Zoo in een constitutioneel land de dood des konings niet noodzakelijk eene veraudering in den politieken toestand des lands behoeft te brengen vreest men toch dat Belgie maar al te zeer het verlies zal gevoelen van zijn verstandigen en bezadigden vorst. De hertog van liraband toch wordt ge acht onder clericalen invloed te staanen bij den tegenwoor- digen staud der partijen in Belgie, kan dit tot soorgelijke verwikkelingen leiden als men in Pruisen beleeftwaar de meerderheid geregeerd wordt door eene kleine minderheid. In de laatst ontvangen berigten uit New-York vindt men onderscheiden bijzonderheden, uit welke blijkt dat de verbittering der Noordelijken tegen het Zuiden weder is aangewakkerd ten gevolge der te Washington gepleegde euveldaden. Zoo zijn er door volkshoopen geweldadigheden gepleegd jegens de dagbladen die min of meer naar de zijde der afvallige staten overhellenen jegens krijgsgevangen sol daten van de confederatie. Dat een en ander was het werk van het gepeupel; maar in den staat New-York heeft eene van de gevestigde staatsmagtende senaat, zich met 22 tegen 10 stemmen verklaard tegen een voorstelstrekkende om de verzoenende handelwijze van generaal Grant jegens het leger van Lee en de aau hetzelve bewilligde kapitulatie goed te keuren. De Noordelijke generaal Sherman had een wapenstilstand gesloten met den Zuidelijken generaal Johnston, om in middels te onderhandelen over eene amnestie voor al de legers van het Zuiden. Het gouvernement van het Noorden heeft echter dezen wapenstilstand afgekeurd en de onmidde- lijke hervatting vau de vijandelijkheden bevolen. De generaal Grant is daarop naar Raleigh vertrokken brak den wapenstilstand af en nam de leiding op zich van de nieuwe bewegingen tegen Johnston. De heer Seward en zijn zoon nemen in beterschap toe. De Presse deelt het volgende berigt mede omtrent den toestand, waarin Mexico verkeert, welk berigt met de jongst aangekomen mail te Parijs is ontvangen//Yoor een paar dagen," zoo berigt men uit de Mexicaansche hoofdstad, verliet de keizerin het paleismet het voornemen om zich naar eene naburige plaats te begeven. Gelukkig ontmoette zij, nog in de nabijheid der hoofdstad zijnde, een bewoner der omstreek, die haar waarschuwde niet verder te gaan, dewijl door de plateros het plan was gevormd om haar weg te voeren. Geen geloof slaande aan die waarschuwingont ving zij echter binnen weinige oogenblikken de duidelijkste bewijzen van de gezindheid van een spoorslag oprukkende troep ruiters, want niet slechts vervolgde men haar, toen zij de teugels had doen wenden en ijlings naar de hoofd stad terugkeerde, maar de kogels drongen door het rijtuig heen. Daar de paarden ongekwest bleven, ontkwam men het gevaar. De keizerin en de personen die haar vergezel den bleven gelukkig allen ongedeerd. UI S TJ TT 3 T IJ D I1T3 E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord enz. 9 Mei 1865. Het eerste Volksconcert alhier gegeven op Zondag avond jl. in het lokaal Tivoliwas zeer goed bezochtde muziek was uitmuntend, trouwens zoo als wij dat in den regel van het stafmuziekcorps der marine gewoon zijn. Naar wij ver nemen bestaat het voornemen om het tweede concert te geven op Zondag a. s. of een Zondag later, dit hangt van bijzondere omstandigheden af. Aan alle te dezer plaatse vertegenwoordigd wordende rangen en standenbevelen wij die concerten bijzonder aan maar inzonderheid aau den werkenden stand; de werkman met zijn. gezin hopen wij dat voortaan trouwe bezoekers zullen zijn. Wanneer wij het goed begrijpen, dan is het doel dat met die coucerten wordt beoogd, hoofdzakelijk, om door middel van de liefelijke toonen der muziekmede te werken tot verede ling en beschaving van diegenen die daaraan het meeste behoefte hebben. Terwijl tevens de gelegenheid wordt aange boden tot eene gezellige bijeenkomst en eene meerdere toe nadering vau de verschillende bezoekers, waaruit, naar wij hopen, nog eenmaal eene harmonie moge ontstaan, even liefelijk en melodieus als de muziek der marine. Zr. Ms. stoomschip Amstel is Zondag jl. naar zee ge stoomd met bestemming, niet om de haringvloot te bege leiden maar om gedurende dezen zomer in de noordzee te kruisen en wel speciaal op de kusten van de eilanden TexelVlieland TerschellingAmeland en Schiermonnikoog, ter bescherming van de Nederlandsche visschersvloot aldaar. Van tijd tot tijd zal dit schip hier binncnloopen, teneinde zich van nieuwe voorraad steenkolen enz. te voorzien. