Franse duikboot vermist met 48 man aan boord DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING RIDGWAY in Nederland HETZE tegen militaire missie te Bandoeng OMMELAND-STAKERS Britse oorlogsbodems onder Chinees vuur Onverwachte intocht verraste de Friese hoofdstad ém Een nieuw kleed Gistermorgen na oefening niet meer boven gekomen Kabinetscrisis in Indonesië? Heyne praatte zijn mond voorbij Nederlandersga naar huis Truman kocht een schilderij mishandelden werkwillige Zware straffen opgelegd Incident in de buurt van Hongkong Zijn „opzetjes strafbaar? Nieuwe faculteit voor Groningen BODONIde man van de letter YOOKDIIO Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Donderdag 25 September 1952 48e Jaargang No. 12587 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZO VERSCHIJNT ONZE KRANT dan vandaag in een nieuw kleed. Het moet de lezer opvallen, dat hij (of zij!) frissere, duidelijker leesbare koppen op zijn oude ver trouwde pagina's vindt, die de krant onmiddellijk een ander aanzien geven. Er is, in de ontwikkeling van de dagbladpers, heel wat gestre den over de vraag, of wij, vaak op het voorbeeld van het bui tenland, wel méé moesten doen met dat moderne gedoe van die grote, sensationele koppen, welke dikwijls de neiging hadden, de krant zulk een onrustig aanzien te geven. Maar als het waar is, dat de krant het spiegelbeeld van de tijd, waarin wij leven, is, dan geldt dat consequent ook voor de vorm en het uiterlijk van het dagblad in een zo onrus tige tijd als deze. Voor zover echter, naast de be roemde eis van Ernest Hello, dat wij vervuld moeten zijn van een „heilige onrust", een zekere mate van rust (niet in de zin van gezapigheid, maar van gematigd heid), in de gegeven omstandig heden eveneens vereist is, mogen wij zeggen, dat de nieuwe letter, waaruit de „koppen" thans wor den gemaakt, de bijzondere aan trekkingskracht paart aan duide lijkheid en leesbaarheid en die overbodige onrust vermijdt, welke soms nog wel eens in onze lezers kring critiek ontmoette. De keuze van het nieuwe kleed, door de beroemde „Bodoni"-let ter, van Italiaanse origine, die haar faam in de grote perswereld heeft bewezen, brengt onze krant üw krant, lezer! nog weer meer op modern technisch niveau, zodat zij met ere haar plaats in de rij der moderne katholieke dagbladen van Nederland blijft innemen. Het is met de krant als met een bruid, die feest heeft en in een nieuw kleed verschijnt. Als de verhouding goed is en dat is ze ook in dit geval! brengt dat nieuwe kleed alleen maar verandering in het uiterlijk, niet in het innerlijk. Zo wordt ook de vorm van de krant weer meer aantrekkelijk, maar de inhoud blijft gelijktenminste aan het wezen verandert niets. Wij blijven, natuurlijk, door onze berichtgeving en onze arti kelen, door onze verslagen en commentaren, als vanouds op de bres staan voor de principiële taak, welke de katholieke dag bladpers heeft. Maar er is, buiten de aanschaf van de „Bodoni"- letter, op een buitengewoon exemplaar van de beroemde En gelse Linotype „Super Range", een technisch zetmachine-wonder, nog iets gebeurd. Die machine met de nieuwe Bodoni-letter is een van de drie nieuwe moderne zetmachines, welke ons bedrijf in de laatste weken heeft aangeschaft, niet alleen ter modernisering van de krant met een beter lettertype ook in de z.g. „platte" of redac tionele tekst, maar ook ter uit breiding van wat wij in het be drijf de zetcapaciteit noe men. Wanneer deze nieuwe ma chines, die nu sinds korte tijd in bedrijf zijn, voldoende zijn inge werkt, hopen wij in de kortste keren te bereiken, dat niet lan ger klachten zullen kunnen wor den vernomen over het niet- plaatsen van belangrijke, en dan speciaal gewestelijke en plaatse lijke