ii ~Jt - Nog van eene andere welwillende hand ontvingen wij over hetzelfde onderwerp/den volgenden-brief: Mijnheer ile Redacteur De luchtbal-geschiedenis is voor dezen dag als mislukt te beschouwenzeker tot groote ergernis van duizende reikhal zende toeschouwers. Massa's menscheu werden heden morgen - van heinde en verre, zoo wel per spoor als per stoomboot jl aangebragt/om dit schaars voorvallende en belangwekkende schouwspel gade te slaan. De menigte scheen in zeer opge- A ruimde stemming te verkeerenzeker in de volle overtuiging/ de ballon in statie door de lucht te zien zweven. Reeds des morgens hadden vele personen op het daartoe bestemde terrein plaats genomenom te zien/ hoe de reus zijn colossaal lig- chaam zoude opheffen en uitzetten natuurlijk door vriende lijke tusschenkomst van eenige duizende kubieke ellen gas. Maar helaas, hier wachtte het vergaderde publiek eene bittere teleurstelling/ want in plaats van de ballon te zien vullen en in alle majesteit opstijgen zag het na korten tijd een de tachement militairen aanrukken, niet om de reus te ver- ij hinderen/ongevraagd het luchtruim te kiezenmaar wel om hein heel zorgvuldig van het terrein weg te dragen in zijne ineengedoken positie. De verbazing van de aanwezige per sonen is ligt te begrijpen, te meer wijl de lucht vrij helder cn de wind juist westelijk was/" dus geen gevaar om de Noordzee over te drijven. En wat was nu de reden van die wonderlijke handelwijze? Van wege de/heer Nadar werd bekend gemaakt, dat de wind te sterk was om de luchtvaart te wagenen had/ naar men zeidede heer N. van verschil- lende plaatsen depêches ontvangen/dat het weder onstuimig was. De vergaderde menigte zoo van uit de stad als van elders/ inogt zich alsnu met de magere troost te vrede stellen £>m Donderdag aanstaande terug te komen, daar de heer N. opgegeven had de ballon alsdan te doen opstijgen liet grommende, brommende en .QimerrigCér zake terug- keerende publiek evenwel meendedat eene andere reden oorzaak van de niet opstijging zoude zijn, en wel omdat de ontvangsten niet in verhouding tot de uitgaven stonden; of dit nu werkelijk het geval isdan wel of het als eene ont boezeming van wrevel tegen de heer N. van de zijde van het grommende en brommende publiek moet worden aange merkt, laat ik bescheiden in het midden. De massa van buiten de stad gekomen personen, die waarschijnlijk niet tot Donderdag aanstaande zal wachten, kan nu als geringe schadeloosstelling voor de ondergane teleurstelling een kijkje op de nu juist aangevangen Ain- sterdamsche kermis nemenwaarop even als vroeger kostelijke gelegenheid bestaat, mogt het in deze omstandigheid dan ook zijn met bezwaarde harten, althans toch met vcrligte zakken, huiswaarts te keeren. Ik heb de eer te zijn Een gefopte luchtbal-opstijging beschouwer. Omtrent de te Amsterdam gehouden vergadering van voorstanders der moderne rigtiug in de theologie, waarvan wij dezer dagen melding maaktenleest men thans iu de Haart. Cl. Blijkens eene in het Amstcrdamsche Volksblad geplaatste aankondiging, onderteekend door de heeren H. 1'. Berlage \VF. lt. BoumauA. KuenenA. D. Loman en T. Mod derman Az., is den 30 Aug.jl. daar ter stede eene bijeen komst gehouden van protestantsche godgeleerden "der moderne rigting toegedaan." Van de 50 genoodigden hebben 4-7 aan het tot hen gerigtc verzoek gevolg kunnen geven. De samen komst heeft alleen moeten strekken tot het bespreken van onderwerpen, die in den tegenwoordigen toestand der pro- testansche kerk bijzondere belangstelling verdienengeens zins tot het nemen van besluiten waardoor iemands vrijheid van denken en handelwijze in het minst zou kunnen be lemmerd worden. Van de bedoelde onderwerpen ziju een drietalingeleid door verslaggeverster spraak gebragt. Omtrent de vraag in hoe ver het wenschelijk kon worden geacht "een populair Nederduitsch orgaan van de moderne rigting in het leven te roepenis men nog niet tot een bepaald besluit gekomen. Daarentegen is met algeineene stemmen goedgevonden om in het aanstaande voorjaar, wederom te Amsterdam, eene tweede, meer algemeene bijeenkomst te houdenwaarvan het bestuur behalve aan de bovenge noemde heeren tevens opgedragen is aan de heeren S. Hoek stra Bz., J. II. Maronier, E. Rauweuhoil' cn J. G. L. Nolst Trenité. Men schrijft ons van Terschelling dato 7 dezer het volgende: Bij de op gisteren alhier te Midsland gehouden veulen en paardenmarkt, waren aangebragt 38 veulen, 7 enters en 2 paarden alzoo te zamen 47 stuks. De handel was vrij levendig daar er nog al veel vreemde koopers waren. De lust tot landverhuizing naar Amerika wordt hier meer algemeen, daar in deze week weder vier huisgezinnen tellende 18 personennaar dat beloofde land vertrekkenen men verwacht dat in het aanstaande voorjaar nog velen dit voor beeld zullen volgen. Men berigt van Leiden 8 Sept. het volgende: Het nieuw gestichte opvoedingshuis van mevr. v. Calcar, is in de vorige week alhier geopend en telt uu reeds 24 kostleerlingen. Een ruim heerenhuis op het