3ingc5onbcn ^tuftHcn. WATERLOO-SCHAGELM. TELEGRAM. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. Op Dingsdag den 13 Juuij a. s., des voormiddags ten 11 ure, zal aan liet Raadhuis alhier, in liet openbaar, bij enkele inschrijving, worden aanbesteed: Het doen van eenige veranderingen en vernieuwingen aan het llaadhuis. Te Haarlem is jl. Donderdag aanbesteed liet verdiepen der Koopvaarders-Binnenhaven alhier. Br waren 16 in- schrijvingsbiljctten ingeleverd. Minste inschrijver was de heer D. Tool, te Wognum, voor f45,100. Zr. Ms. stoomschip Vulkaan is Zondag alhier bin- nengeloopen, ter proviandering en zal spoedig weder vertrekken ter bescherming van onze vissehersvloot op onze kusten in de Noordzee. Het examen van adspiranten voor de betrekking van adelborst 3° kl. bij liet Kon. Instituut voor de Marine alhier, zal aanvangen op Maandag 19 dezer te 's llage. Met medio Augustus a. s. zal van hier naar het kamp van Waalsdorp vertrekkenom ongeveer 6 Sept. te retour neren, eene van de drie alhier garnizoen houdende compag- nien van het le reg. vesting-artillerie, en wel de 2° comp. onder bevel van den kapt. F. K. H. M. van Vugt. De overige, bij die compagnie, dienstdoende officieren zijnde lc luit. J. G. J. Paraviciui di Capelli en de 2e luits. P. J. Callenfels en P. Dannenbargh. Door het geneeskundig toeverzigt in Zeelandis de heer W. van der Haar, na voldoend afgelegd examen toegelaten als apotheker. Naar wij vernemen heeft de kapt. Waters, van het Engelscli brikschip Lizzi IVaters de schade, veroorzaakt door aanzeiling in hol Nieuwediep (zie ons nommer van 3 Mei 11.) thans bij onderling goedvinden, voldaan. Uit een particulier schrijven vau Ameland, meldt men ons het volgende: Zoo als UEd. bekend is, hebben de Hollaudsche visschers sinds eenigen tijd bitter geklaagd over de onbeschaamde roofzucht van hunne Engelsche zeebroeders, 't Gevolg van die klagten was, dat op hoog bevel een oorlogsvaartuig il costi werd aangewezen tot het doen van kruistogten ter bescherming oiizer kustvisscherij. In weerwil daarvan, blijven de klagten over de roofzucht der Engelsche visschers aanhouden; onze visschers worden niet alleen van de vangst, maar ook van hun tuig beroofd en wachten, weinig gesticht over deze Engelsche beleefdheid, met onge duld naar eene moer krachtige en afdoende bescherming. Eenige leden en adspiranten van de Dierenvereeniging, dat wil zeggen van de vereenigiug tot bescherming de^ dieren, hebben ten gevolge van de in ons vorig nommer voorkomende advertentie, betreffende het katkneppelen aan de Kooijop den 2den Pinksterdaghunne verontwaardiging opentlijk lucht gegeven over de onbeschaafdheid dezer ge meente, alwaar door het bestuur vergunning werd verleend tot dergelijke barbaarsche en midden-eeuwsche spelen. Wanneer het die 'neeren werkelijk ernst ware geweestom die "arme poes" in hunne bescherming te nemenwaarom zich dan niet gewend tot den burgemeester of den commis saris van politie: dan toch had men direct de geruststel lende verzekering kunnen erlangen, dat de beschaving wer kelijk reeds in zooverre tot dezen "Zelfkant" is doorge drongen, om dergelijke gruwelen te voorkomen wantdat aan de Kooij op den tweeden Pinksterdag, de kat iti de ton zou worden vervangen door een "lange turf". Zoo als is geschied. Naar men verneemt, is het leveren van het door de regering nieuw ingestelde Waterloo teeken voor de oude krijgers, gegund aan den heer Pauwels te 's Gravenhage, h f3.10 per stuk. Op Donderdag 8 Junij, des namiddags ten half drie ure, zal aan het I'rov. bestuur te Haarlem worden aanbe steed: 1. het vervangen van havenbeschoeijingen door bazalt- muren bij de rijks havenwerken te Medemblik, en het on derhouden dezer werken tot 1 Jan. 18672. het verlieten van eenige werkzaamheden bij 's Rijks zeeweringen op het eiland Marken 3. het versterken der zeewering van het Hoogeland van Stroe op het eiland Wieringen; 4 het af slechten van duin en het herstellen vau rijzenhoofden langs het Noorderstraud van Vlieland; 5 het maken van plankier- werk in de haven van Terschelling. In het Ulr. Dagblad leest men: Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld, dat Frede- rika Louisa Wilhelmina van Beusekom koopvrouw, gehuwd met Jean Paradieshoutdraaijcrwonende alhier in de Zil- versteeg, wijk B, No. 737, is geboren op het slagveld tus- schen Quatre-Bras en Waterloo, op den IS Junij 1815. Hare ouders waren de echtelieden Gijsbertus van Beusekom, soldaat bij het 7C bat. landmilitie en Anna Verkerk. Eenige professoren en predikanten van de moderne rigting, hebben onlangs te Amsterdam eene vergadering gehoudendie in Augustus door eene meer talrijke zal wor den gevolgd. