Amerikaanse vliegers vielen per vergissing Grieken aan Z.K.H. Prins Bern hard gaat in November naar Z.Amerika Auto raakte onder electrische trein Ernstig auto-ongeluk in Wieringermeer Rozenkrans-Zondag werd overal groot succes DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Chinese eenheden konden opnieuw heuvel veroveren Bezoek nan Columbia en Peru 400ste sterfdag herdacht van Sint Franciscns Xaverius Resolutie Fens aangenomen De strijd aan de Koreaanse fronten Nederlands schip gestrand Aardschok? Begin December terug in Nederland Twee gewonden bij Amersfoort Stuur raakte defect Geen Sovjet-aanval voor 1954 CONFLICT in K.V.P.-Zaandam Dagorder van Gen. Hasselman Het Ommelanden- conflict 8, die weten, te houden, ook daarna! - daar heeft d sterker en Dat is het lie achter de A.S. treedt de 'erkrijgbaar aan appen en Cebuto r a.s. DE DIRECTIE. NOORDHOLLl Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Maandag 29 September 1952 48e Jaargang No. 12590 Buiten God is 't nergens veilig Vondel De 17-jarige Koning Feisal van Iraq brengt met zijn oom de Prins Regent, een bezoek van enige da gen aan Balmoral Castlo, op uitnodi ging van de Konin gin van Groot-Brit- tannië. De Koningin, de Prins en hun dochter, maakten met hun gasten een wande ling SEOEL, 28 September (A.P.) Het Amerikaanse achtste leger heeft Zondagavond bekendgemaakt, dat ge allieerde vliegtuigen Zondag per ongeluk Griekse troepen op de „Big Nori"-heuvel gebombardeerd hadden, nadat deze heuvel enkele uren te voren door Griekse infanteris ten veroverd was. Toen het noodlottige bombardement plaats had, verdedigden de Grieken de aan het Westelijke front gelegen heuvel tegen vastberaden communistisch- Chinese aanvallen. Het bombardement werd uitge voerd door vier Amerikaanse straalvliegtuigen. Het heeft er waarschijnlijk toe bijgedragen, dat de Chinese communisten in een tegenaanval de heuvel konden heroveren. Het aantal slachtoffers onder de Griekse soldaten is niet bekend gemaakt, doch gemeld wordt, dat slechts een kleine groep werd getroffen. Het bom bardement heeft zonder twijfel een demoraliserende indruk ge maakt. De Grieken streden als eenheid van de derde Amerikaanse divi sie. Zij hadden de heuvel tegen reeds drie felle tegenaanvallen ge houden. Vijf uur later, juist toen de communisten hun vierde te genaanval ondernamen, schoten vier Amerikaanse F 80-gevechts- vliegtuigen Shooting Stars neer om de Grieken te ondersteu nen. Volgens het achtste Ameri kaanse leger zijn toen enkele bommen neergekomen op de hel ling waar de Grieken vochten, die zich daarop terugtrokken. Onbekende duikboten bij de kust van Celebes DJAKARTA, 27 Sept. (Reuter). Onderzeeboten van onbekende nationaliteit zijn aan de Zuidkust van Celebes gezien, aldus berich ten uit Makassar. Vissers hebben de onderzeeboten enige malen over dag en 's avonds bij de kust waargenomen. Ollenhauer voorzitter SDP DORTMUND, 27 Sept. (A.P.). Op het jaarlijkse Congres der so cialisten alhier is met 357 van de 363 stemmen Erich Ollenhauer als opvolger van Kurt Schumacher tot partijvoorzitter gekozen. Een hooggeplaatst officier van het hoofdkwartier van generaal van Fleet verklaarde: „Het is een van die ongelukken geweest, die helaas in een veldslag nu eenmaal voorkomen. Het is wel meer ge beurd en deze keer zal wel niet de laatste zijn". Een onderzoek wordt ingesteld. Amerikaanse Sabre-straaljagers hebben van dertien communisti sche Migs boven Noordwest-Korea twee vernield. Tot dusver zijn in September in totaal 58 Migs vernield. Lid Britse ambassade bij auto-ongeluk gedood VERONA, 27 Sept. (A.P.). John Dale van de staf van de Britse ambassade in Den Haag is tengevolge van een auto-onge luk bij Verona om het leven ge komen. De heer Dale is 67 jaar oud geworden. Zijn vrouw, die bij het ongeluk zwaar gewond werd, werd naar een ziekenhuis te Verona over gebracht. Zij was Zaterdagavond nog niet bij kennis. Hun auto vloog tegen een boom doordat een band sprong. H. Vader