Pereja in de Ciiilische wateren at'. Verscheidene Spaansche dagbladen, ook de zoodanige die niet tot de oppositie be- hoorenlaten zieli in dien zin uit. Anderen meenen dat de protesten enz. niet meer baten want dat op dat oogen- blik bet regt volgens Spanje altoos in Zuid-Amerika zijn loop heeft gehad. 1TIBTIWSTIÏDI1T3E1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz.28 November 1865. Naar wij vernemen zal de officiële opening van den spoor weg van hier naar Alkmaar, omstreeks 10 li 12 December a. s. plaats hebben. Men verwacht den Minister van Biu- nenlandsche Zaken alhier, om in persoon de exploitatie van den lijn op te dragen aan de directie van de Hollandsche spoorwegmaatschappij. Wij deelen dit berigt slechts onder reserve mede. De kapt-luit t/z. J. F. Koopman wordt gedet. bij 's rijks werf te Amsterdam, om tegenwoordig te zijn bij de gereedmaking van Zr. Ms. raderstoomschip de Valken de luit. t/z. lc kl. F. II. van Alphen bij rijks werf alhier bij de goreedmaking van Zr. Ms. transportschip met stoom- vermogen Javaop non-activ. wordt gebragt de luit. t/z. 2C kl. J. Isebree Moens, van Zr. Ms. korvet Palias, cn vervangen door den luit. t/z 2" kl. F. A. J. P. van Alphen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van 21 November 1S65, is het dagelijkseh toe- zigt van den Noordhollandschen Staatsspoorweg, gedeelte NieuwediepAlkmaar, wanneer die voor het verkeer zal zijn geopend, opgedragen aan den spoorwegopziener B. Sleyster, ter standplaats Alkmaar. Volgens de Amstelstem is het gerucht in omloop, dat de burgemeester van Amsterdam het voornemen heeft tegen 1 April e. k. ontslag uit die betrekking te vragen. Het eereteeken voor langdurige werkelijke dienst bij de schutterijis te Alkmaar toegekend aan de sergeanten J. G. Burggraaf en J. A. Donnée aldaar. Men berigt, dat het kind van mevr. de wed. Pruimers is overhandigd aan den voogd, den heer Nicolaas Pruimers. De gouvernante, mejufvr. Schiess, heeft het naar Keulen gebragt, waar de heer Pruimers het heeft overgenomen. Te Botterdam is eene verecniging tot wering der be delarij van kinderen. Jeugdige bedelaars worden van harent- wegen in een lokaal opgenomen en verzorgd. Na te zijn gereinigd wordt voor schoolgaan en het loeren van een am bacht of naaijen zorg gedragen. Vooral heeft men 't verbe teren van 't lot van kinderen beneden de 12 jaar op het oog. In 't afgeloopen jaar zijn door de vereeniging aan 21 kinderen 2683 verpleegdagen verstrekt, en is op deze kin deren, door de verzorging, de nuttigste invloed uitgeoefend. Door de opbrengst eener verloting in 185S, ad 4000, heeft men in de jaarlijksche tekorten voorziendie elk jaarbij een ontvangst van f1400, en een uitgaaf van f2000 waren aan te vullen. Thans was bij de ontvangst van f1830 nog een te kort. Men zoekt naar de middelen om de uitgaven door de ontvangsten te dekken, ten einde de nuttige ver eeniging te doen blijven bestaan. De in Utrecht bestaande leesinrigting voor ambachts lieden wordt steeds druk bezocht. Deze vereeniging telt nu reeds meer dan 200 leden en neemt nog wekelijks in ledental toe. Behalve het nnt, dat deze inrigting doet, door de ambachtlieden te vereenigen op eene plaats waar slechts bier en koffij kan gebruikt worden. Onder anderen verneemt men dat een cursus is opgerigt in het teekenen onder directie van den heer Broers, architektaldaar, waarin reeds ruim een twintigtal deelneemt, en een cursus in de zangkunst onder leiding van den heer J. van den Berg. Zoo werkt de leesinrigting in steeds breederen kring tot ver spreiding van nuttige kennis en beschaving onder de am bachtslieden. De berigten uit Oost-Indic loopen tot 15 October. Aan het algemeen overzigt van den Javahode ontleenen wij het volgende: //De binnenlandsche politiek dezer kolonie heeft sedert het vertrek der laatste mail weinig merkwaardigs opgeleverd. Ieder zal moeten erkennen dat wij Nederlanders zeer veel geduld bezitten en ons in afwachting van hetgeen de toe komst leveren zal, buitengemeen lang met hetzelfde onder werp weten bezig te houden. //Op Borneo blijft het bij den ouden stand van zaken. Bij voortduring hebben er kleine gevechten plaats, en men kan bezwaarlijk zeggen, dat de rust is hersteld. In een Padangsch blad echter lezen wij de volgende merkwaardige zinsnede betrekkelijk de jongste onlusten op de Noord-West kust van Sumatra. //Singkel schijnt tot rust teruggekeerdhoewel er nog een detachement suppletie-troepen per Prinses Amalia is heen gevoerd." //Het zoogenaamd klein examen heeft te Batavia een aanvang genomen. Het aantal aspiranten beloopt meer dan 300." Onlangs is het plaatsje Porito op de Bussische gren zen, totaal afgebrand. De kerk, de