekkingen van de onlangs op de Maas voor Botterdam omgekomen werklieden, zullen twee tooneelvoorstellingen worden gege ven, eene door liet Hoogduitsche tooneelgezelschap, onder directie van den heer M. d' Haibé, (ook hier bekend uit het Oostenrijksche tijdvak in 1864,) de andere door de Itotterdamsche vereeniging Kunstliefdealwaar de inteekena- ren tevens een lot ontvangen in eene verloting van teekeningen. Maar niet liet minst wenschten wij de aandacht te vesti gen, op nog eene andere loffelijke poging tot leniging van den oogenblikkelijken nood; wij bedoelen die van den heer L. A. Laurey, die met dat doel bij alle boekhandelaren de intc-ekening heeft opengesteld op een werkje getiteldI)e Kleine Ktieuneeene Muziekale Schets naar het Hoogduitsch prijs J 0.50. "Daar de smaak van den heer Laurey in dit genre bij ons zeer gunstig bekend isvertrouwen wij dat dit werkje eene uitzondering zal maken bij vele andere dergelijke gelegenheidsstukjes. Om die reden en om het doel dat beoogd wordt, vleijen wij ons dat de pogingen van den bockhandel ook te dezer plaatse, met een goeden uitslag zullen bekroond worden. 'L. M. heeft den officier van gezondheid 2C kl. A. A. Grondhout, thans dienende in Oost-Indie, op deszelfs ver zoek eervol uit de zeedienst ontslagenmet den laatsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Op het twaalftal predikantenopgemaakt door den kerkcraad der Hervormde gemeente tc Arnhemkomt voor ds. 1'. Haverschmidt. Gedurende het jaar 1864 zijn in de gemeente Texel geboren 122 kinderen van het mannelijk en 120 van het vrouwelijk geslachtte zameu 242. Levenloos aangegege- ven 3 jongens en 4 meisjes. Overleden 152 personen. Gehuwd 51 paren. Aangekomen van elders 88 personen. Vertrokken naar elders 133 personen. Het totaal der be volking bedraagt 3234 mannelijke en 3174 vrouwelijke per sonen, te zamen 6408. In het hoofdkiesdicrrict Middelburg, is tot lid der Tweede Kamer gekozen Mr. G. A. Kokker, met 938 van de 1483 stemmen. Met betrekking tot hot moordproces vau Roggel, verneemt men uit Maastricht de volgende bijzonderheden. Personen, die de drie beschuldigden van zeer nabij konden gadeslaandoelen mede, dat de moeder eene kleine zwakke vrouw is, de dochter daarentegen van eene goede gestalte met een zeer regelmatig, zelfs fraai gelaat en fraaije oogen, zoodat haar dc benaming eener boersche schoonheid toekomt; haar vrijer, de knecht der boerderij, heeft een gewoon uiterlijk. ITet meisje is 24, hij 32 jaar. De knecht heeft de geheele tocdragt van den moord beledenverklarende dat beide vrouwen hem bij herhaling tot de misdaad heb ben aangezet, telkens vragende; "wanneer zal er iets van komen?" Op den avond, dat eindelijk de moord plaats had, was dc vader uitgegaan; een der getuigen bij wien hij aan huis was geweest, verklaarde, dat de vermoorde een soort van voorgevoel scheen te hebben van het ongelukkig lot, hetwelk hem te wachten stond; hij verzocht bij herha ling, bij bedoelden getuigen te mogen overnachtenzeggende "want ga ik naar huis, dan vermoorden ze mij." De knecht vergezeld van de dochter, ging bij het vallen van den avond, voorzien van een knuppel, den ouden man te gernoet; toen het tweetal hem zag aankomenverborg zich de dochter in eene drooge greppel; de knecht kon evenwel zijn opzet niet uitvoeren, want de beklaagde was niet alleen, maar door cenc vrouw vergezeld, wel''" hem «-enigen tijd daarna moet hebben verlaten. Middelerwijl waren de moordenaars hem op eenigen afstand gevolgd, tot dat hij zijne woning be reikte en den schaapstal inging. Het was hier, dat de. knecht hem met zijn knuppel herhaalde slagen op het hoofd toe- bragttot dat hij nederstortte. De ontaarde dochter bevond zich in de nabijheid zag dit aanen riep den knecht toe "Wacht ik ga een mes halen 1" Zij deed dit werkelijk. Of zij nu met dat mes haren vader de eerste wond aan den hals toebragt, of dat zij dit deed, nadat de knecht den ouden man eenige steken had toegebragt, is niet met ze kerheid te zeggen, evenmin als wat er daarna met het lijk is geschied. De gelaatstrekken van dit rampzalig