TBÏffiJÏKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. dame, Delpliine Ilaijins genaamd, die hem vier kinderen schonk, waarna hij haar verliet. In 1864 huwde hij te Marseille eene ITanscheouvière, Victorine Discours genaamd die door een toeval achter de waarheid is gekomen en eene aanklagt tegen haren man heeft ingediend. Theeuwissen oefende het beroep van lithograaf uit. Op een kerkhof in SharonConneeticut, is een fami- lieperk waarin zeven graven in een cirkel liggen. Zes steencn dragen de namen van de vrouwen van één heer; een zevende en veel prachtiger steen dan de overigedraagt dit eenvoudig maar treffend opschrift Onze echtgenoot. Een dochter van den overleden generaal D. te G., in Pruisen, bezit een tamelijk groot vermogen. Zij is echter nog niet mondig, en moet zich dus met hetgeen zij van haar voogden ontvangt, geuecren. Met niet al te groote bekoorlijkheden bedeeld, heeft zij nogtans een zeer gevoelig hart, en dit hart verloor zij bij een reisje op den Neder- Silezischen spoorweg zoo geheel aan een der conducteurs dat zij met hem een pleiziertogtje naar Berlijn deed. Zij namen hun intrek in Kellners-IIotel en maakten daar zulk een goede sierdat niet alleen de geheele spaarpot der dame naar de maan ging, maar zij bovendien nog 180 thaler schuld maakten. Een hooger crediet werd hun echter geweigerd, en daarom besloten zij hun anker in het hotel Sehmidt uit te werpen, Nadat zij een paar dagen ook in dit hotel als vrolijk Eransje geleefd hadden, begon de hospes kwaad ver moeden te krijgenweshalve hij er de politie kennis van gaf. Deze vond er dan ook volstrekt geen bezwaar in, het verliefde paar, tegen alle regelen der romantiekin Themis pakhuis te bergen. Honger is een scherp zwaard, en zijdie nog kort geleden zich aan champagne en ijstaart gelaafd hadden dankten den hemel, dat zij een dronk ganzenwijn en de gaven van Cercs, in den vorm van een stuk droog broodkregen. De conducteur, dien het als den snijder Ben Kamar in een der vertellingen van de onvergelijkelijke Scheherasade was ge gaan, liet men spoedig zijnen weg gaan, terwijl de van haar liefderoes tamelijk ontnuchterde dame, naar haar huis werd teruggezonden. Een proces, dat or.s de middeneeuwen in herinnering brengt en groot opzien baart, zal eerstdaags in Wurtemberg in behandeling komen. De justitie zal rekening moeten vragen van de verdwijning van graaf Everard van Wurtem berg, zoon van graaf Christiaan Erederik Alexander, over leden in 1S44, en van gravin Eestetics-Tolna. Graaf Eve rard, die zijn vermogen verteerde, was nooit geacht; hij had zich in schulden gestoken, en naar het schijnt heeft hij toen ernstige geschillen gehad met zijn oom, graaf Willem* van Wurtemberg, eerst gehuwd met de dochter van den hertog van Lcuchtemburg (Eugeuius) en in 1863 hertrouwd met Prinses Elorestiue, dochter van wijlen den vorst van Monao. De vrienden van graaf Everard beschuldigen zijnen oom, dat deze den neef heeft willen dwingen afstand te doen van al zijne regten op diens nalatenschap en zelfs hetgeen nog moeijelijker geloofd kan worden van het regt hunnen gemeenschappelijken naam te voeren. Graaf Everard, zou in de citadel der bondsvesting Ulm opgesloten zijn geworden, en daar zou men, door hem een pijnlijke behandeling te hebben doen ondergaan, onderteekeningen van hem hebben afgeperst. Of er eenige grond voor deze aantijgingen bestaat weet men niet, maar de justitie zalmen hare tusschenkomst niet kunnen of mogen weigeren, omdat graaf Everard uit de citadel van Ulm zou zijn ontvlugt, en zijn broederzijne zuster en zijne moeder geen tijding van hem hebben ontvangen. Men beweert dat hijbf bij het overzwemmen van den Donau den dood in de rivier heeft