BURGERLIJKE STAM) DEI) GEUREWE HELDER. TELEGRAM. Per overlandpost zijn berigteu uit Calcutta ontvau- genloopende tot 22 Oot. Zij melden o. a.dat de Mo- hammedaansche gouverneur van de Chineesche provinciën Khutau aan de Britsche regering zijn onderwerping heeft aangeboden voor het geval, dat deze hem tegen de steeds voort- dringende magt van Rusland wil beschermen. Dc Indische regering moet ontwijkend geantwoord hebben. HAAGSCIIE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 26 November. Mijnheer de Redacteur! Het zal u niet verwouderen, wanneer ik u schrijf, dat zelfs op dit oogen- blik nog alle gesprekken loopeu over de aftreding van den Min. van Fiuantiën en dc Limburgschc brieven. Dit kan des te minder bevreemding baren, omdat alle bladeu zich nog bij voortduriug met dat onderwerp bezig houden en daar het Dagblad ons een bloemlezing geeft van hetgeen daaromtrent door andere organen wordt medegedeeld, is 't duidelijk dat elk een die in ouzo Residentie dat blad leest en dat zijn er velen zich geregtigd acht een oordeel in deze zaak uit te spreken, Natuurlijk is dat oordeel zeer verschillend. Want terw ijl sommigen daarvan eeuc Kabinets quaestie w illen gemaakt zien, zijn anderen van oordeel dat er voor de aftreding van den hr. Betz geene voldoende reden bestaat en dat Z. M. aldus het hem aangeboden ontslag zal weigeren. Werkelijk was dat gerucht dan hier reeds in omloop, doch ik voor mij sla er niet het minste geloof aan. Op het oogeublik dat dit schrijven het licht ziet, zal misschien de zaak beslist zijn. Ontegenzeggelijk is het, dat het gebeurde, op alle wezenlijke voorstanders van deze regeringeen' pijnlijken indruk heeft te weeg gebragt, een indruk, die door het offer door den hr. Betz gebragt, niet wordt weggenomen. Het is toch oudoeulijk om de pertinente verklaring van den hr. van Wintershovcu, dat dc brief des heeren Thorbeckc, met de zinsnede ;/de regering laat de wetsontwerpen los" en met zijne handteckeuing voorzien, bestaan heeft, als logen te beschouwen, eu zoo 't waar is dat die brief bestaan heeft, al moge men het origineel niet kunnen te voorschijn brengen, behoort de hr. Thor beckc het voorbeeld van zijn ambtgenoot te volgen, iudien hij zijn prestige niet verminderd wil zien en zijne vurigste voorstanders zien veranderen in tegenstanders. Immers wanneer niet door dezen of genen maatregel, over tuigend en wettig bewezen worde, dat dc inmenging des heeren T. in dc Limburgsche verkiezingen, geheel en al is uit de lucht gegrepen, zal er na de verklaring des heeren van Wiuterslioven en het voorgevallene in do pro vinciale staten van Limburgeen smet op hem blijven kleven, onbestaanbaar met dc waardigheid van een Minister in den Nederlaudschen staat, cu weinigen zulleu zich vereenigen met deu muzikalen, doch onlogischen verde diger des Ministers, den hr. Heije, die wil, dat men hier te doen zou hebbcu met den stelregel uit Beaumarchais Barbier de Seville, «laster maar, laster maar voort, er blijft altoos iets vau kleven." Indieu er van laster sprake zij» kan, is het, zoo ooit, noodig dat deze hier duidelijk en klaar aati het licht worde gebragt. NogmaalsM. d. R.met den hr. Betz is ook de Minister van Binuenl. zaken gecompromitteerd en zijne warmste verde digers kuunen niets beters doen, wanneer ze tot geene drogredenen huuuc toevlugt willen nemen, dan dc beschuldigingen der oppositie slechts met stilzwijgen voorbij te gaan. Afgeloopen is de zaak echter niet, ik geloof integendeel dat ze verder strekkende gevolgen zal hebben. De beraadslagingen der staatsbegrooting zijn voortgezet tot aan die over het lager enderwijs (Hoofdstuk V). Bij do behandeling van art. 20 der Spoorweg-begrooting (lijn Nicuwediep-Amsterdam) vroeg de hr. vau Nierop of 't reeds bepaald is waar het aansluitings-punt te Amsterdam en het station zal worden gevestigd. De zaak is, volgens dien