torschcn, hot invallen van eene geïmproviseerde stellaadje of omheining, waarop eene ontelbare menigte zich een staan- of hangplaatsje had gekocht. Inmiddels maakte het lang gerekte geduld plaats voor eene duidelijk hoorbare ontevre denheid en gemor, te natuurlijker, omdat de zon reeds lang was ondergegaan en de duisternis haar floers over de tallooze menigte uitspreidde. Eindelijk te zeven ure, daar steeg de ballon statig naar boven en bleef langen tijdzeker door de zware ballast zoo laag dat menigeen dacht dat ze reeds weder daalde. Verschrikkelijk was nu het tooneel dat volgdede duizenden bij duizenden die zes, zeven, ja acht uren in de pijnlijkste positie hadden verkeerd, stoven op eens, als losgelaten, de rigting na die de ballon in de"duisternis nam. Dat veroor zaakte een gedrangwaaraan ik altijd met huivering zal denken. Het akelig hulpgeschreeuw van zoo vele moeders met hunne zuigelingenvan kinders die onder de voeten werden geloopenvan het joelend gemeen dat te midden van die noodkretenhun baldadig gedrang voortzetteen dat alles in de duisternis van den avond, O! wie weet wat er gebeurd is, dat de groote Amsterd. bladen ons, uit voor- zigtigheid nooit zullen medeelen. Nadar was intusschen uit het gedrang en terwijl menigeen uit meêlijdenheid, in angst en zorg verkeerde, omtrent den afloop zijner gevaarlijke onderneminghad onze signeuron geveer een half uur na de opstijging, zijn anker in de Haar lemmermeer laten vallen had zijn ballon op eene boerenwagen gepakt en kwamomstreeks half elf' ure met ziju reisge zellen, waaronder dén Amsterdamsche liefhebber, de anderen behoorden tot Nadar's gevolgbehouden in Amsterdam aan. Dat gedeelte van het publiek dat altijd het kwade denkt, zegt nu, dat Nadar de duisternis heeft afgewacht, om door haar begunstigdzooveel spoediger te kunnen neerdalenter- wjjl men, omtrent de teleurstelling van jl. Maandag, vrij algemeen verteld, dat het ontoereikende aantal afgegeven plaatsbilletten te veel wind voor de opstijging heeft veroorzaakt. Naar men ons verteldewas Nadar van wege het Paleis van Volksvlijt voor zijne luchtvaart geëngageerd; is dat zoo dan wenschen wij den gecerden ondernemers voortaan meer geluks bij de keuze en uitvoering hunner publieke verma kelijkheden. De Amsl. Cl. deelt een verslag mede van een feest op de recde van Batavia gegevenwaaraan het volgende ont leend wordt Op den 18 Junijjl. werd ter reede van Batavia gewijd, de zijden vlag, door de vereeniging het Metalen Kruis, met goedkcuriug des konings, aan het stoomschip van dien naam geschonken. Reeds vroegtijdig kwam de schout bij-nacht Fabius, kommandant der zeemagt in Oost-ïndic, op de reede, en werd met de aan zijnen rang verbonden honneurs ontvangen, liet schip het Metalen Kruis was in fcestdosch getooid. Op het halfdek prijkte een trofee met de namen der gesneuvelden, omringd door de vlaggen die deel hadden genomen aan den strijd voor Simonoseki. Op een fluweelen kleed stond de zilveren beker, vroeger door de verecn'ging aan het Metalen Kruis geschonken, en lag de zijden vlag ontrold en aangeslagen aan de toplijn. De ge- hecle bemanning stond aan bakboord in een halven kring, onder de wapenen en aan st uurboord de etat-major geschaard. Des morgens ongeveer half acht ure kwam de schout-bij-nacht aan boord, en ten 8 ure gaf hij last tot de parade, met de vlaggen ten top. Na het opslaan der tamboers, hield de schout-bij-nacht Fabius eene toespraak. Na deze toespraakdoor een luid vieve de koning be antwoord, ging de zijden vlag, door twee adelborsten gehe- schenstatig naar bovenen werd zij begroet door een saluut van 21 schoten van het wachtschip. Daarop wendde de heer Fabius zich tot den kapitein ter zee do Mau in de meest hartelijke bewoordingendie door de bemanning beantwoord werden met een daverend "leve onze kolonel Hierop sprak de kommandant van het Me talen Kruis nog een hartelijk woord. Des avonds werd door den schout-bij-nacht Fabius aan den ctat-major van het Metalen Kruis en aan de ter reede aanwezig zijnde kommanderende officieren een prachtig gast maal aangeboden, waarop, onder de meeste geestdrift, me nige toast werd gewijd aan Koning en Vaderland. Zooals inen weet zal er eene krachtige hand moeten gehouden worden aan de zeeweringen langs de geheelc kust van Friesland. Ook de Minister van Biunenlandsche Zaken wenschte te weten welke maatregelen daartoe genomen be hoorden te worden en welke som de uitvoering daarvan zou eischenten einde, als van het algemeen belang en het onvermogen van het betrokken bestuur genoegzaam ge bleken was, ook de rijks-subsidien te verleenen. Maar zoo voegde de Minister er bij de grondslagen van het reglement op het verleenen van provinciale subsidien kunnen nimmer tot rigtsnoer strekken voor het verleenen van eene rijks-subsidie. De handel in gedistilleerd te Leeuwarden in 1864 overtrof nog dien van vorige jarenondanks den zoo merke lijk verhoogden accijns. Neemt men in aanmerking, dat door de buitengewoon lage prijzen van het gedistilleerdde op doorloopend crediet en in entrepot opgeslagen hoeveelheid nog iets grootcr is dan vroeger, dan weerspreken deze cijfers het gevoelen van hendie meendendat door het