den loop der beraadslaging is uitgevallen art. 11), strafbe palingen behelzende op grove achteloosheid, waaruit schade voor de zieken ontstaan is, op wangedrag of onzedelijkheid en schending van geheimhouding. Langdurige en uit een regtsgeleerd oogpunt belangrijke discussier) zijn daarover ge voerd, ook naar aanleiding van het amendement van den heer Godefroi op dat art. voorgesteldstrekkende om de toch reeds bestaande bepalingen van het wetboek van strafregt op de misbruiken of overtredingen hier bedoeld, toepasselijk te verklarenwaartegen werd aangevoerd dat die bepalingen dan toch van zelve toepasselijk zijn. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over wet No. II, welk gedeelte der wet in de zitting van gisteren (Maandag) naede is aangenomen, lieden is in behandeling No. IV. De commissieu van rapporteurs van de Tweede Kamer over de wetsontwerpen nopens de personele belasting, tot wijziging der gemeente-wet voor zooveel de plaatselijke be lastingen betreft, en tot vaststelling van nadere bepalingen omtrent den accijs op het gedistilleerd, hebben, 11a kennis genomen te hebben van de dezer dagen ontvangen memorien van beantwoording en de nadere nota van wijzigingendoor den Minister van Finantiën, naar aanleiding van de voor- loopige verslagen wegens die onderwerpen ingezondeneen nieuw onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der Kamer noodig geoordeeld, zoo dat men de beraadslagingen over die ontwerpen eerst na Paschen kan te gernoet zien. Een schrijven uit Parijs aan The Morning Post gerigt, behelst opmerkelijke beschouwingen over de kansen van vrede in Amerika. Volgens dezen briefschrijver zou het Zuidelijk congres generaal Lee gemagtigd hebben om over de vrede te onderhandelenwanneer hij het noodzakelijk zou achten om tot dit uiterste zijn toevlugt te nemen. Jefferson Davis zou aan dezen weg de voorkeur hebben gegeven om het uitvoerend bewind van het Zuiden op die wijze te ontlasten van eene zware verantwoordelijkheid. Is dit berigt der waar heid getrouw, en de omstandigheden, waarin de militaire magt van het Zuiden is geplaatst, pleiten er voor, dan mag men zich voorbereid houden om den eenen of anderen dag plotseling te vernemen, dat de vijandelijkheden zijn gestaakt en dat er vredes-onderhaiidelingen zijn geopend op de basis van herstel der Unie en afschaffing der slavernij. Te Rome heerscht eene vreeselijke verbittering tegen Frankrijk, een haat, die met geen pen te beschrijven is omdat keizer Napoleon den paus in duidelijke termen heeft doen weten: Help u zeiven, dan zal u God helpen. De meening, dat de paus naar Londen de wijk zou nemen, als de FYausche troepen zich uit Roine zullen hebben terug getrokken, wordt weersproken. Daarentegen wordt ten stel ligste verzekerd dat het Engelsche gouvernement den paus eene schuilplaats op het eiland Malta zou hebben aangeboden. Het Suez-kanaal is een nieuw tijdperk ingetreden. De kamers van koophandel van de voornaamste handelsteden aan de Middellandschezee zijn uitgenoodigd geworden tot 6 April commissarissen naar Egypte te zenden, om hun gevoelen kenbaar tc maken aangaande de geschiktheid en nuttigheid der nieuwe transportmethode die in de maand Mei op het Suez-zoet waterkanaal in werking zal treden. Zooals bekend is, zullen een aantal platboomde pramen gebouwd worden, die door stoomers gesleept, de koopwaren van Suez naar Alexandrië zullen vervoeren. In 1852 is in Belgie eene staatscommissie benoemd om de doelmatigheid der inenting als middel tot behoeding van het rundvee tegen de longziekte te onderzoeken. Zij heeft thans haar zevende rapport aan de regering gezonden en daarin eindelijk haar definitief oordeel uitgesproken. Haar oordeel is dat de inenting, hoewel geen volstrekt voorbe hoedmiddel, evenwel hoogst nuttig tot behoeding van het vee is en alle aanbeveling verdient. Te Antwerpen wordt verzekerd dat het gouvernement gezind is de citadel in het zuiden dier stad te doen sloopen en het terrein ten gerieve des handels en tot uitbreiding der stad af te staan. Het zou daaraan eenige voorwaarden verbinden, en over deze zou thans tusschen het stedelijk be stuur en het gouvernement onderhandel^ worden. l)e wedrenliefhebbers in Engeland hebben in den laatsten tijd bijna gevochten om een bekenden ligten jockey, Jeminy Crimshaw. De markies van Hasting meende reeds zeker van hem te zijn, toen lord Stamford een hooger bod deed, dat definitief is aangenomen. Het loon waarvoor hij ge wonnen is, bedraagt 1000 'sjaars. Een nieuwe tak van nijverheid is in het departement Morbihan geopend, die, zooals men verwacht, zeer veel tot de welvaart dier provincie zal bijdragen. Men is namelijk in het uitgestrekte woud van Lanvaux op eene groote schaal begonnen hars uit de pijnboomen te tappen. Tot dat doel zijn vele ladingen aardewerk uit Vannis ingevoerd. Het