copie. Want, al moeten wij, op de hoogte van de tijd, zorgen, met het algemene nieuws van binnen- en buitenland, zoveel mogelijk „bij" te zijn, wij hebben toch, als gewestelijk blad, de taak, „stad en gewest" voorrang te doen geven. Het is niet altijd gemakkelijk, in deze het juiste evenwicht te bewaren en nu zal de verhoging van de zetcapaciteit met de drie nieuwe moderne zetmachines ons helpen, daarin de gewenste ver betering te brengen. Wij hebben dus reden te hopen, dat de nog wel eens voorkomende klachten op dit gebied zo spoedig mogelijk tot het verleden zullen behoren Daarnaast zullen wij, door een voortreffelijke samenwerking tus sen redactionele en technische afdeling, naar middelen blijven zoeken, om de technische vervol making van de krant ook verder door verbetering van de inhoud aan te passen, om niet te zeggen, uit te buiten, opdat ieder van onze ruime kern van trouwe le zers zal zeggen, dat wij voor hem de aantrekkelijke krant maken, die er wezen moet en waarop hij recht heeft. Anderzijds hopen en vertrou wen wij, dat al onze lezers pro pagandisten zullen zijn voor hun eigen katholieke gewestelijke krant, in de overtuiging, dat wij slechts met hun medewerking in het vervullen van die grote taak zullen slagen. Zo moge de ver schijning van onze krant in het nieuwe kleed ook een nieuw tijd perk van bloei ten bate van Kerk, Staat en Gewesten inluiden. SCHIPHOL. 24 Sept. Om precies viif uur vanmiddag is ge neraal Matthew Ridgway, de op perbevelhebber der gealliëerde strijdkrachten, in ons land aange komen. Hij arriveerde met zijn legerconstellation op Schiphol, vergezeld door zijn echtgenote. Op de luchthaven werd hij begroet door de voorzitter van het comité van hoofden van staven, Vice- admiraal Jhr E. J. van Holthe, luitenant-generaal B. R. P. Has- selman, de chef van de Marine staf. Vice-admiraal A. de Booy en de plaatsvervangend chef van de Luchtmachtstaf Generaal-majoor A. Baretta. Na de aankomst inspecteert de Generaal de opgestelde erewacht, bestaande uit 100 man Huzaren van Boreel. PARIJS, 24 Sept. De Franse Marine heeft vandaag bekend gemaakt, dat „ernstige bezorgdheid bestaat" over het lot van de duikboot „Sybille", die deelgenomen heeft aan manoeuvres voor de Zuidkust van Frankrijk. In de bekendmaking wordt gezegd, dat schepen en vliegtuigen aan het zoeken zijn naar de „Sybille". De „Sybille" heette eerst HMS „Sportsman". De Engelse marine heeft de boot aan Frankrijk over gedragen in het kader van de opbouw van de Navo-legers en de versterking van de Franse vloot. Het secretariaat van de vloot deelt mee, dat zioh 48 man aan boord bévinden, van wie drie officieren. De „Sybille" kwam vanmorgen niet, zoals het schema luidde, aan de oppervlakte. Zij nam deel aan een oefening van een eskader anti-duikboot vaartuigen. De „Sybille", een van de vier onderzeeërs die aan Frankrijk „geleend werden" door Engeland (in 1951), had als basis Toulon. De „Sybille" verdween bij het duiken tussen het eiland Porque- rolles en Cannes, aan de Rivièra, zo is door een marine-officier meegedeeld. Een groep Amerikaanse mili- DJAKARTA, 24 Sept. Tegen de minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono, werd door de heer Beaharuddin (partijloos), gesteund door partijlozen en le den van de Partai Murba, de Partai Burua en de Partai Rakjat Nasional, een ontwerp-motie van wantrouwen ingediend. De motie keurt het ministeriële beleid bij het oplossen van de bestaande conflicten in het leger af en dringt aan op een defensie- wet. Indien de voorgestelde motie van wantrouwen zou worden aan genomen, zou dit naar over het algemeen in politieke kringen wordt aangenomen een kabi netscrisis veroorzaken, omdat wanneer de minister van Defensie zijn