TELEGRAM. Men schrijft ons van Wieriugen dato 19 Junij 1865. Heden vieren wij op ons eiland feestmet de herdenking aan het vijftig-jarig bestaan der roemvolle overwinning bij Waterloo. Van alle gemeente- en particuliere-gebouwen wappert de Nederlandsche- en Oranje vlaggen. Er heeft een optogt plaatswelke voorstelt het terugkeeren van den Prins van Oranje vati 't slagveld. De optogt was geregeld als volgt: Een vaandeldrager met de Holl. vlag, begeleid door eenige banierendaarna twee militairen te paardeen wagen bespannen met twee paarden, met muziek, twee vaandeldragershet rijtuig waarin was gezetende pseudo Prins vati Oranje met gewonden arm in een doek, bijgestaan door zijn adjudantdaarop volgden ruim dertig ruiters te paard, allen behangen met de oranje couleur, aangevoerd door een ritmeester, vervolgens een wagen met gewonden. De Prins van Oranje werd op een half uur afstand van ons dorp afgehaald en in triümf binnen getrokken, bij de intrede van het dorp hield de Prins eene toepasselijk aan spraak tot zijne landgenootendie met een driewerf hoera! beantwoord werd, waarop de trein onder het spelen van het volkslied, de aangewezen weg volgde. De trein werd overal met de meeste bijval begroet. Na de terugkomst steeg de Prins van Oranje voor het logement af, waarvoor Z. K .H. een zetel was opgerigt en de zaal expresselijk versierd en met toepasselijke opschriften voorzien. Hier werd de Prins de eere-svijn aangebodendie door Z. K. H. met toepasse lijke woorden werd aangenomen. Des avonds was het loge ment fraai geïllumineerd en om tien ure werd het feest be sloten met eenig vuurwerk. Een groot deel van den nacht werd door de feestvierende met muziek en dans doorgcbragt. De nette en goede orde welke bij de optogt heerschte strekt de ontwerpers en uitvoerders tot den grootsten lof, en zal dit feest nog jaren lang bij ieder van ons eiland in aangename herinnering doen blijven. Men schrijft ons van Schagen dato 22 Junij het volgende Als een vervolg van mijn berigt over de festiviteiten van Zondag jl. alhier, meld ik u, dat Donderdag in onze ge meente eene optogt of ommeganck der schooljeugd heeft plaats gehad. Ruim drie-honderd kinderen trokken met muziek voorop, door onze straten, bragten hier en daar aubades en werden eindelijk aangenaam verrast, toen zij in het //théatre Spriet" werden binnengeleid, welke heer, ten genoege onzer schooljeugd, gratis eene voorstelling gaf. Alles ging zeer ordelijk in zijn werk, en zoowel de hoofdonder wijzer, de heer Slauge, als de feestcommissie, komt voor een en ander regtmatige lof toeonze laatste kermisdag kreeg daardoor nog een regt feestelijk aanzien. Tk neem tevens de gelegenheid waar om aan te vullen wat door mij in mijn feestberigt //Zijpe" is onvermeld gebleven tengevolge van de onmogelijkheid, overal te kunnen zijn. De heer burgemeester heeft namelijk elk ruiter-corps dat Z. E. A. hulde kwam bewijzen op de meest welwillende wijze ontvangen; hen ruimschoots de bewijzen zijner gulheid doen ondervindenen hen toegesprokenin vooral niet minder kern achtige en hartelijke bewoordingen dan de heer Siemers heeft gedaan. Wijders kon ik u nog melden dat de verlichting van de triomfboog prachtig was, en dat de heer Burgemees ter, de heer Siemers, de heer de Goede, zoomede verschei dene anderen, door zoo smaakvolle als prachtige illuminatiën den luister van den feestavond verhoogden. Ook de eere- boog aan de Oudesluis was smaakvol geillumineerden ook daar zoowel als elders in de Zijpe is alles, in de meest wenschelijke orde afgeloopen. P. S. Naar men zegt zal alhier heden (Donderdag) na middag ook nog eene harddraverij door mannen plaats hebben. De mededingers zouden twee aan twee rug aan rug worden gebonden en alzoo, gelijk van zelf spreekt, tegen elkander moeten wedijveren. Tk hoop echter, dat, dat //rug aan rug" eene onwaarheid moge zijn. Ik haat elke boeien vooral zoude het mij bij het sluiten onzer volksfeesten, gevierd ter gedachte nis van Neêrlands op nieuw bevestigde vrijheidstuiten Nederlandsche mannen gebonden te zien, op eene wijze, welke herinnert aan de gruwelen uit den Spaanschen tijd, tijdens de inneming van Haarlem. Een vrij volk moet zulke spelen verfoeijen. Men schrijft ons van Schagerbrug dato 21 Junij het volgende Mag ik u nog verzoeken ter aanvulling van een vorig berigt, het volgende te plaatsen. De eere-poort op de brug werd des avonds zeer fraai geïllumineerd, hetgeen op een afstand een prachtig gezigt opleverde. Ook waren de huizen van velen der ingezetenen