drietal teekenen nietswaardoor men kan opmaken dat zij tot zulk een gruwel in staat zijn geweest. Toen door den procureur- generaal de doodstraf voor hen werd aangevraagd, en hij hen met diep gevoel het afgrijselijke van de daaden het vreeselijke der straf, welke hun te. wachten stondonder het oog bragt, kon men niet zien dat dit eenigen bijzonderen indruk op hen maakte. Tusschen eene Russische spoorwegmaatschappij en een fabriekant te Moskou is eene overeenkomst gesloten, om waggons met slaapplaatsen in te rigten. Ieder reiziger, welke, daarvan gebruik wenscht te makenzal betalen in een waggon le kl. drie roebels, 2e kl. twee roebels en 3e kl. een roebel. Afgescheiden daarvan zal nog voor de reizigers der le en 2e kl. een gemeenschappelijke zaal worden beschikbaar gesteld, voor het lezen van dagbladen, rooken, praten, en kaartspelen. Yoor eenige jaren werd door den heer Eduard Schulze, kapitein der artillerie bij het pruisische leger, eene nieuwe soort buskruid uitgevonden, dat door eene militaire commissie onderzocht en afgekeurd werd. Aan den uitvinder werd echter verlof gegeveneene fabriek van dat buskruid te Postdam op te rigten. Thans is er een geschrift van hem verschenen dat door alle militaire bladen in Pruisen bespro ken wordt, en waarin de schrijver de voortreffelijkheid van zijn buskruid betoogt. Hij zelf zegt dat het nieuwe kruid ongeveer het oude buskruid ismaar zonder zwavel. Als bewijs van de kostbaarheid van 't oorlogvoeren tegenwoordig, geeft men op, dat het kortstondig beschieten van het fort Eisher, bij Wilmington, door de Noord-Ame rikanen twee en een half millioen dollars aan krijgsvoorraad heeft gevorderd. Lincoln is dan ook niet voor het hervatten van zulke dure proeven gezind. De beschieting heeft den Zuidelijken slechts 3 dooden en 55 gekwetsten6 stukken geschut en eeuige kleine schade gekost. -De navolgende scène vond dezer dagen plaats te Maubeuge in Belgie. Eene vrouw aldaar verliet hare woning om eenige boodschappen te verrigten. Na verloop van eenigen tijd in hare woning teruggekeerdbemerkte zij dat haar man in de huiskamer een zeer intiem koffijpraatje hield met een harer buurvrouwen. Jaloersch als zij deswege was, stormt zij in drift die kamer binnen, grijpt den ketel met kookend water en sloeg hiermede links en regts tusschen hen beide in. Na den eersten slag was haar man reeds het grootste gedeelte van zijn neus kwijt, en de buurvrouw, waartegen zij met de meeste kracht te werk ging, werd van top tot teen verschrikkelijk gehavend. Die beleedigde buur vrouw liep zoo goed zij nog maar kon naar haar huis, en gaarne had zij vooral ook voor haar man deze gausche ge schiedenis willen geheim houdenmaar de toegebragte slagen bragten te diep ingrijpende wonden te voorschijnzoodat zij bij hare tehuiskomst haar echtgenoot alleen mededeeldedat zij door de buurvrouw zóó vreeselijk mishandeld was, zonder daarvoor de beweegredenen op te geven. Haar echtgenoot handelde gelijk hem betaamde, en diep gekrenkt als hij was over de kwetsuren zijne beste lieve vrouw toegebragtspoedde zich onmiddelijk naar het politie-bureau om deswegen3 aan- klagte te doen. Men vroeg hem naar de oorzaakdoch daaromtrent was hij niet in staat inlichtingen te geven. De correctionele regtbank, waarvoor deze zaak spoedig behandeld zal wordenzal hem de ware toedragt vau een en ander wel leeren kennen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur In het vorige jaar heeft UEd. een ingezonden stukje ge plaatst, over de belemmering die de stoombootdiensten som tijds ontmoeten, door het in den weg liggen van schepen, op de uren dat de dienst-stoombooten afvaren en aankomen. Dat was Maandag 16 dezer o. a. weder het gevaltoen de stoomboot Dianaten half vier ure namiddag, te Nieuwediep zou arriveren. Er lagen drie schepen dwars over het kanaalwelke bezig waren te verhalen, zoo dat die boot genoodzaakt was ge- ruimen tijd te wachten op de noodige ruimte tot verdere doorvaart. Als men als passagier spoed heeft, is zulk een oponthoud

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2