gevonden, bf weder gevat en op nieuw gekerkerd is geworden. Graaf Alexander van Wurtemberg, jongste broe der van graaf Everard, is uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gekomen, met het doel een proces tegen graaf Willem in te stellen. De New-York Tribune behelst in een artikel o. a. het volgende: //Wie de vrijgemaakte negers in het Zuiden als een mindere en onverbeterlijke klasse van menschen beschouwt werpe een blik op den toestand van Louisanne. Vóór den oorlog had die staat 326,726 slaven en 14,547 vrije negers. De vrije negers van Louisana waren steeds geacht en telden ecu der rijkste en aanzienlijkste mannen van den staat in hun midden. Van de door den oorlog bevrijdde negers zijn ongeveer 90,000 van den leeftijd, die den burgers regt geeft tot kiezen. Geeu 1000 op de gansche massa worden op kosten der regering onderhoudenen zij die onderstand ge nieten, zijn meest hoog bejaarden of zieken of wel zoodanigen die juist zouder werk zijn. In alle neger-gemeenten heer- scheu eene orde en arbeidzaamheidaangenaam om te zien. De eenige moeijelijkheden waarmede de ambtenaren der bu- reaux voor de vrijgemaakte» te kampen hebben, komen van de zijde der gewezen slavenhouders, die, even als de Bour bons, nooit iets kunnen loeren en nooit iets vergeten. Van de zweep, den ijzeren halsband, den stok, de bloedhonden kunnen zij niet scheiden. Ondanks alle bezwaren echter, worden overal in de plantaadje-districten scholen opgerigt, waarin de negerkinderen onderwijs erlangen. 's Ilage 28 Sept. 1865. Mijnheer de Redacteur Hoewel thans de zittingen van de Staten-Generaal wederom geopend zijnis echter het politiek nieuws zonder eenig be lang en zij die zich hadden voorgesteld, dat de debatten op het adres van antwoord op de troonrede, althans gedurende eenigen tijd, stof voor couranten-beschouwingen zoude ople veren, hebben zich in die verwachting deerlijk teleurgesteld gezien. En toch leverde de troonrede stof op tot eene be langrijke discussie; maar wees er van verzekerd, dat hier uitstel geen afstel is en de politieke strijd slechts is ver daagd tot de behandeling der begrooting; alsdan zullen we derom alle oude en nieuwe, bekende en onbekendegebruikte en ongebruikte argumenten worden bijeengebragt, om de re gering te bestrijden en te verdedigen, en het einde zal weêr wezen, dat alle hoofdstukken worden aangenomen endat ntout est pour le mieux dans le meilleur des mondes possibles." Een enkel wapen heeft de oppositie reeds aangegrepen, om der regering eene nederlaag te berokkenen, namelijk toen de Minister eene som van honderd duizend gulden aanvroeg ter goedmaking der uitgaven, veroorzaakt door de veeziekte. De heeren Wintgens en van Goltstein zochten ingewikkeld den Minister te beschuldigen van niet bij tijds de benoodigde voor zorgen genomen te hebben, om de ziekte tegen te gaanter wijl de heer v. Nierop het wonderlijke voorstel deed, om der regering vijf maal meer te geven dan ze gevraagd had. De houding van den heer van Nierop bij deze aangelegen heid is zeer zonderling geweest, en wanneer men zich her innert, dat die afgevaardigde in zijne eerste rede zich noemde neen vriend der regering, maar een ietwat lastig vriend", dan zou men thans geneigd zijn te vragen of hij wel een opregt vriend is. Mogelijk is het ook, dat het district dat hem afvaardigde niet zonder invloed is geweest op de rol die hij gespeeld heeft. De rede door den minister van Finantiën uitgesproken, bij de aanbieding der begrooting, is hoogst belangrijk geweest en later hoop ik gelegenheid te hebben daarop terug te komen. Hoewel ik niet behoor tot diegenendie met ons Dayblad onzen finantiëlen toestand zoo donker en ongunstig inzien als daar