Elk menschenvriend zal ongetwijfeld met leedwezen vernemen, dat de verplijfplaats voor ontslagen jeugdige mis dadigers te Leiden, met hare nevengebouwen, als smederij, timmermanswerkplaatsenz. eerstdaags in publieke veiling zal worden verkochtzoodat eene inrigtingwaarvan men zooveel goeds voorspelde en waardoor werkelijk goeds gesticht is zal worden opgeheven. Als hoofdoorzaak van het niet slagen der commissie voor deze waarlijk philanlropische instelling," is wel te beschouwen het ongelukkige "die eens steelt, is altijd een dief," het vooroordeel tegen eenmaal in handen der justitie gevallen personenals gevolg daarvan had de commissie te worstelen met een min gunstigen finantielen toestand, die tot opheffing leidde van eene instelliug, welke zulk een edel doel voor oogen had. In verband tot de in Engeland en elders heerschende veeziekteheeft men te Harlingen voor Engelsche rekening den veearts II. Poll geëmploijeerd, om bij de verzending van vee per stoombooten naar Engeland, toe te zien, dat er alleen gezond vee worde ingescheept. Vele veehandelarenwelke in de vorige week de markt te Steenwijk bezochten, hebben uit vrees voor de veeziekte niets gekocht, weshalve ook een aantal koeijen onverkocht bleven. Er is evenwel nog geen spoor dier ziekte in Overijssel ontdekt. De gemeenteraad van Gouda heeft in zijne vergadering van Woensdag jl. eene verordening vastgesteld tot wering van besmet vee van de markt aldaar. Voor de oprigting van eene vereeuiging van geregtig- deu tot het dragen van het eeretecken van 1813IS 15 is te 'sllage, onder presidium vanjhr. Mock, eene vergadering gehouden van een lOOtal dier geregtigdenwaarin besloten is, zulk eene vereeniging op te rigten, deze "Vereenigiug van het Zilveren Kruis" te noemen en de verdere regeling en opstelling van een reglement op te dragen aan eene commissiewaartoe benoemd werden de heeren Schiff'er van Bleiswijk, Mioulet en Eurstner, terwijl eindelijk nog bij acclamatie besloten is, Z. K. 11. Prins Prederik uit te noodi- gen, het beschermheerschap op zich te nemen. De Oost-Indische berigten loopen tot 14 Julijdoch leveren weinig merkwaardigs op. Zr. Ms. korvet 1° klasse Prins Maurits, was straat Sunda gepasseerdkoers zettende naar Nederland. Van dc westkust van Borneo berigt men het volgendeDe versterking tc S. Pinang werd door den vijand weder aange vallen door eene geringe doch uitgelezene magt van 50 Biadjoes Dajakkcrs (fanatieke lieden van gelijk gehalte als de Bara- tippers te Banjermassing). De vijand had in stilte onze pa- lissaderingcn bekropeneen iulandsche schildwacht overhoop gestoten en wilde binnen dringen, De bezetting was echter dadelijk onder de wapenen en verdedigde zich dapper. Door dezen oustuimigen overval aarzelden onze troepen aanvanke lijk een oogenblik om aan te vallen, doch voorgegaan door het moedig gedrag hunner officierenvervolgden zij kort daarna even moedig den vijand met zulk eene hevigheid dat deze met achterlating van dooden eu gekwetsten dadelijk weder dc vlugt nam. Tijdingen van Ambon melden. De koporaal Z. heeft zicli na expiratie van zijn straftijd van 12 dagen, getracht van het leven tc berooven, door in zee te springen, doch is hier in verhinderd cn hiervoor met 4 dagen arrest gestraft. De berri-berri ziekte laat zich weder op nieuw gevoelen en heeft er dezer dagen nog al eene opmerkelijke sterfte onder de kinderen plaats gehad. Wederom hebben zich eeuige schokken van aardbeving la ten voelen. Dezer dagen werd het buskruidmagazijn te Kallang ge ïnspecteerd de bevoegde magt vond er 500 vaten buskruid in eene opene loods liggenwaarbij een chineesche bewaker op een dozijn voeten afstands, zijn rijstpotje kookte. Eenige weinige dagen daarna werd de eigenaar van voornoemd bus kruidmagazijn Koo Chan geheetcn, met verbeurdverklaring van het buskruidmagazijn en eene boete van 200 roepiën gestraft, wegens overtreding van art. 71 van het politie-re- glement. De Engelsche bladen bespreken het feit dat het eerste schip door het kanaal van Suez is gevaren. Zoowel de Morning Post als de Manchester Guardian mecnen, dat dit slechts een coup de thêdlre is. De heer de Lesseps heeft groote moeijelijkheden overwonnendoch hij zal nog grootere moeten overwinnen. Het kanaal is een gracht, geen vaar water met eb en vloed en stroom. Ongeloofelijkc sommen zullen benoodigd zijn om het bevaarbaar tc houden en En geland dus vervolgt laatstgenoemd blad dat zich niet door politieke beweegredenenmaar door practische en finan- tiele gronden van de deelneming in deze onderneming ont hield, zal blijven twijfelen aan het wclgelukken dezer onder neming en geen geld geven. Er is in der tijd opgave gedaan van de ontzaggelijke hoeveelheid eetwaren die als proviand door de Great Pastent waren medegenomen, alsmede van liet groote getal ossen, schapen, kippen enz. Men heeft echter, naar