TELEGRAM. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. ADVERTENTIE N. eu een Mohammedaan. De drie-eu-veertigste is de paus. Er zijn bovendien nog zeven republieken in Europa, waar van in twee de bevolking uitsluitend katholiek isen vijf waar de meerderheid tot het protestantisme behoort. De stad Essen, in de Rijnprovinciënvooral ook bekend door de kolossale staalgicterij des heeren Krupp, heeft in den tijd van drie jaren een aanwas der bevolking verkregen ten bedrage van ruim 10,000 zielenin 1861 was de bevolking 20,766 zielen, bij de jongste volkstelling in December jl. was die geklommen tot 31,173 zielen. Een Weener blad verhaalt het volgende Te Kosnow heeft de Israëlitische bevolking eene bank van leening op- gerigt, die zich daardoor onderscheidt, dat er van den leener geen andere waarborg dan zijn eerewoord wordt gevorderd. Sinds de oprigting heeft men nog van geen enkelen gehoord, die zijne verbiudtenis niet is nagekomen. Voor eenige dagen zijn te Stokholm de wapenen ver kocht der mislukte Poolsche expeditie onder Lapinski. Zij bestonden uit 1000 karabijnen, 350 revolvers en een groot aantal pistolen eu sabels. Zij bragteu ter naauwernood de helft op, die onder de emigranten verdeeld zal wordeu. De kosten dier expeditie wordeu op f 350,000 geschat. Hoe gevaarlijk de bij jonge dames zoo geliefkoosde groene kleur is, is wederom in de vorige week op een bal te Koningsbergen gebleken: Eene jonge dame, in wier hoofdtooisel en balkleed het groen, de hoofdkleur was, zouk plotseling in onmagt neder. De geneesheerdie onmiddelijk werd ontboden om haar bijstaud te verleenen, verklaarde nadat hij haar balcostuum aan een scheikundig onderzoek had ouderworpen, dat hare ongesteldheid was voortgevloeid uit de groote hoeveelheid arsenigzuur (acidum arsenicosum) die in hare kleedij aauwezig was. Een interessant proces werd dezer dagen voor het geregtshof te Elorence behandeld. Na eene twintigjarige ge lukkige echtvereenigingbespeurde de echtgenoote eenige terughoudendheid in het gedrag des maus jegens haar. De steeds vroeger zoo liefdevolle man werd knorrig bekommerde zich niet meer om zijne huisgenooten en vergat zich som wijlen zoo zeer, dat hij in drift zijne vrouw mishandelde. Ondanks het bidden en smeeken der vrouw om de ware oorzaak der verandering zijner levenswijze te kennenwilde hij zulks echter niet mededeclen; omdat zij haar man in- tusschen in den slaap dikwerf den naam //Maria" hoorde uitsprekenmeende zij den grond van zijn tegenwoordig gedrag ontdekt te hebben. Zij bespiedde hem des avonds en liep hem na, en het gelukte haar het huis te vinden waar die Maria woonde. Gewapend met een revolver, drong de tot waanzin gedrevene ijverzuchtige vrouw eenige oogenblikken later dat huis binnen, alwaar zij dan ook haar man trof, die zich daar als ongehuwd persoon had voorgedaan en eene liefdebetrekking had aangeknoopt met de dochter des huizes. "Vervoerd door woede en gekrenkte eigenliefde loste zij met den revolver eenige schoten op Mariazonder haar echter ernstig te treilen, verliet het huis als eene krankzinnige en op het punt staande zich te verdrinkenhield haar zoon, die overal te vergeefs gezocht en toevallig thans haar ge- vouden had, haar met alle kracht tegen. De ongelukkige deelde alles breedvoerig en zakelijk aan het Hof medeen werd vrijgesproken. In het dorp Schapseha (Russ. gouvernement Kasan) bleef onlangs een reizend koopman in manufacturen en galanterien in een boerenhuis overnachten. De man was af wezig. De vrouwverlokt door de fraaije doeken en andere artikelen van den koopman, bragt dezen, terwijl hij sliep, met een bijl om het leven verborg het lijk in de schuur en de goederen onder den grond. Haar vijfjarig dochtertje was van dit alles ooggetuige geweest. Toen de vader te huis kwam, verhaalde het meisje hem op kinderlijken toen hoe veel fraaije doeken en andere voorwerpen zij nu bezatendie den koopman hadden toebehoordwien de moeder het hoofd afgeslagen en hem daarna in de schuur verborgen had. Een heftige