die de plegtigheid met zijne hooge tegenwoordigheid zal ver eeren; tot hem, aan wien niet alleen wij, maar ook hetge- heele Vaderland zooveel te danken heeftzoowel in deze aangelegenheid als in de meest gewigtige en belangrijke om standigheden van de laatste zeventien jarentot hem, die, zoo als zeer onlangs een geacht volksvertegenwoordiger het in de Staten-Genoraal zoo juist uitdrukte, eenmaal een der uitstekendste sieraden van de geschiedenis onzer dagen zal genoemd wordenen een harer schitterendste bladzijden zal innemenLang nog hopen wijen wij vertrouwen hier de tolk te zijn van de meeste onzer medeburgerslang nog ho pen wij Neerlands belangen te zien toevertrouwd aan de krachtige handen van den Minister Thorbecke en het tegen woordig kabinet. En thans ten slotte nog een enkel woord tot u, waarde lezers, geachte medeburgers. Wij allen gevoelen het gewigt van den dag van Maandag voor de gemeentedie ons in verschillende opzigten zoo dierbaar iswij gevoelen 't des te meer omdat onze eigene belangen onafscheidelijk verbonden zijn met de bloei cn de welvaart van de plaats onzer inwoningmaar niet alleen in materiele ontwikkeling moeten wij vooruitgaan ook door intellectuele beschaving moeten wij trachten een hooger standpunt in te nemen dan tot nog toe het geval wasdan eerst kunnen wij zeggente streven naar het hooger doeldat elk denkend wezen zich voor oogen moet stellen en moet trachten te be reiken. In beide opzigten hangt er veel af van den raad onzer gemeente, op hem rust onze naaste toekomst, zoowel op stoffelijk als op zedelijk gebied. Hopen wij dan ook, dat de leden van den raad zullen doordrongen wezen van de gewigtige taak die op hen rusten moge de dag van Maandag steeds als een lichtend punt blijven schijnen in de geschiedenis onzer dierbare gemeente. Dit is onze hartelijke wensch. 1T I E TT W S IJ D 11T 5 E 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 15 December 1865. Bij de heden aan het raadhuis alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van de levering van schoolboeken en school- behoeften aan de openbare lagere scholen alhier, voor 1866, zijn drie inschrijvingsbiljetten ingekomen, als van de heeren J. C. de Buisonjé, f 880.L. A. Laureij, f870.795 en W. P. Kooij, f800.—. Gisteren is te 's Ilage aanbesteedhet maken van het gedeelte van Alkmaar tot den noorder IJ-dijk te Zaandam, van den spoorweg van hier naar Amsterdam. Er waren 14 inschrijvings-billetten ingekomen, waarvan de minste inschrij vers waren de heeren J. Verwaaijen Dz. te Arnhem en A. VisserPz. te Sliedrecht, voorde som van f 1,756,000. Bij de gisteren door het 1'rov. Bestuur van Noord holland plaats gehad hebbende aanbesteding vau den bouw van een rijks telegraaf kantoor alhierwaren de volgende inschrijvingsbilletten ingekomen, als van de heeren S. Gooien R. Vos, f 6304.A. Bas f6300; A. C. W. Schouten f5999; Gebr. Moorman, f5690; Gebr.. Janzen, f5148. Bij hetzelfde bestuur had tevens plaats de aanbesteding van cene school en onderwijzerswoning aan de Waal op Texel hiervoor hadden ingeschreven de heerenvan Leent voor f7800; P. Vcrheijf6S40; 1'. Plavier te Burg op Texel, f6594; R. Vos S. Gooien, f6589. Jl. Woensdag morgen is een groote bruinvischvan 3 el lang, waarschijnlijk bij het vervolgen van kleine vis- schenop den steenen vangdain nabij Kaaphoofd geraakt door eenige personen gedood en voor f 8 verkocht. De matroos der marine waarvan wij in ons nommer van 6 dezer melding maaktendie als gevangene met het schip Australië van St. Jlelena was overgebragt, en bij aankomst in de haven alhier is weten te ontsnappen, is naar wij vernemen te Amsterdam gearresteerd en gisteren naar hier getransporteerd. Heden middag 1 ure is Zr. Ms. stoomschip Watergeus van hier naar Oost.-Tndië vertrokken. Het état-major is zaïnengestcld als volgtKapt.-luit. t/z W. B. F. Escher kommandant; luit. t/z 1" kl. G. F. Servatius, le offic.luit®, t/z 2e kl. Ij. J. E. Hajenius, C. ten Bosch en J. Loots; adelborsten le kl. J. C. Sprenger, J. W. F. Ridder Huijssen van Kattendijke, Z. J. Cambier en II. R. J. J. Thorbecke offic. v. gez. 2° kl. F. J. C. Broers offic. v. admin. 2° kl C. C. M. Bervoets; scheepsklerk J. A. Sonnenberg. Met den 1 Jan. a. s. wordt de offic. van gezondheid lc kl. van de marine W. Kraake, geplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomverm. Adolf Hertog van Nassau Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. 1866 benoemd tot commissaris der loodsen te Brielleden opperstuurman in het vaste corps dek- en onderoffic. der marine B. Snoek en tot adjunct-commissaris der loodsen te Ilellevoetsluis den 2n stuurman in dat corps J. van der Burgt, beiden thans tijdelijk met die betrekkingen belast. De kapt. Delfos den Doren van het 3° reg. inf. te Ber- gen-op-Zoom is bij het 2° bat. te Gorinchem geplaatsthem is het bevel opgedragen over de 15 kom. inf. ter vervanging van den tot majoor benoemden kapt. de Ilaes. