THMIJKE m\) H lmTEliiiT^ BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE WERINGEN. ITISTTTTSTIJDIlTgBlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 2 Mei 1865. Bij de lieden morgen aan het raadhuis der gemeente alhier, plaats gehad hebbende aanbesteding, van het doen van veranderingen en vernieuwingen aan de school in de West straat, zijn 12 inschrijvingsbiljetten ingekomen als van de heeren: A. Bas, f4300; C. Burgers, f4300; R. Yos, f4185; S. Gooien, f4184; P.Spruit, f4180; P. Dekker, f4125; P. Verhey, f3994; W. v. d. Wooning, f3895; H. J. Janzen, f3694; Gebrs. Korff, f3600; Geb". Moor man, f3550; Gebrs. Klein, f2870. Bij het uitzeilen van de Engelsche brik Lizzy Water, heeft dit schip belangrijke schade toegebragt aan een in de haven liggend Engelsch fregatschip en aan eene praam- schuitdie op zijde van het fregat lag te laden. De haven meester deed onmiddelijk den loods eene order toekomen om te stoppen, doch de kapitein verzette zich daartegen maakte zich meester van het roer en vervolgde zijn koerszich niet het minst storende aan de door hem gemaakte schade. De vrouw van den schipper van bedoeld praamschip, in hoogst zwangeren toestand verkeerendebevindt zich ten gevolge van dit ongeval in zeer zorgelijke omstandigheden. Het Nederlandsch fregatschip Kandanghauergisteren namiddag omstreeks 2 uur uit liet Nieuwediep vertrekkende, is om 4 uur op de Zuiderhaaks aan den grond geraakt. De sleepboot Noordzeekapt. Bakker, een ander schip uit slepende, bevond zich daaromtrent, en spoedde zich ter adsistentie, eerst des avonds om 7 uur bij het doorkomen van den vloed mogt het gelukkenhet schip weder in vlot water te krijgen en vervolgens weder in het Nieuwediep te slepen. Men vermoedt dat het schip door het hevig stam pen nog al geleden heeft zoodat het van onderen zal moe ten worden nagezien. Daar Zr. Ms. stoomschip Zeeland hier in het kleine dok staat en het groote nog niet ge reed is zal dit schip of geheel ledig moeten lossen om op zijde te kunnen worden gehaald of naar Amsterdam moeten worden opgesleept om aldaar te dokken. Do oorzaak van dit onheil wil men toeschrijven aan on- naauwkeurigheid van den loods, waardoor het schip geheel en al buiten de gewone koers moet zijn geraakt. De loods is geschorst en ter verantwoording geroepen. Z. M. heeft den vice-admiraal G. Yogelpoot, met 15 Mei a. s. eervol ontheven van de betrekking van directeur en kommandant der Marine alhier, en met den 16" dier maand doen vervangen door den schout bij nacht J. J. van der Moore, thans directeur en kommandant der Marine te Amsterdamter vervanging van laatstgenoemden directeur en kommandant der Marine, wordt die betrekking met den 1 Junij a. s. opgedragen aan Zr. Ms. adjud. in buitengew. dienst, den vice-admiraal J. May. Dingsdag 16 Mei zal aan het departement van Marine te Gravenhagc, ten behoeve van 's Rijks werf alhier, wor den aanbesteed: de levering van 6000 pond lijnolie, 5000 pond patentolie, 800 pond raapolie, 750,000 pond grove maatkolen en 2000 mud smeekolen. Met 1 Mei aanstaande zal het stoomflottille-vaartuig Viilcaau worden in dienst gesteld, en naar men verneemt, bestemd worden om de haringvloot te begeleiden. Naar wij vernemen zal op Zondagavond a. s. in het lokaal Tivolidoor het Stafmuziekcorps der Marine een algemeen of zoogenaamd Volks-Concert worden gegeven tegen entree van 25 Centen. Naar wij vernemen zal gedurende de zomermaanden bij gunstig weder, door het Staf-Muziekcorps der Marine, des Maandags en Donderdags een uur voor zonsondergang, voor het Directie huis der Marine (Paleis) muziekuitvoerin gen plaats hebben. Met genoegen vernemen wij dat bij de Directie van de verecniging Ernst en Scherts het voornemen bestaat om in haar midden de overwinning bij Waterloo te vierendoor op den 13 Junij a. s. de verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrikeene regt feestelijke vergadering te houden. Wij hopen dat dit andere gezelschappen moge aansporen ook iets te doen om die dagen op waardige wijze door te brengen. Vooral is de aandacht gevestigd op de feestcom missie van Nov. 1863, die zich toen naar aller genoegen van hare taak gekweten heeft; wenschelijk ware het dat zij zich op nieuw constitueerde en pogingen aanwende ter ver zameling van fondsen, teil einde daaruit ook eenige openbare vermakelijkheden te doen plaats hebben. Zou die commissie ook niet mogen rekenen op eene ondersteuning van wege het gemeentebestuur Zaturdag 11. zijn te Amsterdam met goed gevolg ge ëxamineerd de heeren J. Daarnhouwer, van hier en H. Wij- kor, vau Egmond aan Zee, de