men thans verneemt, weinig van dit alles genoten, dewijl kort na het vertrek van de stoomboot de heerschende ziekte onder het vee uitbrak en de eene os na den ander afgemaakt en over boord geworpen moest worden. Voor eenige maanden bevatte de Gartenlaube (een Duitsch blad) mededeelingen omtrent de ontvoering van jongens en meisjes uit het Nassausche, die in de groote steden van Europa en Amerika gebruikt werden als straat kunstenaars of aan de prostitutie werden prijs gegeven. De Nassausche regering ontkende het feit ten stelligste, maar de Gartenlaube hield hare bewering vol, die bevestigd werd door personen die hunne verklaringen onderteekenden. Thans is meu er in Hamburg in geslaagd eene bende van die Nassausche kinderen of liever de ontvoerders er van te ont dekken. Een ander persoondie van het ontvoeren van jonge meisjes zijn werk maakte is te Wiesbaden in hechtenis ge nomen. De Fransche dagbladen zijn uitgenoodigd niet over de cholera te schrijvenen geen opgave te doen van de geval len die zich daar mogten voordoen. Men schrijft uit Londen 24 Aug. Op het meer Iluron heeft eene botsing plaats gehad tus- schen de stoombooten Meleor en Pewabic. Laatstgenoemde was in drie minuten gezonkende helft der opvarenden kwam om. De botsing vond plaats zes mijlen van de kust. Be schepen stoomden met volle kracht eu de schok was geweldig. Het ongeluk vond plaats tegen het vallen van den nacht, maar de schepen hadden elkander van verre gezien en seinen gewisseld. Men begrijpt daarom niet hoe de Meleor zoo regtaan op de Pewabic is losgekomen. Eerstgemelde boot heeft dadelijk de booten uitgezet en 100 vau de 200 op- vareuden van de Pewabic gered. De Meleor heeft weinig schade bekomen. Te Palermo was dezer dagen het schavot opgerigt en sloeg de beul twee boosdoeners het hoofd af, waarbij het opmerking verdient, dat bij die dubbele teregtstelling vol strekt geen toeschouwers aanwezig waren, terwijl eenige voorbijgaande handwerkslieden, die zich naar hun werk be gaven ijlings de vlugt namenen de soldaten die bij het schavot de wacht hielden, hunne oogen afwendden. Dit voorval wordt als een krachtig bewijs voor de algemeene zucht naar de afschaffing der doodstraf aangevoerd, en voor de wenschelijkheid dat de regering een ruimer gebruik van haar regi van gratie of verligtiug van straf mogt maken. Te Parijs is een genootschap opgerigt tot bescherming van kinderen. Deze maatschappij stelt zich ten doel1 om de gevaren te voorkomendie het gevolg zijn van het over laten der kinderen door do ouders aan minnen, die hen naar afgelegen streken brengen, zoodat de ouders geen toe- zigt kunnen uitoefenen2. al de middelen aan te wenden, waarover de gezondheidsleer te beschikken heefttot ligcha- melijke ontwikkeling van de kinderen, alvorens tot hunne verstandelijke vorming wordt overgegaanteneinde gezonde en krachtige menschen aan het nageslacht te geven. De maatschappij stelt zich voor haar doel te bereiken door alle middelen die de ervaring haar aangeeft, vooral: door de industriëlen uit te noodigen om in de nabijheid van Parijs en andere groote steden moeder-koloniën colonies maternelles) tc vestigen waar minnen zullen worden onderhouden als voedsters van kinderen; prijzen uit te loven voor minnen die het best hare taak hebben vervuldde beste stelsels vau opvoeding van geest en ligchaam bekend te makenen eindelijk een blad uit te geven dat handelt over de belangen die de maatschappij behartigt. Leden kunnen zoowel mannen als vrouwen zijn ook laatst genoemden zijn tot leden van het bestuur verkiesbaar. Het lidmaatschap is gesteld op 10 fr. Men schrijft uit Brussel 23 Augustus. Ziehier een geval dat onlangs gebeurd is en dat voorzeker wel verdient gemeld te worden. Een pachter der omstreken van Brussel, kwam van den molen terug, achter zich op zijn paard een zak meel voerende. Bij het omkeeren van een boschje werd hij door een zijner buren ontvangendie met opgeheven stok hem bedreigde en zijn meel afeischte. Onmiddelijk sprong de pachter van zijn paard, greep zijn aanvaller vast, wierp hem nederzeggendeGij ziet wel dat het maar aan mij ligt u dood te slaan. "Sla mij dood, antwoordde de aanrander, of geef mij uw meel; ik moet het hebben; wijik, mijne vrouw en kin deren, sterven van honger. Gij sterft van hongerdat is wat anders, zegt de pachter doch ik wil niet dat gij eenen dief zoudt wordenneem den zak meel ik geef hem u ten geschenkeik ga hem u helpen op den schouder laden ga dan naar uw huismaar zeg er aan niemand een woord van Intusschen had het paardvan zijn last bevrijdhet op een loopen gezet en was in galop op de plaats van den pachter aangekomen. Dc pachteres haren man niet ziende terugkomen, werd verschrikt, uitte jammerkreten cn haastte zich om naar den molen te snellen. De knechts en

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2