Til Bergambacht mag het vee niet verweid worden. Een boerwiens vee geen voedsel meer had op het land waarop het graasde, had echter geen lust zijne beesten te zien vehongeren. Hij opende daarom het hek, zoodat de beesten op den weg teregt kwamen en ongevraagd op een ander veld, waar voedsel in overvloed voorhanden was, over liepen. liet doel was dus bereiktmaar er werd proces-ver baal tegen den boer opgemaakt, omdat hij zijn vee niet behoorlijk had laten verhongeren. Een tachtigtal koeijen werden dezer dagen van Bremen te Edinburg aangevoerd en verdacht besmet te zijn. Op bevel van de bevoegde autoriteiten werden zij voorzigtig- heidshalve geslagt en het vleesch publiek verkocht a 6/ per steen. Bij een ingesteld onderzoek van het vleesch en de ingewanden bleek het evenwel, dat de de beesten volmaakt gezond waren; door den eigenaar is een eisch tot schade loosstelling ingesteld. De Oost-Indische berigten loopen tot 14 Augustus. Den 7 Augustus werd te Soerabaija, in tegenwoor digheid der daartoe genoodigde autoriteiten de zijden vlag geheschen, welke Z. M. onze geëerbiedigde Koning aan de korvet met stoomvermogen Medusa geschonken heeftter belooning der schitterende wapenfeitendoor de bemanning van dien bodem, in de binnenzee von Simouiseki verrigt en wel in den jare 1863 en later op den 5, 6 en 7 Sept. van liet vorige jaar. De schout-bij-nacht, de heer Fabius, hield bij deze plegtige gebeurtenis eene rede, welke op het gemoed der toehoorders eenen diepen indruk maaktein kernachtigeronde zeemans taal schetste de spreker de gesehiedenis der Medusavoor zoo verre deze betrekking had op het Japansche rijk; hoe deze bodem het eerste Holl. oorlogsvaartuig was dat in 1856 de eilandengroep van Japan rondvoeren na eene afsluiting van twee en eene halve eeuw, door zijne verschijning er krachtig toe bijdroeg, om Japan voor den wereldhandel open te stellen; hoe in 1863 die bodem, op verradelijke wijze door de batterijen van den vorst van Nagato beschoten, de eer van Neêrlands vlag meesterlijk handhaafde, en later, als deel der gecombineerde scheepsmagt in Sept. 1864zoo wel aan de marine van Engeland en Frankrijk, als aan die van Noord-Amerika deed zien, dat de moed van Neerlands waterleeuwen nimmer sterftsteeds dezelfde blijft. Ten slotte las hij den koninklijken schenkbrief voor, door Z. M. eigenhandig onderteekenden waarin de namen waren vermeld van allen, die tijdens de beide expeditiën op dien bodem gediend hadden. De brief was vervat in een koker,, waarop het woord /rMedufa" benevens het kruis der Militair# Willemsorde en reliëf waren aangebragt. De rede des sprekers werd gevolgd door het hijschen van het prachtig koninklijk geschenk, dat door den donder des geschuts en door de kreet van: leve de Koning! door alle aanwezenden met geestdrift geuitbegroet werd. 's Konings wcnsch dat de Medusa in den vervolge nog vele en gewigtige diensten aan den lande moge bewijzen zal intusschen niet vervuld worden. De tijd en de witte mieren hebben, zooals de schout-bij-nacht zelf verklaarde, zoodanig aan het vaartuig geknaagd dat het geen diensten meer bewijzen kan en ook niet meer te herstellen is. Wat nu bij 't sloopen van 't vaartuig met de vlag moet gedaan worden, zal nader bepaald worden. De Chineschc zee wordt meer dan ooit door zeeroovers onveilig gemaakt, wier strooptogten zich tot in de nabijheid van Singapore uitstrekken. Er zijn van daar twee stoom- bootcnBanteren en Pluto, vertrokken, om jagt op hen te maken. Te Ambarawa en Baujoe-Biroe worden nog dagelijks schokken van aardbeving waargenomen. Op de laatste plaats ziet het er bedroevend uit: de kazernes, de constructie en kruidmagazijneuen de meeste officiers-woningen zien er uit als of ze gebombardeerd zijn. Geen enkele woning bleef ongedeerd. Men zegt ook algemeen, dat n iets meer bruikbaar is en dat Banjoe-Biroe geheel verlaten en ge- slechts zal worden. Ambarawa heeft wel minder geleden, doch de stevige wijze van bouwen en de enorm dikke mu ren in aanmerking genomen, is ook daar de catastrophe zeer ernstig geweest. Zonder gevaar zijn dn meeste gebouwen niet bewoonbaar of te gebruiken. Als vesting kan Ambarawa niet meer dienen. De Soerabaijasche Cour. heeft uit Soeracartahet volgende berigt ontvangen In het fort Vastenburg (Soeracarta) zitten gevangen de Javana Mangkoe Widjoijo en Tjikoplo, deze laatste is een be jaard man.Men zegtdat zij het voornemen zouden ge had hebben te Soeracarta eene zamenzwering te bewerken. Dat plan moet reeds drie jaren aan het smeulen zijn ge weest.Het voornemen zoude zijn, bij voldoenden aanhang, en hij gelegenheid van een grebek-feest, niet alleen de Europeanen, maar ook de inlandsche grooten, zoo ook den Keizer te Soeracarta, het leven te benemen. Tjikoplo zoude zich dan tot Keizer cn Mangkoe Widjoijo tot Rijksbestierder van Soeracarta hebben doen uitroepen. De resident door zijne spionnen (wat vermag het geld toch niet van het plan onderrigt zijnde, moet de spionnen van het regentschap Klatten hebben gezondenom zich van de ware toedragt der zaak te overtuigen. Zij meldden zich bij hunne aankomst op de plaatsbij Tjikeplo