toestel is zeer eenvoudig; de daartoe gebezigde pannen hebben veel weg van. een bloempot, met dat verschil, dat een der zijden naar binnen is gebogen, zoodat zij aan den boom kunnen bevestigd worden, waardoor de vloeistof er gemakkelijk uit de in den boom geboorde opening kan vloeijeu. Het spreekt van zelf dat de ondernemers vooral thans bij den door den Ainerikaauschen Oorlog zoo hoog opgedreven prijs der hars, goéde zaken maken. Koning Leopold wordt te Londen verwacht, naar men zegt, om de derde dochter van koningin Victoria aan den man te helpen brengenen wel aan een Duitsch prinsje. Te Bischuiisheim heeft kortelings het volgende onheil plaats gehadEen houtvestersbeainbtedie bij een herbergier aldaar eene kamer bewoonde, had naar men zeide, reeds te bed liggende, nog een sigaar gerookt, en was ingeslapen, zonder te bespeuren dat de legerstede in brand was geraakt. Toen nu de dienstmaagd des morgens ten 5 ure nog niet was opgestaanbegaf de vrouw des huizes zich naar de tweede verdieping, om het meisje te wekken, doch zij werd schier bedwelmd door een dikkeu rook, die haar te moet sloeg. Zij snelde naar beneden en deelde haar echtgenoot in heur angst mededat er boven een geweldige brand was uitgebarsten. De waard stond oogenblikkelijk op, trapte de deur van de kamer zijner dienstmaagd, alsook die zij ner dochter openen vond de beide meisjes geheel bedwelmd door den verstikkende rook. Vervolgens liep hij den derden trap op, en trad met geweld de kamer van den houtves tersbeambte binnen. Naauwelijks had hij de deur geopend, of een ondoordringbare rook sloeg hem tegen, en met een stond het bed in lichtelaaijé vlam. De hospes onderzocht het laatste, in spijt de woede der vlammen, in allerijl, om, zoo mogelijk den jonkman nog te redden, doch vruchte loos. Hij vond hem niet. Toen hij echter, schier verstikt door den rook, in de kamer rondtastte, ontwaarde hij in de nabijheid der deur des jongelings lijk. De ongeluk kige scheen met leene laatste inspanning zijner krachten de deur bereikt, doch de kracht uiet meer gehad te hebben haar te openenen. Hij was gestikt. Bij de botsing van twee spoortreinen den 22 Febr. jl. in Noord-Amerika had het volgende treurig voorval plaats: Godfrey Schutze, merkte 't onheil op en wilde met zijn reiszak in de hand uit het rijtuig springen. I11 denzelfden oogenblik echter werd de goederwagen op het passagiers rijtuig geworpen, waarin Schutze zich bevond, en alvorens deze den tijd had, zich los te wringen, was hij, als in eene schroef, tusschen twee banken gekneld. Eensklaps stortte de ijzeren kagchel in den wagon 0111, en in een oogenblik stond het rijtuig in brand. Te vergeefs poogde men den ongelukkige!) te redden. Alle moeite was vruchteloos. De kreten, welke Schutze slaakte, waren hartverscheurend. Men trachtte 't vuur te blusschen door sneeuw op en in den wagon te werpen. De ongelukkige wreef zich het voorhoofd en de handen daSrmeê, om de vreeselijke hitte te matigenwant hij stond te midden der vlammen. Reeds was het een arbeider gelukt, hem te naderen, doch, zwaar verwond, moest deze onverrigterzake terugkeeren en het slagtoffer aan zijn noodlot overlaten. Het wilde element -kende geen medelijden, na bijna een halfuur lang met den dood te hebben geworsteld, gaf Schutze den geest zijn lijk werd letterlijk tot assch verteerd. Hij was een man van buitengewone zielskracht, doch zijn lijden ging alle beschrij ving te boven. Dtze rainp meegerekend, vielen er, in 5 dagen, van 20 tot 2-1 Febr., op de onderscheidene spoorweglijnen in N.Amerika 10 ongelukken voor, waarbij 15 menschen het leven verloren en vele anderen meer of minder hevige brandwonden be kwamen. Een Fransch soldaat bij de troepen in Algerie vond dezer dagen een niet onaardig uitgedacht middel om zich van geld te voorzien. Hij leende een twintigfrancsstuk in de cantiue en ging daarmede naar den bazar. //Vriend", vroeg hij aan een koopman //zijt gij het niet die mij twintig francs geleend hebt De koopman zeide neenwaarop de soldaat zich tot tien of twaalf anderen wendde, die allen ontkennend antwoord den. Eindelijk kwam hij tot den eersten terug//Ziet ge wel, dat gij het zijt, waarom mij zoo voor niet te laten loopen. Gij herinnert u mij toch wel En hij hield het twintigfrancsstuk den ander voor, die nu langza merhand zijn geheugen scheen terug te krijgenalthans hij zeide hem te herkennen en stak de twintig francs in zijne beurs. De soldaat scheen regt tevreden dat hij, zijne schulden had afgelost. Hij wachtte eveuw.el nog. J //Waarop wacht gij nog?" y* //Wel op mijn gouden horlogie'dat ik u tot pand heb gegeven." 1 //Uw gouden horlogie //Zeker; gij zult toch niet beweren dat ik dat niet in pand gaf? Gij zijt er ook wel de man naar om mij geld te geven op mijn eerlijk .gezigt."

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2