functie zou neerleggen, de ministers van de Partai Sosialis (P.S.I.) en de ministers van de Partai Kristen Indonesië (Par kindo) dit voorbeeld zouden vol gen. tairen, gespecialiseerd in het red dingswerk bij gezonken duikbo ten, komt uit Duitsland over. Alle beschikbare marine- en lucht strijdkrachten in Zuid-Frankrijk zijn ingeschakeld. Men blijft des nachts doorzoeken. Een woordvoerder van de Franse marine zei: „Wij geloven dat de „Sybille" ergens ten zui den van Saint Tropez ligt". BERLIJN, 24 Sept. Hans Heyne, die jarenlang de persoon lijke raadsman van dr. Karl Ha- mann, minister van bevoorrading van Oost-Duitsland en voorzitter van de liberaal-democratische partij, is geweest, heeft de wijk naar West-Berlijn genomen. Heyne heeft als reden van zijn vlucht opgegeven, dat er een proces tegen hem aanhangig was gemaakt, omdat hij op besloten besprekingen zich uitingen had laten ontvallen, die afweken van de politieke lijn van de Sovjet regering. Dr. Hamann zou zich veel, maar tevergeefs moeite gegeven hebben de zaak te sussen. Hij was een van de leden van de Oost-Duitse afvaardiging naar Bonn. Mossadeq overhandigt antwoord TEHERAN, 24 Sept. De Per zische premier, dr. Mohammed Mossadeq, heeft Woensdagavond de Britse en Amerikaanse diplo matieke vertegenwoordigers te Teheran het Perzische antwoord op de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen ter oplossing van de oliekwestie overhandigd. „Ik ben de dader HAGEN (Duitsland) 23 Sept. Tijdens de behandeling van een berovingszaak sprong Josef Lewandowski, die op de open bare tribune zat, van zijn plaats op en riep: „Dit proces is nut teloos, mijnheer de rechter. Ik ben de dader..." De beklaagde werd van rechts vervolging ontslagen en Lewan- dosky in hechtenis genomen. DJAKARTA, 24 Sept. Onder de titel „Hetze" bespreekt het te Surabaja verschijnende blad „Vrije Pers" de aanvallen van politici en publicisten op de Ned. Militaire Missie. Aanknopend bij de uitspraak van de voorzitter van de Partai Nasional Indonesia, dat de missie „al lang had moeten opkrassen", schrijft het blad, dat zulk een uitspraak in het Indonesië van vandaag nauwelijks nog het ver melden waard is. De verschillen de verdachtmakingen besprekend vraagt het blad zich af, wat nu eigenlijk het Nederlandse belang bij de missie is. „Vrijwel nihil", meent het blad, dat voortgaat: Natuurlijk heeft Nederland er belang bij, dat het goodwill kweekt met een dergelijk dienst betoon, maar als die goodwill in het tegendeel verkeert, is het on zin er mee door te gaan. Terugtrekken? Reden waarom de „Vrije Pers" aanbeveelt, dat de Nederlandse regering de aandacht van de In donesische regering vestigt op de smaad, die de Militaire Missie wordt aangedaan en de Indone sische regering vraagt of zij nog langer prijs stelt op hulp van de missie, waaraan toegevoegd kan worden, dat zij bereid is de be staande overeenkomst direct te beëindigen. Van onbekende Nederlandse schilder President Truman, die binnen vier maanden het Witte Huis zal verlaten, heeft bij een antiquair in Washington een schilderij van een onbekende Nederlandse schil der gekocht voor zijn huis in Missouri. Het schilderij stelt een oud kasteel voor en hoewel de presi dent het jammer vond dat de handelaar hem niet de naam van de schilder kon noemen, kocht hij het toch. Truman zei, dat hii hét schilderij zijn vrouw cadeau zou doen en dat hij reeds precies wist, waar het schilderij in hun huis een plaatsje zou krijgen. De Nederlandse arrestant te Lugano LUGANO, 24 Sept. .De 32- jarige Amsterdamse textielkoop man E. H. D„ die vorige week in Lugano werd gearresteerd, zal vermoedelijk uit Zwitserland worden gewezen. Eerst zal hij echter in de komende dagen van de gevangenis te Lugano