spreker, voor de hoofdstad van groot belang, eu daarom vroeg hij deu Minister of het zoogenaamd ge heim, dat omtrent zekere stukken bestaat, niet kan worden opgeheven. Het antwoord des Ministers is zoo geheimzinnig, dat ik het u niet kan medcelen, ik meen er ondertusschen uit te kunnen opmaken dat de zaak nog niet be slist is, en dat eerst de raad van Amsterdam zijn advies daaromtrent moet bekeud maken. De beraadslagingen over het middelbaar onderwijs waren niet van belang ontbloot, voor zooverre ze dc vraag betroffen welke de werking der wet is. Ik zou echter uwe lezers weinig genoegen doen met een overzigt dier dis— cussien. Ik geloof echter met den hr. Wintgens dat die wet niet de goede gevolgen zal hebben, die men er van verwacht, en dat men in plaats van degelijke mannen, slechts halfweters zal vormen, die van alles iets, maar niets grondig weteu zullen. Morgen is de voortzetting der beraadslagingen over liet lager onderwijs aan de orde, die waarschijnlijk wel deu ganscheh dag duren zullen. Reeds gisteren heeft dc hr. vau Zuijlen (uit 's Hage) daarover het woord gevoerd, terwijl zijn' naamgenoot uit Arnhem, reeds bij de algemeenc beraadslagingen over de begrooting dit onderwerp heeft behandeld. Kunnen de liefhebbers alhier zich morgen dus vergasten op eene discussie over de cindcloozc kwestie van godsdienstig of maatschappelijk onderwijs op de lagere scholen, den liefhebbers van het tragédie wacht morgen avond een auder genot, daar Mevrouw Ristori alsdan zal optreden iu dc Mcdée, ik twijfel dus ook niet dat de schouwburgzaal meer toehoorders zal lokken dan de localcn op het binnenhof. Adieu. P. S. Zoo even verneem ik, dat Z. M. het ontslag van den hr. Betz, als minister vau Finantiön, zou hebben aangenomen, en dat de hr. Bachieue, lid van den Raad van State, zijn opvolger ziju zou. 27 November. Iu de zitting der Tweede Kamer van heden, heeft de Voorzitter mededeeling gedaan, dat eeu brief is ingekomen vau het lid de hr. vau der Maescn de Sombreff, die daarbij zijn ontslag indiend als lid der Kamer, omreden het vermoeden op hem zou kunnen rusten, niet tengevolge eener vrije keuze te zijn benoemd. Daarna wordt ook mededeeling gedaan van een brief van den hr. v. Zuijlen vau Nijevelt, van Arnhem, die een enquête verlangt, om te onderzoeken of een of meer ministers in Junij 1864 invloed hebben uitgeoefend op de ver kiezingen in Limburg en ten andere, of destijds aanschrijvingen aan de directeuren de belastingeu ziju gezonden, om overtredingen door de vingers te zien. Het is hier te doen om den minister Thorbecke. Ik verwacht echter dat men met die beweging het beoogde doel niet zal bereiken Ook dc Maas- en Roerbode den bekenden brief van den lieer Betz bespre kende maakt de opmerking, dat uit de stemopneming duidelijk blijkt, dat de hr. v. d. Maesen in Junij jl. toch zou verkozen zijn, als lid der Kamer, ook al hadde hij van dien brief geen gebruik gemaakt. De beraadslagingen over de begrooting, (Afdceling lager onderwijs), wordt heden voortgezet. Sjngcjonbcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de der inzenders. Mijnheer de Kra?itedrukker Als Boer heb ik den laatsten tijd veel hinder gehad van het hooge water in het kanaalwant mijn land en dat van mijn buren zit gedurig onder water, en ik kan het maar niet be grijpen dat aan 't Nieuwediep dc sluizen altijd digt moeten blijvenals het eb iskonden zij toch wel water aftappen. Verleden week was het heel laag en zelfs beneden zomerpeil maar toen was aan de kanaalboorden wat te doentoen kon het wei laag; maar nu is het al weer net hetzelfde. Aan wie scheelt dat nu? aan het hoog water in zee? toch niet. Aan de houtvlotters maar dat kan ook niet wezen. Aan de sluiswachter of zijn knecht? maar die moeten immers hunne orders opvolgen. Aan de gebrekkige orders van boven maar dat is niet te denken, want die heeren hebben