ontvangt Mgr. Paolo Giobbe VATICAANSTAD, 27 Sept. (K.N.P.). De H. Vader heeft de pauselijke internuntius in Ne derland, Mgr. Giobbe, die voor een korte vacantie in Rome ver toeft, in speciale audiëntie ont vangen. De internuntius zal spoe dig naar zijn post in Den Haag terugkeren. STOCKHOLM, 28 Sept. (T.T.). Het Nederlandse schip „Teuna" is Zaterdag bij Moeja in de Archipel van Stockholm aan de grond ge lopen. Sleepboten trachtten Zon dag het 317 ton metende schip dat afkomstig is uit Groningen, vlot te slepen. Er bestaat geen gevaar voor de bemanning van vijf koppen. KANAALEILANDEN, 27 Sept. (A.P.). Hedenmorgen vroeg werden de bewoners van Guern sey opgeschrikt door hetgeen vol gens hen een „hevige explosie" was, doch volgens het St. Louis- observatorium op Jersey een aardschok. De politie werd met telefoontjes bestormd en velen kwamen in pyama naar het poli tiebureau om inlichtingen. Er zijn geen berichten over schade. Z. K. H. Prins Bernhard zal in November wederom enkele Zuid-Amerikaanse landen bezoeken, o.m. Co lumbia en Peru. De Prins vertrekt 27 October a.s. met een klein gezelschap naar Mexico, om daar de opening hij ie wonen van de zesde Nederlandse ten toonstelling. Eveneens staat een bezoek aan VeraCruz op het programma. De Zuid-Amerikaanse reis be gint van Vera Cruz uit met een chartertoestel, een DC-4 van het West-Indisch lijnbedrijf van de K.L.M. Op weg naar Columbia wordt een tussenlanding gemaakt in Cartagena. De Prins bezoekt na Columbia de hoofdstad van Peru. Lima en vertrekt dan op de terugreis opnieuw naar Co lumbia. Met een lijntoestel van de K.L.M. wordt van New York uit de reis naar Nederland terug aanvaard. Vermoedelijk zal Z.K.H. op 3 December in het vaderland terug zijn. Het gezelschap zal be halve in New York nog voor het vertrek terug enkele dagen in Washington verblijven. Deze derde Zuid-Amerikaanse reis van de Prins wordt niet al leen gemaakt op initiatief van Nederlandse zijde. De regeringen van de kleinere Zuid-Amerikaanse staten hadden reeds vaker te Truman op verkiezingspad WASHINGTON, 28 Sept. (AFP) President Truman is Zaterdag avond met een speciale trein uit Washington vertrokken voor het houden van een verkiezingstocht ter ondersteuning van de demo cratische candidaat, Stevenson. Trumans dochter, Margaret, vergezelt hem op deze reis, die hem door 22 staten zal voeren. Loonsverhoging in de landbouw ingegaan Na overleg met het college van rijksbemiddelaars is de reeds eer der aangekondigde loonsverhoging in de landbouw voor vakarbeiders in de akker- en weidebouw en veehouderij gisteren ingegaan. Zulks geldt thans ook de ver hoogde premies voor het bedrijfs pensioenfonds van de landbouw. Gisteravond omstreeks half acht is een personenauto uit Rotterdam op de spoorwegovergang aan de Hogeweg te Amersfoort gegrepen door een uit de richting Apel doorn komende electrische trein. De afsluitbomen waren gesloten. De vier inzittenden overleefden wonder boven wonder 't ongeval. Slechts twee inzittenden liepen verwondingen op en werden naar het St. Elizabethsziekenhuis te Amersfoort vervoerd. De twee an dere passagiers konden naar huis terugkeren. Waarom de bestuurder van de Opel, gemerkt HX 3315, de ge sloten spoorwegovergang heeft (Van onze verslaggever) DEN BOSCH. Onder grote belangstelling van kerkelijke zijde, van vertegenwoordigers van Con gregaties en Orden is Zondag te Den Bosch het vierde eeuwfeest van het afsterven van St. Francis- cus Xaverius herdacht. De plech tige zitting in het Casino te Den Bosch werd bijgewoond door de aartsbisschop-coadjutor Mgr. B. J. Alfrink, de bisschop van Den Bosch Mgr. W. Mutsaerts, de bis schop van Kroonstad Mgr. G. M. van Velzen O.P., de pas benoem de Apostolisch Vicaris van Basan- kusu Mgr. W. v. Kester, de Apos tolisch Vicaris van Malang Mgr. A. Albers, de vroeger Apostolisch S.V.D. en Mgr. E. Lebonille CJH. Apost. Vic. van Yoengping. Na een kort openingswoord van de directeur der pauselijke missie