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. De groote feestdag is ophanden. Het vlaggedoek begint opgeld te doen; men draagt Oranjezakdoeken en veegt zich den neus met de daarop gedrukte portretten der drie veld- heereneen vreemde manier om de nagedachtenis van groote mannen te vereeren. Er worden proeven genomen met Wa- terloo-likeurzeker om tegen den 18den de maat te weten kortom: ieder bereidt zich tot de viering van den vijftigsten verjaardag van den onvergetelijken veldslag. En Schagen Schagende plaats der feesten by uitne mendheid getuigt het o spoorweg-feest en Vooral gijver hoogde «hoofdelijke omslag." Schagen dat er zelfs een ge denkboekje op nahoudt, om ten eeuwigen dage de heerlijkheid zijner vaderlandsche feesten van het jaar 1863 te kunnen constaterenwat doet Schagen Ik zal 't u zeggen. Er worden te Schagen gelden ingeza meld voor den feestdag. Wat er dan gebeuren zalweet echter niemand, en, wat sterker is, niemand weet ook welke dag door de Schagenaren tot 18 Junij zal worden geprocla meerd. Want, er heeft eene vergadering plaats gehad, ten gevolge eener oproeping, in welke het heette: dat de ge meente bij 't herdenken van den veldslag van Waterloo niet geheel achter inogt blijven. Grooter beleediging, dan zulk een opentlijk uitgesproken twijfel aan hun nationaal gevoelkon den burgers, als Nederlanders wel niet worden aangedaan. De vergadering was dan ook uiterst schaars bezocht. Toch werd eene commissie benoemd en bij stemming besloten feest te vieren op 18 Junij. Doch een ander, minder edel gevoel dan 't nationalewist die stemming te doen vernietigenen 't zal nu bij het inzamelen der feestgelden worden uitgemaakt op welken dag Schagen Waterloo zal gedenken; ieder inge zeten zal namelijk, bij zijne bijdrage, moeten opgeven of hij op 18, dan twel op 22 Junij, (de laatste dag der Schager kermis) wil feestvieren. Wij leggen ons neder bij deze handeling der feestcommissie, ofschoon wij aan de leden een weinig meer energie hadden toegeschreven in het handhaven van een eenmaal wettig ge nomen besluit. Maar als vaderlanders hopen wij van harte, dat Schagen zich zal hoeden eene der plegtigste feestdagen welke Nederland ooit zal vieren, te verschuiven, allddn uit winstbejag. De mannen die voor vijftig jaren op 18 Junij vochtenhadden iets anders te verliezen dan eenige ellendige guldenstochzij streden en stierven en lieten ons Vaderland de vrijheid ten erfdeel. Schande over de plaats die hunne nagedachtenis zou durven ontwijden door er opzettelijk mede te woekerenDe gedenkdag van den slag van Waterloo met zijne tallooze doodenzijne duizende gekwetsten en ver minkten, met zijne stroomen vergoten, ook "Neêrlandsch bloed;" de gedenkdag van dien slag is geen »kermisstuk" om aan »de buitenlui" vertoond te worden »voor een klein doceur of drinkpenning;" de gemeente die zulks bestaat, brandmerkt zich in de oogen van geheel Nederland. Moge Schagen dit begrijpen. Moge de ingezetenen indach tig wezen, dat wij in de eerste plaats eerbied verschuldigd zijn aan de assche der verslagenen, wier heldendood ons den gedenkdag heeft bereiden dat wij daarom het halve eeuw feest niet mogen verlagen tot eene "kermisgrap." Dan zal 18 Junij ook voor Schagen een schoone en ware feestdag zijn. S. Junij 1865. S. Heden Dingsdag6 Junij 1865. EFFECTEN Beurs van Londen Parijs I n IVeenen Beter Berlijn I v Frankfort AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude)61| 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 Geconfedereerde]! Russische Spoorweg-Aandeelen Blaauwe Grieken ï°/0 Mexico (oude) 3°/0 Mexico (nieuwe) 3°/0 Binnenl. Spanje 6°/0 Turken 3°/o Venezuela Boot aan van New-York, Goud l0/o beter. 8°/o 5°/o 5°/o 614 64}- 70| ƒ881 193 23J 22-3 48 Van 26 Mei 2 Junij 1865. ONDERTROUWD: C. H. Gecvers smid, 30 jaren en J. P. de Mul 19 jaren. J. Schouten zeeman 40 jaren en M. van der Stok, 36 jaren, weduwe van G. van der Woude. J. Schipper, zeeman, 25 jaren en A. Tiemanu 21 jaren. GEHUWD J. Heesters en J. Timmerman. D. C. Roerdomp en J. C. Hoek. M. Bethlehem en D. Kuiper. J. Voeten J. A. Peereboom. BEVALLEN M. A. Voorthuis geb. Klein D. L. G. F. Toutenhoofd geb. van den Bosch Z. C. van Wolfercn geb. Prins Z. C. Bruin geb.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2