BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE BELDEK. BURGERLIJKE STAND DEK GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE VLIELAND. - BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. TELEGRAM. lezers misschien gcene ondienst doen met de mededeeling van de straf, die vroeger sluipmoordenaars soms ondergingen. Zie hier het verhaal van Brantöme, van de teregtstelling van Balthasar Gérardsde moordenaar van onzen grooten Willem den Zwijger. »Den eersten dag werd hij op de markt gebragtwaar zich een vat kokende olie bevondwaarin men den arm stak waar mee hij den moord had bedreven. Den volgenden morgen werd die arm afgehouwen, waarbij hij den moed had toen ze voor hem lag, ze met den voet van het schavot te rollen. Den derden dag werd hij in de borst met ijzeren tangen ge knepen terwijl den vierden dag het vel werd afgescheurd op het achterlijf tot aan de billen, en zoo werd die man achter eenvolgens achttien dagen gemarteld en telkens naar de ge vangenis teruggebragtwaar hij de pijnen en smarten met het grootste geduld verdroeg. Later werd hij geheel naakt weder op de markt gebragtalwaar hij door gloeijende kolen als 't ware levend gebraden werd. Ten slotte werd hij geradbraakt waardoor hij echter niet stierf, daar men hem slechts op de armen en voeten liad geslagen, om hem des te meer te doen lijden. Hij leefde nog zès volle uren smeekende om een teug water, dat men hem echter niet durfde geven. Eindelijk liet de beul den luitenant-crimineel verzoeken, hem te laten wur gen, »opdat zijne ziel niet wanhopend zoude worden en voor altijd verloren gaan." Dit toegestemd zijnde kwam de beul bij hem terug en vroeg hem hoe hij zich bevond»zoo als gij mij verlaten hebt", antwoordde Balthasar Gérards. Toen de beul hem het touw om den hals deedvreesde hij voor meer dere martelingen. »In 's hemels naam wat nu nog, moet ik nog meer lijden, laat mij nu toch maar sterven", waren zijne laatste woorden. En daarop gewurgd zijnde eindigde hij zijn leven. Dit zijn schrikkelijke martelingenzegt Brantömemaai de edelman die ze mij verhaalde, heeft het zelf gezien. Soms liet men, om de pijniging nog erger te maken, gesmolten lood vloeijen in den mond en de wonden van het slagtoffer. De tijd van dergelijke gruwelen is gelukkig voorbijdoch tusschen deze en de geheele afschaffing der doodstraf is de afstand te groot. Wij voor onsgelooven, dat het belang der maatschappij vordert, dat ze ten minste voorloopig behouden blijve. Adieu Justitie* OPGAVE der Geldboeten voldaan op mag- tiging van den Ambtenaar aan het Open baai- Ministerie bij het Kantongeregt te Helder ingevolge art. 254 Wetb. Strafv., gedurende het 3e kwartaal van 1865. C. Z.; B. B.W. Fz. S.; B. B.; J. Z.C. Z.C. B. allen te Texelwegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond te Texel; ieder f5.boete f35. P. S.W. C. F.te Helderwegens het onbeheerd laten loopen van vee op de straat te Helder, boete fl.2. R. S.A. G. te Helder, wegens het uitkloppen van vloer- leeden op de straat te Helder, natiën uur 's morgens boete fl. 2. S. K.P. de V.P. V.te Wicringenwegens het laten loo- van vee op eens anders in den oogst staanden grond te Wie- ngenboete f5.«15. F. V. W.G. B.J. C.te Helderwegens het werpen van oireinheden in het kanaal te Helder, boete fl.3. C. M. de V.; H. E.; H. F., te Helderwegens het niet slui- fcn eener tapperij te Helder, des nachts ten 12 uur, boete f3.9. J. K.F. R. J. L. v. G te Helderwegens het laten staan van een wagen op de straat te Heldergedurende den nacht boete fl.3. Totaal. f 69.