genootschappen in Nederland Mgr. H. J. J. van Hussen, sprak Mgr. Dr F. Feron uit Roermond. Hij gaf een ontleding van het ka rakter van deze grote apostel St. Franciscus Xaverius en wees erop, dat de missieactie in de Europese landen zeer groot behoort te zijn, wil de arbeid der missionarissen niet onvruchtbaar blijven. Helaas, er zijn in Nederland nog honderd duizenden, die niets over hebben voor de missie. Daarop ging Mgr. Feron in op de kenmerken van de hedendaagse mens. Hij noem de deze materialistisch, heidens, zinnelijk en geraffineerd in het gebruik en misbruik van de door Vicaris van Flores Mgr. H. Leven God gegeven schepping. Indien Franciscus Xaverius in onze tijd had geleefd zou hij zeker niet zo groot zijn geweest als hij nu voor ons is, aldus besloot Dr. Feron. Na hem voerde Prof. Dr. J. Brom het woord. Hij achtte Den Bosch de aangewezen plaats voor deze grootse betoging omdat er van Den Bosch zoveel missieactie uitgaat. Dr. Brom verzocht zijn toehoor ders zich niet blind te staren op kleine menselijke elementen in de Kerk maar het oog te richten op de missies. Daar worden vele mannen en vrouwen uit eenvou dige milieus groot door het werk, dat zij verrichten. De activiteit kan worden vergroot vooral in dien pers, radio en film er aan medewerken. Doch ook de roman schrijvers zouden prachtig werk kunnen doen. Het contact tussen missie en literatuur dient nog ge vestigd te worden. De bijeenkomst werd opgeluis terd door orchestrale en vocale ensembles. In de St. Jan cele breerde Mgr. Mutsaerts tenslotte een pontificaal Lof, waaronder pater Lohuis O.F.M. de feestpre- dicatie hield. willen passeren, is niet bekend. De politie wenst vooralsnog geen inlichtingen te geven. De auto die uit de richting Hoevelaken kwam, is een file auto's gepasseerd, die voor de gesloten afsluitbomen wachtten. De Opel werd geheel vernield. De commissaris van polits» te Amersfoort verzoekt de bestuur ders van drie of vier personen auto's, die stonden te wachten voor de gesloten spoorwegover gang aan de Hogeweg te Amers foort, zich met hem in verbinding te stellen. Het politiebureau te Amersfoort is telefonisch te be reiken onder het nummer K 3490 —4445. De gewonden, de bestuurder J. B. en zijn echtgenote zijn voor een nacht in het ziekenhuis op genomen. Zij hebben lichte hoofd- 'en beenwonden opgelopen. Hun medepassagiers, het echtpaar J. M., eveneens uit Rotterdam, kon den na onderzoek in het zieken huis naar Rotterdam terugkeren. Het treinverkeer had tengevolge van het ongeval ongeveer een uur vertraging. Een man en twee kinderen, die voor de overweg stonden te wach ten, werden getroffen door de motorkap van de auto, die na de aanrijding werd weggeslingerd. Ook zij kwamen met de schrik vrij. L.O.O.I.S. protesteert tegen gratie Lages De landelijke organisatie van oud illegale strijders heeft naar aanleiding van het verlenen van gratie aan Lages een protestschrij- ven gezonden aan de minister van Justitie. De L.O.O.I.S. is van mening, zo wordt in het schrijven gezegd, dat welke motieven hier ook een rol gespeeld mogen hebben in dit wel zeer bijzonder misdadig geval, recht had behoren te geschieden. De L.O.O.I.S. zal een algemene ledenvergadering beleggen om overleg te plegen welke stappen in deze ondernomen dienen te worden, opdat het recht zijn loop hebben zal, aldus het schrijven. kennen gegeven een goadwill-reis van de Prins op hoge prijs te stellen. Columbia, dat eens het rijkste goudland ter wereld was, is ook thans nog de grootste goudprodu cent van Zuid-Amerika. De ont ginning is hoofdzakelijk in handen van buitenlandse ondernemingen. Nederland onderhoudt met Co lumbia diplomatieke en consulaire betrekkingen. Eveneens met Peru. Columbia is een landbouwstaat. Het heeft een veestapel van om streeks 2 millioen stuks vee. Het land is zeer sterk op de V.S. ge oriënteerd en voor een belangrijk deel aangewezen op import. In Augustus van dit jaar vonden er nog vrij hevige onlusten