BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, doch vruchteloos. Het lijk is vervolgens naar het Marine hos pitaal gebrage. Men verzoekt ons het onderstaande te plaatsen; waar aan wij met genoegen voldoen. Tn het begin der maand October e. k. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Ds. Ledeboer in deze gemeente het leer- aarambt heeft aanvaard. Al wie zich mogt willen aansluiten bij de belangstellende vrienden van den heer Ledeboer, die ZWE. op dat feest een bewijs van deelneming en liefde willen aanbieden, kan daartoe tot uiterlijk 15 September gelegenheid vinden bij de leden des kerkeraads. Benoemd tot pastoor bij de R. C. gemeente te Wie- ringen de heer Tielemanthans kapellaan alhier. Naar wij vernemen hebben dezer dagen HH. Burge meester, Commissaris van Politie en Gemeente-Bouwmees ter, het terrein der alhier opgerigte buks-sehuttersvereeniging Concordiaachter het lokaal Diligentiain oogenschouw genomen en hunne ingenomenheid betuigd, niet alleen met het doel der vereeniging, maar ook over de nette en doel matige inrigting der schietbaan. Gisteren zijn de onlangs geplaatste adelborsten 3e kl- aan het Instituut alhier aangekomen en gekleed, morgen worden de overigen die met verlof zijn terug verwacht en zullen de lessen Maandag weder aanvangen. Bij Z. M. besluit is vergunning verleend aan den kapt. t/z. O. A. Uhlenbecktot het aannemen en dragen van het hem door den keizer van Brazilië geschonken kommandeurskruis. Met 6 Sept. a. s. worden de offic. van gez. 2° kl. bij de zeemagt L. J. de Kanter en die der 3C kl. G. Karssen gedetacheerd bij het hospitaal der Marine alhier. De offic. van gez. 2° kl. E. J. van Leent en Jhr. M. C. E. J. de Rotte worden almede met gemeld tijdstip geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Gisteren morgen zijn hier aan ongeveer 80 schepelin gen het paspoort en de afrekening uitgereikt. Deze menschen zijn met Zr. Ms. stoomschip Adolf Hertog van Nassau thuis gevaren. Met een enkel woord wijzen wij onze lezers op de advertentie hier achter, waarbij twee concerten worden aan gekondigd in het lokaal Tivoli. Naar hetgeen men ons verzekert, moeten die kunstenaars in Leiden, 'sHage, Dord recht, Alkmaar en overal waar zij zich hebben doen hooren de grootste bewondering hebben opgewekt, zoodat wij, in aanmerking genomen den billijken prijs, onze lezers die concerten aanbevelen. Men berigt, dat Dingsdag avond jl. op de spoorbaan nabij Schagen, door een werktrein een paard van den aannemer is overreden, de wagens geraakten echter niet buiten het spoor, zoodat men zonder verdere ongelukken direct weder doorstoomde. Bij de vergelijking van de bevolking naar de kerk genootschappen over 1S63 en 18fit blijktvolgens het provinciaal verslag over 1864, dat de aanwas der bevolking in de provincie voor de Hervormden bedroeg 1.26 pCt., voor de Roorasch Chatholieken 0.94 pCt.voor de Israëlieten 0.94 pCt., voorde overige gezindheden gemiddeld 1.05 pCt., met uitzondering der Christelijk Afgescheidenen, wier aan tal met 0.30 pCt. verminderde. De gemiddelde aanwas voor de geheele bevolking over 1864 was 1.11 pCt. De percentsgewijze verhouding der bevolking naar de kerkgenootschappen was als volgt: 1863. 