breedste gedeeelte van de Bree-straat is aangekocht en ingerigt tot huisvesting en opleiding der kweekelingen voor de gewigtige betrekking van gouvernante, onderwijzeres, enz., iu het algemeen voor de veelomvattende taak der moederlijke zorg en opvoeding van kinderen. In den nacht van 6 op 7 dezer is de rijksveldwachter Kempers te Staphorst, door eenige boerenjongens, die van een bruiloft kwamenop den publieken weg aangevallen en zoodanig mishandeld dat hij thans onder heelkundige be handeling ligt; hij is hevig in hel aangezigt en aan het hoofd verwond en heeft een rib gebroken. Er zijn vijf personen gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle gebragtzij bevindeu zich voorloopig in hechtenis. Uithoofde van de veeziekte, is de algemeene tentoon stelling der Ilollaudsche Maatschappij van Landbouw te Purmerende, gesteld. De algemeene vergadering is bepaald tegen den 23 September e. k. te Amsterdam. Uithoofde van de ziekte onder het rundvee, heeft de gemeeuteraad te Rotterdamop voorstel van burgemeester en wethouders, met 25 tegen 2 stemmen besloten, de vee markt aldaar tijdelijk op te heffen en dit besluit dadelijk af te kondigen. Te Londen heeft zich de pest ook onder de schapen vertoond. De kudde, waarbij zij zich openbaarde/was uit Bremen afkomstig. Te Londen komt men meer en meer terug van het vroeger vrij algemeen aangenomen denkbeelddat de vee ziekte door uit den vreemde aanvoerde runderen herwaarts is overgebragt. Wel is het voor zeker te houden, dat de koeijen, bij welke de ziekte het eerst is waargenomen, uit Holland op de Loudensche veemarkt waren aangebragtdoch later heeft de ziekte zich geopenbaard onder kudden, die volstrekt in geene aanraking inct buitenlandseh vee geweest waren en zelfs ook in stallen en weiden, waaralle omstan digheden moesten medewerken om de runderen gezond te doen blijven. Uit dien hoofde houden thans de meeste deskundigen het er voor, dat de ziekte aan bijzondere at- mospherische invloeden is toe te schrijven. Tot dusver is geen specifiek middel bekend waardoor de ziekte met zeker heid overwonnen kan worden. Men wil/dat de ossen tot nog toe gespaard zijn gebleven en de ziekte zich alleen tot koeijen bepaalt. In den avond van den 5den dezer is te Konstantiuopel een brand uitgebrokenwaardoor in weinige uren 2S0Ö huizen benevens een aantal openbare gebouwen en moskeen in de asch gelegd zijn. Ruim 22,500 personen zijn daardoor van huisvesting verstoken geraakt en hebben hunne bezittingen verloren. De opschudding en verwarring iu de stad waren onbeschrijfelijk groot. Volgens gewoonte, ontbrak het aan genoegzame middelen, en vooral aan water, om den brand met kracht te keer te gaan. Bij het afzenden der laatste tijdingen was men echter het vuur aan alle kanten meester, tenzij de wind mogt opsteken. Om in den nood der tal rijke hulpbehoevenden te voorzien, was terssoud eene inschrij ving bij de ineer gegoede en gespaarde ingezetenen geopend. Over de veel besprokene cn veelal verschillend beant woorde vraag omtrent den katoenvoorraad in de Zuidelijke Staten, deelt de New-York-Iimes het volgende mede: "De sinds lang te vergeefs verwachte katoen uit het Zuiden wordt eindelijk in groote mate aangevoerd. Gedurende de laatste zes weken zijn meer dan 100,000 balen op de markt te New-York aangebragt; alleen in de week, die den 26" Augustus eindigde, 19,904 balen. Naar de berigten te oordeelen zal de aanvoer in de herfstmaanden nog belang rijk toenemen. Te New-Orleans waren de 1" Aug. 81,568 balen voorradig en kwamen dagelijks nieuwe bezendingen aan, ook te Mobile zijn de depots opgevuld; ofschoon het gebrek aan transportmiddelen den aanvoer uit het binnen land nog zeer beperkt. Hierin tracht men echter te voorzien door den bouw eener vloot van platgebodemde booten. Mississippi heeft tot hiertoe nog de grootste hoeveelheid aan de markt gebragt; het westelijk deel van den Staat is in- tusschen nog in 't geheel niet geëxploiteerd. De Statenaan de golf gelegen, zullen natuurlijk eene aanzienlijke hoeveel heid van hun katoen-voorraad direct uaar Europa verzenden." Nagenoeg een kwart eeuw geleden werden te Mont- fermeil (Frankrijk) in denzelfden nacht uit verschillende moeders twee kinderen van velschillend geslacht geboren, met deze bijzonderheid dat elk dier beide kinderen met een.e scheef hoofd ter wereld kwam, en wel zoodanig dat het hoofd van het meisje links en dat van den jongen regts gekeerd was. Welke middelen men ook na de geboorte zoowel voor den een als voor den ander aanwendde om het hoofd ter regter plaatse de vrije beweging te laten alles was vruch teloos. Nu kortelings echter ondernamen deze beiden om het middel der electriciteit te baat te nemen en na verloop van een twintigtal zittingen mogt het den electriseur gelukken volkomen aan het verlangen van beiden te voldoenzoo dat zij sedert met een regt geplaatst hoofd de vrije beweging hebben verkregen. Deze beide thans regthoofdigen zullen

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2