plaats. STRAATSBURG, 27 Sept. (A.P.) Met 67 tegen twee stemmen en acht onthoudingen heeft de Euro pese assemblee de resolutie-Fens inzake economische en strategi sche solidariteit aangenomen. Alle zes Zweedse gedelegeerden onthielden zich van stemming. De Duitse socialist Jakob Altmaier stemde tegen. Fens kreeg direct steun van de Nederlandse gedelegeerde jhr. mr. van der Goes van Naters, die sprak over de onrust in Neder land veroorzaakt door berichten, dat Nederland, West-Duitsland en België, volgens de bestaande de fensieplannen, niet verdedigd zouden worden. Deze situatie be dreigde volgens hem in deze tijd van draadloos bestuurde projecten ook Engeland. Hij verlangde spoe dige ratificatie door de nationale parlementen van de verdragen in zake de E.D.G. als middel om het militaire potentieel van West- Duitsland voor het Westen be schikbaar te maken. WIERINGERMEER Door een defect aan de stuur-inrichting raakte Zaterdagmiddag de chauf feur van een personenauto op de Rijksweg no. 7 de macht over zijn stuur kwijt en is in de naast de weg liggende afwateringssioot ge reden. Met ernstige verwondingen moesten de 3 inzittenden naar 't ziekenhuis te Den Helder worden vervoerd. De chauffeur van de personen auto die met zijn vrouw en doch ter van Amsterdam op weg was naar Groningen, bemerkte op de Rijksweg no. 7 ter hoogte van de Sluitgatweg dat zijn auto te veel naar rechts begon uit te wij ken. Toen hij bij wilde sturen, kwam hij tot de schrikbarende ontdekking dat, door een plotse ling optredend defect aan de stuurinrichting, zijn wagen stuur loos was geworden. Met flinke snelheid reed de auto de rijweg af en kwam terecht in de naast de rijweg gelegen afwaterings sioot. De drie inzittenden liepen ernstige verwondingen op. De chauffeur bleek er met een sche- delbasisfractuur het ergst aan toe te zijn, terwijl de echtgenote en kele gebroken ledematen opliep. Hun dochter bleek erstige schrammen te hebben opgelopen, doch kwam verder met de schrik vrij. Van alle drie inzittenden werd opneming in 't St. Lidwina- ziekenhuis te Den Helder nood zakelijk geacht. Direct waren enige passerende artsen ter plaatse aanwezig om geneeskundige hulp te bieden. Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van het plotse ling defect worden van de stuur inrichting. De auto zelf werd zwaar beschadigd. Mening van Generaal Bradley WASHINGTON, 27 Sept. (Reu ter). Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de kans dat Rusland voor 1954 een oorlog begint kleiner is ge worden, maar dat de mogelijkheid nog wel zo groot is, „dat wjj ons niet kunnen veroorloven de op bouw der verdediging te vertra- gen Er was geen verdeeldheid onder de militaire leiders over de stra tegie voor de verdediging van West-Europa. ZAANDAM. 27 Sept. Tijdens een vrij bewogen vergadering van de afdeling Zaandam van de K.V.P. zijn voorzitter G. Kruyver. secretaris Mr J. A. M. Thijssen en penningmeester Th. J. Mul afgetreden. De oorzaak was een ernstig meningsverschil tussen ar beiders en middenstanders. Het dagelijks bestuur wordt nu uit gemaakt door arbeiders. De chef van de generale staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, heeft naar aanleiding van de oefening Hold Fast de vol gende dagorder uitgegeven: „Ik betuig aan alle officieren, onderofficieren, korporaals en sol daten, die aan de oefening Hold Fast hebben deelgenomen mijn waardering over hetgeen bij deze oefening is verricht. Er is op elk gebied een grote vooruitgang, staven en troepen kunnen met voldoening op de oefening terug zien en met vertrouwen voortgaan op de ingeslagen weg". Verscherpte maatregelen van arbeiders (Van onze redacteur) GRONINGEN. Het misluk ken van de derde bemiddelings poging in het conflict tussen de algemene agrarische bedrijfsbond en het bestuur van de Ommelan den heeft bij de 180 stakende ar beiders ontstemming verwekt. De ANAB had reeds verscherpte maatregelen aangekondigd. De directie heeft in een schrij ven aan de