ijeföer, JlieuroeÖiep, IMfemsoori), enj. M 396. Vijfde Jaargang. 1865. WOENSDAG 15 MAART. NIEUWE COURANT VAN DEN Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.80 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor elke regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur, gelieve mende Advertentièn iutezendcn. Ingezonden stukken een dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. De Fransche gezant te Weenen, de hertog de Gramont heeft in last gekregen bij liet Oostenrijksch hof de voor stellen van Pruisen betreflende Sleeswijk-Holstijn te bespreken. Een Oostenrijksch blad had gezegd, dat hij in last had die voorstellen te ondersteunen een correspondent uit Weenen verklaart thans dat hij integendeel gemagtigd was te kennen te geven, dat de Fransche regering nog altijd vasthield aan haar gevoelen dat de ingezetenen der hertogdommen zelveu hier moesten beslissenmaar dat Frankrijk niet voornemens was zich te mengen in de onderhandelingen die Pruisen en Oostenrijk over het hun afgestane grondgebied voeren. Een commissie voor de staatsregtelijke aangelegenheden uit de Wurtembergsche Kamer heeft in een rapport aan de Kamer, betreflende de hertogdommen, voorgesteld te be sluiten, dat eene inlijving bij Pruisen en eene toeëigening van de regten daarop, wanneer zij niet door de wettige regering en de volksvertegenwoordiging der hertogdommen goedgekeurd en vereenigbaar zijn met de regten van den bond, te beschouwen zijn als eene schending van deze regten, en dat de Wurtembergsche regering in dat geval wordt uitge- noodigd de regten der hertogdommen met de daad te handhaven. De laatste berigten uit Nieuw-York loopende tot 2 Maart, houden liet volgende in Sherman heeft, in vereeniging met Scholeficld, Columbia ingenomen en verbrand. Het gerucht is in omloop, dat Au- gusta is veroverd en dat Johnstone benoemd is tot opvol ger van Beauregard. llardee en Hood haastten zich om zich met hen te vereenigen. Naar luid van de berigten uit Zuid-Amerika, was er nog geen aanvang gemaakt met de belegering en de blokkade van Montevideo. In die stad zelve heerschte eene groote gisting, daar de handelsstand algemeen opkwam tegen het besluit der regering om de stad tegen de Brazilianen te ver ledigen. De handel zou daardoor oneindig meer lijden dan door eene overgave, die toch het einde van den aanval zou zijn. Het nieuwe kabinet in Portugal heeft bij zijne optreding eene levendige oppositie in de cortes ontmoet. Eene nieuwe ministeriële crisis acht men te Lissabon niet onwaarschijnlijk. Over Messina zijn berigten uil Midden-Azië ontvangen waaruit blijkt dat de oorlog in Boothan weder is begonnen en dat de bevolking de Engelschen heeft aangevallen, maar is teruggedrongen. Van de Engelschen is hij die gelegenheid een officier gedood, terwijl onderscheidene soldaten gesneu veld of gekwetst zijn. 1T ra TT W 5 T IJ D 13.T 3 35 XT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 14 Maart 1865. De heer W. J. Hiddc Boknotaris en vice-consul van verscheidene buitenlandsche mogendheden alhier, is door den Senaat der vrije en Hanzestad Lubeck, benoemd tot vice- consul alhier tot benoorden Alkmaar, Texel en Vlieland daaronder begrepen. Aan het Departement van Marine, zal op Vrijdag 22 Maart, des middags ten 12 ure, ten behoeve van de directie der Marine alhier, worden aanbesteed: de levering van ver schillende benoodigdhedenin 21 perceelen. Breeder in de Staats-Courant omschreven. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Wij vernemen dat Dr. A. van der Vlier, predikant bij de Hervormde gemeente te Broek op Langendijk, op Donder dag den 16 dezer, des avonds ten 7 ure, in het gebouw voor Evangelisatie alhier als spreker zal optreden. Naar wij met zekerheid vernemenis de verkoop van brandstoffen tegen inkoopsprijzen aan behoeftigen, aan het pakhuis, kanaal weg No. 23, alhier, sedert 11. Zaturdag voor dit saizoen gestaakt, omdat de voorraad nagenoeg is uit verkocht en de wiuter mag geacht worden voorbij te zijn. Aan behoeftigen zijn gedurende den winter afgegeven p. m. 4500 stuks briquettes of perskolen (45000 Ned. ponden) 12000 turven en 14000 eiken winkelhouten. Door vele weldenkende ingezetenen, zijn voor p. m. f150 aan kaartjes, ter kostelooze bekoming van brandstoffenuitgereikt Wij hopen voor de armen, dat dezelfde gelegenheid aan staanden winter weder moge geopend worden. Op Donderdag den 23 Maart 1865des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlem, worden aanbesteed: 1. liet planten van stroo en helm en het stellen van rietschuttingen op de duinen van het eiland Texel en den vasten wal van Noord holland, gedurende 1865, en het voorjaar van IS60, in drie perceelen. 2. Het onderhoud van de bakens in het IJ en in de Voorzaan en het doen van werkzaamheden aan de Provinciale oeverwerkeu aldaar, van 1 Mei 1865 tot 1 Mei 1866. Zr. Ms. stoomschip de Amstel\ zal Vrijdag a. s. op de reede alhier minuutscholen lossentijdens den duur der begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen II. M. di Koningin-Moedervan 's llage naar Delft. Wij vernemen dat ook op de reeden van de andere maritieme havens van ons Vaderland dezelfde eerbewijzing zal plaats hebben. Bij de plegtige ter aarde-bestelling zullen zoowel de Kon. marine als het leger daarbij door militairen van ver schillende rangen worden vertegenwoordigd. Van de Kon. marine zijn daartoe aangewezen 1 kapitein ter zee; 1 kapitein-luitenant ter zee; 2 luitenants ter zee der 1" klasse; 2 luitenants ter zee der 2° klasse: 2 adel borsten der le klasse en 1 kapitein van het korps mariniers, terwijl voorts van ieder der acht zich binnen 's lands be vindende oorlogbodcms een detachement van 1 onder-officier, 1 korporaal en 1 matroos bij die gelegenheid zullen tegen woordig zijn; zullende almede door het korps mariniers een detachement worden verstrekt van 1 onder-officier, 1 kor poraal en 1 marinier. Twaalf onder-officieren der marine, waaronder vier onder officieren van het korps mariniers, zullen bij de begrafenis de dienst verrigten van drager. De luit. t/z. le kl. J. H. K. Croes, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, en als kommandant gede tacheerd op het oefeningsvaartuig Pro Vatria, wordt met 20 April op non-activiteit gebragt en vervangen door den luit. t/z 1° kl. J. A. Greve, thans non-actief.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 1