geïllumineerdwaaronder vooral uitmuntte de poort van den heer Siemers, de koepel van den heer K. de Goede en de woningen van de heeren C. J. PruissenZijpHonigh Begeman en meer anderen. Des avonds hebben de meeste ingezetenen zich met hunne dames vereenigdin de zaal van den heer de Goede en daar onder gepaste vrolijkheid het feest besloten. De eeuige oudc-slrijder uit de Zijpe, wonende te Jlaze- polder, was in ons middenom het feest bij te wonen. Een behoeftig man zijndeheeft hij met verlof van den burgemeester, des avonds van de vrolijke en gulle stemming partij getrokkendoor eene collecte te doendie hem een aardig duitje heeft opgebragt, dat hem op zijn reis naar Leiden zeer van dienst kan zijn. En hier mede zal ik eindigen, u dank zeggende bij de plaatsing hier van, voor de ruimte die gij aan de Zijpe hebt afgestaan en tevens cere brengende aan allen die iets hebben bijgedragen tot de viering van dit groote nationale feest. Men schrijft ons van Ylieland het volgende Even als in de meeste plaatsen van ons Vaderland, is ook hier de slag bij Waterloo op feestelijke wijze herdacht. Deden de ingezetenen in den vroegen morgen van dien dag, al reeds van hunne gezindheid blijken, door het uitsteken van vlaggen, het aanbrengen van groen als anderzins, niet weinig werd zulks verhoogd door de optogten die gedurende den dag hebben plaats gehad, en aanvang namen met die der Vlielandsche schooljeugd, welke zich ten drie ure inden namiddag naar het kerkgebouw begaf, alwaar door den predikant dezer gemeente eene treffende feestrede werd ge houden, afgewisseld door het zingen van toepasselijke liede ren der lieve kleinen. Ten zes uren vereenigden zich op het Oosterveld eenige ruiters, welke als toen, alle gecostu- meerd en met de Nationale- en Oranjekleuren getooid, in statigen optogt door het dorp trokken, hetgeen den vol gendendag werd herhaald, om den 79jarigen P. Zeijlemaker, zijnde de eenige op dit eiland aanwezige oude strijder voor Neêrlands onafhankelijkheid, de hem toekomende eer te bewijzen. Met deze dan, gezeten in een prachtig ver sierde wagen, werd een bezoek afgelegd bij den heer bur gemeester en eenige notabelen der gemeente, wordende liet geheel opgevolgd door smaakvol aangebragte illuminatiën eu besloten door een bal, dat tot den vroegen morgen voort duurde, zich door gulle vrolijkheid kenmerkte en ongetwij feld bij velen een aangenamen indruk zal achterlaten. Men schrijft ons van Texel, dato 22 Junij het vol gende: Uwe lezers vertrouw ik, zullen reeds genoeg hebben van den stroom Water-leau-feest berigtjes, die in de laatste dagen schier alle Couranten verzwelgenik zal dus kort zijn: Uwe lezers zijn met ons programma bekend, ik kan hun de. verzekering geven dat de nommers stipt gevolgd zijn en dat het feest overigens is gevierd met niet minder geestdrift voor Oranje dan ergens elders. Ik voeg er nog bij ter eere van de meerdere verdraagzame gezindheid die thans bij Texels ingezetenen onderling begint te ontstaan en niet minder ter eere van de leiders van het feest, dat alles in de beste orde is afgeloopen. bUklTjke srwi) der m\mm ïkxel. Van 16 23 Junij 1865. ONDERTROUWD Gccnc. GEHUWD: Jan Zijm landman, 22 jaren en Neeltje Rcij23 jaren. Cornelis Backer slagter25 jaren en Nccltjc Roeper 25 jaren. GEBOREN Marretje d. van Coinelis Jansz. Roeper en Alida Rab. Jacob, z. van Gerrit Bieman en Antje Brouwer. Jacoba, d. van Jan Wilhelmus Harts en Dicuwertje Schaatsenbcrg. Dirk, z. van Dirk Daal der en Marretje Eelman. OVERLEDEN: Antje Biem Dekker, huisvrouw van Willem Lecndertsz. Bakker, 79 jaren. Grietje Jans Vlaming dochter van wijlen Jau Vla ming en Antje Jacobs Bakker, 19 jaren. Johannes de Ruiter zoon van wijlen Job de Ruiter en Adriaua Alderlieste, 18 jaren. Cornelis Witte, zoon van Leendert Witte en Grietje Sperling 17 maaudeu. Heden Vrijdag23 Junij EFFECTEN Beurs van Londen Parijs j Weenen Elaauwer. Berlijn Frankfort AMSTERDAM Metalliek (oude) Vereenigde Staten van Noord-Amerika Vereenigde Staten 1882 Gecoufedereerden 5 °/0 Russische Spoorweg-Aandeden 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico (oude) 3°/0 Mexico (nieuwe) 3°/0 Binnenl. Spanje 6°/0 Turken 3°/0 Venezuela 1865. 5°/o 5°/o 6"/o 8°/o 59 691 77 24 23 j- 40| 491 MAKKTBEKIGTEN. SCHAGEN 22 Junij. 6 Paarden f70 a 130. 14 Magere Melk Koeijen f70 a 90. 28 Vette Gelde Koeijen f140 a 220. 16 Nuchtere Kalveren f6 a 11. 36 Magere Schapen f 14 a 22. 65 Vette Geschoren Schapen f20 a 33. 8 Bokken I

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 3