melkleveranciers ge waagd van intimidatie der arbei ders. Dit kwam tot uiting in het strooien van spijkers op de weg, waardoor de autobanden werden vernield. De A.N.W.B. heeft een beroep gedaan op het N.V.V. in geheel de provincie Groningen. Deze medewerking is toegezegd. Hand- en spandiensten door leden van het N.V.V. zullen niet geduld worden. De metaalbewerkersbond heeft opdracht gekregen geen werkzaamheden te verrichten voor de fabriek aan machines en derg. Groepen van 10 tot 15 leden zullen posten bij de huizen van werkwilligen. Voorts werd ons medegedeeld, dat de Ommelanden voornemens was een aanvoer van blikmateriaal aan derden te ver kopen. Men zal dit tegengaan om dat dit blik gebruikt moet worden voor de melkvoedersverpakking, wanneer de arbeiders weer het werk zullen hervatten. Kol. E. Visch Tweede Kamerlid I.v.m. de benoeming van vice- admiraal Moorman tot staatssecre taris in het nieuwe kabinet is voor hem in de plaats benoemd kolonel E. Visch te Hilversum als lid van de Tweede Kamer. (Van onze verslaggever) Als 12 Apostelen van de Rozen krans zijn Zondagmiddag 12 pa ters Dominicanen van hun hoofd kwartier te Huissen uitgezwermd over Nederland om in 12 Maria- heiligdommen tienduizenden ge lovigen aan te sporen de Rozen krans te bidden. De leider van de Rozenkranskruistocht, Pater dr D. A. Linnebank O.P., sprak te Hei- loo. De andere paters in Renkum, Tilburg, Venlo, Roermond, Maas tricht en in tal van andere plaat- In een vurig betoog wees pater Linnebank op de noodzaak van het Rozenkransgebed, in het bij zonder gedurende de October- maand voor de grote intenties: Vrede, Welvaart en Wereldver betering. „Het kan wel eens ge beuren", zo zeide hij, „dat het Rozenhoedje eens een keer erbij in moet schieten. Maar men kan zich ook bij de Rozenkranskruis tocht aansluiten, wanneer men het Rozenhoedje „gewoonlijk" of „als regel" bidt. Het Rozenkransgebed moet weer een gezinsgebed wor den. Dit is de wens, die de H. Maagd met grote nadruk heeft uitgesproken te Lourdes, Fatima, Beauraing, Banneux". Het aantal Katholieken, dat aan de bijeenkomsten heeft deelgeno men, valt bijna niet te schatten. Het hoofdkwartier van de Rozen kranskruistocht te Huissen gaf als zijn eerste schatting dat het er vele tienduizenden zouden zijn geweest. In grote groepen waren de deel nemers „parochie-gewijs", maar tallozen ook op eigen gelegenheid, naar de Maria-heiligdommen ge komen; in het Noorden stilzwij gend, in het Zuiden veelal hardop biddend en onder afwisselend zin gen van Marialiederen. In Had del, het bekende Maria-oord in Noordbrabant vulden velen de toegangen tot het dorp. Het was een ontroerend gezicht de bid dende en zingende menigte gade te slaan. In Renkum, een van de oude pelgrimsoorden in Gelder land, telde men 700 deelnemers, die echter alle op eigen gelegen heid kwamen. In Heiloo waren naar schatting 1500 personen on der stralend weer bijeen. Capel- lerbrug schatte het aantal deel nemers op 2500. Roermond zag hoe vele parochies van binnen en buiten de stad biddend naar het genade-oord van O. L. Vrouw in 't Zand trokken, wellicht meer dan 4000 personen omvattend. Op de plaatsen van samenkomst stond het Mariabeeld opgesteld in het processiepark of op een daar voor geschikt plein. In de namid daguren werd een Lof gecele breerd, waaronder de Kruistocht werd gepredikt. Uitzonderingen hierop waren Breda en Nijmegen, waar de plechtigheden pas des avonds om half acht begonnen. De bijeenkomsten werden alle besloten met het bidden van het Rozenhoedje voor de intenties van de Kruistocht. De „Sch 10", „Leendert" van de Gebr. Klein die gedurende slecht weer Woensdagnacht j.l. op een zandbank ten Zuiden van Texel is gevaren, is door de Amsterdamse sleepboot „Nestor" losgetrokken en de haven van Den Helder binnen gebracht. We zien hier het scheepje diep in het zand weggezakt terwijl er met man en macht gewerkt wordt om het weer vlot te krijgen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1