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe be lastingen in- en uitgaande regten en accijns te Harliugen den heer J. S. Greidanus, thans te Enkhuizen. De minister van justitie, ad interim belast met het beheer van het dep. van financiën, heeft ter kennis van het algemeen gebragt, dat voordurend vele valsche halve guldens en enkele valsche guldens in de circulatie worden aangehouden. Door de Nederlandsche Handel-Maatschappij zijn be vracht de navolgende 2 schepen, als: voor Dordrecht, Jo- hannes Anthonius, kapt. A. de Voogd van der Straten; voor Schiedam, Lammina Nlisahelh, kapt. F. Pot. Uit het laatste nummer van de Amslelslem blijkt het, dat behalve de burgemeesterook verscheidene wethouders van Amsterdam zullen bedanken, gedwongen door den geest van onwildie zich tegen hen daar ter stede bij de burgerij meer cn meer openbaart. De bekende Pieter Bol, van wien wij vroeger melding maaktenen die door het prov. geregtshof van Zuid-Holland is veroordeeld tot een tuchthuisstraf vau 15 jaren wegens moord gepleegd te Rotterdamheeft zich tegen het arrest van dat hof in cassatie voorzien. De Ned. schoener Anna Maria, van Rotterdam naar Tromsoe, Noorwegen, bestemd, ging den 12 Aug, in zee; den 13 Sept. was zij voor Tromsoe, 1 uur afstand vau den vuurtoren. De wind ging leggen en men dreef dus sterk af; tot zesmaal kwam men voorde plaats van bestemming toen men den 10 Oct. doorstorm de geheele bakboords-en een gedeelte der stuurboords verschansing verloormen kreeg geen zon meer te zien, en kou geen behoorlijk bestek meer opmaken. Den 8 Nov. kwam er een orkaan op; het schip werd lek, maar men bleef tot den 14 Nov. bij hemelshooge zee ronddrijven. Toen bevond men zich in de nabijheid der klippen, het werd dood stil cn't vaartuig werd op de klip pen gedreven. Men moest dus in de boot redding zoeken 't geen moeijflijk ging, wijl drie man der ckwipaadje ziek was slechts een weinig water nam men in. Zoo zwalkte men 2 dagen en 1 nacht rond; een matroos bezweek, en de geheele bemanning was ongesteldtoen men te Galten aankwam, endaar hulp bij den consul te Hammersfest werd aangevraagd. Eene dienstmeid te Kampen is door de regtbank tot eene cellulaire gevangenzetting voor den tijd van drie maanden veroordeeld', omdat zij ten huize van haren meester, den winkelier W. Overweg Jz., te Kampen, in den loop van dezen zomer herhaaldelijk geld en winkelwaren had ontvreemd. De meid had onder anderen van het gestolene geld gekocht: een gouden slot ad f7.een kerkboek met zilveren krap pen ad 7.50, een zilveren knip, linnen voor hemden en voorts eene menigte klcedingstukken, als: rokken, borstrokken, boezelaars, kousen, zakdoeken, mutsen, schoenen, enz. terwijl zij bovendien in het bezit van f 17.aan geld is bevondendat zij op de zelfde wijze verkregen had. De ongelukkige bekendedat alleen de pronkzucht haar tot die daden had verleid. Men verneemtdat graaf Louis van Bylandt Z. M. den Koning zal vertegenwoordigen bij de plegtige ter aarde bestelling van wijlen Z. M. Leopold I, koning der Belgen. Alle. buitenlandsche bladen bespreken den dood van den koning van Belgie. De Fransche Monileur spreekt van de goede verstandhouding met Belgie; de Palrie behandelt de vraag wat de gevolgen zullen zijn van den dood van koning Leopold cn zinspeelt op eene lotsverwisseling der Belgen. De Engelsche bladen zijn van oordeel, dat Belgie's bestaan afhankelijk is van voorwendsels, die aan Frankrijk gegeven mogten worden om een inval in Belgie te doen. De Duitsche bladen laten zich niet over de eventuele toe komst uit. De Koln. Zeilung besluit haar artikel over des konings dood met den wensch, dat zijn opvolger met den zelfden geest als zijn vader zal bezield zijn, waaraan het blad echter twijfelt. De Tcmps zegt, dat Belgie even weinig te vreezen heeft van zijne naburen als Zwitserlaud. Het is meester over zijn eigen lot en zou slechts zijne vrijheid kunnen verliezen door daden die niet meer in onzen tijd tehuis behooren. De Monde beschuldigt den overleden koning dat hij het catholicime in Belgie heeft ondermijnd. liet telegram, door den keizer der FYanschen aan den hertog van Braband gezonden, luidt letterlijk als volgt: "Wijde keizerin en ik nemen een levendig aandeel in den slag die u treft. Uw doorluchtige vader had mij steeds veel toegenegenheid bewezen, en ik heb altijd dezelfde ge voelens voor hem gekoesterd. Koning Leopold was beroemd door zijn groote schranderheid en zijne hooge wijsheid. Het was een der vorsten van Europa, die met het meeste regt geëerbiedigd was. Ik hoop dat gij, op den troon gezeten, de verheven voorbeelden zult volgen, die uw beroemde voor ganger n nagelaten heeft. Ik zal mij gelukkig achten, u bij elke gelegenheid het bewijs te geven van de toegenegen heid die gij mij imboezemt." Een particulier schrijven aan de Midd. Crt. uit Belgie, zegt omtrent koning Leopold

Nieuwe Courant van Den Helder | 1865 | | pagina 2