naar die van Zurich worden overge bracht, want hij zal zich voor de rechtbank aldaar moeten ver antwoorden van het hem ten laste gelegde delict. Hij wordt, zoals bekend, er van beschuldigd zijn hotel rekening van 800 frs te Zurich niet te hebben vol daan. SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD De heren A. C. de Bruiin. J. G. Suurhoff en prof. dr. J. Zijlstra hebben ontslag genomen als lid van de Sociaal Economische Raad. Door hun ontslag is ook het plaatsvervangend lidmaat schap van de heren W. G. P. Essers. P. de Vries en prof. dr. F. de Roos komen te vervallen. Door het ontslag van de heer De Bruiin is tevens een vaca ture ontstaan in het dagelijks bestuur. GRONINGEN. Voor de Groninger politierechter had den zich gisteren vier stakers van de Ommelandente ver antwoorden, wegens mishan deling van een werkwillige. Terecht stonden de 35-jarige fabrieksarbeider K. M. uit Hoogkerk, de 30-jarige L. J. K. uit Zuidhorn, de 44-jarige A. H. uit Groningen en de 22- jariqe H. van D. te Gronin gen. Op Zondag 24 Augustus heb ben zij de taxi. waarmee de werkwillige K. Haaksema uit Zuidhorn van en naar de fabriek werd vervoerd, aangehouden om te trachten de werkwillige over te halen zich bij de stakers aan te sluiten. Ondanks strenge con signes van de stakingsleiding is deze werkwillige mishandeld. Hii werd uit de taxi getrokken en er ontstond een geduchte vecht partij. „Wie tijdens een staking wil blijven werken, moet daar vrij in zijn." aldus de officier, die tegen alle verdachten vier maanden gevangenisstraf eiste. De verdediger, mr. Koppius. zag hierin geen openbare ge weldpleging. doch mishandeling en wees op de enorme spanning die het conflict bij „De Omme landen" teweeg had gebracht. Ook de stakingsleiding betreurt een en ander en deze mannen zullen niet weer bii de posten en dergelijke ingedeeld worden. De vier verdachten werden veroordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan viif maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. A.s. Zondag zullen de verdach ten weer op vrije voeten wor den gesteld. De verdachten de den afstand van hoger beroep, doch de officier hield een en ander nog even in beraad. Officieel is door het Britse hoofdkwartier in Hongkong bekend gemaakt, dat de Britse schepen, het fregat „Mounts Bayen de torpedobootjager ConsortDon derdagochtend om 7 uur plaatselijke tijd gedurende vijf minuten schoten hebben gewisseld met Chinese kustbat- terijen op het eiland Lafsami, ongeveer 35 mijl ten Zuid westen van Hongkong. Brits Chinees incident enz enz. en De bevelhebber van 't marine etablissement van Hongkong, com mandeur Dickinson, deelde mede, dat de twee Britse oorlogssche pen vuurden, nadat Chinese bat terijen drie granaten op hen had den afgeschoten, terwijl zij de veerboot „Tak Sjing" naar Hong kong begeleidden. De „Consort" en de „Mounts Bay" staakten het vuren, toen ook de batterijen op hielden met schieten. Voorts verklaarde de comman deur, dat de „Tak Sjing" op de normale internationale route naar Macao, buiten de Chinese terri- .oriale wateren door een Chinese kanonneerboot en een motorbar kas was gelast bij te draaien. Toen het schip dit bevel niet op volgde werd het met machine geweren beschoten. De romp van de veerboot werd oppervlakkig beschadigd. Het schip had radio grafisch om hulp verzocht. Na de beschieting volgde de „Tak Sjing" het bevel op om naar het eiland Lafsami te sto men, waar gewapende Chinezen aan boord van de veerboot gin gen en twee Chinese passagiers van boord haalden. Toen de twee Britse schepen arriveerden verliet de veerboot juist het eiland. Op vier mijl afstand van Lafsami Woensdag stonden voor het Amsterdams Gerechtshof zes aan nemers terecht, die waren be