en Mangkoe Widjoijo aan en gaven voorin het komplot deel te willen nemen. Nadat door de spionnen een duren eed zoude zijn afgelegd, werd aan hen het schriftelijk beraamd komplot, dat nu in handen van den resident moet zijn, voorgehouden. Nadat de spionnen van hunne bevinding aan den resident hadden kennis gegevenzond deze oogenblikkelijk den regent van politie te Soeracarta naar de plaats om de plannenma kers te arresterenhetgeen den resident gelukt is. Gedraald werd in deze zaak niet, want de regent van politie vertrok in den nacht per as naar de plaats. Het verijdelen van deze zamenzweringdie, wanneer zij tot stand ware gekomen vele offers zoude gekost hebbenis weder toe te schrijven aan de maatregelen door den energieken resident Lammers van Toorenburg genomeu. Er is sprake van talrijke desertiën in het Belgische leger, vooral zouden zeer veel onderofficieren, met den rang van tweeden luitenantdienst nemen bij een legioen van 6000 vrijwilligersdat te Rijssel wordt aangeworven om in Mexico het Fransche leger te vervangen; o. a. van het garnizoen te Bergen moeten negen onderofficieren gedeserteerd zijn, hunne wapenen en uniform medegenomen en gedreigd hebben van hunne geweren gebruik te maken indien men hen in hun voornemen mogt hinderen. In finantiele kringen verneemt men het volgende om trent de nieuwe leening door de Oostenrijksche regering gesloten met de firma's Rothschild, Baring Brothcr en Hope. Het nominale kapitaal der eerste uitgifte is 80 millioen flor.welk bedrag binnen 40 jaren zal worden geamortiseerd. Met inbegrip van de voordeelentoegekend aan de firma's met deze zaak belast, zullen zij eene commissie genieten van 8 pCt.behalve nog 2 pGt. rente voor elke geantici peerde storting. Of er later meer uitgiften zullen geschie den en tot welk bedrag die zullen plaats hebben, zal van verderen regeling afhangen. In het laatste nommer van den Courier des Jiiats- Unis leest men, dat den 7 Sept. jl. een waggonbeladen met ammuntie, aangehecht aan een personentrein op zeven mijlen afstands van Nashville ontploft is, ten gevolge waar van de trein in verschillende rigtingen uiteen is geworpen. Er zijn veel dooden gevallen; het aantal en de namen der slagtoflers zijn nog niet bekend. 's Hage 1 Oct. 1865. Mijnheer de Redacteur Gevoegelijk zou ik mijn schrijven wederom kunnen begin nen met eene klagt over volstrekt gebrek aan nieuws; want noch de dagelijksche gebeurtenissen in de Residentie, noch politieke aangelegenheden geven mij stof tot eene correspon dentie, die uwe lezers bijzonder belang kan inboezemen. De Tweede Kamer hield wel is waar Donderdag eene korte open bare zitting, doch alleen ter mededeeling van enkele punten van zeer ondergeschikt belang. Thans is zij in de afdeelingen vergaderd tot onderzoek der begrooting voor 1866, welk on derzoek waarschijnlijk nog wel eenigen tijd zal aanhouden. In mijn volgend schrijven zal ik welligt in de gelegenheid zijn u daaromtrent eenige bijzonderheden mede te deelen. De Raad van State houdt zich bezig met het ontwerp tot afschaffing der doodstraf, en zoo als te begrijpen valt, zijn de gevoelens daaromtrent verdeeld. Reeds geruimen tijd hebben qnasi-philantropen hemel en aarde bewogen, om daartoe te geraken. Van den kansel, in brochures, in courantenwerd het onmensclielijke der doodstraf gepredikt, toen plotseling de afschuwelijke moordgepleegd op den president Lincoln voor eenigen tijd aan die philantropische redeneringen een einde maakte. Toen gansch Europa rilde van verontwaardi ging over die lage sluipmoord, toen moest zelfs de stem zwij gen van hen die vroeger zoo hevig voor die afschaffing hadden gestreden. Was er in Goddelijke of menschelijke wetten één enkel argument te vinden, om het leven te sparen van hen die niet aarzelden een sluipmoord te begaan, waarvan de gevolgen met geen mogelijkheid waren te voorzien Waarlijk M. d. li.wanneer ik die voorstanders van de afschaffing hunne theorie met zooveel vuur hoor verdedigen, dan komen mij onwillekeurig de woorden in de gedachte van een geestig Fransch schrijver ik meen Alphonse Karrnhet zal goed zijn dat geen mensch den anderen ter dood veroordeelt, mits de moordenaars beginnen daarvan het voorbeeld te geven." Het is mij niet onbekend, dat velen die mijne woorden lezen mij zullen beschouwen als een domper, iemand uit de midden eeuwen die in onzen verlichten tijd niet te huis behoort maar waarlijk als ik het oog sla op (moet ik zeggen nmenschen"?) die na driemaal crimineel veroordeeld te zijnin koelen bloede een pastoor vermoordenin wiens woning zij weten eenig geld te zullen vindendan weet ik niet of de maatschappij het regt heeft zulke mcnschen te sparen. Verre van ons, dat wij den tijd terug zouden wenschen van ligchamelijke straffen of van een pijnlijken dood, maar zeker gelooven wij, dat het maatschappelijk belang vordert, dat de maatschappij verzekerd worde tegen hen, die hare heiligste en onmiskenbaarste regten miskennende, zich vergrijpen aan het leven hunner natuur- genooten. Nu eenmaal op dit onderwerp zijndezal ik sommige uwer

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2