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, zal naar wij vernemen met 1 Junij in dienst worden gesteld, en gedurende de kruistogt van den Amstel, dat stoomschip alhier vervangen ter voorziening in de biunenlandsche dienst. Heden middag is alhier aangekomen een transport militiens om te worden ingedeeld bij het 4° bataillon 7® regement Infanterie alhier in garnizoen. Volgens het officieel Dagblad van Rio de Janeiro van 24 Maart, zijn, bij het keizerlijk besluit van den 22 dier maand de volgende benoemingen in de Braziliaansche Rosa-orde gedaan van den heer W. J. C. ridder Huijssen van Kattendijke, Nederlandsch Minister van Marine, tot ridder grootkruis; van den heer O. A. Uhlenbeck, kom- mandant van Zr. Ms. fregatschip Adolf Hertog van Nassau tot kommandeur, en van de heeren J. J. Wichers, kom- mandant van Zr. Ms. stoomboot Prinses Amelia, en Julio Posno, consul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro, tot officieren der genoemde orde. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft Zatur- dag jl. het internationaal suiker-tractaat, na verdediging dooi de Minister van Buitenl. Zaken en van Pinantiënaange nomen met 44 tegen 8 stemmen. Thans is de accijnswet op de suiker aan de orde. In de laatste vergadering der maatschappij van Ne derlandsche letterkunde: de taal is gansch het volk, te Gent, is er sprake geweest, om den 50e verjaardag van den slag bij Waterloo op 18 Junij, ook daar plegtig te vieren. Men spreekt er van, eene oproeping te doen aan al de Vlaamsche maatschappijen des lands, van eene bijeen komst te Brussel, van een bezoek aan het slagveld van Waterloo, een groot banket in. den Cirkschouwburg, enz. De minister van oorlog wenscht de nog in leven zijnde militairen van alle rangen van de jaren 1813-1815, een gedaclitenisfeest aan te bieden in het invaliedenhuis te Leiden, en wel op den 25 Junij, zijnde den 50™ verjaardag van de instelling der Militaire Willemsorde. Men schrijft van Egmond Binnen 1 Mei het vol gende: Hedén werd de eerste steen gelegd aau ons school gebouw door den heer G. Apeldoornoud-wethouder dezer gemeente. De raad had ZEd. daartoe uitgenoodigdwillende den nederigen man blijk geven, dat, ofschoon hij thans de aan zijne jareu passende rust geniet, de herinnering aan zijn vijftigjarig dienstbetoon levendig blijft bij hen, die in zijne plaats zijn getreden. Bij afwezigheid van den burgemeester, bedankte een der wethouders hem voor zijne welwillende tegenwoordigheid, wenschte hem geluk met de volbragte taak en toonde aan, dat de heden door hem verrigte eenvoudige daad zou wor den toegejuicht door iedereen, omdat die daad verrigt werd door hem, wiens vijftigjarige, der gemeente met be- langlooze trouwbewezen dienst geen geringe pajel was aan de kroon zijns zegenrijken ouderdom; door den man, die om zijne burgerdeugd en menschenmin door elkëen, om 't zeerst geacht en bemind wordt. Ten slotte toonde hij aau, dat die blijken van onder scheiding zijner medeburgers voor hem eenmaal liet schoonst en zijner nagedachtenis waardig monument Zouden zijn. Verrast door zoovele blijken van erkentelijke toegenegen heid, dankte de brave grijsaard met diep bewogen hart, »Lang leve vader Apeldoorn!" besloot eene plegtigheid, die hoe eenvoudig dau ook in zich zelvegroot en gewenscht was voor Egmonds inwoners, niet het minst om den man, die daardoor hulde werd toegebragt. Jl. Zaturdag middag is een werkman in de fabriek van de firma Ably, van Oudendorp en Comp. te Leiden bezig om een pees te werpen op een van de pollies tot het in beweging brengen van een kaardmachine, vastgeraakt tusschen de pees en pollie, tengevolge waarvan hij eenige malen werd rondgevoerd door het raddat in een minuut 80 maal ronddraait. Terwijl de machine dadelijk gestopt werd, bleef het ontzielde lijk aan de as hangen. Hij laat eene vrouw met 4 kinderen na. Hij was een oppassend mandoor wiens rampspoedig overlijden zijn huisgezin broodeloos is geraakt. In een onzer dorpen had onlangs de volgende zon derlinge handel plaats. Een boer wilde van een koopman 16 el laken koopendoch kon het over den prijs niet eens worden. Men kwam daarop overeen, dat voor de eerste el één cent, voor de tweede 2, voor de derde 4 en zoo ver volgens zou worden betaald. Men verbeeldde zich echter de verbazing van den boer, toen na het opmaken der reke ning bleek dat hij 16 el laken had gekocht voor f 655.35. De moordenaar van president Lincoln, John Wilkes Booth, is in Marylaud gefusileerd, terwijl hij trachtte te ontsnappen; maar zijn medepligtigeHarold, is gevangen genomen. De Chinesche regering heeft een Eransch officier op gedragen om te Peking een munt op te rigtenalwaar vol gens het model der Eransche muntstukkenChineesch geld zal worden geslagen. Men ziet, dat ook daar eindelijk de

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2