kazerne, woonhuizen, hoeven, schuren, stallen, enz., alsmede de geheele veestapel zijn eene prooi der vlammen geworden. Vier personen heb ben 't leven verloren. Daar de wind boschwaarts woei, ge raakten eenige boomen door vliegende vonken in brand, ten gevolge waarvan een boschbrand ontstond, die eene ontzet tende uitbreiding erlangde. Men begroot de schade op een millioen roebels. Er vormt zich te Londen een comité ter oprigting van een standbeeld voor lord Palmerston, hetzij in de abdij van Westminster, hetzij op een der pleinen van Londen. De Times geeft een verslag van proeven met eene uitvinding van den heer Gisborne te New-York, in de haven van Chattain genomenom ijzeren platen door zijne verw tegen het aangroeijen van zeegewassen te beveiligen. Na 12 maanden in de haven gelegen te hebbenwaren de be streken platen geheel vrij, en andere daarneven liggende, maar niet geverwdgeheel met zeegewassen overdekt. De proef met Gisborne's Paint was dus zeer goed geslaagd. De City overheid zal bij het parlement aanzoek doen om nieuwe magtiging tot regeling van het verkeer in de stratenwant de opeenhooping van rijtuigen en menschen en de daaruit noodzakelijk voortspruitende stuiting of ver traging wordt bijna onverdragelijk en vereischt de meest mo gelijke lijdzaamheid en inschikkelijkheid. Ouder de beraamde plannen behoort, dat van bruggen en bogen te leggen, die op de plaatsen waar het kruisen der rijtuigen het overste ken der straat gevaarlijk maakt, aan de voetgangers gele genheid te geven dit gevaar te ontwijken. Tot verbazing van ieder bleek onlangsdat alleen te Londen meer menschen door ongelukkeu op straat omkwamen, ten gevolge van ds vele rijtuigen dan op de spoorwegen door het geheele rijk. Het gezamenlijk getal slagtoffere in Londen was drie honderd. Ten einde zich een denkbeeld te kunnen maken van de groote kostbaarheid der verfraaijing van Parijs, dieue, dat onlangs door de jury aan 16 personen eene som van 1,270,000 fr. alleen als vergoeding werd toegewezen voor de schadewelke hunne verhuizing geacht kon worden voor hen na zich te slepen. t In de vorige week is het met 340 landverhuizers van Bremen naar New-York bestemde schip Orpheus, nabij het North Sand Head lichtschip, zoo geweldig in botsing gekomen met het te Searborough thuis behoorende schip Maria, dat dit laatste in een oogwenk weder afdreef en in de diepte verdween; de gezagvoerder sprong op den Orpheus over, doch zijne vrouw en drie matrozen gingen met het schip naar den grond. De stoomboot "City of New-Yorkverliet gepasseerde week Liverpool, met bestemming naar New-York. De sla ger, bakker en vischkooper, die zich (denkelijk tot vereffe ning van hunne leverantie-rekening) aan boord bevonden en verzuimden het vaartuig in tijds te verlaten werden medegenomen en zullen tenzij er gelegenheid kome hen over te schepen, hetgeen echter bij onstuimige zee moeije- lijk zal valleneene geïmproviseerde reis naar New- York doen. Mej. Cheesewrigthte Hackney, bij Londen, bevond zich met haren verloofden ten huize van hare moeder en terwijl zij den haard voorbijgingvatte haar wijde japon vlamdie zoodanig toenam dat de jongman ze eerst na eenigen tijd meester werdzonder dat de moeder, die ins gelijks gevaar liep hen kon bijstaan. Het meisje is echter aan de gevolgen gestorvenals een nieuw slagtoffer van eene naar het schijnt outuitroeijbare kleederdragt. Het Fransche gouvernement gaat, naar men verneemt van het plan zwanger, om het bevel uit te vaardigen, dat iedere gemeente in Frankrijk ten minste ééne brandspuit moet bezitten. Zoo de geldmiddelen van eenige gemeente blijken onvoldoende te zijnom zich zoodanig bluschwerk- tuig aan te schaffenzal het rijk in het ontbrekende voorzien. Overalook in België, begint men met ernst aan de duinbeplantingen, als bestrijding der zandverstuivingen, te denken. Een groot aantal gemeenten hebben zich bij request aan de kamer van afgevaardigden gewend, om zich over de voortduring van dien staat van zaken te beklagen, en de be vestiging van dat stuifzand te verzoeken. Waar dat zand, goed behandeld wordende, schatten aan dennen en eiken hakhout kan voortbrengen en als stuifzand zooveel kwaad doetis het waarlijk te verwonderendat daaraau niet reeds lang eene verbeterende hand geslagen is. De gouverneur van Nieuw-IIolland heeft eene expeditie naar de Nieuwe Hebriden gezondenom de inboorlingen te tuchtigenwegens het vermoorden van Engelschen die er sandelhout kwamen halen. Hij achtte zich daartoe temeer geregtigd, omdat die wilden menscheneters zijn en nu, na 25 jaren hun appetijt te hebben opgespaard, tot de oude ge woonte zijn teurggekeerd.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2