woordenwisseling met zijne vrouw volgde nu; aan schelden en slaan was geen gebrek ten slotte echter zege vierde de energie der vrouw over den zwakken aard van den man. Daar deze intusscben wel begreep dat aan de zaak niet meer te veranderen viel en de vrouw tot eiken prijs gered moest wordenzag hij de noodzakelijkheid inzich van de eenige getuige van de gepleegde misdaad, zijn dochtertje, te ontslaan. Hij bragt het nog dienzelfden nacht naar het bosch en wilde het daar achter laten om het van koude te doen omkomen. Aan de beden, liefkozingen en tranen van het kind kon het vaderhart echter geen weerstand bieden en hij nam het kind weder mede naar huis. De moeder was echter standvastiger. Den volgende morgen stookte zij den oven aan en verbrandde het kind daarin. De misdaad werd reeds daags daarna ontdekt. De politienam de moordenares gevangen, de vader had reeds door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Heden Vrijdag27 Januarij 1865. EFFECTEN Beurs van Londen Beter. Parijs Vast. IPeenen Berlijn Iets Üaauwer. u Frankfort AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 8"/o Geconfedereerde)! 6 °/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 2°/0 Blaauwe Grieken 5°/0 Mexico 3°/0 Mexico (nieuwe) J°/o uitgestelde afgestempelde Grenada 3"/c Turken 5°/0 Venezuela 58 j h 'IS,' 07 1 4 26 I 0 48| 171 Van 19 26 Januarij 1865. ONDERTROUWDGccne. GETROUWDAgatus Pietcr Jongsten en Anna Christina Dronkers. GEBOREN: Coruclis z. van Jan Bas en Neeltje List. Pietcrtje<3. van Pieter Bruin en Maria Martinissen. Dirkje, d van Sijbrand Koning eu Guurtje Dijker. OVERLEDEN: Dirk Maas gch. met Cornelia Lelie 45 jaren. Hendrik Raven geh. met Neeltje Peper 66 jaren. Antje Baker gch. met Klaas Mossel 45 jaren. Trijntje Picters Buis wed. van Jan Pz. Flens 83 ja ren. Martienus Santivoord 22 maanden. AIAUKTBE1UGTEIV. SCHAGEN 26 Januarij. Magere Gelde Koeijcn f50 a 90. Vette Gelde Koeijen f160 a 210. 16 Nuchtere Kalveren f6 a 9. 159 Overhoudersschapen f 16 a 24. 12 Magere Varkeus f 12 a 22. 22 Biggen f 4 a 7. Konijnen 25 a 60 et. Kippen 40 a 130 et. Eenden 40 a 100 ct. Duiven 15 a 40 ct. Boter S7£ ct. per kop, of f 1.16 per Ned. flj. Kaas 20 a 30 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f2.50 a 3.50 per 100 stuks. Eend-Eijercnniet ter markt aangevoerd. PURMERENDE 24 Januarij. Kleine Kaas f29,50. Middelbare fAangevoerd 46 stapels Kleine Kaas. Middelbare. Boter. Van f 1.05 tot 1.15 per Ned. ffi. Ge middeld fl.10 per Ned. fg. Aangevoerd 63 Runderen Handel stug, 42 Vette Kalveren. De handel was vlug, de prijs was van 80 tot 100 ct. per Ned. f§. 36 Nuchtere Kalveren. Prijsvan f 9 tot 17 per stuk. Vlugge handel. 27 Vette Varkens. De prijs was van 38 tot 46 ct. per Ned. f§. Handel vlug. 9 Magere Varkeus van f 11 tot 15 en 91 Biggen, van f3.tot 5.Handel stug. 503 Schapen en Lam meren. Handel matig. 10 Ganzen f 4 2 Zwauen f9. 7 Paarden. Kip- Eijeren f3.50, Eend-Eijeren fper 100 stuks. 6 mud Appelen a fl.20 per mud. Verledeu Dingsdag zijn ter waag gewogen 45 stapels Kaas wegende 11385 Ned. ffi. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f28.50 1 Stapel a f29, Midelb. fAangevoerd: 871 Ned. f§ Boter. LONDEN 26 Januarij. Ter veemarkt waren aangevoerd: 1410 Runderen, 3250 Schapenen Lam meren, 319 Kalveren, 230 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 5/4, Kal veren 5/6. POLITIE. Dezer dagen op de openbare straal te Tlelder, gevonden Een OORBELLETJE een ROZENKRANS, en een MA TROZEN-MUTS. De regthebbenden kunnen die voorwerpen terug bekomen ten burele van politie te Helder. Helder27 Januarij 1865. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Zondag 29 Januarij vertrekt van hier de West-Indische mail. Dingsdag 31 Januarij vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Southampton. Ondertrouwd J. G. R. VOS MET A. P. P. VAN SCHAGEN. s Gravenhage26 Januarij 1865. Getrouwd J. GOTTSCHALK en J. C. LA MAIRE. Helder26 Januarij 1865. 'Eenige kennisgeving.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 3