— Justitie. OPGAVE der Vonnissen in Strafzaken gewezen door den Heer Kantonregter te Hel der, gedurende het 8e kwartaal van 1865. F. B.te Helder diefstal van te veld staand grasvrijgesproken als zonder oordeel des onderscheids gehandeld hebbende. M. D.te Helderhet als bordeelhoudster toelaten van publieke vrou wen in haar bordeelonvoorzien van een boekje bij de verordening op de publieke huizen voorgeschreven, veroordeeld in eene geldboete van f10. subs. gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten, bij lijfsdwang invor derbaar. K. B. te Helder, het doen plaats hebben van muziek in zijne herberg, zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan den Burgemeester ver oordeeld in eene geldboete van f 10.subs. gevangeuisstraf van 3 dagen en in de kosten, bij lijfsdwang invorderbaar, J. K.te Helder, het afsteken van vuurwerk op de openbare straat te Helder, zonder vergunning, veroordeeld in eene geldboete van f0.50, subs. gevangenisstraf van een dag, en in de kosten, bij lijfsdwang invorderbaar. J. v. d. B. en J. E. te Helder; het varen met een schip op het Groot Noord-Hollandsch kanaalwaarvan de boorden niet, ten minste 25 duim boven water reikten, veroordeeld ieder in eene geldboete van f10. subs. gevangenisstraf van drie flagen en in de kosten, bij lijfsdwang invor derbaar. C. C. de G.huisvrouw van K. J. v. L.te Helderhet uiten van scheldwoorden tegen iemandzonder daartoe uitgetergd te zijn veroordeeld in eene geldboete van f 2.50 subs. gevangenisstraf van 3 dagenen in de kosten, bij lijfsdwang invorderbaar. W. K.te Helder het opzettelijk werpen met een hard ligchaam tegen iemand, in eene geldboete van f5.subs. gevangenisstraf van 3 dagenen in de kosten, bij lijfsdwang invorderbaar. S. J.te Helderhet belemmeren van den openbaren weg met door buiten noodzaak neder te leggen van voorwerpenwaardoor de vrijheid van den doorgang belet wordt, in eene geldboete van f 2.50 subs. gevangenis straf van drie dagen en in de kosten, bij lijfsdwang invorderbaar. G. y. d. Z.te Helder; het afsteken van-vuurwerk op de openbare straatte Helder zonder schriftelijke vergunning van den Burgemeester in eene geldboete van fl.subs. gevangenisstraf van een dag en in de kosten, bij lijfsdwang invorderbaar. Van 22 29 September 1865. ONDERTROUWDL. Bosmaukok bij de Marine37 jaren en T. Visser, 29 jaren, weduwe van J. J. Bontcs. F. Geldhof, raatroos bij de Marine27 jaren en W. C. Starrenburg25 jaren weduwe van W. F. Luckerhof. B. van Schijndcl, schoenmaker, 29 jaren en N. Kalis, 25 jaren. M. Schultzkwartiermeester bij dc Marine 34 jaren en G. Sluitbijna 26 jaren. C. de Boer matroos bij dc Marinfe 36 jaren we duwnaar van G. R. Ratelbaud cu E. J. Jaeger, 33 jaren, wonende thans alhier onlangs te Vlissingcn. B. Meijeraardewerker24 jaren en T. Vos, 23jaren. D. Kemp, kantoorbediende, 24 jaren en A.Smit 23 jaren. W. F. L. Schram, kwartiermeester bij de Marine, 27 jaren cu 11. R. iEnce 22 jaren. GEHUWD E. Richter eu E. Vrieslander. P. van der Star en A. Wilner. J. Bocudermaker cu T. Raar. L. Bosman en T. Visser. BEVALLEN A. J. van der Veen geb. Kolder D. M. ten Geuzendam geb. de Wit D. A. Man D. T. Bruin geb. Louwc D. N. Fasol geb. Bruijn D. R. Koster geb. Kramer D. A. C. Beijer geb. Struijk D. G. van der Klaauw geb. Smit D. E. Out geb. Bakker Z. D. Domeijcr geb. Schipper D. A. do Graaf geb. van Bel Z. OVERLEDEN: G. H. Boesaart 5 maauden. W. Willemscn 2 jaren en 5 maanden. M. Bluggcl geb. Rover 30 jaren. J. Hoogslag 4 maanden. W. C. Thijssen 14 maanden. T. Slotenmaker 28 jaren. Yan 16 30 September 1865. ONDERTROUWD P. van der Bussen 28 jaren en M. Balsema 28 jaren. J. Glinthorst 35 jaren en K. Bak39 jaren. C'. Kooij 55 jaren weduwnaar cu M. Korver 48 jaren weduwe. 