opdrijven dezer belastingde opbrengst, zoo door mindere consumtie als door uitgebreider smokkelhandel, merkelijk lager zou worden. De commissaris van politie te Zutphen vestigt dc aandacht van de hoofden van politie in de gemeenten op den persoon van Samuel van Wien oud 27 jaren koopman wonende te Brusseldie zich onder valsche voorgevens toe gang weet te verschaffen in de huizen van de gegoedste ingezetenen, bij voorkeur daar, waar .hij weet alleen met dames te doen te hebben, om linnen en damasten goederen te verkoopen, waarvoor hij zich een wissel op 3 maanden doet afgeven, welke hij door de koopsters zelve doet schrijven en die hij haar dicteert. Hij geeft gewoonlijk een tegenbewijs af, luidende, dat hij zich verbindt dc geleverde goedereu, ingeval er zich katoen in mogt bevinden, zelfs ook naliet wasschcn terug te ncmeu. Later blijkt het dat hij 2 h 3 malen meer heeft gerekend dau de waarde der goederen. Hij bedient zich doorgaans van de Fransche taal en is voorzien van een rijtuig, waarin zijne goederen zijn geborgen. Men schrijft uit Voorburg, 12 September II. K. H. Priuses Marianna der Nederlanden heeft aan het gemeente bestuur tijdelijk ten gebruike afgestaan de stallen op de buitenplaats Leeuwensteinin deze gemeente gelegen en aan II. K. H. in eigendom toehehoorende, om daarin op te nemen en af te zonderen het rundvee, door de veeziekte aangetast. Ofschoon tot heden geen pestziekte in deze gemeente is voorgekomenverdient dit vernieuwd gunstbewijs te meer dankbare vermelding, omdat door genoemd bestuur reeds vele doch vergeefsche pogingen waren aangewend tot verkrijging van geschikte plaatsen tot afzondering van ziek of verdacht vee. Men meldt uit Groningen 11 Sept. Men verneemt dat gedep. staten dezer provincieten einde zooveel mogelijk onzen gewestenlijken veestapel voor dothans elders heerschende veepest te beveiligen en het binuendringen en de verspreiding dier vreeselijkc ziekte ouder het rundvee in deze provincie te voorkomende gemeentebesturen in dit gewest met aandrang hebben uitgenoodigdonverwijld aan de raden hunner gemeenten voor te stellen, over te gaan tot het nemen van een besluit, waarbij de veemarkten eu publieke verkoopingen van vee tijdelijk worden geschorst. Men schrijft uit Zwolle, 12 September: Bij den vleeschhouwer Hellenthal, alhier, is eene van ziekte verdachte koe geslagt. Bij dc opening bleek, dat eene groote stopnaald in de maag aanwezig was, welke het hart ver wond en dien ten gevolge kneuzing veroorzaakt had. Het vleeseh van het dier was zeer mager, doch, volgens deskun digen goed voor het gebruik. In 1864 werden te Leeuwwarden ter markt gebragt 128,549 stuks vee, hebbende eene gemiddelde waarde van ongeveer negen millioen gulden. In 1863 was de waarde van het aldaar aangevoerde vee ruim zes millioen gulden. Frankrijk heeft een van zijn grootste militaire nota- biliteiten verloren. De generaal Lamoricière is maandag nacht jl. in den ouderdom van bijna 60 jaren overleden. Hij werd in 1830 luit. bij de genie en begaf zich weldra naar Algerie, waar hij bij het beleg van Constantine aan het hoofd der belegeraars stond. In 1843 was hij reeds divisie- generaal en in 1845 werd hij voorlooopig stadhouder van de kolonie. In 184S nam hij Abd-el-Kader gevangen. Tot in December 1852 bleef hij in Fransche dienst, hetzij als militair hetzij als lid van het bewind. Bij den coup d'état werd hij naar het buitenlandKeulen gevoerd. Toen hij ziju eed moest, afleggen als officier in active dienst, weigerde hij dit bij een brief die grooten opgang maakte. Hij bleef in ballingschap tot de keizer die ophief, zonder dat de generaal er om had gevraagd. In 1S60 nam hij het bevel op zich van het toen georganiseerde pauselijke legermaar na herhaalde lijk geslagen te zijn door de Sardiniërs, legde hij zijne be trekking neder en keerde in het burgerlijk leven terug. Uit Venetie wordt gemeld dat de voorraad ooft in in het geheele koningrijk voorbeeldeloos groot is. De keu rigste druiven gelden niet meer dan 8 neukreuzer per pond en 2 pond perziken verkoopt men voor 1 neukreuzer. Een kapitein heeft den 11 Julij 11. bij het omzeilen van Kaap Horn een ijsberg gezien van meer dan 400 voet hoogte en ongeveer eene mijl in omtrek de vorm was lang werpig en de oppervlakte zeer oneffen. Aan een der einden was een hooge spits als een kerktoren. Deze ijsberg was zeer gevaarlijk voor de scheepvaart tusschen de Falkland-Ei- landen en het Staten-Eiland. De minister van landbouw, openbare werken en han del in Frankrijk heeft een verslag nopens de gevaren van dc Engclsche runderpest aan den keizer gedaan. Dc hoogleeraar aan de veeartsenijkuiidige school van Alfort, Bouley, had in Engeland, en de hoogleeraar Reynal had in Duitschland onderzoekingen aangaande deze aangelegenheid ingesteld. De Britten noemen de ziekte "cattle plague", dc Duitschers en Nederlanders runderpest, de Franschen "ty- phus contagieux du gros bétniT'. Deze pest ontstaat in de steppen van Oostelijk Europa en ontwikkelt zich nergens anders van zelf, ook uiet onder de ongunstigste omstandig heden. In Engeland is zij door Russisch vee, uit lleval

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2