schuldigd van een z.g. „opzetje". Bij de aanbesteding van de bouw van een tehuis van bejaar den te Mijdrecht hield men, zoals doorgaans geschiedt, een bijeen komst van geïnteresseerde aan nemers vóór de officiële inschrij ving. Op zulk een „voorbestè- ding" worden de concept-inschrij vingen onderling vergeleken en er wordt in feite reeds uitge maakt, aan wie het project zal worden gegund, d.w.z. wie de laagste inschrijver zal zijn. Ten einde de andere aannemers scha deloos te stellen voor de gemaak te kosten en hen bovendien nog een extraatje toe te kennen, wordt in gemeenschappelijk over leg de oorspronkelijke inschrij vingsprijs door alle aannemers met een nagenoeg gelijk bedrag verhoogd. Dit is het z.g. „opzet je". Na de gunning aan de laag ste inschrijver keert deze onge veer tweederde van dit extra-he- drag uit aan de overige inschrij vers. Tegen de zes bovengenoem de aannemers eiste de procureur- generaal een boete van 6000, elk. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Verwacht mag worden, dat na veroordeling in casu nog vele gelijke gevallen zullen worden berecht. Nederlandse export naar West-Duitsland De West-Duitse autoriteiten hebben Woensdag een bedrag van 322.000 mark beschikbaar gesteld voor invoer uit Neder land. waarvan 70.000 mark voor zink. 100.000 mark voor knopen en het restant voor tabakspijpen en poppen. werden drie granaten op de sche pen afgevuurd door een kustbat- terii op het eiland. De beide Brit se oorlogsschepen beantwoordden daarop het vuren gedurende vijf minuten. Volgens een officieel communi qué werd aan boord van de „Tak Sjing", de „Consort" en de .Mounts Bay" geen der opvaren den getroffen. Slechts de „Tak Sjing" had en kele kogelgaten opgelopen door de beschieting met machinegewe ren. in Neder-Saksisch GRONINGEN. Naar uit de begroting 1953 voor O.K.W. blijkt, zijn er gelden uitgetrokken voor de aanstelling van een aantal nieuwe functionarissen aan de Rijks Universiteiten. Voorts acht de minister in Groningen vol doende termen aanwezig voor de instelling van een ordinariaat in de Nedersaksische dialecten, waardoor de Universiteit beter de regionale cultuur zal kunnen be vorderen en tevens een middel punt vormen voor de weten schappelijke bestudering van het Nedersaksisch, waarvan het stu diegebied zich ver buiten onze grenzen uitstrekt en aan welker ontwikkeling ons land tot dusver geen intensief aandeel heeft ge had. Wie was Bodoni, de man, naar wie het lettertype is genoemd, dat vanaf van daag onze krant een an der gezicht geeft en dat zich terecht een vaste plaats heeft verworven in de dagbladpers? Giambattista Bodoni was een befaamd Italiaans stempelsnijder en boek drukker. Hij leefde van 1740 tot 1813. Als jonge man al legde hij zich toe op het snijden van stem pels. Van het snijden van stempels tot hei snijden van letters was voor de jonge Bodoni die werk zaam was in de drukkerij van de Congregatie De Propaganda Fide te Rome geen grote stap. Hij vervaardigde in de loop der jaren niet minder dan 140 Romeinse alphabetten en dan nog de nodige in vreemde talen. Al 'spoe dig namen tal van druk kerijen in Europa zijn let ters over. H.M. Koningin Juliana, die gisteren een bezoek bracht aan Leeuwarden in ver band met de viering van het eeuwfeest van de Frie- sche Maatschappij v. Land bouw, waarvan H.M. de beschermvrouwe is, ver toefde ook enige tijd in de ambtswoning van de com missaris der Koningin in de provincie Friesland. He Koningin bij het ver laten van de auto voor de ambtswoning van de com missaris der Koningin. Links van H.M. de echt genote van de commissaris der Koningin, mevr. R. H. Linthorst Homan-del Court van Krimpen en de com missaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1