1'. Jansen 30 ja- ten en J. C. Back 19 jaren (te Stabroek in België). W. van Zand wijk 23 jaren en G. van Schoorl 30 jareu GEHUWDN. Heijblok 24 jaren en T. Hagenaar 21 jaren. P. Mosk27 jaren en E. Slikker, 21 jaren. K. van Twuijvcr31 jareu eu D. Kossen 38 jaren, weduwe. GEBOREN Jacob en Neeltje z. end. van A. Jongerling en T. Kneijns- berg. Elisabeth, d. van D. Kuiper en T. Breed. Coeuradina Fran- ciscad. van C. A. Beukenkamp en C. C. Wallin. Adriana, d. van L. Korstanje en L. Poortvliet. Aartje, d. van A. de Fokkert en M. van Ek. Cornclis z. van Jan Nieuweuburg en T. Hoogland. Johanna d. van C. J. Thomasz en N. Blaauwboer. Teuuis z. van S. Schuiten maker cu C. G. Kiel. Cornelis z. van L. Bleeker en W. Mul. OVERLEDEN Maria van Woesik 3 maanden d. van H. van Woesik en Becmstcrboer. Arie Huisman 89 jaren en 9 maauden man van D. Leeuw. Cornelis Smit 3 weken, z. van W. Smit en A. Kooij. Eli sabeth de Vries 68 jaren weduwe van A. Mosk. Siinon Groet 5 maau den z. van S. Groet en J. Visser. Yan 24 Augustus 1 October 1865. ONDERTROUWD Geenc. GETROUWD Douwc Bakker cu Sjoukje Koudenburg. Lcendcrt Mar- tinus Tadei van Sliedrecht eu Grietje de Gorter. GEBOREN Douwc Cornclis z. van Gerrit Molenaar cu Cornclisje Blom. Pieterz. van Hendrik Visser cu Jantje Duinmaijer. Tjeerdtz. van Klaas Siebeu en Sara Lipjes. Dicuwertje d. van Klaas Visser en Neel tje Visser. OVERLEDEN: Klaas de Boer, loods, 56 jaren, gehuwd met Ileijltjo Heijmans. Van 17 30 September 1865. ONDERTROUWD: Cornelis Pais, zeeman, 21 jaren en Elisabeth Bos, 23 jaren. GEHUWD Gecne. GEBORENJan z. van Andries Cornelis Bos en Trijntje Jans Lieuwen. Maria, d. van 'l^jaard Gerrits Buijl en Aaltje Jans de Vries. Klaas, z. van Jan Doedes van der Brug en Nelletta Autonie llan. Pieter, z. van Sipke Pieters Cupido en Maamke Riltjes Stada. Jacob eu Maria z. en d. van Cornelis Jacobs Brouwer en Maamke Buijl. OVERLEDENPieter Cupido 10 jaren. Jantje Cornclis Stada, weduwe van Frans de Groot 86 jaren. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR 30 September. Aangevoerd 7 Paarden f30 a 60, 666 Schapen f13 ii 32, 5 Geiten f2 a 5 30 Magere Varkens f 15 a 20, 204 Biggen f8 a 12. Boter per kop 72A a 80 ct. HOORN 30 September. Aangevoerd 5 mud Rogge f6.25 120 mud Gerst f 5.50, 57 mud Ha ver 14.50, 76 mud Booneu Bruiue f 13 Paarden f 7 46 mud Erwten, Graauwe f19, Vale f15, Groene f 16 Witte Grootc fll, op monster verkocht: Mosterdzaad f22, Karweizaad f 18. 37 Paarden f45 a 290, 32 Kalveren f 10 a 26, 530 Schapen T 16 u 30, 225 Varkens f12 a 29, 9 Zeugen f 19 a 41, 460 Biggen f6 a 11.50, 3 Geiten f 1.50 ii 6, 640 Kippen f0.20 a 1.50, 4100 Kip-Eijcreu f3 a 3.20 1750 Ecnd- Eijcren f3.25 per 100, 2320 koppen Boter 65 a 70 ct. per kop, 260 mud Aardappelen f 2.10 ii 3 per mud 390 manden Appelen 1' 2.50 ii 3.50 160 manden Peercn f2 a 2.25 per mand, 9000 Ncd. fg. Hazelnoten f 18 a 20 per 100 Ned fg. Heden Dingsdag3 October 1865. EFFECTEN Beurs van Londen v Parijs I n Weenen j Vast, uitgezonderd Amerikanen. Berlijn n Frankfort u AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude)57 ii 5800 5°/o Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6u/0 Vereenigde Staten 18827 IJ 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 3°/0 Mexico (oude)25f tl J 3°/0 Mexico (nieuwe)ii. Coupons bewijzen Mexico 3°/0 Binnl. Spanje39,'. ii. J 6 °/0 Turken46| 5°/0 Brazilië761

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 3