eerste als tweede-, de laatste als derde-stuurmanbeide leerlingen van de school voor de zeevaartkunde van den onderwijzer Leijer alhier. Men schrijft ons van Texel, 1 Mei het volgende: Men leest heden in het Handelsblad het berigt uit het Westland, dat den 28 April 11. de eerste aspergies naar Amsterdam zijn verzonden. De tuinbaas Bertus Houtwipper alhier, mogt de aspergies dit jaar, reeds sedert 2 April 11. steken en in ruime hoe veelheid op tafel van zijnen meester bezorgen. Ook het vorige jaar was hij, //Westland" vooruit; een bewijs dat, waar de noodige kunde en middelen worden aangewend, men, op het in het oordeel van velen zoo //barre" Texel, even gelukkig de warmoezierderij kan uitoefenen als in de zooveel zuidelijker gelegen oorden en het wel te betreuren is, dat bij zooveel gelegenheid tot dagelijksch afzet, als de gemeente den Helder aanbiedtvan de cultuur der fijnere groenten op Texel, zoo bitter weinig werk wordt gemaakt. Sommige Japanners schijnen niet meer gediend te willen zijn van het mes of de sabel, die hun door den keizer wordt toegezonden om zich den buik te openen. Men berigt dat een hooggeplaatst officierdie den lande gewig- tige diensten bewezen heeft, onlangs in ongenade viel, en door zijn souverein het gewone cadeau te huis gezonden werd. Daar hij van hooge afkomst was: en, zooals reeds gezegd isgewigtige diensten bewezen had was de sabel hem ge zonden van groote waarde en een kunststuk van bewerking. De olficier ontving haar met grooten eerbied en begreep de boodschap daaraan verbonden, namelijk dat hij zicli daar mede den buik moest openen. Na de sabel naauwkeurig bekeken te hebben, verliet hij zijn huis en begaf zich op een Fransch schip naar Frankrijk. Te Parijs aangekomen, verkocht hij de sabel, die met edelgesteenten was versierd, aan een juwelier vodr 150,000 francs. Correspondentie. Ann X. X. en aan „vele kiezers" zij berigt, dat wij stukken betreffende de verkiezingwaarin personen worden besproken en aanbevolenniet dan' ais advertentie kunnen opnemen al is het dan ook dat ze geheel en al met onze zienswijze instemmen mogen wij niet van de eenmaal aangeno men gewoonte afwijken. P. P. wordt verzocht zijn naam bij den Uitgever van dit Blad bekend te makendan zijn wij genegen zijn artikel op te nemen met eene kleine wijziging. Spaarbank voor don Sleider. Staat der kas op 1 April jl.- Saldo 1 Januari) 1865 ƒ17,548.985 Ingebragt en renten gedurende het le kwart. 1S65 1,674.175 Te zamen ƒ19,223.16 Gedurende het le kwart. 1865 uitbetaald 1,940.75 -» Soldo 1 April 1865 ƒ17,282.41' Aantal deelhebbers op 1 Januarij 1865 134. //I April 1865 133. Yan 14 21 April 1865. ONDERTROUWD: G. J. Schade, scheepstimmerman, 28 jaren eu P. J. Kalatz 29 jaren.C. Prins, visscherman 24 jaren en A. Sok ,'25 jaren. B. W. Leen, matroos hij de Marine, 24 jaren en J. Asmus23 jareft. GEHUWD: L. Former en L. Bousclaar. J. vau Rijn en T. Former: BEVALLEN C. C. J. Dol geb. van Sanen Z. N. Kuiper geb. Potli D. A. Pater geb. Kraakman D. M. Kamp geb. Hartog D. G. Noordcrgraaf geb. Fok Z. A. A. Takcs geb. Boots Z. E. Kramer D. K. van Praag geb. Aandagt Z. J. E. Dilg geb. Krcss D. N. van Dalen geb Kikkert Z. A Duinker geb. Berg D. J. L. Buis geb. Snip Z. A. de Vrooine geb. Schelliugcr Z. G. Snel geb. Kriek Z. M. Reinders geb. Witte D. J. Koch geb. Brandt D. A. C. Dun selman geb. Hoogenbosch D. W. J. M. Krijnen geb. Braren Z. A. Lorrie geb. Sliukert Z. A. Paarlberg geb. Wijn D. D. Postma geb. Ham Z. OVERLEDENM. Minderop 1 maand. J. Visser 4 jaren en 9 maan den. II. Andrcassen 27 jaren. J. Meijer 10 maanden. T. Perzie geb. Steeman 70 jaren. K. Amiabel 39 dagen. S. Wallin 37 jaren. A. Buikema geb. Buijs 46 jaren. A. de Vaan 63 jareu. S. Peeterus 54 jaren. Levenloos aangegeven 1. Van 1 April 1 Mei 1865. ONDERTROUWD Gcene. GETROUWD: J. Mulder en T. Bakker. P. Maars en M. Heijblok. P. de Vries en P. Heijblok. J. Wiegman en G. Lont. Alle jongmans en jongedochtcrs. GEBORENAlbertz. van N. Rotgans en M. Kinne. Pieterz. van P. de Wit en R. Kooij. Maartjez. van C. Wagemaker en N. Lont. Pieterz. van C. S. Bakker en G. Lout. Antjed. van A. Duijnkcr en C. Bais. OVERLEDENNan Mostcrt 59 jaren echtgenoot van Anije Maars. Antje de Jong 3 jaren. Maartje Kooij 51 jaren, echtgenoot vau Pieter de Vries. Pieter Tijsen oud 1 jaar. MAIIKTBERIGTEN. ALKMAAR 29 April. Aangevoerd 5 Paarden f 20 a 12012 Koeijeu f 60 a 90 633 Scha pen f 15 a 32, 40 Laramereu f5 f\ 10, 18 Geiten f5 il 9, 112 Var kens f 10 a 18244 Biggen f 5 a 9 Boter per kop 57£ a 67£ ets.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2