te veel op met de boerenstand. Aan de uitwaterende sluizen maar die zijn immers lijdelijk; want zij draaijen de sluizen immers open of digt. Ik begrijp er maar niets van, en daarom sprak ik er eens over met een kennis van me op de markt, en die zei dat ik het wel veranderd kon krijgen. Ik moest maar rekesten laten maken aan den Koning, aan de Ministers, aan de Kamers, aan den Gouverneur en aan de Staten en laten die maar door een paar honderd boeren teekenen. Dat kwam mij wel goed voormaar dat maakt zooveel drokte en daar houd ik niet van. Toen vertelde ik dat aan mijn Burgemeester en die zeide, hoor Piet, dat zou ik niet doen, want dat maakt te veel beweging en de heeren hebben niet graag van die mon ster-rekesten maar schrijf eenvoudig aan de Couranten als dat niet helpt, dan kan je altijd nog zien. Ik dacht, dat is zoo kwaad nieten zoo verzoek ik u dan vriendelijk mijnheer, om dit maar in uw courant te zetten, en als dat niet helpt, dan stuur ik de rekesten toch maar in zee. Z.Z. 24 Nov. 1865. Ik noem mij Uw dienaar, PIET KAASBOER. Van 17 24 November 1865. ONDERTROUWD A. Hartogmatroos bij dc Marine 30 jaren en E. vau der Star 20 jaren. P. C. Lammert* matroos bij de Marino 25 jaren en M. Wildebocr32 jaren. J. B. Wibbelman kwartiermeester bij de Marine, 35 jaren en C. Selk 26 jaren. C. J. Brandt, timmer man, 23 jaren en N. Buijs 25 jaren. B. van Leeuwen, kwartiermees ter bij dc Marine en T. Dijkstra, 18 jaren. GEHUWD: J. Roos en T. Bood. C. Boendermaker en L. Waldsclimidt. J C. Holtgrüven en R. Reitsma. BEVALLENJ. H. Hemmes geb. Ilcbl Z. A. van der Boom gel), de Groot Z. A. Hoogenboom D. G. Beukenkamp gcb. Prins Z. V. Stijgers geb. Zwart Z. H. Wessel geb. Visser Z. A. Smit geb. Katz Z. G. Tabkers geb. van Engelen D. A. M. Sennckes gcb. Ot- ten II. II. van Os geb. Sineekcus. G. Lub gcb. Molenaar Z. W. G. M. Klok geb. vau Bruggen Z. D. de Groot geb. Doezie D. OVERLEDEN J. dc Wit 35 jaren. A. B. Marinkcllc 3 jaren eu G maanden. S. Stijgers 4 dagen. A. Kneppel 1 jaar en 11 maandcu. G. Strikkcr geb. Otto 64 jaren. A. Mulders geb. Kikkert 40 jaren. J. M. C. Weers bijna 5 maanden. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 1. Heden Dingsdcig28 November 1865. EFFECTEN Beurs van Londen a Parijs I /r tt Weenen l Weinig variatie. tt h Berlijn V ff ff Frankfort AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude)56-J °/0 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amcrika 1882 68J 3°/0 Mexico (oude)24j 3°/0 Binnl. Spanje86 J- 6°/0 Turken 41{J Illinois Certificaat89 a Confederes Hl A U k T B E 11 I G T E N. ALKMAAR 25 November. Aangevoerd 6 Paarden fl5a 40, 5 Kocijen f 110 a 190, 281 Schapen f 13 a 26, 5 Geiten 1*3 a 6, 30 Magere Varkens 1* 12 16, 180 Big gen f 8 A 12, 1 Ezel f18. Boter per kop 79 a 90 ets. HOORN 25 November. Aangevoerd 11 mud Tarwe f9.50 149 mud Gerst f6.25, 2S1 mud Haver f4.50, 45 mud Booncu Bruine f 13.75 33 mud Erwten, Graauwe f20, Groene f 16 Witte groote f12, op monster verkocht: Mosterdzaad f22, Karweizaad f20. 34 Paarden f30 a 275 6 Kalveren f7.50 a 19 170 Schapen f 16 a 26, 180 Varkens f9 a 20, 9 Zeugen f18 46 420 Biggen f5 a 8.50 460 Kippen f0.25 a 1.90 125 Eenden f 0.65 a 0.75 950 Kip-Eijcrcu f 4.ii 4.25 400 Eend-Eijereu 3.50 3.75 per 100, 1950 koppen Boter 70 h 75 ct. per kop, 220 mud Aardap pelen f2.50 4 per mud, 30 manden Appelen f 4 520 manden Pecrcn f 2.60 a 3 per mand. Woensdag 29 November vertrekt van hier de West-Indische mail en Donderdag 30 dezer de Oost-Indische landmail via Southampton. 25Sstc STAATS-LÖTERW. 5de Klasse. TWAALFDE TREKKING. No. 1655 f 10.000 110. 205,S, 4270, 4988, 1635S en 19016, ieder f 1000 no. 1962, 2284 en 12089, ieder f400; no. 727, 1640, 2226, 11368 en 14934, ieder f200; no. 162, 375, 698, 5430, 5693, 8915, 8992, 9584, 15405 eu 17577, ieder f100.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 3