wordt voorgesteldgeloof ik toch, dat de schildering van den Minister te veel »en couleur de rose is". Het verdient opmerking, dat op het budget van Binn. zaken weder voorkomt een post voor de bouwcommissie, die reeds tweemalen door de Kamer is verworpen. Hoewel de begrootingzoowei van het Departement van Marino als van Oorlog, wederom verhoogd isen dezezoo als u bekend is, jaarlijks aan een' heftigen aanval bloot staan zullen ze toch hoogstwaarschijnlijk worden aangenomen en zal de storm zich dit jaar slechts met weinig kracht doen gevoelen. Ahvetenden meenen, dat de Minister van Oorlog in het vorige jaar toen de begrooting van zijn Departement grootendeels met gesloten deuren behandeld werd, over meer moet gesproken hebben dan over het defensie-stelsel. Plaatselijk nieuws is hier nietsen hoe ik er ook over peins om u ten minste één nieuwtje te kunnen mededeelen is mij zulks ten eenen male onmogelijk. Houd dus den wil voor den daad en laat ons hopen op een grooten oogst van gunstige mede- deelingen als de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare openbare zittingen hervat. Adieu. P.S. Ik zou u iets kunnen medeelen over de reis van den prins van Oranje, maar ik geloof, dat het beter is dit achterwege te laten, zoodanige correspondentien acht ik in uw blad niet geschikt. Van 21 28 September 1865. ONDERTROUWD; Harmanus Smit, 21 jaren en Klaasje Bakelaar, 21 jaren. Dirk Kikkert, weduwnaar van Sijbreg Daalder, 39 jaren, en Harretje Rab 40 jaren. GEHUWD: Geene. GEBOREN: Willem, z. van Jan Bosland eu Trijntje Wessel. Dirkje, d. van Klaas Tuinder en Johauna van Engelen. Elisabeth Gesina r d. van Abraham Janssonins en Harretje Roeper. Adriauus z. van Jan Gerritz. Kuiper en Jantje Dnijnmaijcr. Hendrik, z. van Willem Klaasseu eu Hiltje Smit. OVERDEDENFeijtjc Schagcn 37 jaren huisvronw van Pieter Dek ker. Comelis Koorn 43 jaren gehuwd met Hartje Eelman. A li K T lt E 11 I G T IV. PUEMEUEKUE 26 September. Kleine Kaas f30.50, Middelbare f32.25. Goede voorraad, vlug en duur verkocht. Aangevoerd 181 stapels Kleine Kaas, 9 Middelbare. Boter: Van f 1.10 tot 1.20 per Ncd. fë. Gemiddeld f 1.15 per Ncd. f§. Aan gevoerd 210 Runderen. Vette Koeijen met slependcu handel tot vorige prijzen. Melk Koeijen handel vrij goed. 27 Paarden. 99 Vette Kalveren. Handel vlugde prijs was van 70 tot 90 et. per Ned. fg. 41 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f 10 tot f27 per stok. Haudelving. 81 Vette Varkens: De prijs was van 50 tot 57 ct. per Ned. fg. Handel vlug. 42 Magere Varkens: van f 19 tot 28, en 241 Biggen, van f8, tot 12. Handel minder vlug. 2142 Schapen en Lammeren. Vette Schapen niet minder door grooten aanvoer was de handel niet levendig te noemenLammeren ook minder levendig. Kip—Eijcrcu f 2.90, Eend-Eijeren f 2.80 per 100 stuks. 90 mud Appelen f4 u 8 per mud. 75 mud Pereu f4 a 10 per mud. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 179 stapels Kaaswegende 43739 Ned. fg. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f 30.1 stapel Kleine f 30.50. Middelbare f 30.Aangevoerd 941 Ned. {g Boter. SCHAGEN 28 September. 7 Paarden 1^0 a 130. 1 Stier f120. 6 Magere Gelde Koeijen f70 a 130. 56 Vette Gelde Koeijen f160 a 240. 11 Vaarsen f70 a 110. 260 Magere Schapen f 14 ii 24. 830 Vette Schapen f 26 a 40.50. 238 Lammeren f 14 a 24. 12 Bokken en Geiten f 1.50 a 4. 28 Magere Var keus f 16 a 24. 69 Biggen f8 a 12. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 50 ct. a f 1.20. Eenden 50 a 60 ct. Duiven 10 ii 30 ct. Boter 85 ct. per kop of fl.13 per Ned. fl}. Kaas 25 a 40 ct. der Ned. (g. Kip-Eijeren f2.G0 a 2.70, Eeud-Eijercn f2.75 ii 2.80 per 100 stuks.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2