1S64. Hervormden58.96 59.03 Roomsch Catholieken36.24 36.19 Israëllieten0.94 0.94 Christelijk Afgescheidenen 1.16 1.14 Overigen2.70 2.70 Men schrijft uit Drenthe Dat in deze provincie het voornaamste gesprek van den dag de veeziekte is, spreekt van zelf; en dat er even druk geredeneerd wordt over maatregelen tot wering der ziekte is ligt te begrijpen. Het beste middel is voorzeker het on middellijk opheffen van alle veemarkten gedurende een half jaar. Worden de gewoue markten gehoudendan is de verspreiding der ziekte niet tegen te gaan, want dat vee handelaars, des bewust, besmet vee koopen en vervoeren, en dat zij daartoe op alle mogelijke wijze verbods-bepalingen ontduikenis bekend. Dat eene schorsing van het markl- houden menigeen schade zou toebrengenis zeker, maarzij is volkomen te regtvaardigen door het groote doel waartoe zij den veehandel werd opgelegd. Het vee was op de jongst gehouden markten minder in prijs, zoodat eene koe, die eenige dagen vroeger f150 kon gelden, voor f 125 werd verkocht. De varkens daarentegen waren schreeuwend duur. Een exemplaar dat b. v. in het vorige jaar f5 h f6 gold, bragt nu f 14 f 15 op. LI. Zaturdag werd op den Burg te Leiden eene vergade ring gehouden van grondeigenaars, landbouwers en veehou ders uit Noord- en Zuidholland, ten einde een onderzoek in te stellen naar middelen om de zoo gevreesde veeziekte af te weren of hare stuiting te bevorderen. Nadat hierom trent onderscheidene meeningen waren medegedeeld, kwam men tot besluit, zich te wenden tot de van regeringswege benoemde commissie, ten einde zooveel mogelijk in overeen stemming met deze te handelen, en werd een comité benoemd, om in eene tweede vergadering rapport uit te brengen. Onder het opschrift *de veepest!" leest men in de Middelburgsche Courant de volgende advertentie „Landbouwers! waakt! Uw vijand nadert! De veepest is reeds in Holland „Wat die veepest isreeds in enkele dagbladen is het u medegedeeld. Zij is de gevaarlijkste ziekte van liet rundvee die er bestaattwintigmaal verschrikkelijker nog dan de besmettelijke longziekte. Zij telt hare slagt- offers bij duizenden. Slecht wciuige runderen blijven gespaard of worden gered. De veepest treft veel meer algemeen en is ook veel besmettelijker nog dan de longzieke. Uw gansche veestapel wordt bij hare verschijning met ondergang bedreigd. Nogmaals duslandbouwerwaaktThans is het nog tijd. Nu kunt ge den vijand nog van uw erf afhouden. „De veepest valt niet maar van boven uit de lucht op uw vee. Zij ont staat in ons land altijd door besmetting, door inslepiug van smetstof, ze hecht zich schier aan alles. Het behoeft niet altijd te ziju de pestzieke koe die uwe koe besmetneenalleswat met het pestzieke dier in Hol land in aanraking komtkan haar de pest medcdeelen. De huidde klaauweuja het vleesch en vet van de geslachte pestzieke koe het hooi het stroo de mest van haren stalin ecu woord alles waarover do adem en de lucht van «het pestzieke dier gegaan iskan u de ziekte toevoeren. „Waakt duslandbouwers koopt geen vee in Holland vermijdt alles bij uw vee wat uit Holland komt. Weert den veehandelaardie ook de Hollandsche markten bezoektuit uwe stallen en weidenen laat hem niet toe bij uw vee. Duldt ook den arbeiderzoo pas uit Holland gekomen niet op uw erven gelukkig is de vlasbouw voorbij en ook van die zijde het gevaar geweken. „Het gewestelijk bestuur heeft reeds door verschillende besluiten en verordeningen doen blijkendat zij de zaak der veepestdat is uwe zaak ter harte neemten is nog steeds werkzaamWerkt met hetzelve zamen om die geesel van Zeeland af te weren. De uitkomst zal dan ook hier uwe pogingen kroonen!" Gepasseerde week hebben op den in aanbouw zijnden spoorweg van Boxtel naar Eindhovenonder de gemeente Woeusel, ergerlijke baldadigheden plaats gehad, welke de treurigste gevolgen hadden kunnen na zich slepen en welke het zeer wenschelijk maken dat de daders bekend en naar behooren gestraft worden. Toen namelijk Woensdagvoor het vallen van den avondde treinbestaande uit een aantal zandwagens, te midden van welke zich de locomotief be vond en waarop zich een opzigter van de spoorwegwerken de machinist, de stoker en een 80tal arbeiders bevonden, in vollen ren kwam aangestoomd, ontwaarde men dat op de rails eene groote met steenen beladen plank lag. Geen tijd meer hebbende om te stoppenvreesde men het ergstedan de eerste wagen de op de rails liggende voorwerpen niet kunnende verbrijzelen, werd boven de rails geligt, maar kwam gelukkig weder in dezelve teregt. Ware dit het geval niet geweest, dan had men hoogst waarschijnlijk verscheiden menschenlevens te betreurenterwijl nu alles gelukkig afliep. Daar tegen niemand eenig kwaad vermoeden bestonddacht men dat kinderendie van hunne roekelooze daad de gevol gen niet konden inzienzich aan het feit zouden hebben schuldig gemaakt. Den volgenden dag echter vond men weder op een ander punt hout op de rails gelegdzoodat men aan moedwil moest denken. Oumiddelijk zijn de ma réchaussees met het bewaken der liju belast; ook heeft de justitie een ijverig onderzoek in het werk gesteld om de daders op het spoor te komen, en aanvankelijk zijn hare pogingen niet zonder gunstig gevolg geweest, daar zij, naar men verneemt, de onverlaten reeds op het spoor is. Het afscheidsgehoor van Abt-el-Kader bij den keizer der Eranschen inoet zeer roerend zijn geweest. Napoleon heeft den ex-emir de hand gedrukt en gezegd: »au revoir." Van 17 31 Augustus 1865. ONDERTROUWD; Wouter Bakelaar, oud 24 j.ea Rigtje Visser oud 20 j. GEHUWD Geene GEBORENAris, z. van Jacob Jacobsz. Eelman en Geertje Bakker. Betjc, d. van Willem Zwaai en Neeltje Duinker. Guurtje, d. vau Simou Schipper en Trijntje Kooiman. Maria, d. van Cornelis Lieuwen en Cor- nclia de Ridder. Jan, z. van Maarten Boon en Jannetje Abbencs. Reijer, z. van Biem Vlaming en Jannetje Wuis. Geert, z. vau Jan Ag- terhof en Francisca Iluizinga. OVERLEDEN: Trijntje Gorter oud 58 j. huisv. van Jacobus van Zanten. Dirkje Frcderica, oud 9 d., dochter vau Dirk Jansz. Bakker en Grietje Eelman. Gornelis Bakker, oud 40 j. echtgcn. vau Auna 8mit., overleden te Helder. Eva Bakker, oud 36 j. huisvr. vau Pieter Moeland. Meis Dros, oud 32 j huisvr. van Jacob Pieterz. List. Levenloos aangegeven kind van Evert Slaman en Lena Mul. MARKTBERIGTEN. PURMERENDE 29 Augustus. Kleine Kaas f30.Middelbare fAangevoerd 1S5 stapels Kleine Kaas. 11 Middelbare. Boter: Van f 1.10 tot 1.25 per Ned. Ge middeld fl.20 per Ned. fj§. Aangevoerd 188 Runderen. Vette Koeijen door veelvuldige aanvoer iets minder levendig. Melk-Koeijen tamelijkcn handel, evenwel geen verhoogde prijzen. 8 Paarden. 14 Veulens. .136 Vette Kalveren. Handel vlugde prijs was van 60 tot 80 et. per Ned. tg. 48 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f10 tot f20 per stuk. Handel stug. 41 Vette Varkeus: De prijs was van 44 tot 52 ct. per Ned. f§. Handel vlug. 35 Magere Varkens: van f 17 tot 26, en 97 Biggen, van f7.50

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2